Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

nabíjanie novej batérie

Pivec (3)|14.3.2007 08:44
Ako treba nabiť novú batérie Li-Ion po prvý krát? Stačí dovtedy, pokiaľ ukáže 100%, alebo ešte dlhšie? (koľko približne) :?:
Zdenek Malinsky (9781)|14.3.2007 09:09
Myslím, že se s tímto "problémem" není třeba nějak trápit.
Tyto baterie nemají především rády vybíjení do absolutní nuly. Jinak jsou nenáročné, nevyžadují speciální zacházení a pro klid duše můžeš první 3 nebo 5 nabíjení trošku ohlídat, tzn. nabít do 100% a na nabíječku dát až při cca 10%. Když to neuděláš, tak se nic nestane. Na prvním PDA jsem to neudělal a baterka také po 1,5 roce nevykazovala žádnou nápadnou ztrátu kapacity.
Také není moc dobré nechávat zařízení na nabíječce delší dobu, tzn. 2 a více dní, což asi s ohledem na mobilitu nikdy nebude.
neooo666 (243)|14.3.2007 09:14
Pokud vím tak nejen PDA ale i mobily si pomocí napětí umí pohlídat čas dobíjení a včas jej také odpojí, takže přebití baterie snad nehrozí, před používáním se doporučuje akumulátor tzv. naformátovat což si žádá asi tři cykly plného nabití a vybítí
Miloš Strouhal (3997)|14.3.2007 09:29
To se doporucovalo pred lety u starsich typu baterii, ted uz baterie chodi z vyroby zformatovane, prednabite a plne pripravene pro bezne pouziti :yes:
weszter (231)|14.3.2007 21:21
obecně Li-Pol nebo Li-Ion bateriím dělá nejlépe, pokud se nabíjejí co nejčastěji (nikoliv neustále), ale musí na to být určená nabíječka. z vlastní zkušenosti s telefonem a pda musím říct, že mi telefon vydrží nejdýl, pokud ho po celý týden nabíjím každý večer až do pátku a pak vydrží i čtyři dny... jakoby se ta baterka "rozhejbala" a opakovaným částečným vybíjením a nabíjením se dostala kapacita na nějaký "vrchol" a pak po plném nabití najednou vydrží tak o den dýl. když mobil nabíjím dlouhodobě "podle potřeby", vydrží mi přibližně 2 až 3 dny...
ale jinak se o baterku bát nemusíš, po roce a čtvrt usilovného používání mého PDA žádná zásadní změna, a to se k tomu chovám jak ke spotřebnímu zboží... nabíjej si jak chceš, Li-Ionka na to neumře, pokud budeš nabíjet správnou nabíječkou. Kromě toho se mi v létě v autě podařilo překročit bezpečnou teplotu pro PDA - Loox mi napsal něco o kritické teplotě akumulátoru a že dočASNĚ zastavuje nabíjení.... a taky to přežil bez úhony...

a navíc při relativně nízké ceně náhradních akumulátorů mi jaksi nestojí za to přemýšlet nad optimálními způsoby nabíjení - po roce a čtvrt "bezohledného" zacházení žádný problém - jestli za další rok odejde, koupím novou baterku a je to... no, spíš koupím nový PDA, protože tou dobou už to bude stará a nepoužitelná "ludra" :D
neooo666 (243)|19.3.2007 10:53
[QUOTE="Miloš Strouhal"]To se doporucovalo pred lety u starsich typu baterii, ted uz baterie chodi z vyroby zformatovane, prednabite a plne pripravene pro bezne pouziti :yes: [/QUOTE]

Btw. starším typem baterií je míněno co? Ni-Cd a Ni-MH? Ty se dnes už věru pro tato zařízení nepoužívají, já jsem dnes ale pořizoval novou Li-Pol, sic do mobilu, ale hned na balení krabice baterie je uveden od výrobce návod na zformátování baterie (tj. doslova 3x cyklus plně nabít a vybít do 0), to stejné doporučení u Li-Ion do foťáku kupované před třemi měsíci tudíž předpokládám, že vzhledem ke shodné koncepci akumulátorů to lze aplikovat i pro zařízení PocketPC. Ono pokud leží baterka půl roku někde na skladě tak už vlivem samovybíjecího efektu bude úroveň jejího nabití někde v polovině i přes jejich přednabití výrobcem. Jinak troufám si odhadnout, že vynechání této procedury bude mít na výslednou kapacitu / životnost právě kvůli určité předpřipravenosti právě z výroby dopad jen minimální.
dodger_ce4you (145)|19.3.2007 15:12
ty stare su Ni-Cd a Ni-MH a tie sa veru uz v nasich masinkach uz nepouzivaju ;)
ale preistotu doporucujem zformatovat aj ked je to pri li-ion/poly zbytocne :sarcastic: