Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Copak je to za tranzistory, cim je pripadne mohu nahradit a kde se daji sehnat?

Miloš Strouhal (3997)|26.8.2007 17:23
V jednom starem, avsak skvostne hrajicim zesilovaci k hifi aparature mi zrejme vlivem zkratu umrelo nekolik tranzistoru. Vim presne ktere to jsou, zjistil jsem to vylucovaci metodou a prepajenim "zdravych" na mista "mrtvych". Momentalne mi hraje jen jeden kanal, chtel bych to tedy opravit. Jenze se v elektronice nevyznam, nevyznam se ani v tranzistorech a uz vubec ne v jejich oznacovani. Takze mi tu lezi pet mrtvych tranzistoru, ovsem nevim co jsou zac a kde bych je mohl sehnat, pripadne cim je nahradit v pripade ze uz se nevyrabeji nebo se k nam nedovazeji. Neporadite mi please nekdo kdo se v tom orientujete? Hodim sem presne nacrtky tech soucastek i s presnym popisem ktery na sobe maji napsany. Koukal jsem na online katalogy GM a Conradu, ovsem nic takoveho jsem tam nenasel a pokud jdou necim nahradit, absolutne netusim cim.. :? Predem moc diky!
Miloš Strouhal (3997)|27.8.2007 19:56
Tak, tranzistor cislo 1 uz mam doma (pomohlo GM Electronic), tranzistory 4 a 5 uz jsou na ceste (pomohl kolega PatrikL), ted uz jen vypatrat a ziskat tranzistory NEC cislo 2 a 3, to bude malinko orisek, nahrady pry nejsou.. :sarcastic:
Striker_ce4you (224)|27.8.2007 20:26
Tak zkus napsat presne z ceho to je - jestli to nahodou nekomu doma nelezi ladem...
Miloš Strouhal (3997)|27.8.2007 21:01
2000 A HiFi integrated stereo amplifier, 2x100W + 2x100W.
Miloš Strouhal (3997)|29.8.2007 11:57
Mel bych jednu technickou, pokud mi nekdo dokaze poradit. Cim je u zesilovacu tvoren "brum", ktery muzeme nekdy slabe slyset z repraku? Sum tusim zpusobuji starsi vyschle kondenzatory, ale co ma na svedomi ten "brum", ktery se casem u starsiho silice objevi?
PatrikL (383)|29.8.2007 18:05
Brum u prístrojov napájaných zo siete spôsobuje v prvom rade chybný kondenzátor v napájacej časti, prípadne usmerňovač.
//napísal otec
Miloš Strouhal (3997)|30.8.2007 09:50
Ok, diky, vymenim je za nove a uvidim.
Miloš Strouhal (3997)|30.8.2007 14:25
Tak diky Bartovi uz vim, jake maji ty tranzistory NEC parametry. Je to 120V, 6A, 70W a 14Mhz, jeden je NPN a druhy PNP. Jenze s temito parametry nemuzu nikde nic sehnat jako nahradu. Vi nekdo co se stane, kdyz ty chybejici NEC tranzistory v koncovem stupni zesilovace nahradim jinymi, ktere maji jiny pracovni kmitocet, ale priblizne stejne napeti, proud a vykon? Se 14Mhz nemuzu nikde nic najit.. :?
Karm (365)|31.8.2007 06:44
těch 14MHz je mezní kmitočet?Pokud ano,může být kldině vyšší a nemělo by to vadit.Neměl by být ale v žádém případě nižší,tranzistor by pak nemusel stíhat.
Miloš Strouhal (3997)|1.9.2007 00:17
Tak jsem NEC tranzistory o hodnotach 120V/6A/70W/14Mhz nahradil tranzistory Toshiba o hodnotach 140V/10A/100W/70MHz a ono to hraje a hraje to dobre, pouze se trosku zvedla dynamika a hlasitost zesilovace. Okolni soucastky se po tomto zasahu nijak neprehrivaji a rovnez zdroj i pri dlouhodobejsim zatizeni nejevi znamky nevole. A zesilovac zase hraje tak jak ma. :) Ted uz chci pouze vyresit ten tichy brum, ktery se z repraku ozyva za kazdych okolnosti a pri kazde urovni hlasitosti. Zatim jsem vymenil vsechny kondenzatory pred a za trafem a na vstupu do vykonoveho zesilovace, to ovsem nijak nepomohlo. Vymontoval jsem a rozlozil trafo, ovsem to take nejevi znamky poskozeni ci jakehokoliv zkratovani. Zkusim ted vymenit kondenzatory ve vykonostni casti silice? Dal uz nevim kde hledat problem..
kchrz_ce4you (120)|3.9.2007 16:47
Jsem si zrovna vzpoměl. Vím že ses mě na to již ptal. Chodím kolem obchodu s tranzistorama a jinejma serepetičkama skoro každej den.
Ve Václavský pasáži - ul Na Moráni je po pravýá straně obchúdek, kde maj snad uplně všechnu elektroniku ve formě "prefabrikátů" pro kutily a radioamatéry. Prostě takový ty divný šváby, kterejm vůbec nerozumim. Zkus to tam.
Čus K.
Karm (365)|4.9.2007 08:15
Zkusl bych ještě zkontrolovat zem,je všude řádně připojena a není někde přerušená na desce?Případně ještě zkusit očistit DPS
speed-komi (278)|23.9.2007 19:08
Také můžeš zkusit dát tam ty filtrační kondenzátory s větší kapacitou. Ale pouze ty za trafem. A nebo si můžeš zkusit udělat zdroj uplně na novo a dát tam pořádný stabilizátor. A to je taky další věc, kterou bys vlastně mohl skusit vyměnit. Je ten brum cca 50hz, žejo?
Miloš Strouhal (3997)|24.9.2007 10:12
Přesně tak, zhruba tento kmitočet..