Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

UMTS v Česku: nejdřív hrrr, potom prrr [mobilmania.cz] (úvaha na víkend)

Zdenek Malinsky (9781)|12.1.2007 12:49
Český web mobilmania.cz se ve svém dnešním článku "UMTS v Česku....." zamýšlí a hodnotí plány, přípravy, rozvoj, skutečnost a možná i nesplněná očekávání, která jsme vkládali do našich mobilních operátorů.

A jak to vidíte vy? Já jsem si už od počátku při udělování licencí myslel, že jsou příliš drahé a operátoři si je kupují spíše z prestižních než obchodních důvodů. Ovšem když ET = O2 spustil UMTS a T-Mo 4G, očekával jsem přeci jen trochu větší boom, než opravdu nastal. :(
Pavel Koza (4761)|12.1.2007 13:36
Tezko rict. Muj nazor je ten, ze ty velke oci byly zpusobeny predevsim bidnou situaci na klasickem ADSL trhu. Vsichni doufali, ze kdyz nemuzou mit rychle a levne pevne pripojeni, budou mit alespon rychle a primerene drahe mobilni pripojeni.

Jenze pak zacala cena pripojeni ADSL dramaticky klesat a rychlost rust, do toho kabelovky s jeste lepsimi nabidkami a najednou hlad po rychlem mobilnim pripojeni ustal. Jasne, stale je zde skupina uzivatelu, kteri jsou hodne na cestach a potrebuji maximalni rychlost, ale uprimne - na postu, web a vetsinu ostatnich cinnosti staci pri dobrem pokryti EDGE, ktere mi v Praze dela 20KB/s obema smery.
Mashe (622)|12.1.2007 18:31
dotaz - videohovor .. to se plati 1kc za videohovor + regulerni cena hovoru? nebo jen tak koruna .. pac pokud koruna tak to se vyplati volat (aspon tem co to maji) videohovorem .. dik za clanek .. mel jsem za to ze to je drazsi :)))
ipf (2136)|12.1.2007 19:25
Nevím jak Pavel, ale mopje zkušenost s EDGE je v Praze čím dál horší. Často se nepřipojiím napoprvé a rychlost většinou do 10KB/s.
Zato u nás na Vysočině těch 20KB/s sviští jedna báseň (možná proto, že mám na dohled Větrný Jeníkov, takže to tady pěkně fičí :D ).
Každopádně, důvod jít do 3G opravdu nemám a mám pocit, že nejsem sám.
Miloš Strouhal (3997)|13.1.2007 00:40
[QUOTE="Mashe"]videohovor .. to se plati 1kc za videohovor + regulerni cena hovoru? nebo jen tak koruna ..[/QUOTE]Je to jen koruna. A na rozdil od svych kolegu patrim ke spokojenym uzivatelum siti treti generace, jsem s Universalem pripojeny snad od prvniho dne spusteni pred vice jak rokem na kazdem kroku od rana do vecera a nemuzu si stezovat, ba naopak, svisti mi to jedna basen a doma i na cestach po Praze mi to plne nahrazuje pevne pripojeni na internet, casto s Universalem treba i volam pres Skype, slape to nadherne a rychlost UMTS u O2 je plne dostacujici k nerusene konverzaci trvajici treba i dve hodiny, dokud mi v Universalu proste nedojde stava ;) Jednoznacne zvedam palec nahoru :yes: pro UMTS! A videohovory uz rok za korunu? Naaadhera, vyuzivam rad, pokud je prilezitost ;)
vpe (148)|13.1.2007 14:32
Jenze pokryti pouze PRAHA - BRNO, to je hodne k nicemu. Kdyby alespon dali krajska mesta, ale oni si rekli, NE, a NE pro vsechny.

A zrovna ET ma stejne tak v ramci CR nepouzitelne Edge. To uz je na tom lepe VOskar a nasledne TMo.

Kdyz uz o tom hovorime, jake datove sluzby zvolit na SIMce? Na TMo 4G potrebujete spesl HW, takze to s PPC pada, pro nejlepsi celorepublikove pokryti se tedy asi nejlepe hodi VOda, jenze jejich prograsivni pausal take neni z nejlevnejsich:

Maximálně zaplatíte 200 + 600 Kč (+ DPH), a to při překročení 70 MB a víc. Pak už můžete v daném zúčtovacím období stahovat data neomezeně.

