Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GPS Speed Sentry

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|17.5.2007 20:35
GPS Speed Sentry, aktuálně mám ve verzi 1.5 a ta má údajně podporovat POI v *.csv. Než se dám do testování, zda to funguje i pro nás v ČR, tak mám dotaz, zda někdo jiný s tím již nelaboroval a zda nejsou nějaké zkušenosti. Na stránkách je i free konvertor csv2kml, může se někomu hodit i při převodů bodů zájmu z poi.cz v navigačních programech. Na stránkách je sice v záložce CAMERAS odkaz na radary "various countrie (europe)", ale je nefunkční. Mám zájem do programu dostat radary, které jsou k dispozici na poi.cz i v *.csv, proto se ptám, zda někdo již tyto soubory neupravoval pro Speed Sentry a zda nejsou zkušenosti (kam co v kterém sloupci, co odmáznout, co doplnit…).
libor_m (1026)|21.5.2007 12:26
Jarouši, použij PoiEdit, máš s ním možnost ukládat mj. i v kml a formátů csv podporuje hodně (Garmin, MioMap, Destinator, Navman, Navio).
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|21.5.2007 13:05
Libore díky, po večerech si s tím hraju, použil jsem "POI format conversion" (program, který dal na poi.cz freewall), testovací verze CSV radarů zatím neběhá, včera jsem proto udělal několik variant, které musím otestovat v provozu. Ten CSV soubor je náchylný na přesné uspořádání (pouze tři sloupce údajů, ale skoro tisíc řádků), musím to prostě vychytat. Např. po odmazání nepotřebných sloupců zůstanou v Excelu skryté úvozovky těchto sloupců, musím to následně kontrolovat a upravovat ve Wordu atd. Až to budu mít otestované, tak to sem šoupnu, zatím jsem si připravil je CZ hlášky radarů…
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|23.5.2007 17:36
CZ radary v GPS Speed Sentry jsou funkční a připravené, ale není to vyladěné na 100%. U mého MDA2 právě odešel konektor a čeká nás opravna. Proto sem dávám k dispozici i ne zcela vyladěnou verzi, ať může někdo jiný v mezičase pokračovat v ladění. Přiložený soubor rozbalte, překopírujte do zařízení a v nastavení programu zadejte příslušné cesty.

Soubor obsahuje:

POI: Databáze radarů (k 18.5.2007 celkem 968 kousků) v CZ a GB variantě. Varianta CZ má české názvy typů radarů, GB varianta má původní anglické zkratky typů radarů. V obou variantách je někde zakopanej pes, upozornění na radar ve větší vzdálenosti i krátká vzdálenost funguje, ale samotná identifikace radaru se korektně nezobrazí (jen vzdálenost je OK, typ radaru není identifikován). Zde je prostor pro vyladění, podle mého se má zobrazit nejen rychlost, kterou radar na tom kterém úseku měří, ale má dojít i k identifikaci radaru a zobrazení příslušné ikony, tzn. stabilní, mobilní, úsekový či semaforový radar. Prosím zkušenější, ať se na to podívají. Jen dodávám, že CSV soubor je členěn do tří sloupců (Longitude,Latitude,Name), při převodu seznamů radarů z POI.CZ jsem musel některé sloupce vymazávat a výsledný soubor stále v Speed Sentry nefungoval. Zjistil jsem, že po původních sloupcích zůstávají v Excelu v souboru nezobrazené úvozovky a různé mezery, vše jsem musel odmazat ve Wordu, teprve po té to fungovalo. Pokud budete tedy dělat úpravy, ověřte výsledek editací např. ve Wordu a odmažte vše nepotřebné (úvozovky, mezery), sloupce jsou odděleny jen čárkou a bez mezer, údaje ve sloupci Name jsou v úvozovkách. Celý soubor musí mít první řádek v tomto znění: Longitude,Latitude,Name.

ZVUKY: Namluvil jsem vzdálenosti upozornění na radar, následně odstranil pauzy a dal deformaci hlasu zrychlením o 30%. Je to zřetelné, nicméně dělal jsem podobné úpravy poprvé, nemám s tím zkušenost, je to vidět i na velikosti souborů. Někdo zkušenější to může přepracovat, tzn. namluvit, odseparovat, zrychlit a zejména se zaměřit na výslednou velikost jednotlivých hlášek. Domnívám se však, že hláška „radar dvěstě metrů“ apod. je optimální slovní upozornění a může to tak zůstat… V další části je uloženo několik krátkých zvuků, které se přiřazují k dosaženému rychlostnímu limitu a k jeho trvajícímu překračování. Já mám na dosažený limit a překračovaný limit nastavené klasické zvuky z ponorkového sonaru (krátký ping a echo ping), tento adresář můžete klidně promazat a v případě navolení wav zvuků z windows klidně odmáznout celý.

