Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Kam spěje mobilní komunikace - aneb výhled Nokie do r. 2010

Falco_ce4you (311)|23.2.2007 10:21
Narazil jsem na zajímavý článek nastiňující poměrně zajímavou budoucnost mobilní komunikace. Vzhledem k tomu, že cihly mají k mobilům hodně blízko, nabízím vám zde přepis článku.

Firma Nokia zveřejnila výhled na budoucí podobu svých monbilních telefonů. Zařízení mají již v roce 2010 nabídnout multimediální funkce, jako například integrované miniprojektory. Také již dnes používaný 3D zvuk má být velice kvalitní - Nokia hovoří o kvalitě kina. Displeje v budoucnu nabídnou rozlišení VGA, dvojnásobné oproti dnes obvyklému (Pozn.: nemá tu být náhodou čtyřnásobné??). Fotoaparáty na mobilu mají mít v průměru sedminásobný optický zoom a rozlišení od 10Mpix, čímž mají umožnit nahrávání HD videa. Data mají být ukládána na více než 100GB interního paměťového prostoru. Synchronizace s PC již v roce 2010 nebude nutná, mobil má podle firmy Nokia sloužit jako server a fotografie a videa zpřístupňovat přes síť.

No, tak pánové z HTC, jak na to odpovíte? :D

Zdroj: Chip
null (0)|23.2.2007 10:25
no zajimave vyhlidky aza tri roky tohle ....urcite ne v prodeji je zatim jen jeden tel s optickym zoomem a to N93 za chvilku N95 lepsi m,masinka ale ze by za 33mesicu bylo 10Mpxi minimum a 100Gb disk... no uvidime...kazdopadne HTC by melo reagovat
xhladi07 (525)|23.2.2007 11:11
Pameti se mi zdaji realne (aspon nejrealnejsi z clanku). Kdo rika, ze to bude HardDisk? :) Ale telefon jako server s multimedii.. Bez synchronizace.. :) A kdo bude platit ty data?? :))
dodger_ce4you (145)|23.2.2007 14:12
Skor bz som povedal ze to su vyhliadky Nokie do 2012-2015
daww (687)|23.2.2007 15:03
Já bych vsadil na HD. Když jsem viděl u ségry maličkýho i-poda a při bližším zkoumání zjistil že to má 30 GB HD tak mě málem omyli a já začal přemýšlet jaká by byla paráda mít to ve svém PDA. HD má tedy k této vizi mnohem blíž. Mít v zařízení 30GB RAM, to abys vozil elektrárnu
atomion (1159)|23.2.2007 16:56
Ohledně pamětí... Proč HDD? Proč 30GB RAM? V sféře mobilních zařízení se chystají SSD flash paměti! Zatím se první kousky testují na notebookách a v roce 2010 to bude asi těžko v každém Pocket PC, ale je naprosto jasné, že to má lepší vyhlídky než HDD.

Více o SSD technologii dočtete v tomto článku (PDAmobile.cz).

Jinak tento výhled Nokie se mi zdá taky poměrné přitažený za vlasy protože už je rok 2007 a paměť větší jak 10 GB měl zatím jen Palm Lifedrive a kromě Atheny se v blízké době nic s HDD ani jinak provedenou takhle velkou kapacitou paměti nechystá :)
lubos8 (33)|23.2.2007 18:08
"Synchronizace s PC již v roce 2010 nebude nutná" - jak pro koho, obecně je to evidentní nesmysl. Jestli budou dělat zařízení neumožňující synchronizaci s PC tak skoro jistě pohoří.
Ad 100GB: flash bez problémů. Např. microSD je dnes na 4GB (loni touhle dobou 1GB) , prodávají se 16GB flash HDD a ceny flashek padají rekordním tempem...
kapu_ce4you (268)|23.2.2007 18:22
no zni to dobře ale kde je realita? s těma 100gigovyma kartama se už mluvi celkem dlouho osobně mě by se to libilo komu ne:D ale taky by mě zajimala cena takovyho zařizeni kery bude mit 100giga hardisk velky rozlišeni displeje 10megapixelu fotak ja určitě na něj penize myt nebudu! ale je to dobra věc že to de do předu hlavně se my libi v posledni době jak dou dolu ceny pamětovek koupil sem 4 giga SD za 1300 a pul roku před tim sd 1 giga za 1800 a byla to stejna značka stejnej obchod. tak se mame aspon na co těšit ne ......;)
flashman (1366)|23.2.2007 18:24
100 Gb hardisk je blbost - sou dost nestabilní a navíc docela cucaj baterku.
100 Gb RAM je eště větší blbost, takže 100 Gb flash paměti bude budoucnost.

Lifedrive měl kolik ? já měl za to, že 4 Gb, nebo se pletu ? Si radši koupim 4 GB SD kartu, než abych se bál každým dnem o svá data na HDD v mobilu.

