Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nevim jak to nazvat

yasmeene2 (794)|7.3.2004 02:18
Je nějaká spojitost s volným místem na kartě a během programů z ní spuštěných? Mám pocit, že jakmile mám plnější kartu, programy se mi tím zpomalují.
Miloš Strouhal (3997)|7.3.2004 07:28
Napadá mne,že SD karta má oproti MMC kartě řadič,díky tomu má být údajně rychlejší než MMcéčko.. Jenže je také dost možné,že pokud je karta plnější,má tento řadič více práce se v tom nepořádku vyznat,takže se může zdát,že je to malinko pomalejší... I když to zpomalení by mělo být nepatrné.., Další možnost je,že máš zničenou kartu. A to podotýkám není nic neobvyklého! Mě takhle odešly už 3!!!!!! SD karty. :mad: :mad: :mad: !!!!! U všech tří se zničil právě ten řadič,a u všech tří jsem neměl schovanej záručák...:(( A mam už třetí MDáčko,takže tím to také není... Ani v autorizovaném servisu SD karet nepřišli na příčinu,čím by to mohlo být... Čekám jen,kdy mi odejde čtvrtá karta Pretec 256,jež teď používám.. Záručák jsem protentokrát uschoval. Tak uvidíme
ipf (2136)|7.3.2004 13:28
[QUOTE]Čekám jen,kdy mi odejde čtvrtá karta Pretec 256,jež teď používám.. Záručák jsem protentokrát uschoval. Tak uvidíme[/QUOTE]

Také používám PRETEC 256, už skoro rok a bez jediného problému. Navíc PRETEC má doživotní záruku a "seriózni" prodejce by ho mohl vyměnit i bez záručáku.
Miloš Strouhal (3997)|7.3.2004 13:38
Tak to je super,snad to potká i mne... Ty karty byly od HP,a odmítli to vyměnit... a v servisu jež je přímo na karty nezjistily,jak se to mohlo stát..
dyndy (159)|7.3.2004 18:09
Taky mě odešla SD karta 128MB Hama. Řek sem si, že příště koupím značkovou, ale jak vidím ani to nemusí být záruka. Mě zkrátka nejde zformátovat (v ničem!!)nevíte někdo pls.co s tím??
Miloš Strouhal (3997)|7.3.2004 18:42
no,tak bylo to asi takhle: nejdříve mi s prvním Mdáčkem odešla 16ka od Hp,pak s druhým Mdáčkem jedna 128 a 16 taky od HP. A aby toho nebylo málo,měsíc na to odešla další 128 od HP!!!:evil:
Co na to říct..neš'tastnej člověk je slabé slovo.. Z toho tedy vyplívá,že by to nemělo být způsobeno konkrétním MDA,ale třeba vadnou sérií MDÁček, a nebo to s tim nesouvisí,prostě je trh zaplaven nekvalitními SD kartami... Nevim. Pokud jde o to formátování,taky mi to nešlo,a když šlo,tak třeba jen v určité čtečce,a v jiné ne. Jenže ikdyž se to podařilo zformátovat,karta zůstala nepoužitelná.. Uvedu příklad:
128ka jež mi odešla poslední,má zřejmě vadné clustery v úsecích 11,37 a 77 Mega. Takže česky-když ji dám do fo'táku ukládají se na ní fotky do 11mega,pak se to zastaví a řekne to: nečitelná karta. Dám to do čtečky,kde to extrémně pomalu ale přesto přeci jen dostanu třeba na 20Mega,vrátim do fo'táku a fotim do těch 37Mega..a takhle se to opakuje dál až do těch 128...:evil:
Prostě hrůza. A obdobně se to sere i u těch zbývajících 3 karet..
:evil: :dead: Takže si nemysli,že sformátováním to vyřešíš.. Dokonce jsem je formátoval,defragmentoval,nechával opravit v Xpéčkách,všechno co s nimy lze provést,byly v servisu a nic!!! Jsem bez záručáků,takže strašný-pár tisíc v ha...lu.. Nikdo nedokáže říct co by to mohlo být.. Co vy na to? Vyřeší to někdo...? :?: :sarcastic:
dyndy (159)|7.3.2004 20:56
Hmm. Tak to sem v háji. Záručák ani paragon taky nemám:$:
Miloš Strouhal (3997)|7.3.2004 22:21
zkus sehnat někoho s jinou čtečkou,třeba s tim něco zmůžete..:? Kdybys na něco zajímavého přišel,napiš to sem prosím,vůbec by mi nevadilo kdybych aspoň jednu z těch karet rozchodil. Dík
Miloš Strouhal (3997)|8.3.2004 07:53
Tohle by mohlo zajímat všechny z vás,jež máte problémy s SD kartami..

