Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velky srovnavaci test navigacnich softu ''Expedice Spanelsko CE4YOU 2007''

Suoraj (704)|14.8.2007 20:13
...a tak mne napadlo... Kazdou chvili se nekdo pta jaky soft je pro zahranici nejlepsi a tak sem rekl dost. Dost pro vsechny :-)

Vymyslel sem Expedici ce4you 2007

Jak mnozi vedi tak jezdim kamionem a tak mam moznost srovnavat. Na poradny test mi chybi ruce (musim ridit) a tak vyhlasuji konkurz na testera, ktery se mnou pojede do Spain a po ceste bude obsluhovat 2-3 notebooky a 2-3 PDA se spustenym navigacnim systemem. Bude zaznamenavat po celych cca 3000 km vsechny poznatky a rozdily ktere uvidi a ktere potom zverejnime na tomto foru.

Pozadavky: Teter by mel byt clen Ce4you minimalne 1 rok, aktivne se zapojovat do diskuzi na tema navigace, nekurak, heterosexual, nejlepe zena :-)
Odjezd koncem tydne - zatim to ani ja nevim a je to na cca 8 dni.
Pripadni testeri piste SZ, nebo eml: suoraj@seznam.cz
Miloš Strouhal (3997)|14.8.2007 21:18
Jel bych hned, jako vloni, ovsem v praci mame ted dovolene.
Suoraj (704)|14.8.2007 22:01
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Jel bych hned, jako vloni, ovsem v praci mame ted dovolene.[/QUOTE]

Je mi to jasne. S tebou bych jel rad :-) Mimochodem AH MOBILE poskytlo pro tuto expedici nejaky ten hardware ;-)
Pau_ce4you (22)|15.8.2007 13:29
Nabizim pro testera/testerku jako sponsorsky dar designerske slunecni bryle

QUICKSILVER Celcius - Katalogová cena SFr.108.00!

(Vyda Suoraj - jedny uz sam pouziva nebo po Suorajovi poslu shlednout na sraz ).
Mohu pridat jeste kvalitni kapesni nuz, propisky ap.
Nevahejte a pripojte se!:D
Suoraj (704)|15.8.2007 16:03
aktualne jsem se dovedel, ze odjezd je v pondeli...
Suoraj (704)|11.9.2007 08:29
Tak je to tu. Odjezd je 17-18 září a testerem se stal Brunner.
Zdenek Malinsky (9781)|11.9.2007 08:51
Bude on-line zpravodajství? Máš v tracku web-kameru?
Suoraj (704)|17.9.2007 09:23
Mno vzhledem k tomu, že budeme vkladat vetsi mnozstvi ilustacnich obrazku tak by se to prodrazilo. nicmene je mozne, ze se nekde pichnem na wifi...
00236005_Obraz022_86Bs.jpeg
BRunner (92)|17.9.2007 17:58
Ještě před hranicemi první ochutnávka, naše laboratoř + moje maličkost ;-)

Vybavení laboratoře:
Mio A701 + TomTom 6 s mapou Western Europe 6.75.13 od Navtequ
hp iPAQ hw515d s TMC modulem + Navigon 6.2 s mapou Evropy 2007/2008 nebo Dynavix 7
MDA II + TomTom s mapou Evropy 6.75.1409 od TeleAtlasu
MDA Vario + iGo MyWay 2006 Plus
Tablet PC Fujitsu Siemens LifeBook P610 + mapFactor PC Navigátor v.6.4.38
Compaq Armada M700 + mapFactor PC Navigator 4 + nový navigační sofwtare pro kamiony TruckNavigator
plus notebook Fujitsu Siemens Amilo Pro na všechno...

Martin Ráž Hoch (1832)|18.9.2007 12:11
Původně jsem tu nechtěl spamovat zbytečnostmi, ale...

