Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GPS u mio A701

Aleš Navrátil (3)|5.2.2007 15:22
Pomůže někdo prosím s nastavením GPS u Mio a701? Díky.
penca (11)|5.2.2007 15:28
jaký navigační sw používáš?obecně platí nastavení:GPSHWCOM(COM2) a rychlost 57600-u mě to takto funguje na všem(iGo,TomTom5,6,Miomap 3.2.......)
Aleš Navrátil (3)|5.2.2007 15:40
Zatím žádný, mám představu, že i bez navigačního sw by mělo fungovat GPS. Mýlím se snad?
Surgical (2364)|5.2.2007 16:20
Tak ono funguje, ale bez softu, kde bys uplatnil znalost momentalnich zemepisnych souradnic (typicky mapy) je ti to celkem k nicemu.
Martynez (206)|5.2.2007 19:28
Idealni nastaveni GPS je pres COM4 na rychlosti 4800... Ale ne vsechny programy umi tento port otevrit... Jde o to, ze pres HW COM2 / 57600, to bezi vzdy, ale nevyuziva to ephemerni soubor stazeny z netu, ktery znacne urychluje urceni pozice GPS a ktery funguje pouze pokud to bezi pres COM4.. Takze doporucuji COM4/4800 a pred kazdym spustenim aplikace ktera ho nevidi (tomtom, igo, miomap) spustit treba GPSutil, ktera port aktivuje a po skonceni programu gpsutil treba v taskmanageru shodit.... da se na to udelat i automaticky script v mortscript.... atd atd...
penca (11)|5.2.2007 19:50
pro začátečníka trochu komplikovaný,ale proč ne.používám to jak jsem popsal,nic nikde nestahuju a do minuty ready.
Martynez (206)|5.2.2007 23:18
ja stahuju a do 10 sekund ready :-)
Sidon_ce4you (142)|8.2.2007 09:00
Jenom takovej muj malej poznatek:
zkusil jsem teda ten GPSutil. Na jednu stranu je to opravdu perfektni vec - navigacni programy se chytaji neuveritelne rychle a nejenom to, dokonce ty programy jsou ted schopny navigovat i v oblastech (napr. v budovach) kde si drive kvuli GPS signalu ani neskrtli (Sice tam potom neni velka presnost ale chyti se). Ale ma to jeden dost podstatny hacek - i v pripade nepouzivani GPS to zere hodne baterku. A vypnout v taskmanageru ta aplikace nejde (aspon v mem pripade ji tam nevidim), takze pokud ji chcete vypnout, potom jedine SR.
Martynez (206)|8.2.2007 10:55
To zalezi jakej task manager pouzivate... ja pouzivam ten, ktery ma dole zalozky: system load, processes a tasks... v zalozce processes gpsutil vidim, takze ho muzu i shodit bez SR... :-)
Sidon_ce4you (142)|8.2.2007 11:19
Pokud tedy mohu poprosit, napište mi jaký manažer používáte.

Ale i tak se mi to zdá takový nešikovný. To by nešlo ty hodnoty se kterýma operuje GpsUtil nastavit napořád v něčem jiným aby se nemusel pořád spouštět třeba před TomTomem a potom shazovat?
Koukal jsem na zahraniční fóra ohledně tohohle problému a řešilo se to tam taky. Někdo tam radil nakalibrovat GPSku přes GPS monitor a potom používat VisualGPSce stejně tak jako GpsUtil, což mě taky přijde dost nešikovný...
Jinde jsem se zase dočetl že to řeší nastavením v GPSproxy, jenže nejsem zase až tak zdatnej angličtinář takže mě utíkají detaily, ale pokud by jsi měl zájem můžu Ti poslat odkazy kde se to řeší, kdyžtak mi napiš SZ.
Je taky zajímavé, že hodně lidí píše že jim to baterku nežere když mají na pozadí spuštěný ten GpsUtil - podle mě to je ale pěkná blbost, tu baterku to prostě vysává. Obrovskou výhodu to má ale v tom, že jsi neustále online na GPS signálu, takže když potom spustíš navigační soft tak jsi připojený za jednu sekundu...

