Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Varování: ZTRÁTA DAT Kontaktů+Kalendáře ve WM5

jan.konference (38)|14.1.2007 17:11
Ahoj,

ve WM5 dochází k poškození dat z pole "poznámka" aplikace Kontakty a Kalendář. Vzhledem k dalším ohlasům je to asi obecný problém. Proto doporučuji přečtení dále uvedených postřehů všem, kdo používají pole "poznámka" v aplikaci kalendář nebo kontakty.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

V podstatě řešíme 2 problémy:

A) chyby v synchronizaci češtiny
B) chyby v zachování dlouhého textu

Obě chyby se projevují v poli "poznámka" aplikace Kontakty i Kalendář

Projevy chyby

A) chyby v synchronizaci češtiny
- Poznámka vytvořena prvně v PC a následně synchr. s PDA
- čeština je v PDA OK
- stejná pozn. dále upravena v PDA a synchr. na PC
- čeština v PC poškozena, v PDA je stále OK
- při dalším zásahu do poznámky v PC dojde při synchronizaci do PDA k zápisu vadných znaků také do PDA a tím k nenávratnému poškození textu


B) chyby v synchronizaci dlouhého textu
- v PC vytvořím text s cca 8-10 tis. znaky (např. zápis z jednání)

- po synchr. do PDA je text v PDA zkrácen
- dojde ke změně fontu na 8 bodů
- zkrácení délky textu poznámky na cca 5000 znaků
- na konec textu poznámky je připojena tato hláška: "[Text byl v zarízení zkrácen. Zmenou techto položek v zarízení bude prepsán také plný text v dalším zarízení (Plocha).]"
- přestože je záznam v PDA změněn dle výše popsaného, tak ActiveSync stále hlásí "synchronizováno" a poškozený záznam zatím nesynchronizuje zpět do PC

Ale pozor - pokud v tuto chvíli:
a) v PDA uděláte změnu (v textu poznámky, ve jménu...kdekoliv) nebo
b) synchronizujete PDA s druhým PC, tak vám ActiveSync sesynchronizuje záznam s chybějící části textu v poznámce a tyto informace NENÁVRATNĚ přijdete!

Poznámka k dlouhému textu - lze vytvořit takový obsah dlouhého textu, které PDA nezkrátí. Nepřišel jsem na to, kde je přesně ta hranice (řádově okolo 2-3 tis. slov), ale pokud v takovém textu není nadkritické množství českých písmen (cca 2-4 tis. písmen), tak PDA text nezkrátí.


Osobně jsem výše uvedenými zjištěními opět velmi zklamán produkty společnosti Microsoft. V předchozí verzi WM 2003 výše uvedené problémy nebyly. V poznámkách jsem měl několik stovek záznamů s důležitými informacemi v poznámkách. Protože jsem si výše uvedeného chování všiml až po delší době, je teď pro mě obtížné i opravit data z 3-4 týdny staré zálohy, protože nevím, která všechna data jsem za tu dobu dopisoval jako nová a o která bych také nechtěl přijít.

Nemohu pochopit, jak něco takového může seriózní výrobce prodat zákazníkovi. MICROSOFT se zase předvedl jako společnost, které nezáleží na bezpečnosti dat zákazníka a jde jí jen a pouze o vlastní zisk. Jen ať si zákazníci ztráty (čas, energie, data) způsobené produkty společností Microsoft platí z vlastní kapsy. Odpovědnost žádná.


Pokud byste někdo měl nějaké řešení, jak výše uvedené problémy řešit, podělte se prosím.
Děkuji. Jan.

testováno na konfiguraci
FJS n560, ActiveSync 4.2, Outlook XPnullWM5 dochází k poškození dat z pole "poznámka" aplikace Kontakty a Kalendářnull
Suoraj (704)|14.1.2007 17:35
to je docela sokujici... Ja pouzivam poznamky v kontaktech (zaznamy o dluzich, informant mi dela agendu komunikace) a pohoda ?! Je na druhou stranu pravda, že nelze v Outloku používat vlastní písma protože PDA pak zobrazi obrazky misto písma...
Pavel Koza (4761)|14.1.2007 18:07
No, to prvni je chyba, to bezesporu. Ale to druhe... Asi si pod pojmem "poznamka" predstavi kazdy neco jineho, ale me osobne by nenapadlo psat do poznamky text na nekolik A4. Navic Vam to pise jasne, ze pokud neco v tom zkracenem textu zmenite, tak dojde k prepsani puvodni informace...