Jaké karty jsou ?

SD - Secure Digital - malá flashová paměťová karta, má krytografickou ochranu copyrightových dat (vyvinuto společnostmi Panasonic, SanDisk a Toshiba), váží 2 g, je možné ji použít dále např. do některých MP3 přehrávačů, digitálních fotoaparátů apod. Nemá žádné mechanické součásti (kromě malého přepínače na ochranu proti zápisu, jako tomu je např. u 3,5" disket), uchovává data i bez příkonu elektrického proudu. Vysoká přenosová rychlost dat (snad asi nejpolemičtější tvrzení).

MMC - Multimedia Memory Card - obdobně jako SD karta slouží k uchovávání dat bez příkonu elektrického proudu. Obdobně jako SD je tuto kartu možné využít i v jiných (a jak sám její název vypovídá) multimediálních zařízeních, jako jsou fotoaparáty, videokamery či MP3 přehrávače.

Hlavní rozdíly mezi SD a MMC kartami:

cena, MMC karty jsou řádově o 20% levnější (samozřejmě záleží na tom, kde nakupujete, ale běžně se setkáte s tím, že MMC karty stejné kapacity jsou levnější)
rychlost přenosu - zde je to opravdu DOST polemické, SD karty by měly být, už jen z technologického hlediska, asi 3-4x rychlejší než MMC, ale z praxe vychází, že více než na typu paměti záleží na kapacitě a výrobci.
MMC karta je na první pohled tenčí a působí křehčím dojmem.
dostupné kapacity - kapacita MMC karty se dnes běžně pohybuje od 32 MB do max. 256 MB a nejrozšířenější kapacitou je asi 128 MB, kapacita SD karet se dnes pohybuje od 32 MB do 1 GB (např. SanDisk), nejrozšířenějšími kapacitami jsou 64 MB a 256 MB.
Pouze SD karty mají vestavěnu technologii zabezpečení dat.
Jak to tedy je a na co si dát pozor:
Starší palmy jako m500, m505 a m125 nepodporují paměťové karty o větších kapacitách než 32 MB, proto je potřeba provést update pomocí http://www.palmone.com/us/support/downloads/file_manager_update.html. Některé modely však dokáží pracovat se 128 MB paměťovými kartami i bez uvedeného patche, ale často jen do prvního naformátování karty.
Jak je to s rychlostí a s výrobci. Jak již bylo řečeno, SD karty by měli být rychlejší než MMC, proč? Vychází to z technického provedení SD karet. Už na první pohled je zřejmý rozdíl, SD karta má více styčných plošek. Je to především z toho důvodu, že přenos dat mezi paměťovou kartou je u SD zajišťován paralelně, kdežto u MMC karty sériově. Díky tomu je zde prosto pro zvýšení přenosové rychlosti. U MMC karet je přenosová rychlost asi 2,5 MB/s, u SD karet až 10 MB/s. Samozřejmě je zde ještě rychlost zápisu do flash paměti paměťové karty. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že MMC karty budou pomalejší a basta. Jenže ouha, není tomu vždy tak a dá se říci, že rychlost je srovnatelná, s mírnými výkyvy na obě strany. Oněch až 10 MB/s totiž u svých karet garantuje jen Panasonic a to u paměťových karet, které to mají speciálně uvedeno, nejedná se tedy o žádný standardní parametr!