Chlapi, vy jste borci, všechna čest:)... když vidím takovéhle nadšení, tak mám radost:)
Suoraj (704)|18.9.2007 22:36
Zdravime z Baden Badenu z D-F hranice. Cely vcerejsek a dnesek prselo takze se nedalo grilovat maso. Navigacni softy prochazeji krutym testem a zatim neni znam vitez. Zkousime i TMC a konfrontujeme pravdivost situace pred nami ,kterou nam TMC hlasi s protijedoucimi kamiony po vysilacce. Zitra se posuneme nekam do poloviny Francie coz je nekde u Valence.Jsme dostnalozeni takze to pujde pomaleji. posilame pozdrav z pozice 49.50.06,8.05.34
BRunner (92)|19.9.2007 09:44
Noc jsme přečkali v pořádku a právě pauzujeme na benzince v Francii :-) kde máme wifi připojení. Konečně je sluníčko a tak nastupují tílka a šortky. Zatím největším "překvapením" je paradoxně rozdíl mezi mapovými podklady TOMTOMa od Teleatlasu a od Navtequ, i když se nedá prřesně říct, který z nich je lepší, někde chybí silnice jednomu, jinde naopak. Velký rozdíl je ale vidět u tříd, která jsou přiřazené menším silnicím. Tady se zdá Navteq realističtější.
00236358_200606071346_00022_b5xX.jpg
oltcit (1098)|19.9.2007 10:42
Pane kolego,co to je za soft ten TruckNavigator? Inac je aj verzia pre PPC. Mne to pripada ako "upraveny" Navigon. Alebo sa mylim?
Docent (1234)|19.9.2007 18:43
A podle které navigace tedy ve skutečnosti jedete :sarcastic: ?
Miloš Strouhal (3997)|19.9.2007 19:05
Tipnul bych si, ze podle te co ma Suoraj v hlave. Asi tu trasu ma uz parkrat projetou.. ;)
Pau_ce4you (22)|21.9.2007 17:20
[QUOTE="oltcit"]Pane kolego,co to je za soft ten TruckNavigator? Inac je aj verzia pre PPC. Mne to pripada ako "upraveny" Navigon. Alebo sa mylim?[/QUOTE]

TruckNavigator

= produkt map&guide

tj. profesionalniho standartu zapadoevropskych dopravcu:-)

= http://www.mapandguide.com/mgTruckNavigator_com.MapGuide
Miloš Strouhal (3997)|21.9.2007 17:48
Prisly mi MMS zpravou tri fotky, byl jsem Suorajem pozadan abych je sem upnul, tady tady jsou..
Grachus_ce4you (81)|21.9.2007 22:10
Zdravim vsechny a predevsim ty dva odvazlivce. Urcite to musi byt docela zaprah vsechno sledovat, jak se navigace chovaji... zajimalo by me tedy jestli se neco s navigacemi zabavneho na ceste neprihodilo... urcite az se vratite tak sepisete prima zpravu, ale neslo by tedkon napsat alespon neco na ochutnavku, prvni poznatky, ci neco co vas dostalo :D
Martin Ráž Hoch (1832)|22.9.2007 15:49
malinký OT: Ach jo chlapi, to Španělsko prostě závidím;)... já mám prozaičtější otázku - vedla cesta kolem moře, nebo vnitrozemí? Případně jaká je voda? :)
Suoraj (704)|22.9.2007 22:13
Zdravime z pozice 45.49.35,5.02.02.
Mame za sebou dalsi den putovani. Dekuji XPeckovi za vlozeni fotek a hned mu posilam dalsi :-)
-Ochutnavku zatim nemame - cela reportaz se pripravuje off-line a jakmile ji Brunner zpracuje tak tu bude.
-Co se tyce more tak mohu zvedavce ujistit ze dole ve Valencii je 31 stupnu a more je stale teple... Mimochodem pomerance jsou jeste zelene a vina sme prezrani...
-Jezdime podle ... ale to bude v testu. Jinak i pri letmem pohledu do meho profilu vyjde najevo, ze jsem ve Spain vlastne doma. V restauraci sme si dali potvory s prisavkama a ja sem si obliznul servirku (cokoladovou).