Bylo by fajn pokud tomu někdo rozumí nebo pokud to někdo ví aby sem napsal pár řádek co a jak...
Martynez (206)|8.2.2007 23:19
S tim visual GPS je to tak, ze se pres mortscript udela skriptovaci soubor, ktery po spusteni spusti Visual GPS... po par sekundach spusti TOMTOM... a po dalsich par sekundach ukonci VisualGPS.. na pozadi samozrejme... takze tomtom je stale spusteny a chytne signal pres com4, ktery otevrel visual gps...
taky dobry zpusob, ale tom tom tim padem nabiha pomaleji... proto nyni pouzivam GPS util... ketry schazuji pres taskmanager, ktery pripojuji ke zprave...
Sidon_ce4you (142)|9.2.2007 08:30
Dík za manažer, vyzkouším.

Na netu už jsem pročetl co se dalo, ale ještě mě uniká jedna věc. Když se bavíme o COM4 tak jak je to s baudrate - 4800 nebo 57600? Pochopil jsem že bez nějakých úprav po spuštění GpsUtil to bere COM4/4800, ale dočetl jsem se že když si GPSku (COM2) nakonfiguruju např. v GPS Monitor na 57600, potom i GpsUtil bere hodnotu 57600? Nastavit potom i TomToma na 57600?
Mimochodem nejsem odborník, jaký je praktický rozdíl mezi 4800 a 57600?

Ještě bych se chtěl dotázat co vlastně udělá ten GpsUtil když ho spustím, on pouze převede data z HW COM2 do COM4? a převede NMEA na SIRF?
Martynez (206)|9.2.2007 15:18
No to je otazek... az mi jde hlava kolem...
Com2 chodi proste na 57600 a Com4 na 4800, oficialne... Nekdy se mi to podarilo i jinak, ale to bylo v dobe kdy jsem tomu vubec nerozumel a jen jsem experimentoval. Ta cisla 4800, 9600, 57600 atd.. asi znamenaji v jakem datovem toku probiha komunikace mezi gpskou a pristrojem... Coz na rychlost navigacniho programu podle me zadny vliv nema... Jestli mas vzdycky cas cekat minutu, dve, az se chyti GPS tak klidne vsechny programy ktere com4 nevidi nastav na com2/57600, jestli ti na rychlosti zalezi jako me... tak gps util nebo script a visualgps....
HWCOM2 je proste automaticky nastaven tak ze posila data i pres COM4. GpsUtil pouze vezme za kliku dveri COMU4 a otevre je aplikacim ktera kliku neznaji (tomtom, iGO..atd).
LadisWRX (26)|9.2.2007 19:56
ja jsem sdileni GPS v systemu vypnul, nahral jsem si GPSgate, ten pripojil na COM2/56000 a vytvoril vlastni virtualni COM4 ... vsechny aplikace bezi soucasne na COM4, GPS je porad pripravena, nemam zadny problem, data nestahuji
Sidon_ce4you (142)|11.2.2007 15:52
Pokud tedy v GPSgate vytvorim virtualni port COM4 tak ten ma stejne vlastnosti jako COM4 ktery bezi diky GpsUtil? T.j. ze vyuziva ephemerni soubory apod.? A ten GpsGate musi byt take pokazde spusten pred spustenim treba TomToma nebo to tam staci jen jednou nastavit? Pokud by to tak bylo tak by opravdu bylo jednosdussi to projednou nastavit a potom uz pouziovat jenom TomTom bez nutnosti spoustet jeste neco jineho.

PS: Martynet - diky za vysvetleni :-)
LadisWRX (26)|12.2.2007 15:20
ano, GPSgate bezi porad na pozadi, spusti se automaticky po resetu
stehan (114)|12.2.2007 17:18
ale zere baterku, od vcera to skusam, dobre hovorim?
Sidon_ce4you (142)|13.2.2007 10:20
Jestli taky bezi stale na pozadi a zere baterku, tak tim padem muzeme zustat u GpsUtil, protoze narozdil od GpsGate je zadarmo a splni stejny ucel (aspon v tomto pripade)
Jeste bych mel takovy postreh. Kdyz pouzivam GpsUtil tak samozrejme rychleji nabiha navigacni soft ale taky jsem si vsiml ze je dost markantne znat i to, ze se navigace chyta i v oblastech se slabim signalem (napr. v budovach), mohl by mi prosim nekdo vysvetlit proc to tak je? Neni to nahodou tim ze si zbytek satelitu co nevydi dopocitava podle dat z aktualne stazenych ephemeridu?
Nadruhou stranu mam dojem (mozna je to opravdu jenom dojem) ze pri navigaci v aute se sipka navigace pohybuje trhane. Na COM4/57600 mi prijde plynulejsi - zkouseli jste to nekdo?
Slibuju ze pokud mi nekdo odpovi ze uz nebudu dal otravovat :) (snad)

