Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

CompactFlash GSM/GPRS a WiFi karty společně na jednom PDA

Pavel Koza (4761)|18.2.2004 10:56
"WM2003 a odpovídající SW výrazně zjednodušil střídání zmíněných karet. K přístupu na web teď stačí zasunout zvolenou kartu a spustit Pocket IE (PIE). WiFi karta se sama připojí na aktivní Access Point. Při použití GSM/GPRS karty to běží jen o pár vteřin déle. Necháte otevřenou stránku v PIE a přehodíte zpátky na WiFi. PIE pokračuje v původní činnosti. Znovu WiFi karta ven a GPRS do PDA. Další web page znovu vytočí GPRS a stránka je na displeji.
Jak na to najdete i s detaily nastavení v článku."

Přečtěte si celý článek, který pro vás napsal Milan Švec.
null (0)|18.2.2004 13:58
Mna zaujima je to teda tak ze pozakupeni GPRS modulu na CF karte je mozne cez nu okamzite telefonovat a tak vlastne premenit PDA v MDA ci Dataphone?
A vlasne ako je to s cenou takeho hovoru napr 1 minuta cez tento modu.Platim za prenesene pakety ci je to na sposob prnesených minut.A kde zozeniem program Running Voice?
Som len zaciatocnik tak sorry za take pre vas elementarne otazky.
Milan Švec (938)|18.2.2004 20:03
1.) CF GSM/GPRS karta je určena jenom pro PDA se systémy PPC/WM, které neobsahují tzv. Phone Edition úpravu. Nelze s ní (díky používanému systému) hlasově komunikovat přes vestavěný mikrofon a reproduktor. Není s ní tedy možná hlasitá hlasová komunikace. V tomto se zásadně liší od MDA, XDA atd.
2.) V PDA s běžným PPC 2002 nebo WM/PPC 2003 lze přes CF GSM/GPRS kartu hlasově komunikovat. Obvykle okamžitě. Přes jedno sluchátko (pecku) v uchu, mikrofon s přepínacím tlačítkem pod bradou, dvoužilový kablík (120 cm) a konektor v kartě. Volné ruce, příchozí hovor jen ve vlastním uchu a všechna data o volaném/volajícím současně na displeji můžou být často velmi užitečná přednost.
3.) Doba do prvního zavolání závisí jenom na schopnostech dodaného SW a jeho zvládnutí. Může to být na př. jednoduchý IADialer nebo něco podobného.
4.) Hlasová komunikace přes PDA s CF kartou (vč. SIM karty zvoleného operátora) se neliší od téhož přes mobil. Vč. nákladů. Totéž se týká i hrazení zvolených datových služeb. Záleží vždy na vlastním výběru z dostupných nabídek místních operátorů a možnostech vlastní kapsy vzhledem ke svým potřebám. Jestli mám jen jednu SIM kartu chvíli v mobilu a pak v CF kartě, je operátorovi jedno. Hlas se hradí obvykle za minuty, GPRS obvykle za data (MB/kB).
5.) Špičkové SW řešení pro CF GSM/GPRS kartu představuje Running Voice GSM švédské firmy Pocket Presence. K pořízení (nyní ve verzi 3.1.1) je u Handango.
6.) Nevýhoda tohoto řešení pro hlasovou komunikaci proti obyčejnému mobilu je v jeho menší okamžité operativnosti, větší váze a rozměrům a podstatně kratší době zapnutí do vybití baterie (vč. zálohové).
Pavel Koza (4761)|19.2.2004 13:07
Mozna se zeptam spatne, ale pro jakeho uzivatele vlastne ta integrovana GSM/GPRS karta je? Bud mam vse v jednom, a potom mam XDA, a nebo to mam oddelene, pricemz kombinace PDA + mobil pres telefon mi prijde vyrazne pohodlnejsi. Jako uzivatel, komu byste tu kartu doporucil?
Milan Švec (938)|19.2.2004 19:27
CF GSM/GPRS karta je užitečná pro všechny, kdo:
1.) dávají přednost PDA s CF vstupem
2.) nemají mobil s Bluetooth (nebo si ho nechtějí pořizovat)
3.) nemají PDA s Bluetooth (nebo ho nechtějí používat)
a přitom chtějí nebo potřebují ze svého PDA:
- na web jednoduše, rychle a bez dalších manipulací s navazováním spojení a po něm (kromě nutnosti zasunout a vysunout kartu)
- posílat SMS (i hromadně) na čísla ze záznamů v Kontaktech
- zvládat (zejména v terénu) větší množství volání na čísla ze záznamů v Kontaktech
a využít k tomu volnou SIMku operátora s vyhovujícím tarifem.
Volba tohoto řešení je ryze individuální záležitostí a závisí zcela na potřebách, možnostech a okamžité konkrétní situaci.
Milan Švec (938)|16.3.2004 23:11
1.) Včera mi dodavatel předal novou CF WiFi kartu od FSC. Potom, co jsem ji 12. února po marných oživovacích pokusech musel označit za beznadějně nepoužitelnou (z čistě mechanických důvodů) a reklamovat (= vrátit v původním obalu se vším příslušenstvím). Nová (identická s předchozí) chodí všude stejně (v LAN i u Hot Spotů Telecomu) jako ta předtím rok používaná. Není nad dvouletou záruční dobu!:D

