Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NAVIGON 5110

dagmenka (7)|3.7.2007 14:08
Chci si pořídit gps a vybrala jsem Navigon 5110, který nabízí upgrade v září 2007. Obecné info jsem načetla, ale zajímá mě, jaké nabízí pokrytí ČR a SR v současné době. Potřebuji ji využít už nyní hlavně pro cestování po naší republice, na Moravu i Slovensko. Proč typ 5100 pro střední a východní Evropu, který by mi stačil, nenabízí stejný upgrade? Doporučujete mi tuto navigaci? nemám v této oblasti žádné zkušenosti. Děkuji
Ještě by mě zajímalo, zda Navigon je kompatibilní s pc, zda si můžu naprogramovat trasu předem v pc.
libor_m (1026)|3.7.2007 16:00
Vítej na fóru ;)

U Navigonu se trasa neprogramuje na PC, trasu si tvoříš přímo na zařízení.

Navím, co si představuješ pod pojmem "kompatibilní s PC"? Po připojení Navigonu k PC (pomocí USB) se Navigon v PC tváří jako externí disk - dostaneš se na SD kartu. Zjednodušeně řečeno, Navigon funguje jako čtečka karet - doslovně.

Upgrade bude pro všechny zařízení stejný a bude se jednat o nejnovější mapy dostupné pro veřejnost.ČR je v těchto mapách bezproblémová, Slovensko není úplně nej, ale na druhou stranu, nejedná se o průjezdní mapu Slovenska ...

TMC přijímač je dalším velkým plus. Je natolik citlivý, že na 80% Prahy není nutné vůbec zasouvat externí anténu a Navigon přijímá bez problémů dopravní zpravodajství. Takto citlivý TMC přijímač jsem ještě nikdy nikde neviděl.

Navigon 5110 používám jato testovací zařízení již cca 1.5 měsíce a jsem s ním velmi spokojen.
Mudrunka (547)|3.7.2007 16:28
Libore, když píšeš o TMC v Navigonu, jak je to s jeho užitím v CZ. Na ofiko mapách, alespoň u PDA, nefunguje pro absenci lokalizačních tabulek CZ a u neoficiálních map funguje nekorektně – dopravní informace protisměrně. Na jiném místě naznačuješ, že nejnovější mapy pro veřejnost updatované pro PNA, a jakýmsi zázrakem použitelné i v PDA, jsou z ohledem na TMC opět nekorektní a budoucí na tom snad nebudou lépe. K čemu jí tedy bude super citlivý přijímač RDS-TMC?
libor_m (1026)|3.7.2007 16:44
Mudrunko, kde jsem napsal, že jsou mapy pro PNA použitelné i pro PDA? :O To mi nějak ulítlo :? Použitelné jsou pouze ve spec. úpravě, jinak ovšem nikolivěk. Proč se zde zmiňuji o TMC přijímači? Protože 5110 si člověk nekupuje na 1 rok, ale na delší dobu, ne? Snad si nemyslíš, že mapa nebude pro CZ v pořádku nikdy? Jinak, jakou mapu Ty používáš?

EDIT
OT: Pojďme se na něčem domluvit. Pokud budeš mít chuť a zrovna čas a uvidíš, že je někde nějaká TMC info špatně, udělej otisk obrazovky a zapni si logování RDS-TMC + GPS info. Toho docílíš tak, že do souboru NaviLib.ini (ve složce MN6) přidáš následující:

[GPS]
Autolog=1

Se to špatně zobrazuje, prostě to GPS musí být v hranatých závorkách z obou stran, nic víc, nic míň.

Soubory, které to vytvoří, najdeš ve složce MN6 a v My Documents v zařízení (ne na kartě). No a potom mi to pošleš i s popisem a otiskem obrazovky a já to budu s Navigonem řešit přímo. Např. teď s nimi řeším ten Štefánikův Most v Praze. Domluveno? Vím, že jsi zájem měl, ale byla tam jiná bariéra, že?
Mudrunka (547)|3.7.2007 17:14
Libore, např. sousední vlákno „Nové mapy pro Navigon 6“
[QUOTE="libor_m"]Tak množily se dotazy, jak je to s tou novou mapou 2007/2008. Nejedná se o poslední release, ale o předposlední, tzn. že TMC s touto mapou ještě nechodí korektně. ….