Chapu Vase rozhorceni, je to neprijemne, obzvlast pokud to predtim behalo bez problemu. Ale filozofie Microsoftu je nabizet na PDA pouze to, co lidi pouzivaji a ne uplne vsechno, co maji stolni verze programu. Takze Vas a mozna jeste 5 dalsich uzivatelu to nastve, ale ostatnim milionum lidi se diky teto optimalizaci zrychli treba synchronizace.
jan.konference (38)|14.1.2007 18:45
[QUOTE="Pavel Koza"]No, to prvni je chyba, to bezesporu. Ale to druhe... Asi si pod pojmem "poznamka" predstavi kazdy neco jineho, ale me osobne by nenapadlo psat do poznamky text na nekolik A4. Navic Vam to pise jasne, ze pokud neco v tom zkracenem textu zmenite, tak dojde k prepsani puvodni informace...

Chapu Vase rozhorceni, je to neprijemne, obzvlast pokud to predtim behalo bez problemu. Ale filozofie Microsoftu je nabizet na PDA pouze to, co lidi pouzivaji a ne uplne vsechno, co maji stolni verze programu. Takze Vas a mozna jeste 5 dalsich uzivatelu to nastve, ale ostatnim milionum lidi se diky teto optimalizaci zrychli treba synchronizace.[/QUOTE]

Doplnění:
- hláška: "[Text byl v zarízení zkrácen. Zmenou techto položek v zarízení bude prepsán také plný text v dalším zarízení (Plocha)." je umístěna na konec zápisu v poli "poznámka":
1) je umístěn v PDA, tzn. když ho vidíte v PC, tak už jste o data přišel
2) Vzhledem k tomu, že nové zápisy do pole poznámka píši "od shora", tak jsem tuto hlášku celou dobu neviděl a našel jsem ji až když jsem hledal nějaký starší údaj.

Vcelku dokážu pochopit, že MS nebude vyvíjet programy pro 5 uživatelů. Ale nechápu, že nezvolí bezpečené řešení zrušení určité funkce/činnosti programu bez ztráty dat uživatele nebo to alespoň neoznámí.

Daná dysfunkce je však spíše chyba programu než omezení funkcionality. Protože pokud by to bylo omezení dané funkce, tak byste měl dostat v Outlooku na PC informaci, že překračujete povolený rozsah poznámky nebo by Vám to nemělo dovolit tak dlouhou poznámku psát.

A případný argument, že daná funkce je jen pro PC Outlook neobstojí, protože pak byste nemohl ani synchronizovat na PDA kontakty nebo kalendář, aby Vám to nezničilo data psaná do pole "poznámka" na PC. A k čemu by nám pak to PDA vlastně bylo.

- rychlost: nemyslím si, že bych omezením délky poznámek uspořil čas na synchronizaci. Přešel jsem z Dataphonu 2, AS 3.71 na Loox n560 a AS 4.2 a podle mé zkušenosti trvá synchronizace výrazně déle a to včetně toho, že mi to již zkrátilo veškeré dlouhé poznámky. Navíc předchozí AS alespoň psal počty kontaktů, kalendář apod., takže člověk měl alespoň trochu kontrolu a když se dělo něco nepravého, tak se ještě mohl snažit chybu napravit. Zatímco AS 4.2 počty ukáže jen na chvilku a pak píše „zpracování“ nebo „zaškrtávátko“.

- poznámky na A4: praxe mi ukázala, že PDA je docela dobrej nástroj i pro manažery, např. k tomu, aby měli po ruce materiály z/na jednání. A protože jsem nyní ztratil možnost jak to dělat po svém, tak mi prosím poraďte, kam si mám tyto informace nyní ukládat, aby se mi synchronizovali do PDA, byly pohromadě s daty o klientovi (jméno, tel., mail apod.), dalo se v nich dobře hromadně hledat apod. Upozorňuji, že jde řádově o stovky aktivních a cca tisíc archivních kontaktů.
Opravdu takovou radu nyní velmi uvítám!

Děkuji Jan.
Jerry Salcer (197)|15.1.2007 06:28
Tak se také připojuji z protestem proti Microsoftu. Moje rozčarování bylo po upgradu na WM5 stejné. Poznámky ke kontaktům píši dobře 5let, jako zápisy z jednání a najednou je vše nabořeno. Navíc ztráta některé diakritiky vám znemožní používání textu dál ve wordu, jedině to sprostě opravovat. Nejde rozhodně o žádných 5 uživatelů Pavle. Plno uživatelů používá PDA fakt na práci! Taky nepatřím k těm, co píšou všechno jak smsky, prostě text dál používám. No, pláču zbytečně, o část zápisů jsem přišel, ActiveSync je otřesně pomalej, PocketInformant ořezanej, jen tak dál Bille. Hlavně abychom koupili nejlépe každej půl rok nový device, žejo.
Suoraj (704)|15.1.2007 07:19
no to je nářez... nikdy by mne nenapadlo pouzivat poznamky - at uz takove ty zlute papirky co sou na stole nebo ty v Microsoft outlooku na psani romanu a pak si na to stezovat :-) Proste jsou k urcitemu ucelu a chci-li psat romany tak na to je Word... Se synchronizaci problemy nejsou - pokud nedelam vse pro to aby byly (pouziti exot. fontu). Microsoft neni dokonaly ale pokud mi nevyhovuje tak jdu k jinemu systemu. Takovy halo pro nic ...
Zdenek Malinsky (9781)|15.1.2007 16:31
O tom, že by Microsoft neměl nikdy máslo na hlavě, jde s úspěchem pochybovat ;) , v tomto případě je myslím zcela bez viny. Prostě jen očekáváte až příliš od svých kapesních sektretářek a chcete po nich stejné služby, jako od těch velkých v PC a noteboocích.