2.) Rozšířil jsem sbírku SIMek kvůli potřebě přístupu na web v místě, kde se T-Mobile ani Oskar nechytají, Eurotel ano. Nastavení GPRS pro jeho Special Go kredit bylo úplně nejjednodušší ze všech. Stačilo v RunningVoice GSM v "Connections" stejně jako předtím zase zadat "New..." a nechat vytvořit "Mobile 2". Pak už jen v "Next" u "Access Point Name" vyplnit "gointernet" a v "Advanced" dial number *99# a to bylo všechno! Po předchozí objednávce aktivace GPRS přes *88 (jde to i online přes web) to chodilo po objevení "G" na displeji hned. PIE si požádal o vytočení přes "Mobile 2" a už to jelo.

Různých nastavení pro cokoliv lze mít tedy kolik třeba. Pak to stačí jenom podle okolností včas předem přehodit v "Settings"/"Advanced"/"Select Networks". Pro přístup na web přes CF GSM/GPRS kartu lze přehazovat třeba ve "Flexport settings"/"Edit" podle použité SIMky v "Modem" buď "Mobile 1" nebo "Mobile 2". Podobně i pro přístup přes WiFi (příp. USB) si postupně vytvořit tolik různě pojmenovaných nastavení (USB ActiveSync, WiFi home LAN, WiFi Hot Spot 1, atd.), kolik třeba a ty pak taky před použitím (nebo nejpozději během) přehodit podle situace (Internet/LAN=Work).
Pak už je to jako dřív na PC při připojování k různým providerům.
Milan Švec (938)|17.3.2004 19:11
Odstavení proxy serveru v LAN díky Windows XP a jeho síťovému mostu pro připojení Access Pointu do sítě zjednodušilo nastavení WiFi na PDA. Není pak nutné mít různá nastavení pro WiFi připojení pro Home LAN a Hot Spoty venku. Stačí jedno a s jediným zaškrtnutím u "This network connects to the Internet" v "Settings"/"Connections"/"Tasks" "Set up my proxy server". Všechno ostatní prázdné.
Milan Švec (938)|2.5.2004 11:56
Přepnutí nastavení WiFi AccessPointu mezi "Work" a "Internet".

"Settings"/Záložka "Connections"/"Connections"/Záložka "Advanced"/"Select Networks"/"Network Card"/"Configure Wireless Networks"

V záložce "Wireless" v okně pod "Add New" kliknout (ne držet!) na název Access Pointu, který je "Available". (Při držet jsou tam volby "Connect" a "Remove Settings".)
Po kliknutí na to jméno dostupného AP pak v dalším okně (záložka "General") lze přepínat nastavení tohoto AP mezi "Work" a "Internet" vedle "Connects To:"
OK,OK.....