A jak je to s výrobou karet? Dá se říci, že na světě existuje jen několik továren na výroby paměťových karet, popř. paměťových flash-chipů pro ně. Funguje to tak, že velký výrobce objedná v takovéto továrně (která může a nemusí být jeho vlastní) balík těchto čipů, kterým zadá jejich vlastnostní parametry (rychlost, kapacitu apod.). Samozřejmě továrna se snaží tyto zakázky kumulovat s jinými, od jiných objednavatelů. Navíc, ne všechny čipy se povedou. To nejlepší co projde závěrečnými testy je pak odesláno objednavatelům, to, co se nepovedlo (menší kapacita, nižší rychlost apod.) se nabídne jiným, méně značkovým odběratelům. Proto se mohou některé paměťové karty hlásit v PDA jako značkové. Čipy se bud přímo v továrně fyzického výrobce buď rovnou zataví do paměťových karet, nebo jsou odeslány do jiné továrny výrobce, kde jsou zataveny a oštítkovány.
Karty od výrobce LEXAR jsou prý dosti problematické, ale zase rychlé.
Karty od výrobce SanDisk jsou asi díky své ceně nejrozšířenější, ale bývají pomalejší. Co do rychlosti (nebo spíše pomalosti) s nimi drží krok výrobce Pretec.
Karty od výrobce KingMax jsou VELMI problematické, zvláště ty, co mají na konektorech prokovené otvory.
Výše uvedené zkušenosti však neznamenají, že všechny karty od těchto výrobců/prodejců budou vždy špatné, nebo problematické. To, že jsem např. musel 3x reklamovat 64 MB MMC do SanDisku ještě neznamená, že SanDisk je v propadlišti. Naopak, dá se říci, že ta čtvrtá karta funguje tak, jak má. A u deseti dalších karet jsem nezaznamenal problémy a momentálně jsem šťastným majitelem 512 MB SD SanDisk.
Nejčastější obtíže:
Karta po vložení do PDA nereaguje. Stejný efekt jako kdybyste do PDA vložili plastovou záslepku. (Zřejmě chybná celá elektronika karty.)
Po vložení karty do PDA sice PDA kartu oznámí, ale ta nejde naformátovat. (Zřejmě vadná i/o elektronika.)
Při formátování PDA oznámí nižší kapacitu karty, než by měla být. Tato chyba může po naformátování zmizet, ale obvykle se pak stupňuje s problémy se zápisem na kartu. (Chyba paměťového čipu, u diskety by se to nazvalo vadnými sektory.) POZOR - Nezapomeňte, že udávaná kapacita paměťové karty je neformátovaná kapacita, takže skutečná a využitelná kapacita karty je vždy o nějakých pár MB nižší, než je uvedeno na kartě. Přesto je vhodné i přednaformátovanou kartu ve svém PDA naformátovat.
Karta funguje po naformátování v PDA, ne však ve čtečce, nebo naopak. (Zřejmě vadná vstupně/výstupní (neboli i/o) elektronika.)
Vzhledem k tomu, že neexistuje jednoduchý recept na doporučení té, či oné karty nebo výrobce, doporučuji věnovat především velkou pozornost záručním podmínkám u prodejce (nepočítejte s tím, že prodejce vám dá kartu ve vašem PDA vyzkoušet, zde je snad šance a výhoda pro nákupy přes Internet). Ani výrobce SanDisk, Apacer, Pretec nemohou být 100% zárukou bezproblémové koupě. Snad jen Panasonic, který je však výrazně dražší než jiní výrobci. Osobně mám dobrou zkušenost s NoName výrobcem VM a kartami značek Pretec a SanDisk. Především díky výhodnému poměru cena/funkce a výkon.
malajizva (63)|8.3.2004 08:10
Když jsem byl kupovat kartu v CzechComputer, tak mi ji dali na vyzkoušení :o)
Miloš Strouhal (3997)|8.3.2004 08:21
:yes:
djax (48)|8.3.2004 11:19
Mám SD Delkin 256 MB, je dobrá?
CarlosL (126)|8.3.2004 19:10
Já měl např. dvě SD karty 128MB Pretec a obě jsem vrátil cca po měsíci používání. (paragon jsem měl). Teď mám SanDisk 128 a zatím půl roku O.K. Ale je fakt, že ty Pretec jsem používal ve foťáku, PDA a přes USB key v Notebooku. Jestli to není tím, že se používaly v různých přístrojích. Proto ten SanDisk radši používám už jen v PDA.