…..Jinak soubor s mapou pro PNA je plně použitelný i v PDA, testuji vícero přístrojů vždy se stejnou mapou….[/QUOTE]
no, domluva pochopitelně možná je, ale pokud člověk zrovna jede po celodenním pracovním jednání a ještě není v autě sám, se to poměrně těžko realizuje. Nehledě na to, že mám PDA celkem plečku a už tak má s Navigonem celkem zpocený brejle, jak to trefně nazval kopacek.
Ale jeden případ za všechny. D11 u sjezdu do Poděbrad. Je tam zúžení s rizikem tvorby kolony - v reálu směrem od Prahy, Navigon pravidelně ukazuje ve směru Praha.
No a mapu používám TA, určitě víš jakou, a po potvrzení neblahého tušení ohledně TMC v ní jsem přešel na NT (taky určitě víš jakou). Tiše doufám, i když tomu nevěřím, že tam ty lokalizační tabulky budou OK. Ale hlavně mě to rozčílilo natolik, že zatím více projíždím i-GO. Snad časem vychladnu
dagmenka (7)|3.7.2007 17:31
Děkuji pánové, že se daným téma zabýváte, ale právě teď z toho nejsem moudrá. Je vůbec tato navigace, která mi svými parametry a funkcemi učarovala, vůbec pro mě vhodná? Potřebuji ji hlavně pro pohyb po Praze,po republice,(Morava i Slovensko ) Byla jsem varována, že právě v těchto lokalitách je dosud díky mapám Navtegu nedostatečná. Lze mapy nahradit jinými, vhodnějšími pro ČR,případně východní Evropu? Promiňte laické dotazy a pomozte mi, případně doporučte. děkuji
kopacek (466)|3.7.2007 17:32
Já bych se snažil uvést nyní platné informace. Vycházím z toho, že poslední aktualizace map od Navigonu, označená jako 2007/2008 (což mimo jiné i evokuje, že do konce roku už se nemusí žádná další aktualizace konat), byla uvedena do světa minulý týden a pokrytí ČR je v ní 42% !!! To si myslím, že je v dnešní době žalostně málo. Navíc sám libor_m píše v jiném vlákně, že i u této mapy nefunguje v ČR korektně RDS-TMC. Takže když si sečtu 1 + 1, tak mně vychází, že do té doby, než Navigon nevydá mapy s pokrytím ČR na 100% a funkčními tabulkami pro RDS-TMC, tak je to (pokud potřebuji navigaci primárně v ČR) špatná investice.
Je sice pěkné, že taková mapa NĚKDY bude, ale pokud bude za půl roku (dle mého soudu reálný odhad), tak už má majitel půlku morální životnosti navigačního přístroje za sebou...
dagmenka (7)|3.7.2007 17:37
Tak to jste mě opravdu nepotěšil. Jak jsem psala krom pokrytí mi ale vše ostatní vyhovuje. Můžete doporučit jinou s podobnými parametry.Nestojím o MP3 ani žádné jiné přehrávače(foto,video),fotobanky apod. pouze o kvalitní a spolehlivou navigaci. Jinak prodejci nabízí upgrade v září 2007.
kopacek (466)|3.7.2007 17:37
To dagmenka: tak pokud plánujete jezdit i na Slovensko, tak se Vám to hodně zjednodušilo. I v týden staré verzi má Navigon pokrytí Slovenska na 13% a to je opravdu použitelné tak na cestu do centra Bratislavy nebo po dálnici do Popradu, ale to zvládnete i bez navigace...
Navigon je naprosto skvělý na cesty po Západní Evropě a v ČR zhruba od Chebu po Kolín, ale dál na východ bych volil jiného dodavatele map (= jinou navigaci).
dagmenka (7)|3.7.2007 17:43
V tom případě začínám od nuly. Několik dní pročítám všechny možné recenze na všechny navigace a jednoznačně jsem vybrala tuto, doufaje, že od září budou mapy v pořádku. Ale to by byla asi opravdu moc dokonalá. Tak tedy te´d jakou? Potřebuji být nezávislá a jsem ráda,když věci slouží mě, ne já jim, jinými slovy v jednoduchosti je genialita. Teď už mám v těch ostatních navigacích zmatek a fakt nevím.
kopacek (466)|3.7.2007 17:50
Je opravdu ideální návštěva kamenného obchodu, kde si můžete vyzkoušet co nejvíce druhů navigací a zvolit si, co Vám osobně bude sedět. Výběr navigace je opravdu velmi subjektivní názor a tak diskuze na téma vhodná navigace připomínají diksuzi, jestli jsou lepší blondýnky nebo tmavovlásky... ;)
Jediným měřitelným faktem je tak pokrytí map v regionech, kde chcete navigaci primárně používat. Tedy ČR plus SK mají kvalitně pokryté:
Garmin (mapa SK se ale musí dokoupit samostatně).
TomTom (mapa SK ale má v poslední verzi 680 pokrytí jenom 40%)
Mio
Vlastní styl navigace se u každého z přístrojů poměrně značně liší a najdete tábory, které se budou předhánět ve výhodách konkrétního zařízení, je to ale opravdu ryze subjektivní záležitost.
V Brně bych doporučil Fons, měli by mít na "pohrání" a vyzkoušení Garmin, TT i Mio.
Každopádně šťastnou volbu a hlavně vyberte to, co sedí VÁM. (Vím, že je toho Navigonu fakt škoda, mně osobně sedí také nejvíc, ale především na Moravě byste byla zklamaná kvůli neúplnému pokrytí map).
Mudrunka (547)|3.7.2007 17:57
no, volba to špatná nebyla. Navigon je opravdu téměř ideální soft pro navigaci. Nebýt toho nekorektního TMC v CZ, použitelný mapy v CZ se dají sehnat (Libor to určitě bude číst nerad, ale stav je opravdu takový). No, ale pokud se má jezdit i na Slovensko, chce to navigaci jinou, asi založenou na i-GO. Tedy, pokud to má být PNA (jednoúčelovka), pak Mio, líbí se mi 520. K zahození zcela určitě není ani Garmin, s dodatečnými mapami ale TMC – problém.
Já tedy upřednostňuji PDA, kde lze provozovat více softů, ale s tím mým oblíbeným Navigonem má poměrně hodně práce.
dagmenka (7)|3.7.2007 18:39
Volba byla jednoznačná proto, že vím, co chci a věřte, že mě stálo opravdu dost času,než jsem vybrala. Chybička v podobě pokrytí se však vloudila a tak jdu do toho znovu. TT nedoporučujete? U Mio mi vadí dělená obrazovka. Jinak upřednostňuji jednoúčelovku, jednoduché a srozumitelné ovládání,TMC v Praze, jízdní pruhy. Na Slovensku netrvám,ale Morava určitě. Ráda si nechám alespoň dva typy poradit. díky
kopacek (466)|3.7.2007 19:41
Já můžu za sebe doporučit TT, používám jej všude tam, kde jsem opravdu úplně poprvé a musím se na navigaci spolehnout. Z nynější nabídky asi nejlépe TT One XL v provedení s mapami Východní Evropy. Přjímač RDS-TMC by měl být v brzké době k dostání konečně ve funkční podobě. Mně osobně Mio (alias iGO) nesedí, hlasová navigace je i přes úpravy k co nejméně "kecací" variantě spíše k úplnému utlumení, Garmin se zase prodraží při pořizování dalších map (Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko). Vidím to tedy na výběr mezi TT a Mio, je ale opravdu nutný Váš osobní výběr.
Je pravdivé tvrzení Miloše Mudrunky, že použití PDA Vám nabídne svobodu v možnosti používat více druhů navigací, ale je to zaplaceno nutností naučit se používat PDA. Já osobně to řeším tak, že moje hlavní navigací je TT GO910 (např. na zítřejší cestu přes 2000 km jedu právě jenom s TT) a k tomu dodatečně občas zkusím něco na PDA, abych "nezakrněl". Ale to je už úchylka, myslím že PND je Vaše správná volba.
martinhamr_ce4you (486)|3.7.2007 20:50
Jděte do Navigonu...
kopacek (466)|3.7.2007 21:41
Problem te jedine mapy s celym pokrytim CR, kterou mame asi na mysli (unik z Cebitu) vidim v tom (krome nelegalnosti), ze se jedna o verzi ,ktera jiz neni uplne aktualni (stav z 01 2007, napr. TT v 680 ma jiz lepsi mapu) ale hlavne se asi shodneme na tom, ze tuto mapu jiz neceka zadni dalsi vyvoj, protoze nyni zverejnene mapy jsou jiz pouze od Navtequ. Takze je treba pocitat s tim, ze do nove verze map od Navtequ s plnym pokrytim CR, je na dkouhou dobu (rekl bych min. pul roku) tato mapa jedinou dostupnou mapou...
Mudrunka (547)|3.7.2007 21:47
nehledě na to, že dagmenka požaduje alespoň v Praze funkční TMC. No a ono to na dané mapě dobře funguje pouze na obousměrných komunikacích, což např. Jižní spojka jaksi není, že. A nemluvím o dálnicích, protože do té Prahy asi na polňačkách zřejmě nepojede
libor_m (1026)|3.7.2007 23:02
Martine, ne*er :D

