Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Měření vzdáleností pomoci GPS

pivous (58)|7.2.2007 23:19
Doufám, že se to tu ještě neřešilo.
Problém:
- jak měří různé sw vzdálenosti při výškově členitém terénu? Měří to jakoby "na mapě", t.j půdorysný průmět trasy do mapy, nebo to respektuje skutečně prošlou trasu respektující převýšení?
- ušlou vzdálenost posílá GPS, nebo to dopočítává sw pomocí změny pozice a změny nadmořské výšky?
- pokud je to věc sw, doporučíte nějaký?

Tuto věc jsem řešil tento weekend v Krkonoších na běžkách, kdy mi dost podstatně neseděly vzdálenosti na ukazatelích s tím co mi udávala GPS (Bee line)
xtonda (811)|9.2.2007 10:53
GPS systém má tu vlastnost, že určení výšky je cca 3x - 4x méně přesné než určení polohy, takže zatímco chyba polohy je při dobrém příjmu typicky do 10m, chyba výšky může být klidně 30m, ve ztížených podmínkách (v lese v horách) klidně i přes 50m. Proto se lepší přístroje dodávají s barometrickým výškoměrem.

Sice jsem to neověřoval, ale podle toho co jsem četl a je to i logické vzhledem k nepřesnosti výšky, tak GPS měří vzdálenost v půdorysném průmětu. A ono to zas tak nevadí, protože i když na kilometru nastoupáte 250m, tak rozdíl v reálné a půdorysné vzdálenosti je jen 31m. Vzhledem k tomu, že na turistických ukazatelích se vzdálenost udává zaokrouhlená na půl kilometry, tipuji, že to bude daleko větší zdroj nepřesnosti.

Pokud se pohybujete po zemi, tak spíš doporučuji vzít trasu a informace o výšce doplnit z výškového profilu terénu, buď pomocí mapy, která to v sobě obsahuje jako třeba CZECH Topo v1 nebo v nějakém softwaru (OziExplorer?) to zkombinovat se SRTM daty.
libor_m (1026)|9.2.2007 12:25
Pokud tu už padla zmínka o určení výšky, tak jsem měl tu možnost včera jet s Mio C710 a mým PDA s BT-338 a v Navigonu 6, který mi běžel na obou přístrojích, byl rozdíl mezi jednotlivými GPS i 200m :no: Počasí bylo dobré.
Mudrunka (547)|9.2.2007 13:22
mám obdobnou zkušenost. V létě jsem na mírném kopečku u moře testovat na stejném PDA Dynavix 1.6 a Navigon 5.2.6. Rozdíl byl 50 m. Dlužno říci, že chybně byl Navigon, který ukazoval, pokud se dobře pamazuji, že jsem 24 m pod úrovní moře :D
Nevím jak to Dynavix dělá, ale např. na kopci Kozákov mě ukázal výšku s přesností 1 m
libor_m (1026)|9.2.2007 13:35
ale tady se na obou přístrojích jednalo o stejný Navigon 6.1, různé byly GPSky
nodar (3)|3.6.2007 17:19
s tou přesností GPS u vzdáleností to bude složitější ... při porovnání GPS s cyklopočítačem ukazuje GPSka na 40km trase klidně o 3 km méně ... a to porovnáno s více cyklisty. GPS skládá trasu z několika stovek "úseček" zatímco cyklopočítač měří spojitě každé objetí obrubníku. A pokud na trase vypadne párkrát signál ....