Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

SmartMaps 2.9.0 beta - názory a zkušenosti

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|1.3.2007 01:28
Nainstaloval jsem beta verzi dlouho slibované nové verze SmartMaps, tzn. verzi 2.9.0 beta1. Jsem z této verze dost rozčarován. Je možné, že jsem blbej já a že to neumím nastavit, nicméně rád se nechám poučit a proto jsem založil toto téma. Pište prosím své názory, ale jen k této verzi, nemíchejte sem dotazy k jiným verzím nebo dokonce k jiným programům. Zde jsou mé postřehy a zkušenosti:

- Nějak nechápu, k čemu je dobré nastavení Změna barevnosti. To má být pokus o tzv. noční režim? Pokud ano, tak to z mého pohledu nemohlo dopadnou hůře. Osobně považuji toto řešení za děsné. Až si budu takto chtít hrát s barvičkama, vyhrabu někde trofejní německou signální baterku, která má taková ta přesuvná barevná sklíčka, výsledek je totožný ;) .

- Změna rozlišení. Proč je vyšší změna rozlišení platná pro všechna měřítka map? Pokud mám nastavené rozlišení na 1x, je zvětšování/zmenšování mapy čitelné ve všech krocích na všech mapových podkladech. Pokud ale zadám rozlišení např. na 8x, jsou veškeré mapové podklady nečitelné. Domnívám se, že vyšší rozlišení by mělo být platné vždy pouze pro nejmenší měřítko, např. pouze pro měřítko Praha 1:20000, pokud budu mapu zmenšovat, tak při přepnutí do dalšího měřítka (v mém příkladu Praha 1:50000) by mělo dojít k automatickému přepnutí rozlišení na 1x. Blbě se to popisuje, vyzkoušejte sami. Nastavte rozlišení na 8x a zmenšujte mapu. V okamžiku, kdy dojde k přepnutí na měřítko 1:50000 zadejte rozlišení na 1x. Uvidíte ten rozdíl v čitelnosti. Prostě vysoké rozlišení u všech vyšších měřítek, než je nejmenší měřítko je z mého pohledu blbost.

- Mám problém s pamětí v PDA. Po určité době běhu SmartMaps vyskočila hláška Storage memory is critically low. Normálně mám Storage Memory Total 30.53 MB, In use něco kolem 3 MB, zbytek free. Chtěl jsem eliminovat případný vliv jiných programů. Dal jsem proto HR a paměť se nezahlcovala při běhu ostatních programů. Pokud ale zapnu SmartMaps, tak po čase vyskočí výše uvedená hláška. Dá se to krásně vysledovat, stačí při běhu SmartMaps přepnout na zobrazení paměti a je vidět, jak každou vteřinu mizí free paměť a dochází k nárustu In use, řádově o 0.02 MB za vteřinu.

Ptám se proto, co dělám blbě, co mám špatně nastavené… resp. kde udělali soudruzi z PLANstudia chybu ;) .
Kocir (836)|1.3.2007 19:43
ZMENA ROZLISENI
- asi by opravdu bylo lepsi aby to fungovalo jenom pri nejmensim meritku, tam to dava i logicky vyznam

PAMET
- ano potvrzuji ubyvani pameti.


Jinak nelze spustit simulaci trasy a zadavni trasy
VVlada (25)|1.3.2007 20:02
Sem to zkoušel stáhnout, ale asi jsem kopyto, i když se přihlásím, furt to po mně chce registraci ... a do bonusů a aktualizací mne to nepustí

PLANstudio (171)|1.3.2007 22:10
Dobrý den,
dovolím si za tvůrce odpovědět:

ad Změna barevnosti - podobně mívají úpravu pro noční režim programy na PC (např. změna do červena), nicméně není nutné toto využívat

ad Změna rozlišení - funkce je přidána pro lepší hledání Geocache a žádali nás o to uživatelé, zkusíme to dále promyslet dle Vašeho návrhu

ad Ubývání paměti - stáhněte si prosím verzi beta2 ze samoobsluhy (nav. data zůstavají původní) - v jedničce ještě omylem zůstalo generování logu běhu programu, v další verzi již je vypnuto.
V adresáři si prosím potom vymažte DEBUGLOG.TXT, který ubání paměti způsoboval. Za toto opomenutí se moc omlouváme.