Carlos
Miloš Strouhal (3997)|8.3.2004 20:20
Hmmm, jenže v době kdy jsem si pořizoval své první mdáčko,byl to muj jediný přístroj kde jsem mohl SD karty použít..když jsem si pořídil loni v září druhé,stále to byl jediný přístroj,kde jsem SDčka používal..Až k vánocům jsem si pořídil třetí mdáčko,k tomu čtečku,k tomu fo´ták HP 850 na SDéčka..A k tomu toho 256MB Preteca,jež doposavad běhá na 100%..
Ty karty mi odešly s prvními dvěmi mdáčky..Tak fakt nevim..Každý máme jiné zkušenosti.. Jo a na těch čtyřech umřelých kartách je napsáno(nápisy):
-hp invent
-SD
-SanDisk

Neni to stejné jako máš ty?:oops:
CarlosL (126)|9.3.2004 17:59
>xp

No vidíš a tobě zase chodí Pretec :)

Carlos
dyndy (159)|10.3.2004 20:14
Moje HAMA 128MB (půl roku stará) chodila v iPAQ h 5550. Po přechodu k MDA2 od prvního zasunutí nic a už v ničem :!: prostě šlus :evil: Ode dneška mám SAN DISK 256MB jede. Doklad sem pečlivě uschoval.
teekey (36)|10.3.2004 21:39
Tak tady to vypada zajimave:)
kazdy tu prezentuje svou pametovou kartu a jak zjistuji tak je uplne jedno jakou koupim protoze jistotu ze mi 100% na Dataphone II, jedouci pod WM2003, nemam.

Ale i tak, kdyz budu chtit koupit 512MB - myslim je to nejvetsi mozna kapacita u nas k dostani, jakou znacku mi dopurucite, popripade kde presne ji koupit. Protoze jsem se tak lehce koukal na ceny a 4500,- dat za kartu, ona mi nepojede a prodejce mi ji neveme zpet, tak by me asi odvezli:)
kopec_ce4you (236)|30.3.2005 19:53
mam 2x Sandisk 128MB a obe ted funguji.

Pred par mesici se mi ale stalo ze jsem si zastrcil do fotaku a hlasil neco ve smyslu Invalid Card, nebo Reading Error, uz si nepamatuji, ale nebyl schopnej ji zformatovat, zapisovat na ni ani cist zni, stejne tak jako pocitac. Tesne predtim nez jsem ji kompletne odepsal jsem vyzkousel prikazovy radek na Win98SE.
Zadal jsem oblibeny prikaz:  format e: /u , format se podaril a vse bylo O.K. stalo se mi to pak jsete jednou a znovu jsem ji ozivil stejnym zpusobem. ted uz mi pomerne dlohou dobu funguje, i kdyz obcas ma nejake vypadky, jednou jsem ji zastrcil do MDA a vsechny soubory a slozky byly pojmenovany nahodnymi znaky pripominajici rozsypany caj. stacilo vyndat a zandat a bylo to OK.
reskator (71)|31.3.2005 00:25
Proboha proc si neschovavate paragony???