Netlife (18)|19.11.2004 00:59
Ja mam jeden problem s GPRS CF kartou Pretec. Je k ni dodavan BVRP Phone Tools a pokud jsem pripojen pres GPRS, nemohu volat a volit cisla a ani vzit hovor, prestoze mi zvoni ve sluchatku. Pravdepodobne to bude spis chyba toho software, ze se jednou funkci zablokuje pro jinou, protoze telefony tohle bezne zvladaji. Resi tohle ten Running Voice nebo to take nejde?
Milan Švec (938)|19.11.2004 08:43
[QUOTE="Netlife"]... s GPRS CF kartou Pretec.... jsem pripojen pres GPRS, nemohu volat a volit cisla a ani vzit hovor... Resi tohle ten Running Voice nebo to take nejde?[/QUOTE]Nejde. Buď Data nebo Phone (= voice) connection.
BigOne (18)|20.1.2005 20:35
existuje nějaký způsob rozšíření ipaq rx3715 - nemá CF slot - o GSM/GPRS vlastnosti?
PavelR. (2184)|20.1.2005 21:18
[QUOTE="BigOne"]existuje nějaký způsob rozšíření ipaq rx3715 - nemá CF slot - o GSM/GPRS vlastnosti?[/QUOTE]

... obavam se, ze nic jineho nez napr. mobilni telefon s blueooth s iPAQem bez CF slotu nelze pouzit (tj. GSM/GPRS SDIO karta neexistuje) ...

PavelR.
Vojtěch Barták (180)|24.2.2005 19:14
Pokud mám looxe 720 a GSM/GPRS FLASHku, můžu z něho telefonovat? Popř. existuje nějaký softík se kterým by se to dalo skusit?
mrysavy (12)|11.3.2005 08:04
Som zo Slovenska,uvazujem o mobilnom internete, mam IPAQ 3850 s IRDA. Takze internet by som tam dal cez IRDA. Je aj nejaka ina moznost pre toto zariadenie, aby som niesiel cez mobil??
laod (0)|12.7.2006 15:31
Ahoj,
uvazuji o GSM/GPRS modulu Enfora. Obecne bych se chtel zeptat, jaka je zhruba spotreba takoveho modulu (pocitam ze GPRS budu pouzivat vzacne a behem dne mi muzou chodit SMS a obcas nekdo zavola), jen odhad.
Bylo mi receno, ze se GSM modul odpoji od GSM site jakmile vypnu PDA - hadam, ze by se to dalo resit jen vypnutym displejem.
Posledni otazka, jak se projevuje zvoneni pri prichozim hovoru - zvoni to ve sluchatku toho handsfree nebo primo v reproduktorku PDA?
Diky moc.
beecher (9270)|12.7.2006 16:52
Spotreba? Odhad? Tak kolem 150mA...

Ano, nevypinani GSM modulu resi pouze vypinani displaye...

Jako i jine GSM/GPRS CF karty zvoni pouze ve sluchatkach... Njo, i kdyz mozna, ze zvonit to bude v PDAcku, ale hovor urcite bude uskutecnovan pres zapojene sluchatka s mikrofonem...

IMHO Ja bych prestal uvazovat, za tu cenu je to predrazeny kram, ktery skoro uz nema uzitnou hodnotu...
laod (0)|12.7.2006 18:26
Jeste dotaz k puvodnimu clanku. GSM/GPRS od FujitsuSiemens do CF je vyhradne pro FS PDA nebo funguje i v jinych?
Diky
beecher (9270)|12.7.2006 23:43
Melo by fungovat i na jinych...
zip123 (5)|3.8.2008 13:34
Pokud jsem to dobře pochopil, když šoupnu tuhle kartu se simkou do pda, tak můžu telefonovat pouze přes HF sadu, ale SMS přijímat a posílat normálně ne? Může sem kdyžtak někdo hodit nějaký odkaz na konkrétní produkt?
Já moc nevolám a sms občas, takže by mi to stačilo, mám Toshiba e755...