kopacku, pokrytí 42% neznamená to samé, jako silniční pokrytí. Navigon bere jako pokrytí vše, tzn. vč. POI, čísel domů atd. Proto je to číslo tak nízké. Snad jsi nechtěl říkat, že je v poslední veřejné mapě pouze 42% silniční sítě v ČR?!?

Vzhledem k tomu, že mám jak Mio, tak Garmin i Navigon a dokonce i PDA s TomTomem (a Navigonem pro PDA), tak mohu trochu hodnotit.
1. Mio - strašně ukecané, hlas uměle spojovaný do pseudovět, pro začátečníka, který chce "zapnout a jet" je ovládání trochu překombinované
2. Garmin - skvělá navigace, škoda, že má dost ubohou grafiku, silná čára indikující trasu je tak široká, že občas na složitější křižovatce nejsou jednotlivé pruhy patrné, hlas trochu umělý, ale jinak dobrý; další stinnou stránkou jsou mapy, které jsou sice dobré, mají jako jediné číslování domů a názvy ulic snad i v té nejzapadlejší vesničce (díky tomu, že jsou od lokálního providera), ale občas jim nesedí některé konkrétní jednosměrky a zákazy vjezdů, které mají TeleAtlas i NavTeq již dávno odladěné (myslím tím ty, které jsou v mapách v Garminu stále špatně)
3. Navigon - velmi jednoduše ovladatelná navigace, která je v souč. době dodávána pouze s mapou od NavTequ (tím neříkám, že nepracuje i s "tou jinou". Poslední aktualizace map je z posledního čtvrtletí 06 (toť ony proklamované 2007/2008, což je sice trapný žert, ale je to obchodně/marketingový název). Hlas v navigaci je ovšem naprosto bezkonkurenční, průměrně ukecaný, ale přirozený (není vše otrocky překládáno a slepováno, čeština je udělaná koncepčně zcela jinak)

PDA zde vůbec nabízet nebudu, to je pouze pro geeky, pokročilé uživatele a popř. ještě manželky geeků, kteří se jim o PDA starají (mluvím z vlastní zkušenosti)

