Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OziExplorerCE & paměť

Jardho (68)|13.10.2007 15:01
Chtěl jsem se zeptat, kolik paměti si OziExplorerCE vezme při spuštění? Používám GPS Tuner (verze 5.1) a to si bere kolem 14 až 17 MB, což mě přijde docela moc. (Mapy používám tak do velikosti 5 MB.)
Viktor Čistič (117)|13.10.2007 17:28
Mně sebere cca 2,5 Mb.
Jardho (68)|14.10.2007 10:20
Tak to je sakra málo. Skoro se tomu nechce ani věřit.
Docent (1234)|14.10.2007 16:21
Před spuštěním volných 23,4 MB, po spuštění 16,7 MB, s mapou ozfx3 o velikosti 17,6 MB...
chromos (116)|17.10.2007 14:53
[QUOTE="Jardho"]Tak to je sakra málo. Skoro se tomu nechce ani věřit.[/QUOTE]Jen tomu věř! :yes: Mně taky zabírá něco přes 2 mega a je úplně jedno, jestli má mapa 4 nebo 18 mega (větší nemám). Ozi totiž díky svému formátu ukládá do paměti pouze výřez obrázku, se kterým právě pracuje, kdežto ostatní softy používající jako podklady map obrázky *.jpg, *.gif, nebo *.png musí vždy načíst celou mapu. A protože se ještě provádí převod do *.bmp, je pak samozřejmě potřeba paměti obrovská.

Ze stránek oziho (můj amatérský a částečně volný překlad :? ):

<translation>
PPC s omezenou velikostí RAM potřebují formát obrázků, který by mohl být načítaný jak je potřeba, tzn., načtením jenom jeho části právě potřebné k zobrazení na displeji (to se nazývá paging=stránkování) udržujeme velmi nízké požadavky na paměť. Formát OZF2 byl vyvinut právě pro tyto účely.
</translation>
Jardho (68)|18.10.2007 20:38
Všem díky za odpověď. GPS Tuner ve srovnání s OziExplorerem neotesánek. Mám pocit, že to možná bude souviset také s tím, že se občas jakoby kousne - a dost dlouho mu trvá než se vzpamatuje. Mezitím zobrazuje nápis "Načítám mapu" ... a samotné tuhnutí se dá počítat na minuty.