PS: GpsUtil pouziva protokol NMEA nebo SIRF?
Vita_Megane (69)|13.2.2007 14:15
Jestli sem to dobre pochopil tak ten GPSUtil je free, kde ho najdu, zkousel sem search a nejak to nepobiram. Jinak bezim pres COM2 a nabiha to nekdy i 5 minut :(
Martynez (206)|13.2.2007 18:09
gpsutil a ostatni utilitky a romky atd atd...:
http://www.a701.org/MioSoft/
Vita_Megane (69)|14.2.2007 06:16
Diky, ale mam jeste problem, to musi byt rozbaleny v nejaky systemovy slozce nebo ne? Me se nespusti ani instalator :(
Sidon_ce4you (142)|14.2.2007 07:26
Zadny instalator spoutet nebudes. Jsou dve verze. Prvni verze obsahuje pouze jeden exe soubor - ten bud zkopirujes do slozky "po spuštění" (v mém případě /windows/starup/) - to ti zaruci to ze ti bude na pozadi neustale bezet GpsUtil. Nevíhoda je ze to zere baterku a nekdo ma navic problemy i s rusenim hovoru pri telefonovani (ja ne). A nebo si ten exe soubor das nekam odkud ho budes spoustet. No a pred spustenim navigace si ho spustis a potom v task manazeru zase vypnes az ho nebudes potrebovat.
Druha verze obsahuje exe soubor a dll soubory. Dll soubory se navic pouze zkopiruji do slozky windows. Tato verze vypina GpsUtil pri telefonovani, takze uz nerusi tlf hovory. Doufam ze jsem to napsal dobre :-)
Vita_Megane (69)|14.2.2007 07:55
Diky uz mi to bezi, co mam kde nastavit? v gps settings sem nastavil COM4 Manage gps automaticaly nemam zaskrtnuto a kdyz pustim tomtoma tak dam 4800 ale Com 4 mi zmizi, mam tam jenom Com9, 3, 7, Bluetooth, HWCom, Serial Cable. Kdyz sem nemel GPS util tak sem mel nastaveno COM2 ale v TT sem COM4 videl akorat nefungoval
Sidon_ce4you (142)|14.2.2007 08:29
Zkus si zaskrtnout to "Manage gps automaticaly ", ja to mam zaskrtnute a chodi mi to OK
Vita_Megane (69)|14.2.2007 09:34
Diiiky mooc, uz to funguje bez problemu, naslo to signal asi za vterinu uvnitr budovy jen pres okno, to je parada pac v Meganu diky pokovenym sklum sem mel obcas problemy aby se gpska chytla, vzdycky to naslo satelity ale signal byl slabsi takze se neprihlasila, ted to beha nadherne
Sidon_ce4you (142)|14.2.2007 10:29
Abysme to uplne dopilovali :) tak jestli budes mit cas tak mrkni jeste na tohle:

Zkus porovnat silu signalu v budovach na COM2 a COM4. Rekl bych ze s GpsUtil (COM4) jsem na tom o dost lepe. Je mi to ale divny protoze tohle by snad melo byt jedno jestli jedu na COM2 nebo COM4 (co se týká kvality signálu), leda ze by to souviselo nejak s tema efemeridama...