Zitra mame den volna tak si chladime pivecko :-)
Grachus_ce4you (81)|22.9.2007 23:41
Parada, uz se tesim co a jak... jinak si uzivejte volna, slunicka a dobreho jidla ;) Diky
BRunner (92)|25.9.2007 21:44
Tak už jsem zpět v Čechách, na recenzi se pracuje. Počítám, že by mohla být k dispozici do konce týdne.
Grachus_ce4you (81)|25.9.2007 21:57
Vyborne, diky :)
BRunner (92)|27.9.2007 10:38
Mám takový dotaz na znalce Dynavixu, k dispozici jsem měl v testu nakonec pouze verzi 2005 nebo-li 1.6 (byla nahraná na zapůjčeném PDA tak jsem to moc neřešil, původně jsme jí neměli testovat vůbec). Jak velký rozdíl je tam funkčně oproti verzi 7? Abych tuhle navigaci případně ze srovnání vynechal a zbytečně nehaněl. Přece jen srovnávat poslední verze iGO, TT a Navigonu s dva(?) roky starou verzí Dynavixu by bylo trochu nefér.
Grachus_ce4you (81)|27.9.2007 11:10
Tak zkus prihlednout k tomu ze je to navigace 2 roky stara a je to :) Jinak jsem koukal na verzi 2.2 ktera ma vyjit ted v rijnu (aktualni je verze 2.1.) a to se uz moc srovnavat s 1.6 neda.
http://navigovat.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=113481
Mudrunka (547)|27.9.2007 12:23
[QUOTE="BRunner"]Mám takový dotaz na znalce Dynavixu, k dispozici jsem měl v testu nakonec pouze verzi 2005 nebo-li 1.6 (byla nahraná na zapůjčeném PDA tak jsem to moc neřešil, původně jsme jí neměli testovat vůbec). Jak velký rozdíl je tam funkčně oproti verzi 7? Abych tuhle navigaci případně ze srovnání vynechal a zbytečně nehaněl. Přece jen srovnávat poslední verze iGO, TT a Navigonu s dva(?) roky starou verzí Dynavixu by bylo trochu nefér.[/QUOTE]
skutečnost jest taková, že funkčně verze 1.6 a 7 je totožná, a to i s chybami. Jediný rozdíl je v nové grafice (sice vydařené, ale mnohé potřebné údaje zůstaly za jízdy nečitelné). Jako nová funkce tam je akorát možnost přehazování dispeje na výšku a šířku.
Jinak zahrnout do porovnání, přimlouvám se za ano, jsou tady na webu stále jedinci, kteří se domnívají, že tento soft patří mezi prémiové.....
Mudrunka (547)|27.9.2007 12:40
[QUOTE="Grachus"]Tak zkus prihlednout k tomu ze je to navigace 2 roky stara a je to :) Jinak jsem koukal na verzi 2.2 ktera ma vyjit ted v rijnu (aktualni je verze 2.1.) a to se uz moc srovnavat s 1.6 neda.
http://navigovat.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=113481[/QUOTE]
není tomu tak, jedná se o verzi programu z června 2006, tedy něco přes rok a funkčně potvrzená verzí 7 (2.1) nedávno.
Jinak k verzi 2.2 alespoň podle toho, co tam píší je plus zejména
radary (je ale otázka, jak budou fungovat)
názvy v 3D zobrazení ( to už snad mají všecdhny softy i neprémiové)
vetší písmo a tím i čitelnost údajů na stavovém řádku (to už měli udělat s novou grafikou)
ostatní funkce jsou v podstatě zbytné jako např. automatické přepínání den/noc, možnost přiřadit více funkcí tlačítkům PDA apod.
Grachus_ce4you (81)|27.9.2007 13:23
Heh, no nevim jak muzes rict je to verze z roku 2006, jako by tehdy skoncil vyvoj, kdyz stale prichazeji s novymi funkcemi. To same mohu rict o TomTomu ze je to funkcni verze z roku 2005 protoze ma stale stejne navigacni funkce a ty nove veci co tam dodali jsou vlastne zbytne :) Jen ted ma trosku premalovne ikonky. To same lze rici o kazdem softu... a co se tyka zobrazovani nazvu v 3D tak ja teda nikdy nemel poradne navigon v ruce ale vidis tady na oficialnich obrazcich nejaky nazev ve 3D?? http://www.navigon.com/site/de/de/mobile_navigation/pda/screenshots Ja teda nevidim, i kdyz mozna to neni premiova znacka :D Zkus byt vic v klidu. A pokud by ten soft byl tezkej propadak jak tady uvadis tak by asi tedkon tezko dotal oceneni od PC Magazinu a PC Extra aj v konkurenci Garmina, ci TomTom navigacnich zarizeni.
Velmi se omlouvam za tento vybuch vsem ostatnim ale kdyz pan Mudrunka me privadi do rozpaku co si mam o jeho nazorech myslet a nebo jestli sam nejsem vetsi tatar a proste jen nevim jak ma navigace vypadat.
Jinak co se tyka nedostatku Dynavixu tak jsou obecne znamy z fora a pripadne az se bude delat ona velka recenze tak bych zohlednil ze v nove verzi uz jsou stavove radky, ci dalsi veci vyreseny s odkazem na nejakou tu zpravu z navigovat.cz, a jinak bych hodnotil dynavix zcela podle kriterii jako ostatni (a opet bych na konci uvedl pro presnost ze jde o verzi pres rok starou) aby to bylo fer. Dynavix zase nemusi byt nejlepsi :D
Mudrunka (547)|27.9.2007 13:43
Grachusi, nemáš pravdu, ale o to teď nejde. BRunner vznesl dotaz, dostal 2 různé odpovědi. Žel, pravdivé informace si tedy bude muset zjistit jinde. I když, vzhledem k tomu, že dalším testovaným softem je i Navigon, tedy sám ví, jak je na tom se zobrazováním názvů v 3D si jistě udělá sám obrázek o úrovni tvých dalších informací. Opravdu nemá cenu zaplevelit další vlákno dokazováním, kdo je větší, či menší tatar.
Grachus_ce4you (81)|27.9.2007 13:54
Pratelsky souhlasim, ze nema cenu zaplevelit vlakno.... :cool: hou
Jiří Pospíšil_ce4you (923)|27.9.2007 14:48
Pro "Modrunka" a pro "BRunner"