To nemate zadneho znameho, platce DPH, ktery by vam je schoval ve svem ucetnictvi a vracel za ne DPH?

Tak mi je posilejte ;-)
Pavel Koza (4761)|31.3.2005 08:49
[QUOTE="yasmeene2"]Je nějaká spojitost s volným místem na kartě a během programů z ní spuštěných? Mám pocit, že jakmile mám plnější kartu, programy se mi tím zpomalují.[/QUOTE]

I kdyz to zni blbe, muze byt samozrejme obsah fragmentovan a proto je cteni cim dal tim pomalejsi. Zkusils defragmentovat?
yasmeene2 (794)|31.3.2005 15:51
[QUOTE="Pavel Koza"]
I kdyz to zni blbe, muze byt samozrejme obsah fragmentovan a proto je cteni cim dal tim pomalejsi. Zkusils defragmentovat?[/QUOTE]

Nejsem si jistý jestli mě to po tom roce ještě trápí...:D
ifco_ce4you (186)|31.3.2005 16:10
Zatial moja 4 roky stara MMC Sandinsk 32MB funguje ako hodinky.Bez jedinej chybycky a pouzivam ju denne. Kingston 512MB bezi uz takmer pol roka bez chyby. Tak mi drzte palce aby som nechytil zle serie :)
Orloj_ce4you (299)|31.3.2005 19:43
[QUOTE="Pavel Koza"]
I kdyz to zni blbe, muze byt samozrejme obsah fragmentovan a proto je cteni cim dal tim pomalejsi. Zkusils defragmentovat?[/QUOTE]
Mozna to zni blbe, ale cim se prosim da defragmentovat karta? :)
Medved_ce4you (200)|31.3.2005 20:07
[QUOTE="Orloj"]Mozna to zni blbe, ale cim se prosim da defragmentovat karta? :) [/QUOTE]

Mozna to zni blbe, ale jakymkoliv programem, co to umi :-)) Mezi ne patri napriklad Windowsy a pokud chces primo na PDA, tak treba Pocket Mechanics.
Falco_ce4you (311)|31.3.2005 22:37
No, já mám asi 3 roky 64MB MMC,nějaký NoName a absolutně bez problémů. Je už ve třetím PDAčku (tedy Palm + 2xPDA), pak jela v notebooku a několika čtečkách.
Před půl rokem jsem koupil SD SanDisk 256MB a opět - bez nejmenšího problému.
V úterý jsem za 2300.- koupil 1GB SanDisk SD kartu a také zatím nestihla nic natropit. :)

Tak nevím jestli mám takovou kliku, nebo ostatní takový pech.

[QUOTE]Ale i tak, kdyz budu chtit koupit 512MB - myslim je to nejvetsi mozna kapacita u nas k dostani, jakou znacku mi dopurucite, popripade kde presne ji koupit. Protoze jsem se tak lehce koukal na ceny a 4500,- dat za kartu, ona mi nepojede a prodejce mi ji neveme zpet, tak by me asi odvezli [/QUOTE]

Proboha, kde mají 512MB za 4500.-??? Pošli na ně ČOIku! To je normální zlodějna (tedy pokud k tomu nemáš voucher na návštěvu erotického salonu :D )!
Ace-steal (45)|1.4.2005 02:29
To teda, ja tu svoji kupoval za 1800,- bez DPH
Medved_ce4you (200)|1.4.2005 08:40
[QUOTE="Falco"]Proboha, kde mají 512MB za 4500.-??? Pošli na ně ČOIku! To je normální zlodějna (tedy pokud k tomu nemáš voucher na návštěvu erotického salonu :D )![/QUOTE]

Staci se mrknout trosku pozorneji. Ten prispevek a tedy i ta cena je rok stara, a tehdy ty karty byly opravdu drahe...
Superbobo (121)|1.4.2005 09:48
Ja tu svoji 512 za 1.111,- :-)