A potom jsem mel jeste dojem, ze pri navigaci v aute se sipka navigace pohybuje trhane (pokud bezi GpsUtil na COM4). Na COM2/57600 mi prijde plynulejsi.
Vita_Megane (69)|14.2.2007 10:32
No v budovach sem se nechytal skoro vubec a ted jo, nechapu cim to je ale je to tak, jinak tu sipku vyzkousim po ceste z prace domu a pak dam vedet
Vita_Megane (69)|15.2.2007 09:33
Tak sem se nechal vcera odnavigovat z prace domu :) a nezdalo se mi ze by sipka nejak skakala, vsechno v normalu a signal full
Sidon_ce4you (142)|15.2.2007 10:03
Taky jsem to vyzkousel a mas pravdu ze to asi bude stejny jako predtim, asi to byl zezacatku jenom muj dojem, takze je to vse OK.
timosnyders (4)|15.2.2007 19:58
Zkousel sem to doma, kde sem nikdy nemel sanci se chytit a ted to jede v poho, fakt parada. Mam nejakej novejsi rom od Okiho a v programs/gps mam rovnou programek Enable COM4
Foolproof (13)|1.3.2007 23:19
Velmi pěkný thread, díky za informace, není mi to ovšem stále jasné.
Mám Rom od Okiho 24, ta obsahuje i Reset GPS, ale problémy se vyskytují, už se celkem bojím experimentovat.
Ve Windows je default nastaven COM4, o rychlosti ani zmínka, potom shared on.TomTom a asi dalších pět programů, které jsem nastavil na COM4 jedou naprosto bez problémů a naskakují fakt i za oknem už na 3 satelity, to asi díky tomu file co si to stáhne.
Setkal jsem se, ale s prográmky či utilitami (už se 2mi), které jsou nesmírně "chytré" a ihned po startu zahájí autodetekci s výsledkem, že GPS nenalezena.Jsou nastaveny vždy na COM2-57600Bd.(Divná autodetekce).
Protože jsem tento thread nečetl (mám to teprve asi 6.den), navolil jsem Com4 - 4800Bd a connect.
Konec- Mio zatuhlo jak kameň a po soft resetu nefungovalo nic co mělo něco společného s GPS, zkoušel jsem ten zmiňovaný reset GPS - success, ale funkce se neobnovila.
Ze zoufalství jsem udělal hard reset, vše znova nainstalil.
Na druhý den se mi stalo totéž s jiným programem, znovu hard reset.To není moc zábavné, takže se nyní, když to funguje bojím na něco šáhnout, dokud nebudu mít nějaký program na takový backup, který obnoví po hard resetu kompletně celé Mio.

2 dotazy
1. Zabrání zde diskutované metody použití GPSUtil atd. tomu, aby to s těmi autodetectory tak zatuhl ?
2. A jeden OT, doporučte mi nějaký backup, abych mohl experimentovat.
Ještě jsem to tady nestihl celé prolistovat, tak nemám jasno , který.

Díky za reakce.
prokji (199)|1.3.2007 23:58
Mám A 701 už skoro rok, zpočátku jsem s GPS taky experimentoval , jako ty a nakonec jsem dospěl k názoru , že je lepší vykašlat se na různé pokusy s GPSUttils a podobnými programy - mám nastaveno GPS settings defaultně /COM 4 a předávat/ , používám Smartmaps 2.3.4 a Oziho /beta rel. 3e3/ - obojí na com4 /57200 Bd , TT6.020 na HWCOMM /57 200 a šlape to spolehlivě.....Ta rychlost náběhu GPS je totiž limitována prioritně kvalitou signálu ze satelitů /počet družic ve výhledu , stav atmosféry , vlhkost přízemní vrstvy /mraky , přeháňky , bouřka / , jakmile se GPS zaměří , tak už signál udrží /čip si nastaví citlivost - to ostatně můžeš vysledovat i z rostoucího počtu viditelných satelitů během cca 3 minut po startu GPS. V praxi mi nabíhá GPS do 20 sec ze studeného stavu , do 5 sec z teplého - pokud je jasno , tak venku na volném prostranství naběhnou Smartmapy cca zy 2 sec . , TT6 za stejných podmínek cca 30 sec. On totiž každej navigační soft má jinak definovanej algoritmus "platnosti počtu satelitů" při kterým začne fungovat- přesnější programy začnou pracovat od 5 satelitů výš /tt6 , ozi/ , tzv. rychlé programy startují už třeba při 3 fixovanejch satelitech , ale s horší přesností /smartmapy/. dokonce v IGO si můžeš tenhle poměr (přesnost vs rychlost) plynule nastavit...Jinak obecně SIRF III (GPS čip v a701) má radši vyšší přenosové rychlosti (od 19kBd), při nižších je pomalejší náběh..
Martynez (206)|2.3.2007 01:08
pokud GPS zacne opravdu blbnout i po hardresetech... coz se mi taky jednou stalo, pomohlo mi vyndat baterii pres noc... pro jistotu min 10 hodin.... a pak byla jako nova...
jinak po otevreni portu com4/4800 treba pomoci gpsutil, mi gps nabehne cca za 10 sekund.. i drive a to v zastavbe... treba ve vodickove ulici v praze... :-)
Foolproof (13)|2.3.2007 12:16
To s tím vyjmutím baterie mohu jenom ptvrdit, ze zoufalství a s napnutými nervy jsem šel spát a ponechal to rozebrané na stole a ráno z toho byl úplně jiný stroj, jakoby nějaké kondenzátory nebo co držely na něčem napětí.....