Příklad ze života.

Před 8 lety stál AV přijímač 25.000,- Kč a uměl jen Prologic.
Před 4 lety stál AV přijímač 20.000,- Kč a uměl DPL IIx, DTS
Dnes stojí AV přijímač 15.000,- Kč a umí DD EX, DTS ES .

Prostě vývoj jde do předu a ceny padají.

A tak je to ve všem. Před pár lety nebyl posilovač řízení v autech nikde, a dneska ho mají i ta nejlevnější auta. Takže srovnávat nejnovější verze ze starýma nebude asi to pravé ořechové. ;)

BRunner (92)|27.9.2007 14:54
Tak to zkusím jinak ;-) Ve srovnání se opravdu nebudu zabývat tím, jak má který program velká písmenka a co všechno jde v každém nastavit - na to existuje na netu spousta recenzí a bylo by to nošení dríví do lesa, ale o tom více později...

Takže upřesnění, změnilo se něco v možnostech nastavení plánování trasy? Změnilo se něco možnostech výběru cílů? Případně v práci s itinerářem?

Mudrunka (547)|27.9.2007 15:01
ne, nezměnilo
Lampicka_ce4you (5)|27.9.2007 15:07
Co se týká navigačních možností (planovani cile, poi, prujezd trasy pres body etc.) tak zde se nic nezmenilo, nebo jsem nepostreh - vnitrni logika ovladani zustala. Nejvetsi zmeny jsou asi nove podklady Evropy (uz neni rozdelene Nemecko atd.) a vsude po Evrope je dostupna sluzba RDS-TMC. Tot asi vse ;)
Mudrunka (547)|27.9.2007 15:09
to Jiří Pospíšil:
nechci slovíčkařit, s odřenýma ušima by to platilo, kdyby nebyla vydána nová verze Dynavixu 7. Že je funkčně totožná s 1.6 je jiná.
A ta 1.6. vyšla v červnu 2006 a například ten Navigon 6.x tuším koncem roku 2006 (i když s tím termínem jsem lehce na tenkém ledě, každopádně já jsem pořizoval update z verze 5 na verzi 6.1 v březnu 2007). Tedy nejedná se o dva produkty v příkrém časovém nesouladu
Mudrunka (547)|27.9.2007 15:13
[QUOTE="Lampicka"]...a vsude po Evrope je dostupna sluzba RDS-TMC. Tot asi vse ;) [/QUOTE]
chci se zeptat, to funkční TMC v Evropě jsi viděl na vlastní oči? Jednalo by se totiž o novinku, kterou by určitě alespoň někde výrobce zdůraznil. V době vydání verze 7 to totiž umělo výhradně jen v ČR.
Jinak, konkrétně Německo je opravdu bezešvé, nikoliv však Evropa jako celek.
BRunner (92)|27.9.2007 15:28
Takže zůstala pouze rychlá a krátká trasa, bez možnosti vyhnutí se placeným úsekům a trajektům?
Lampicka_ce4you (5)|27.9.2007 15:31
Tak toste mě pane Mudrunko dostal, já hlava skopova totiž dokupovala Evropu a tam je velkým písmem RDS-TMC a menším písmem uvedeno v ČR (já prehlédnul to ČR). Ale jsem se koukal ještě na web dynvixu a tam mají RDS-TMC i v dalších statech Evropy, takže mam asi pravdu, že tam asi bude.... osobne jsem to jeste nezkousel.
Lampicka_ce4you (5)|27.9.2007 15:31