A zkuste se podívat do výkladového slovníku, co znamená slovo poznámka.;) Pak už vám to snad bude jasné.
jan.konference (38)|15.1.2007 20:09
K čemu je pole "poznámka" v aplikaci Kontakty/Kalendář?

Z vícero diskuzí vyplývá, že nikdo vlastně přesně neví k čemu je to pole "poznámka" v aplikaci Kontakty/Kalendář určeno. Někdo si myslí, že je pro text tak do 20 znaků. Jiný (i já), že až do verze systému WM5 bylo vhodné pro uchovávání textu o rozsahu desítek stran A4 formátovaného textu.

Na jednu stranu jsem to možná způsobil sám, když jsem toto pole nazval "poznámka". Možná, kdybych ho označil jako "textové pole", tak by to nebylo tak zavádějící.

Microsoft strčil hlavu do písku a pouze oznámil, že jde OEM produkt takže s tím nechce mít nic společného.

Každopádně - je divné, když do toho pole můžete strčit prakticky libovolně dlouhý text a vše je OK. Nic se nezkracuje. ALE jen do chvíle, než se v tom textu objeví větší počet českých znaků. Pak je vše v háji a text je zkrácen.

Z toho usuzuji, že toto pole JE určené pro uchovávaní dlouhého textu, ale pouze někdo udělal v programu chybu a nemyslel na jiný jazyk než angličtinu. Koneckonců - poškození diakritiky v jakkoliv krátké poznámce je toho důkazem.

Jakou má zákazník vůbec možnost bránit se proti vadnému produktu?

Hlavně, že si Microsoft zakládá různé organizace kterýma buzeruje lidi ať mají nebo nemají legální soft, ale aby se postaral alespoň o ty, kterým jeho vadný a zaplacený software způsobí škodu, to ne…
J.
Jerry Salcer (197)|15.1.2007 21:12
Ještě jsem zapomněl uvést jedno. V MS Outlooku je kódování středoevropské. Pokud tam synchronizuju kontakt s "textovým polem" psaným na PDA, tak v MS Outlooku je takto napsané textové pole v kódování západním. To je ten problém. Font na to vliv nemá v žádném případě, prostě to hodí západní, namísto central europe. Teda nevím, ale už stará Cassiopeia s tím neměla problémy a čím modernější, tím horší. To mi fakt připomíná starej dobrej Palm, ten měl vyhrazeno 4kb k poznámce u kontaktu.

TO SUORAJ : Jako nechápu od tebe ten výsměch. Ať si přece každej používá PDA jak chce, žejo. Někdo holt používá PDA nejen na smsky a filmy. Neznám lepší způsob, než mít zápis z jednání přímo u kontaktu. Kam bych tolik wordů strkal a čert aby se v tom pak vyznal. Prostě něco co fungovat má, tak zde nefunguje a před tím na všech verzích PPC to makalo bez problému.
organiq (165)|2.2.2007 17:21
Suoraj: bez urazek, prosim. smazano.
Suoraj (704)|2.2.2007 17:58
[QUOTE="organiq"]Suoraj: bez urazek, prosim. smazano.[/QUOTE]

no to ses probudil brzy mazači :-))) po 14 dnech :-D To nebyly urážky ale jak se bavit s ...... když je ..... .
Saman_ce4you (1451)|2.2.2007 18:08
Pohledl bych na to technicky:
Pole poznamka neni textovy editor ale pouze tzv. edit control v multiline provedeni. Proste uchovana plain text. Neco jako notepad.
Navic se tato informace uchovava u prislusne PIM polozky (kontakt/schuzka) a tudiz se take uklada PIM databaze, coz je neefektivni.

Pro dlouhe texty je rozhodne lepsi samostatny soubor.
Suoraj (704)|2.2.2007 18:24
to Saman: on to ten zakkadatel tematu pochopil podle toho, ze byl 14 dni klid... Aktivista mazac to zase otevrel...