Prostě za studena už se to rozběhlo.

(Backup už mám, takže bych ještě zaexperimentoval)

Navigace - TomTom, tam už zkoušet nebudu, vyhrál
Kontrola rychlosti do auta - zatím mám funkční GPSAuto, ale vzhledově i funkcemi se mi líbí Trakpal, zobrazuje i zrychlení a zpomalení, je to takové efektní, ale to je právě jeden z těch, co mi to zbořilo ....už se to bojím znovu nainstalovat. - existuje ještě něco jiného ??
Cyklistika - už jsem několikrát zablodil a po lesních cestách najel zbytečné kilometry - tam zatím nemám nic, uvítal bych nějaký tip.
Chození pěšky po cizím (velkém městě), orinentace s GPS podle plánu města, měl jsem problémy ve Vídni i v Paříži.

Tyto 4 druhy programů jak zprovozním, experimenty končí:D
prokji (199)|2.3.2007 21:23
Kontrola rychlosti do auta , zrychlení atd - osvědčil se mi tachometr a otáčkoměr , při řízení obvykle nemám čas a ruce něco v PDA přepínat , nastavovat /to bych byl brzo ve škarpě..
Cyklistika , turistika - Smartmapy s cykloatlasem , OzI s CR25T..
Autonavigace - TT 6.020
Bloudění v cizím městě... - Pocket Street 2005 a mapy si připravuju z Autoroute /obé Mikrosoft/ - je to sice jen vektorovka , ale ještě jsem nebloudil /Vídeň , Bratislava , Salzgirchen../
A vůbec se mi v A701 ty softy neperou v default nastavení /karta SD a-data 4 Gb/:cool:
prokji (199)|2.3.2007 21:31
Ještě dodatek - pokud nutně potřebuješ avízo překročení rychlostního limitu , tak ta funkce je dostupná v TT...- ale přesnost měření rychlosti via síŤ satelitů na oběžné dráze obecně je srovnatelně mizerná , jako tolerance tachometru.......
Foolproof (13)|3.3.2007 00:12
Díky za tipy.

To "přepínání", to je právě to, proč se jako hlídač rychlosti nehodí TT.
Ono to GPSAuto je docela chytré, mám tam nastaveno, že pokud po dobu 12 sec (to je individuální) překračuji rychlost nebo jedu míň o 10%, přepne se to automaticky na nejbližší limit podle tabulky EU2.Zvuková signalizace jede i když je na obrazovce TT.Ignoruje to rychlost pod 30 (stání na křižovatce a pod.).O přesnost vůbec nejde, jde o to, aby mě stále něco bičovalo, jinak se nedoplatím,u nás jsou ve městě úmyslně nainstalovány kamery jenom na těch místech, na kterých se dá jet bezpečně minimálně 70 atp.
Zkouším to Ozi, ale jeví se mi zbytečně složité, uvidíme.
Testoval jsem Route66 Mobile, nevím jak je na tom zahraničí, ale u nás s mapou co tam je naprosto nepoužitelné, podle toho bydlím v lese.
Na Pocket Street mrknu.