Ano pouze kratka a rychla trasa.
Mudrunka (547)|27.9.2007 15:47
[QUOTE="Lampicka"]Tak toste mě pane Mudrunko dostal, já hlava skopova totiž dokupovala Evropu a tam je velkým písmem RDS-TMC a menším písmem uvedeno v ČR (já prehlédnul to ČR). Ale jsem se koukal ještě na web dynvixu a tam mají RDS-TMC i v dalších statech Evropy, takže mam asi pravdu, že tam asi bude.... osobne jsem to jeste nezkousel.[/QUOTE]
řekl bych, že namáte. Tak jako každý výrobce, tak i výrobce Vaší navigace, klady zdůrazňuje velkým písmem a nedostatky pouze malým, případně umě se snaží neznalýmu nepřímo vnutit, že výrobek má vlastnosti, které nemá a zákazník to pak zjistí v době, kdy jej již pozdě. Na tom jejich webu jsou informace o mapách vydané tvůrcem mapy. Znamená to tedy, že mapy obsahují lokalizační tabulky, nikoliv však, že daný soft s nimi taky umí pracovat. Podívejte se např. na Slovensko, taky je tam + a přitom tam TMC je v plenkách (zkušební provoz) a tak se dá pokračovat. A to je taky důvod, proč neustále na tomto webu narážím a narážím
Mudrunka (547)|27.9.2007 15:49
[QUOTE="BRunner"]Takže zůstala pouze rychlá a krátká trasa, bez možnosti vyhnutí se placeným úsekům a trajektům?[/QUOTE]
doplním Lampičku, že pojem placené úseky je Dynavixu totálně neznámý
Lampicka_ce4you (5)|27.9.2007 17:31
Teda vy mate ale averzi k dynavixu... wow to bych nečekal, teďjsem si pročetl vlákno vedle a je to maso. Ja jsem docela s tím softem spokojenej, ted mě nenapada co bych mu vytknul až na ty rozděleny mapy. No tak doufám že se můj přístup časem nezmění, zatím v pohodě :D
Mudrunka (547)|27.9.2007 17:57
ale nemám averzi, dokonce jsem s ním byl relativně spokojený, z bodu A do bodu B jsem se vždy dostal….. A spokojený jsem byl do té doby, než obecně známé události u výrobce spojené s dočasným přerušením vývoje mě donutily se poohlédnout jinam. No, a porovnáním mě došlo to, co , jak předpokládám, vyplyne z tohoto srovnávacího testu. A to vůbec nechci předjímat výsledek.
Jinak bych opravdu nerad toto vlákno zneužil k dokazování schopností, či neschopností jednoho softu, jde totiž v něm o úplně něco jiného. Jde v něm, alespoň podle mého názoru, o otevření očí jedincům, kteří znají jenom ten svůj soft, a nechtějí si přiznat, že může být taky něco lepšího. A je úplně jedno zda se jedná o Navigon, TT, i-GO, Navigon a další…
Grachus_ce4you (81)|15.10.2007 23:57
Jen se hcic zeptat jak to vypada s tou slibovanou mega recenzi? :)
Docent (1234)|16.10.2007 00:08
Dobrá otázka :D .
Suoraj (704)|16.10.2007 00:43
Pravda je, že se to trošku déle peče ale Brunner dělá co mu pracovní a studijní povinnosti dovolí...