Každopádně děkuji za vyzkoušení a zaslání připomínek.

Pavel Žemlík
PLANstudio (171)|1.3.2007 22:11
[QUOTE="VVlada"]Sem to zkoušel stáhnout, ale asi jsem kopyto, i když se přihlásím, furt to po mně chce registraci ... a do bonusů a aktualizací mne to nepustí

[/QUOTE]

Zpravidla stačí CTRL+F5 v prohlížeči, případně promazaní cache prohlížeče.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|2.3.2007 00:59
TO PLANstudio:

- Změna barevnosti: Ale jo, já to překousnu :D . Já mám jen dojem, že tato funkce mohla být jednodušší, tzn. pouze jeden stupeň ztmavení je OK. Druhý stupeň ztmavení je v mém případě už docela moc, prakticky není nic vidět. No a další nastavení barevnosti ztmavení, to je z mého pohledu hračka a máte pravdu, nemusím to používat ;) . Osobně raději přivítám např. možnost přiřazení odlišné barevnosti skupinám bodů zájmu, když už nemáme možnost zvolit pro ně nějaké různé ikony… něco pro kešky, něco pro radary atd.

- Změna rozlišení: Chápu požadavek zvětšení pro Geocache a jsem rád, že vycházíte vztříc požadavku uživatelů, ale skutečně se domnívám, že zvětšení má být použito pouze pro mapu s nejmenším měřítkem.

- Ubývání paměti: Jen potvrzuji, že beta2 a vymazání DEBUGLOG.TXT problém s ubýváním paměti vyřešilo.

Díky za reakci, škoda té chyby s ubýváním paměti, to není dobrá propagace… ale stane se, no.
Vlada165 (676)|2.3.2007 07:11
1) Libila by se mi trochu delsi a stihlejsi sipka kurzoru.

2) Zmena rozliseni nevim, jestli je k necemu dobra na VGA displayich,
ale na mem 320x240 je jine rozliseni nez 1x opravdu nepouzitelne.

3) Ta korekce barev je v moc velkych skocich a protoze se mi opravdu nelibi
treba "krvavy display", tak se s ni neda vlastne nastavit nic jineho,
nez umi to "ztmaveni" a "vetsi ztmaveni"

4) Nejak se mi prestala zobrazovat nadmorska vyska i kdyz ji mam zaskrtnutou,
zato meritka se nemohu zbavit a po restartu vzdy znovu naskoci.

5) Potesilo mne, ze pri navigaci Litvinov-Liberec u nas pouzil i vedlejsi
ulice a tak, jak bych jel ja, ale treba u Noveho Boru na velke mimourovnove
krizovatce porad naviguje do protismeru (od toho ale asi jsou autonavigace...)

6) Dobry napad, ze bude navigovat i v pohranici, ale asi se to musi jeste
"vychytat", protoze cyklotrasu Litvinov-Sayda bych urcite nejel az pres Kalek
a Litvinov-Seifen trasa konci u hranic a dal nepokracuje
(na nasem uzemi je ale ta trasa celkem dobra a v zahranici asi nejsou
a nebudou? tak podrobna navigacni data, aby to tedy bylo pouzitelne...)

7) Ta linearni rotace mapy je opravdu parada (konecne je to citelne)
a doufejme, ze to bude stihat i za jizdy (zatim jsem zkousel jen simulaci)

8) Simulace je moc pomala (i bez linearni rotace) a navrhoval bych jeste
moznost nastavit "rychlost simulace", protoze pro simulaci delsich
tras je opravdu jen pro "otrle povahy" vydrzet az do konce,
anebo radeji dal soupat stylusem display ;-) ...

9) Nebude moznost koupit do novejsi verze i ty starsi (podrobnejsi) turisticke mapy ?

10) Zobrazeni zaznamenane trasy chvalim

11) Urcite bych zrusil vytvareni souboru DEBUGOUT.TXT, protoze asi nikdo tolik RAM nemame ;-)
(na to jak dlouho tato verze vznikala mi prijde tak trochu jako "sita horkou jehlou",
pokud ma takoveto "mouchy"...) Mel jsem pripraveno predem a jak se divam, uz je vyreseno ;-)...