Na POI.CZ kdosi napsal, že ten, kdo má navigaci, ten ji má stále zapnutou a jezdí podle ní i na parkovišti u TESCA (volně citováno). Většina kvalitních navigací má možnost vložení různých POI a k tomu i hlasové upozornění. Já mám navigaci levnější, no jasně, jedná se o SmartMaps (ale legální :sarcastic: , heč), kam sice můžu vložit např. POI radarů, ale je to bez hlasového či jiného zvukového upozornění. Hledal jsem náhradu či doplněk a zatím to vypadá, že GPS Speed Sentry za cca 15 $ vyhovuje.


Závěrem dvě upozornění:

Pokud se nepletu, tak trial verze má časové omezení běhu programu na 10 minut, už si to přesně nepamatuji, koupil jsem po vyzkoušení jednu z předcházejících verzí, u kterých nebyla možnost použití POI radarů jinde, než v GB, nyní jsem zjistil, že od verze 1.5 je možnost vlastní databáze a tak se po čase k programu vracím…

Připojený soubor radarů v CSV je určen výhradně k osobnímu užitíl, pokud by ho někdo chtěl komerčně využít, je nutné se obrátit na někoho z „vedení“ POI.CZ a dohodnout podmínky. Našlo se totiž několik vykuků, kteří různé databáze z POI .CZ začalo normálně přidávat ke svým produktům a to se prostě nedělá.

Testujte, pište vlastní postřehy, varianty nastavení (např. volba velikosti Detection Angle v provozu – ať to moc nebere i radary v protisměru, ale to se nedá úplně eliminovat…). Na tu blbost v nastavení limitů (74 a 75 km) na připojených obrázcích nekoukejte, prostě jsem se při testování uklepnul (áááno, správně má být 85 km).


Jarouš_ce4you_oldd (1206)|9.6.2007 00:44
Raport k 8. červnu 2007

Konečně mám funkční POI radary do SpeedSentry, v průběhu týdne jsem otestoval po Praze a dnes i na trase Pha – Písek – Pha. Vše funguje tak jak má, tzn. v provozu jsou na příslušný radar dvě hlasová a obrazovková avíza.

Zde jsou mé zkušenosti s nastavením:
- Detection Angle: Doporučuji nastavit na 40°, ve skutečnosti je to záběr 2 x po 40° od středové osy (směru jízdy). Pokud se nastaví více, bere to zejména ve městě při kličkování v ulicích i radary mimo projížděnou trasu.
- Direction Distance 1: Pro město doporučuji nastavit na 300 m, na 50 km limit to bohatě stačí. Pokud dáte více, bere to opět zbytečně i radary mimo projížděnou trasu. Vysvětlím na příkladu v Praze. Pokud jedete po vnitřním okruhu od Slávie na Žižkov a máte nastavený Detection Angle např. na 60° (celkem tedy na 120°) a Direction Distance 1 na 500 m, dostanete při křižování Šrobárky v kopci před Strojimportem hlášku o místě možného mobilního radaru u benzinky na Vinohradské (před hlavním vchodem na Olšany) a to je v případě pokračování vaší trasy na Ohradu zcela mimo. V daném okamžiku je prostě tento radar ve vašem směru a vzdálenosti. Pro město proto jen úzký paprsek záběru a kratší detekční vzdálenost. Mimo město a pro větší rychlostní limit, zejména pro dálnici, nastavit větší detekční vzdálenost.
- Detection Distance 2: Mám pro všechny rychlosti nastavené na 100 m, pokud budete dávat menší distanční vzdálenost, musíte si nakecat i hlášku, kratší jsem nedělal. Je to podle mého názoru zbytečné. Propočítejte si, při délce hlášky 1 vteřina a vaší případné reakci, jakou vzdálenost ujedete i při 50 km rychlosti… No, budete skoro za radarem.
- Program umožňuje nastavení šesti rychlostních limitů a ke každému zapnutí dvou zvukových upozornění. První se ozve při přiblížení se k danému limitu (cca na jeho 90%), druhý se ozývá opakovaně při jeho překračování. Tyto alarmy docela vopruzují, proto jsem ten 90% deaktivoval, limity jsem mírně navýšil (v rámci možné tolerance) a alarm překročení se ozve jen v případě, kdy to skutečně přepísknu. To je ale věc každého z nás, jaké riziko překročení limitů si nastaví…
- Přiložené POI radary jsou aktuální k datu 27.5.2007, aktualizaci po tomto datu teprve zpracuji (na POI.CZ jsou již další zpřesnění). Kategorie radarů jsou následující: GATSO = stabilní radar, MOBILE = mobilní radar, SPECS = úsekový radar a REDLIGHT = semaforový radar.