Abyste ale měli alespoň malý předkrm tak tady je fotogalerie z naší cesty a snad do konce týdne bude i článek :-)
Mudrunka (547)|24.10.2007 14:21
no předkrm dobrej, ale co hlavní jídlo? Máme hlad :)
landys_ce4you (119)|30.10.2007 22:08
Jsem taky kamioňák a taky často zkouším...
Mám různé navigace - iGO, Dynavix, TomTom a další. Každá má něco, některá se tváří, že vychází víc vstříc kamioňákům.
Preferuji co nejlepší pokrytí a databázi silnic a čísel popisných v celé Unii, protože často jezdím na místa, kde jsem předtím nebyl. Taky preferuji možnost uložení si cílového místa do oblíbených, abych při další cestě nehledal znovu. Dále samozřejmě srovnávám trasu, jakou mě ta která navigace vybere. U trasy bych se pozastavil, některé navigace se tváří, že vycházejí cílové skupině kamioňáků víc vstříc, ale nemusí to být pravda. Na trase bych rád, aby mě to neposílalo do zákazu vjezdů kamionů, aby mě to neposílalo tam kde jsou nízké mosty, atd. Pokud jedu po Německu a nemám Tool Collect, tak aby se to trošku shodovalo s tím, co nabízí výdejní automat.
Po všech testech co jsem provedl a vlastně stále provádím (při 90 km/h na dlouhé dálnici je fakt času hafo), vyhrává TomTom. V TomTomu mám různé mapy, potvrzuji i různé pojetí stejných silnic. TomTom má asi nejlepší plánování tras. Vyhrává u mě Western and Central Europe v675.1409, i když má 1,7 GB. Maličko mínus je, že TomTom neumožňuje podrobnější uivatelské přizpůsobení jako konkurence. Docela mě mrzí, že neexistuje i verze pro PC, mám ho v PDA i v mobilu :-(
Docent (1234)|30.10.2007 22:30
[QUOTE="landys"]TomTom má asi nejlepší plánování tras.[/QUOTE]
Hahaha. Možná pro náklaďák. Protože volba "nejkratší" je nepoužitelná i pro osobák, zbývá volba "nejrychlejší", a tam to zřejmě pro kamión vyhovující bude... Doporučuji diskusi zde ;) .
tortoise (546)|31.10.2007 19:11
Přesně to mě taky zarazilo. TTN neumí více bodů na trase, neumí vynechat nekvalitní silnice, neumí vypočítat ekonomickou trasu, počítá děsně pomalu, prostě průser. Jsou dvě veci, které se mi na plánování trasy u TTN líbí.
Zaprvé schopnost vypočítat alternativní trasu ve smyslu "jinudy" a potom že pokud vypočítám alternativu, zobrazí mi porovnání času i vzdálenosti nové a původní varianty, takže hned vidím, o kolik více/méně km a času budu potřebovat. Dlužno dodat, že obě funkce, které jsou trochu zajímavé, ztrácí smysl v případě, že navigace umí počítat inteligentní trasy, tzn. ekonomické bez nekvalitních vozovek.

Netvrdím, že iGo je nutně nejlepší navigace (byť mně osobně tak přijde), ale zcela objektivně má plánování trasy o generace lepší než TTN. Protože rychlost, protože funkce zmíněné výše + třeba protože umí optimalizovat trasu s více průjezdními body.