12) Zatim jsem vic nezkousel a drzim palce, at se ty mouchy podari vychytat
a pokud mozno drive, nez u teto "srpnove, zarijove, listopadove, atd." verze ;-D ...
Zdeněk O. (5)|2.3.2007 15:09
Dobrý den. Taky bych se přimlouval za původní šipku. Nová při letmém pohledu jen špatně určí okamžitý směr jízdy.
SmartMaps (46)|5.3.2007 13:31
Dobrý den,

1/ kurzor je přepracováván

2/ Změna rozlišení je určena spíše pro VGA přístroje, kdy dojde k přepnutí na QVGA. Na QVGA rozlišení tuto funkci s oblibou využívají uživatelé se slabším zrakem, např.

3/ Tato funkce bude jistě podrobena dalšímu vývoji

4/ Bude opraveno

5/ Za chybu v protisměru se omlouváme, jedná se o navigační data, do další verze zapracujeme

6/ Vesměs viz. 5

7/ Děkujeme

8/ Simulace je tak trochu zděděná funkce, bude podrobena vývoji.

9/ Bohužel toto není možné, novější mapy nám u možnili snižit cenu a zpřístupnit je tak více uživatelům, jsou ale zpracovány trochu jinak.

10/ Děkujeme

11/ Opraveno v nové verzi

12/ Mouchy budou zcela určitě vychytány a "srpnová" aktualizace se konečně stane realitou, ostatně, i jiní SW giganti :-) mají problémy s releas daty.....
viktor17 (3)|6.3.2007 17:28
Já teď ještě řeším jiný problém. Pravidelně se mi stává, že když po nějaké době (den) pustím SmartMaps, nechytají se mi vůbec družice, ale data NMEA protokolu normálně přicházejí. Po pár minutách (třeba i 10) to vypnu, spustím OziExplorer, ten se do 1-2 minut chytne. Ukončím ho, spustím opět SmartMaps a ty už se během pár vteřin chytí. Pak už během dne mohu SmartMaps ukončovat a spouštět bez problémů, hned mám pozici. Ale jak se družice trochu víc šoupnou, je konec. Takto se to chová pravidelně.
PLANstudio (171)|7.3.2007 14:43
Dovolujeme si upozornit, že v Samoobsluze nyní najdete novou verzi s označením beta3.

Změny:
- oprava zobrazení na VGA zařízení
- Volby / Změna rozlišení: navrácení do původního stavu, tj. přepnutí na 200% a zpět
- Volby / Navigace: zapnutí/vypnutí zobrazení navigační lišty
- Volby / Zobrazení: volba barvy a tloušťky čáry nalezené cesty a zaznamenané trasy
- Obrazovkové menu: změna uspořádání
- Obrazovkové menu: přidána funkce Detail pro maximalizaci měřítka nejpodrobnější úrovně mapy (např. pro dohledání Geocache)

Předem děkujeme za případné poznatky z testování, nejlépe na [EMAIL=podpora@smartmaps.cz]podpora@smartmaps.cz[/EMAIL]
Vlada165 (676)|15.3.2007 08:24
Mozna to byla nahoda (nebo chyba navigacnich dat ?), ale u obce Skrle na Chomutovsku nekopirovala cara cyklotrasy zatacky (udelala "zkratku pres serpentyny").
Tahle vesnice je pekna "dira", ale pak to udelalo to same i na siroke hlavni silnici smerem na Sabenice a asi 3x mi to na tom useku nadavalo, ze nejedu pres pole ale "mimo zvolenou trasu" ;-(
Na "skoropolnackach se to da cekat" ale na te hlavni by to asi byt nemelo a hdyz jsem zkousel opet pres Hradec Kralove (tentokrat pro auto) nejake "objizdne body", abych nemusel primo pres Hradec (a jeho semafory), tak to opet body nerespektovalo a i "nejkratsi" byla "cik-cak" - bohuzel jsem neulozil screenschoty, ale budou se prosim ta navigacni data jeste vylepsovat, nebo uz by byla moc velka ? Dekuji...
PLANstudio (171)|15.3.2007 09:00
Dobrý den,

popisovaný problém se "sekáním vektorů" se občas bohužel objevil, ale v verzi beta4 je již vyřešen.