Jinak ten mobilní server taky nevidim růžově a kvalitu kino zvuku taky moc ne, ale určitě by mě to potěšilo
vpe (148)|23.2.2007 20:32
znova, kdo rika, ze to bude harddisk? :-) Letos tu mame hard disky > 1TB, tak v roce 2010 nejakych 100GB velikosti dnesni microSD bude zcela realne...
kapu_ce4you (268)|23.2.2007 21:03
beztak at nejdřiv udělaj pořadny baterky co vidrži!!!! protože takovy zařizeni bude žrat baterku jak ... od toho by měly stavět pak at si tam daj co chcou mě stači to co mam:)
null (0)|23.2.2007 21:09
to jsem tpo vymnouk..ja myslel pamet ne primo HDD ale to je uz jedno....a co se tyce vydrze to je to hklavni ale cvastecne vyreseno to je palivove clanky jen to chce pustit seriovou vyrobu do sveta :-) treba casem... :oops:
atomion (1159)|24.2.2007 02:07
Palivové články? A nebo třeba taky generátor na naftu :D

HDD je pro budoucnost nesmysl a nikde se o tom ani nemlví. Jak jsem psal v mém prvním příspěvku - budoucnost paměti se skrývá v SSD! :)
kapu_ce4you (268)|24.2.2007 06:06
s tou paměti souhlasim s tebou taky si myslim že se to bude odvijet timto směrem a s tou baterkou na naftu... to je neekologicky nejlepe něco co pojede furt bez nabijeni naky perpetum mobile to bude ono to by bylo nej že :D
Zdenek Malinsky (9781)|24.2.2007 13:24
Už asi před 3/4 rokem jsem četl, že jeden z japonských koncernů testuje notebook, ve kterém je místo HDD pevná flash paměť. HDD tam byl jen pro rychlejší start a jakousi funkci "vyrovnávací paměti".
Budoucnost rozhodně patří nepohyblivým záznamovým médiím. U CD a LP je právě ta "pohyblivost" média při záznamu i snímání největším zdrojem problémů a nižší kvality.

ad palivové články
Uvidíme, kam se vývoj pohne, ale třeba si budou kupovat v trafice plyn nebo benzín do zapalovače i nekuřáci a pak to budou lít do PDA. ;) :D
kapu_ce4you (268)|24.2.2007 15:20
jo jo s tou paměti že bude z nepohyblivyho media asi bude pravda ale musi to byt něco co ma životnast co nejvice přepisu ne jak dnešni flešky kery po 2 letech odejdou:(
Zdenek Malinsky (9781)|24.2.2007 15:33
Proč tolik? Dnešní mobily a PDA jsou spotřební zboží průměrnou obměnou 6 měsíců. Zálohovat je potřeba tak jako tak a nikdy nemáš 100% jistotu uchování dat (např. u vypáleného CD je to tak 10 minut).
speed-komi (278)|24.2.2007 17:42
Ano, 6 měsíců je dnešní standard např. v Anglii, ale obávám se, že v naší zemi to tak horké nebude. Ty dva roky na flash paměť je ale uplně ideální, protože 2 jahry trvá většina záruk. Přez to si ale myslím, že životnost Flash pamětí se nechá zvýšit.

A jinak ty deseti megapixelové fotoaparáty je blbost. Na takto veliký počet pixelů to chce prostě fotoaparát s pořádnou optikou. Kdy si už konečně lidi uvědomí, že focení není o megapixelech!? A kdy už někdo pochopí, že telefon není fotoaparát?! Na nějakou tu mms pohlednici, bohatě postačí čip o velikosti vga.
kapu_ce4you (268)|24.2.2007 19:12
přesně tak dokud nebude pořadna optika tak nebudou dobry fotky a muže to mit třeba milijon megapixelu a mě bohate stači 1,3 na to co fotom naky obrazky svyho PDA když ho rozdělavam nebo když nafotim na svy stranky to fleshovani bohatě mi stači aspon se s vama snad shodnu;)
xhladi07 (525)|26.2.2007 10:40
Ja bych snad jen poznamenal, ze palivove clanky jsou na vodik (je to reakce vodiku a kysliku na elektrodach) a to je velmi nebezpecne pro zarizeni, ktere se nosi neustale u sebe. Budoucnost je podle me v clancich na ethanol...

Fotak v mobilu nikdy nebude dosahovat kvality velkych fotaku uz jen kvuli prumeru cocky... IMHO... :)
atomion (1159)|26.2.2007 19:13
Mimochodem takhle vypadá první 160GB solid-state-disk (flash paměť SSD) na světě...prozatím jen pro notebooky, ale s menší velikostí a spotřebou snad brzy pro Pocket PC :)



Viva la SSD!
lubos8 (33)|26.2.2007 21:36
"... palivove clanky jsou na vodik (je to reakce vodiku a kysliku na elektrodach) a to je velmi nebezpecne pro zarizeni, ktere se nosi neustale u sebe. Budoucnost je podle me v clancich na ethanol..."

oboje jsou to palivove clanky. Jinak ten vodik se da vazat a uvolnovat zcela bezpecne (napr. metalhydridy).