prokji (199)|3.3.2007 19:42
Mě právě při autonavigaci zcela postačuje TTomovo vypnutí displeje pod 50 km/h. Pokud se mi ve městě rozsvítí displej , dávám nohu z plynu , jinak se orientuju jen zvukovkou , případně mrknu před manévrem na automaticky vyzoomovanej displej - právě proto mám Toma rád , že neotravuje zbytečnejma informacema /jako třeba užvaněný IGO/. No ale každej máme jiné zvyky.....
K pocketstreets - verze 2005 umožňuje získat mapy extrakcí z Autoroute 2005/nikoli Route 66 - to je úplně jinej program/, která je dostatečně podrobná i ve střední Evropě /asi jako tt-podklady Evropy jsou celý DVD/...
vali_ce4you (47)|3.3.2007 20:04
Tak me tomtom i igo beha na Com 4 byut 4800, nevim co to ze ten port umi odevrit, ale proste to bezi;) a pred tim nespoustim zadnej program na GPS(Visual GPS,maspware,....)a nahodou sem se kouknul jestli se neco takovyho nezpusti samo, ale v procesech pri zapnutym tt6 . nic co by nasvedcovalo nejakemu GPS programu nemam:cool:
pier_ce4you (1)|25.3.2007 18:54
zdavim všechny, tato diskuze je na mně moc složitá protože mám MIO A701 s navigací TOMTOM 6 teprve den. Prosím tedy o jednoduchý návod jak navigaci zprovoznit - stále píše "chybí zařízení GPS", nevím jak ho nakonfigurovat
Surgical (2364)|25.3.2007 19:21
Zasadne v TomTomovi na tomto strojku musis nastavit Jina NMEA, rychlost 57600 a port GPS_HWCOM.
Jina rychlost byt na stejnem portu nefunguje, nebo nefunguje korektne. TomTom po nabehu nahlasi "Nenalezeno zadne GPS zarizeni", ale do 10 vterin se hlaska zmeni na "Cekam na platny signal GPS" (neklamna znamka, ze NMEA komunikuje) a pak v zavislosti na nebeske konfiguraci rychleji nebo pomaleji ti GPS fixne polohu a TomTom zacne navigovat.
Jinak obecne s GPS v Mio701 nebyva problem.
Foolproof (13)|25.3.2007 22:42
Trochu mě zaráží velmi striktní formulace "zásadně" a" musíš", protože při tomto nastavení se mi zablokovala GPS tak, že jsem musel udělat hard reset.

Jako default je nastaveno v systemu Com4 a 4800 Bd + shared. Po použití jiná NMEA a tohoto nastavení i pro TomTom nemám zatím problémy, mám to nastaveno absolutně stejně pro všechny programy využívající GPS a dokáží jet všechny souběžně.
O tom, že toto nastavení je hojné ,svědčí i příspěvky na tomto foru.
Romku mám poslední OKI.
Surgical (2364)|26.3.2007 06:44
No, ja to psal jako odpoved clovickovi, ktery sam pise, ze ma Mio druhy den a tudiz predpokladam, ze v nem zadnou z OKIho romek nema.
A jelikoz se mi tohle nastaveni u ctyrech A701, ktere jsou v mem okoli a maji vsechny originalni ROMky osvedcilo, dovolil jsem si kapanek imperativu...
guerera (13)|8.4.2007 22:33
Ak sa nastavi TOM tak ako pisal tak to fuguje uplne super ale v SR je asi lepsie pouzivat IGO 2006 Plus uz bezproblemov komunikuje s COM 4 a tak startuje po zapnuti IGO do 10 sek. aj bez niakych spec. programov a zmien ROM .
JohnyZi_ce4you (13)|29.1.2008 01:34
zdravíčko, všechno jsme to několikrát přelouskal ale ať dělám co dělám na COM4 to nerozjedu.. pustim GPSUtil v taskmanageru běží v nastavení GPS dám COM4 a v iGo 2006 při ruční konfiguraci ani ťuk a při automatice zase skončí na COM2. Neví někdo kde dělám chybu?:)
Vita_Megane (69)|29.1.2008 06:49
stahni si Autodetect GPS a projet si porty na jakym se to objevuje a jakou baudovou rychlosti

https://www.ce4you.cz/software/detail.asp?s=1235
mio-teo.info (10)|4.2.2008 14:42
[QUOTE="JohnyZi"]zdravíčko, všechno jsme to několikrát přelouskal ale ať dělám co dělám na COM4 to nerozjedu.. pustim GPSUtil v taskmanageru běží v nastavení GPS dám COM4 a v iGo 2006 při ruční konfiguraci ani ťuk a při automatice zase skončí na COM2. Neví někdo kde dělám chybu?:) [/QUOTE]

Chybu neděláš nikde, naopak, pokud použiješ defaultní HW port (u Mia A701 je to COM 2), tak máš rychlejší a přesnější přenos dat, než při použití COM 4 (což je jen virtuální port pro GPS programy), který běží většinou jen s rychlostí 4800...;) ... Osvědčilo se mi to zejména u iGO 8, které je dost náročné na rychlost dat...