Mapy pro Mio, Navigon i TomTom samozřejmě jde vždy nalézt na warezových fórech, je to pouze na svědomí lidí, kteří je používají. Jo a někde tu padlo, že Navigon je pouze s mapou od NavTequ. Dnes jsem dostal zprávu, že z interního serveru unikla mapa od TeleAtlasu z dubna letošního roku (to nejaktuálnější, co existuje) a válí se na jistém německém warez fóru.
Mudrunka (547)|3.7.2007 23:17
[QUOTE="libor_m"]... Dnes jsem dostal zprávu, že z interního serveru unikla mapa od TeleAtlasu z dubna letošního roku (to nejaktuálnější, co existuje) a válí se na jistém německém warez fóru.[/QUOTE]
Hurá a doufám, že už tam bude TMC v CZ korektní. Pokud ano, budu nejspokojenější geek pod sluncem. A pokud bych si ji navíc mohl i koupit a ne jenom uloupit, byl bych nejspokojenější uživatel navigace pro PDA pod sluncem. A i-GO i nadále byl používal jen pro uspojení jvých mrzských geekovských vášní :D
libor_m (1026)|3.7.2007 23:41
Chlape, plně Ti rozumím :D
martinhamr_ce4you (486)|4.7.2007 06:08
pro libor_m

"Já už budu hodný dědečku" :D
Tak jsem to již upravil...
dagmenka (7)|4.7.2007 08:04
Dobrý den ,pánové. Doufala jsem, že ráno bude moudřejší večera .... Dlouho do noci jsem se opět babrala v recenzích a nabídkách navigací a chvílema jsem měla pocit,že to už vzdám, což nebývá mým zvykem. Navigon mi učaroval a teď s ním všechny ostatní srovnávám. Koupí kteréhokoliv jiného degradují mé představy. Kdybych měla jistotu,že zářijové mapy budou opravdu OK, jdu do toho a Vámi zmiňované nedostatky jí do té doby prominu. Bohužel Vaše diskuse mě zatím stále jen viklá a to i nečestným směrem :sarcastic: :))
Pavlos_2004 (147)|4.7.2007 13:23
To dagmanka
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Moje doporučení - šel bych do PNA od TomToma, Thomsonu nebo Blaupunktu nebo SONY. Jsou uživatelsky příjemné, mají podporu RDS/TMC , ....
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

[QUOTE="libor_m"] Dnes jsem dostal zprávu, že z interního serveru unikla mapa od TeleAtlasu z dubna letošního roku (to nejaktuálnější, co existuje) a válí se na jistém německém warez fóru.[/QUOTE]

Nechci být šťoura, ale Navigon si za to "trošku" může sám. Pokud prodávám balík SW "na krámě" de facto 15 měsíců se stejnou mapou a nenabídnu upgrade ( byť placený ), tak i ten nejzarytější odpůrce černého SW si mapu najde, stáhne a nainstaluje. A výrobce tím přichází o nemalé peníze.
Bez nejnovějšího update navigačního SW můžu v pohodě žít, ale bez nejaktuálnějších map to prostě jaksi nejde...


BTW - BMW k navigaci vydává DVD s mapami a ani se radši neptejte za kolik :no:
BRunner (92)|4.7.2007 20:56
[QUOTE="Pavlos_2004"]To dagmanka
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Moje doporučení - šel bych do PNA od TomToma, Thomsonu nebo Blaupunktu nebo SONY. Jsou uživatelsky příjemné, mají podporu RDS/TMC , ....
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

[/QUOTE]

S Blaupunktem ani SONY to moc velká změna nebude. Používají upravený Navigon 6 a tedy mapové podklady od Navigonu. To znamená super navigace a ovládání, ovšem prozatím slabší Východ.

O TomTomu jsem zase četl, že TMC u nás v podstatě nefunguje.
http://navigovat.mobilmania.cz/testynavigaci/AR.asp?ARI=113082
libor_m (1026)|5.7.2007 15:50
Ale tyto firmy si mohou vyžádat jiné mapy, tzn. že i když tam je Navigon, tak může mít jiné mapy.
BRunner (92)|5.7.2007 16:40
Zajímavé, možná by stálo za to podívat se na toho Blaupunkta co dává do Luccy. Ten celkově rád TeleAtlas (alepsoň pro svá autorádia s navigací),