Stáhněte si prosím verzi 2.9.0 beta4 ze Samoobsluhy.
Je potřeba stahnout i nová data, optimalizovali jsme jejich formát.
Vlada165 (676)|19.3.2007 11:49
Kdyz jsem chtel do cesty pridat primo z menu "Sidla" tak to nic nedela a jdou pridat az vyberem ze vsech bodu zajmu. (omlouvam se, ale nemam to tu a ted presne nevim, jak ta jmenu vypadaji)
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|22.3.2007 13:59
Dnes se za jízdy normálně vypařily veškeré mapové podklady, na obrazovce byla jen modrá linka vyhledané cesty a navigační šipka, hlasová navigace jela. Podíval jsem se na kartu a kde nic, tu nic. SR nepomohl, v adresáři byly jen databázové sobory… Doma jsem chtěl udělat novou instalaci, ale podíval jsem se nejdříve na pdamapy.cz, zjistil jsem, že je v samobsluze k dispozici nová aktualizace, konkrétně verze 2.9.0 beta 5 včetně nových routingových dat, můžete rovněž aktualizovat :D
PLANstudio (171)|22.3.2007 17:13
Dovolujeme si upozornit, že v Samoobsluze nyní najdete novou verzi s označením beta6. Snažili jsme se vylepšit komunikaci s GPS, snad to vyřešní problémy, které se občas objevily.

Dále by měla verze obsahovat většinu připomínek - původní šipka, nabídka sídel, sekání vektorů apod.

Doufáme, že beta6 bude i betou poslední.

Pěkný den přeje
Vlada165 (676)|26.3.2007 08:41
Nesla by prosim nejak lepe upravit editace trasy zadane z mapy ?

Kdyz si udelam treba cyklotrasu a zadavam body primo z mapy (coz se dela nejlepe), tak je nesikovne, ze na obrazovce nejsou zadane body videt (uvital bych moznost s nimi i soupat a pridavat je nebo mazat jako v OziExploreru),
dale pak v seznamu bodu se v tech soradnicich take neda vyznat, pokud chci nejaky bod ubrat anebo pridat, abych nemusel zadavat celou trasu od zacatku, coz se mi stava docela casto, pokud nechce navigovat tak docela podle mych predstav (bylo by mozna vhodne mit moznost si ty body i pojmenovat a aby byly nazvy videt i na obrazovce)

Dekuji ...
PLANstudio (171)|27.3.2007 17:33
[QUOTE="vladas"]Nesla by prosim nejak lepe upravit editace trasy zadane z mapy ? [/QUOTE]

V nové betě 8, která je nyní v Samoobsluze, je doplněno u bodů zadávaných z mapy pořadové číslo pro lepší orientaci v nich.

Další Vámi navrhované změny připravíme až v některé z dalších verzí později.
Vlada165 (676)|29.3.2007 06:58
.
choze_ce4you (104)|27.4.2007 09:27
Procházím novou verzí 2.9.1 a měl bych jedno vylepšení pro geocaching:
Na mapě mám zobrazené cache jako body zájmu, čili žluté čtverečky - pokud na nich podržím stylus, zobrazí se detaily - nešly by zde umístit tlačítka "navigovat na bod" a "přidat do cesty"? Ušetřilo by to spoustu tapů navíc...

A jeden dotaz - počítá se někdy s rozlišením bodů zájmu podle ikon?

Děkuji

Choze
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|27.4.2007 10:21
[QUOTE="Choze"]A jeden dotaz - počítá se někdy s rozlišením bodů zájmu podle ikon?Choze[/QUOTE]

jojo, také to již delší čas navrhuji, zatím bez odezvy... a nemusí to být hned odlišná ikona či piktogram, spokojím se pro začátek klidně s možností volby barevného odlišení čtverečků dle skupin bodů zájmu.
PLANstudio (171)|3.5.2007 18:09
Dobrý den,

myslím, že 2.9.2 by oboje mohla obsahovat.
Během května...
cubas_ce4you (419)|8.5.2007 09:51
zdravim, rad bych testoval betaverzi, jak se muzu do testovani zapojit?
SmartMaps (46)|6.6.2007 14:33
to Choze: děkujeme za námět (snad to nevypadá, že nemáme vlastní nápady:) ), tuto funkci již můžete užívat v současné poslední verzi 2.9.2.

