Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Baterie u Pocket LOOX 610 - dobíjení

Pavlucha (1496)|5.3.2004 12:09
Víte někdo, jak je to s baterií u LOOX 610? Škodí jí, když je celé dopoledne v kolébce a dobíjí nebo si umí řídit nabíjení nějak inteligentně?

Ptám se proto, že jsem si takhle dojebal baterku v notebooku, kterej mám cca rok a baterie vydrží tak max. hoďku. Měl jsem notebook totiž většinu dne v síti :o(
windmaster (307)|5.3.2004 16:18
Problém je trochu složitější a je rozdíl mezi nabíjením Li-Ion baterií (a vybíjením) v notebooku a v PDA.

U PDA, kde je jeden článek s nominálním napětím 3,7 V a po dosažení plného nabíjecího napětí (4,2V) se nabíjení ukončí a do baterie teče minimální nebo vůbec žádný proud, trvalé připojení prakticky nevadí.

Jiné procesy se odvíjejí např. u notebooku, kde se baterie skládá z několika článků. Po nějakém čase, vlivem nestejného stárnutí a i nestejné výrobní kapacity jednotlivých článků dojde v praxi k tomu, že jeden článek je hluboce vybit, i když ostatní mají ještě dostatek energie a ty se pak přes tento vybíjejí tak, že přes něj teče proud opačného směru, což může v krajním případě vést i k depolarizaci a článek se zničí. Při nabíjení se tento článek obvykle zotaví, ale nenabije se na plnou hodnotu, protože ostatní články jsou již nabity a celkový stav baterie vykazuje plné nabití (ty dobré se zase přebíjejí) a automatika nabíjení ukončí. A tak pořád dokola. To vede celkově ke kratší životnosti baterií složených z více článků.

Co se s tím dá dělat? Snad mohu jen doporučit baterii v notebooku po plném nabití povysunutím odpojit a používat ji jen pokud je to nutné. Mě takto zatím drží téměř tři roky, ale už to také není žádná sláva. Na druhou stranu se tím připravuji o výhodu záložního zdroje při výpadku proudu.

Je třeba si uvědomit, že každá baterie má svoji životnost a stárne ať se používá či nikoliv.

Průběh napětí baterie PDA je zajímavé sledovat např. pomocí freeware BatMemTime, ke stažení na http://www.webattack.com/get/pocketpc/BatMemTime.html
chodí i na WM2003.
Milan Švec (938)|5.3.2004 18:20
[QUOTE="pauluss"]...U PDA, kde je jeden článek... Jiné procesy se odvíjejí... kde se baterie skládá z několika článků....
[/QUOTE]
Jak to tedy probíhá u PDA, kde kromě hlavní je ještě záložní baterie? Hrozí tu nějaká nabezpečí podobně jako u noteboků s bateriemi z více článků?
Dík předem za komentář.
windmaster (307)|5.3.2004 21:59
Jakákoliv záložní baterie, tedy i v PDA, se nabíjí nezávisle na baterii hlavní, ke zdroji napájení je připojena paralelně. Samozřejmě je elektronicky oddělena a přebírá napájení přístroje až po definovaném poklesu napájení baterie hlavní. Pokud by oba články napájely přístroj současně, tak by se zase vybíjely jeden přes druhý.

Rozdíl je v tom, že v akumulátoru složeném z více článků, jako je to např. v notebooku (nebo v automobilu), jsou články spojeny do serie pro získání potřebného napětí. Nectností takto vytvořeného zdroje energie jsou výše popsané jevy.