Komentář k obrázkům. Na č. 1 je vlevo první grafické avízo, které se zobrazilo u semaforového radaru po hlášce „radar 300 m“, vpravo situace po hlášce „radar 100 m“. Měřená rychlost na semaforových radarech není uváděna, proto UNKNOW. Na č. 2 obdobná situace pro mobilní radar, ale pro rozdílné ID, proto jednou uveden limit 50 km, v druhém případě 60 km, k tomu údaj o příslušné vzdálenosti k radaru, jeho směru. a ikona typu radaru. ID radaru je zcela podružný údaj, je to prakticky jen číslo řádku v CSV souboru. Na č. 3 je jen pro dokreslení ikona úsekového radaru někde z Jižní spojky v Praze směr od Vltavy.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|3.8.2007 18:56
Po delší době dvě aktualizace pro těch pár nadšenců, kteří si stáhli podklady pro tento fajnovej program - snad ho i používají :sarcastic: (nemám žádnou zpětnou odezvu, nevím, zda se nesnažím zbytečně, resp. zda se nevnucuji a nemám se na to raději vprdnt):

Od začátku letošního července je k dispozici GPS Speed Sentry verze 1.5.1, která má být rychlejší při zpracovávání údajů, je upravená i pro WM06… vizuelně došlo pouze ke změně grafického řešení, resp. zobrazení satelitů na orbitu včetně jejich čísla a síly přijímaného signálu (viz připojené obrázky), podobné grafické řešení zobrazení známe i z jiných programů pro GPS.

Druhá aktualizace se týká CZ radarů, úpravu pro GPS_SS jsem zatím uzavřel k poslednímu červenci, je toho 1136 kousků. Na POI.CZ proběhla v prvních srpnových dnech fantastická změna = zobrazení POI na mapovém podkladu z AMAPY.CZ. Dá se proto očekávat lavina zpřesnění polohy jednotlivých POI, více račte dohledat na fóru POI.CZ. Pokud bude zájem, zveřejním po nějakém čase nové radary pro GPS_SS.
mr.BSE (4)|28.10.2007 09:55
Dekuji, za POI pro Speed Sentry, velice rad tento programek pouzivam.
:yes: :yes:
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|20.12.2007 15:05
Vánoční dárek = aktualizace radarů pro GPS SpeedSentry je připojena pro těch pár desítek nadšenců, kteří tento parádní prográmek používají ;) . Uzávěrku jsem z podkladů POI.CZ udělal k 15.12.2007, tzn. že obsahuje 1324 pevných, mobilních, semaforových a úsekových radarů.

EDIT: Tento podklad radarů nesosejte, je tam někde problém kolem úvozovek, jak níže píše "hpa", tzn. pozice radaru a upozornění je OK, ale blbne typ radaru- pracujeme na tom :D … je dopracováno, funkční verze je k dispozici o dva příspěvky dále.
hpa (159)|20.12.2007 23:44
Potiz proc se nezobrazuji spravne typy radaru je nejspis v uvozovkach. V souboru ktery je v zipaci jsou oteviarci uvozovky a uzaviraci uvozovky. To je z pohledu CSV spatne - ma tam byt pouze jeden typ uvozovek: "
Jakmile bude chvilka, overim to v praxi.
hpa (159)|21.12.2007 15:18
Udelal jsem perlovej skriptik, kterej umi vygenerovat soubor pro speedsentry z ov2 souboru. Primarne je konfigurovanej na ov2 z POI.cz, ale da se snadno prizpusobit (1 regexp v konfigu) i pro jine zdroje.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|24.12.2007 08:47
Tak jsem konečně včera otestoval opravený podklad radarů pro GPS_SS, je to funkční, tzn. mimo správné detekce lokace to správně zobrazí a upozorní na typ radaru, můžete sosat funkční verzi. Problém je v úvozovkách, Word i Excel jsou při hromadném vyhledání a nahrazení nepoužitelné, prásknou tam úvozovky nahoru či dolu a různě nakloněné, jen WordPad je vyhledá a nahradí tak, jak to program GPS SpeedSentry vyžaduje, tzn. úvozovky u typu radarů (např. "GATSO:1@50") jsou vždy nahoře a vždy kolmé, to uvádím pro ty, kteří si budou podklad nějak upravovat nebo sami v budoucnosti zpracovávat.
sinco_ce4you (229)|29.12.2007 16:56
Tento program jsem nasel cirou nahodou. Uz jsem ho testnul. Nema chybu. Dik za CZ Radary.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|16.3.2008 11:50
Pár dnů je k dispozici nová verze GPS SpeedSentry 1.55, pár oprav a vylepšení, zásadní (skutečně potřebnou?) novinkou je možnost zapnutí rotace zobrazení jednotlivých údajů s pevně nastavenou dobou 30 vteřin… no, já tam mám prakticky furt zobrazenou jen rychlost, občas přepnu jen na zobrazení počtu satelitů :sarcastic: .