to Jarouš: odlišování skupin bodů zájmů je jistě dobrá myšlenka, snad se v budoucnu podaří její implementace

to cubas: děkujeme za Vaši nabídku. Reagujeme na podněty uživatelů, čímž v podstatě je každý uživatel "betatester". Budete-li mít někdy v budoucnu model, který bude např. krátce na trhu a pro naši aplikaci problematický, rádi využijeme Vaší nabídky.
Ruda.M (7)|6.6.2007 15:32
Dnes jsem si stahl demo smartMaps. Jednak maji na stankach demo verzi 2.8x ktera bud neobsahuje podporu pro geocaching nebo nevim co si pod podporou predstavuji. Par obrazku by pri rozhodovani pomohlo. Predem diky. Navic se obavam koupit tento produkt tesne pred moznym uvedenim verze 3.
choze_ce4you (104)|7.6.2007 06:25
Verze 2.8x ještě myslím podporu pro GC neměla - ta spočívá v navedení na cache po silnici co nejblíže a pak se v mapě zobrazí šipka se zbývající vzdáleností.

Choze
choze_ce4you (104)|7.6.2007 06:35
[QUOTE="SmartMaps"]to Choze: děkujeme za námět (snad to nevypadá, že nemáme vlastní nápady:) ), tuto funkci již můžete užívat v současné poslední verzi 2.9.2.

to Jarouš: odlišování skupin bodů zájmů je jistě dobrá myšlenka, snad se v budoucnu podaří její implementace
.[/QUOTE]

To si určitě nemyslím :) Funkci už využívám, děkuji za implementaci. Už se těším na odlišování skupin bodů zájmu - v současné době je zobrazení více skupin prakticky nepoužitelné. Díky!

Pak mě napadla ještě jedna věc - navigování na nejbližší cache během cesty. Dejme tomu, že si v parametrech nastavím, že chci automaticky upozornit na "cache" bližší než "1km", která "není obsažena v naplánované cestě". Využití je jasné - vyskočí upozornění s možností navedení na bod zájmu v dosahu.

Choze
Ruda.M (7)|7.6.2007 09:32
Takze jak clovek muze otestovat smartMaps s podorou geocachingu kdyz beta se nada stahnout a demo je stare?
SmartMaps (46)|7.6.2007 16:52
Upozorňování na body během cesty (zde zmíněné geocaching schránky) je vlastně podobná funkce jako např. upozorňování na POI radar. Tuto funkci bohužel nemůžeme implementovat v nejbližších aktualizacích, rádi ji však v budoucnu nabídneme.

Za neaktuální demo se omlouváme, bude napraveno.
Ruda.M (7)|7.6.2007 17:45
Diky, uz se tesim na testovani. Zatim podle stareho dema muzu rict jen to, ze mate sanci vyrobit nejlepsi program na kesovani. Bude to, ale makacka, protoze je toho hodne. Bylo by fajn mit vse v jednom a nemuset se prepinat do ruznych programku podle situace ve ktere jste.
Mohli by jste nejak to demo oznacit, abych poznal o jakou verzi jde? Diky.
Ruda.M (7)|7.8.2007 09:16
[QUOTE="SmartMaps"]
Za neaktuální demo se omlouváme, bude napraveno.[/QUOTE]
Stale jste nezverejnili nove demo. :no: K informacim o novych vylepsenich se take nemohu dostat a obrazky taky zadne. Seznam zmen by snad nemusel byt na webu az po prihlaseni. No zrovna na prazdniny jsem o tomto programu uvazoval, ale takto mam smulu. :(
Ruda.M (7)|20.8.2007 11:01
Tak v PlanStudiu asi maji vsichni dovolenou. Nicmene jsem to nevydrzel a zakoupil jsem si novou verzi abych ji mohl otestovat. Neni to spatne, ale zatim bych to nedoporucoval jako samostany program pro Geocaching. Body zajmu se generuji z GPX souboru spatne a obsahuji zoufale malo informaci.

- informace o bodu by mela byt v htlm
- moznost zobrazeni vice informaci
- souradnice ve formatu ktery je pro geocaching bezny
- obtiznost nalezeni/terenu
- typ kesky, velikost kesky
- volitelny odkaz na web, primo klikaci link
- pocet TB v kesce
- popis kesky
- hint k nalezeni
- pripadne logy z gpx souboru

- moznost pridavat dalsi body zajmu, stage pro multiny, cilovou pro mystery kesky, editace primo v programu :)
- zkusit odlisit alespon barev typy kesi, lepe primo ikonkou
- zobrazovat stav kesky: nalezeno, nova, moje, docasne zrusena