Tak tedy nevim, nazory?
pichlak_ce4you (116)|13.1.2007 17:56
Zájem operátorů o zavádění UMTS je pomalý a opatrný a to přesně koresponduje s průzkumy zájmu uživatelů o služby a technologie.Bohužel jsme republika"švejků"(dotčení snad prominou) a vzhledem k tomu že u nás jde pouze a vždycky především jen o cenu,což se dá vzhledem k sociálním možnostem "českýho človíčka" chápat, nekouká operátorům se zavádění modernějších technologií u nás tak velké zisky(mnohdy jde spíš o ztráty)jak se původně předpokládalo a jde spíš tak nějak o to pomalými kroky dohnat okolní technologicky vyspělejší státy a nabídnout alespoň popdobný služby byť s menším ziskem.Prostě "horké hlavy u nás vychladly" a těžko na tom něco mněnit.Samozřejmně taky licence pro 3G byly tak předražený že na ně operátoři zřejmně přistoupily jen z prestiže protože jinak by mohli raději u nás skončit.Nejzajímavější by zřejmně byly výsledky průzkumu rozložení technologicky zdatného obyvatelstva na věkové skupiny a demografické regiony u nás.
P.S.Kolik lidí donekonečna leští svoje obstarožní nokie z přelomu tisíciletí?!
pichlak_ce4you (116)|13.1.2007 18:15
Ještě si rád "přihřeju polívečku" a rád se zeptám touto cestou ostatních uživatelů - když už jste třeba na podnět tohoto článku navštívili jmenovaný server www.mobilmania.cz - jaký ja Váš názor na zobrazování těchto stránek v PDA/MDA(všechny modely bez vyjímky)??? Zkuste například z PDA podat inzerát,ale chce to opravdu otrlou povahu,tak pozor na srdeční příhody.Už jsem na tohle téma kontaktoval správce onoho serveru a bylo mi odpovězeno že je to jen "dočasný stav".Proto vězte přátelé,čest a sláva tvůrcům CE4YOU za optimalizaci a moderní a bezproblémový chod těchto stránek.
Mashe (622)|14.1.2007 00:14
jak pravil Milos Strouhal .. pouzivam UMTS a jsem spokojen, pripoustim ze u LineAgeII se obcas ukaze nejaky ten lag, ale jinak na serfovani netem je to idealni a primo z mobilu si pokecam pres skype v MHD - mimo metro :))) - bez jakychkoliv problemu .. co se me tyka tak spokojenost
Hummerman (31)|14.1.2007 09:33
[QUOTE="Mashe"]jak pravil Milos Strouhal .. pouzivam UMTS a jsem spokojen, pripoustim ze u LineAgeII se obcas ukaze nejaky ten lag, ale jinak na serfovani netem je to idealni a primo z mobilu si pokecam pres skype v MHD - mimo metro :))) - bez jakychkoliv problemu .. co se me tyka tak spokojenost[/QUOTE]

Co si mam tady predstavit pod UMTS ? Nekdy je v tech pojmech uz celkem bordel :)

Pred koncem roku jsem mel zapujcenou 4G Combi kartu od T-mobile do notebooku a nemohl jsem si na rychlost stezovat.. Download stabilne i 80 KB/s, coz uz je vice nez pouzitelna rychlost.. Znameho CDMA slape taky vcelku pekne.. EDGE je taky oproti GPRS znat, takze technologie by byly, ale priznive datove pausaly nejak nevidim :(

IMHO je nejlepsi mit mobil v kterem je naprosto vse co muze byt podporovano a ten se nasledne da pripojit k PDA Bluetooth, k Ntb jakkoliv, k cemukoliv dalsimu, a zaroven z toho jde volat :)

Ze sveho MDA jsem sice byl na zacatku nadsen, ale vzhledem k tomu ze disponuje jen GPRS nejsem nadsen nyni :) navic jsem u T-mobilu a vubec nevim ktery tarif zvolit, jiz platim temer 1000 Kc za pausal na ADSL doma ..
htcjirka (1875)|14.1.2007 10:19
Ja take vyuzivam v Praze data UMTS na Universalu a SE M600i a plne me to nahradilo pevne pripojeni.Jsem pro rozsirovani UMTS u O2.Nemusim sebou tahat notas a internetuju a emailuju kde me napadne.Videohovory nepouzivam.
vpe (148)|14.1.2007 12:47
[QUOTE="Hummerman"][QUOTE="Mashe"]jak pravil Milos Strouhal .. pouzivam UMTS a jsem spokojen, pripoustim ze u LineAgeII se obcas ukaze nejaky ten lag, ale jinak na serfovani netem je to idealni a primo z mobilu si pokecam pres skype v MHD - mimo metro :))) - bez jakychkoliv problemu .. co se me tyka tak spokojenost[/QUOTE]

Co si mam tady predstavit pod UMTS ? Nekdy je v tech pojmech uz celkem bordel :)

Pred koncem roku jsem mel zapujcenou 4G Combi kartu od T-mobile do notebooku a nemohl jsem si na rychlost stezovat.. Download stabilne i 80 KB/s, coz uz je vice nez pouzitelna rychlost.. Znameho CDMA slape taky vcelku pekne.. EDGE je taky oproti GPRS znat, takze technologie by byly, ale priznive datove pausaly nejak nevidim :(

IMHO je nejlepsi mit mobil v kterem je naprosto vse co muze byt podporovano a ten se nasledne da pripojit k PDA Bluetooth, k Ntb jakkoliv, k cemukoliv dalsimu, a zaroven z toho jde volat :)

Ze sveho MDA jsem sice byl na zacatku nadsen, ale vzhledem k tomu ze disponuje jen GPRS nejsem nadsen nyni :) navic jsem u T-mobilu a vubec nevim ktery tarif zvolit, jiz platim temer 1000 Kc za pausal na ADSL doma .. [/QUOTE]


Umts je 3G, co ma Eurotel v Praze a Brne (mozna i Ostrava).

4G od TMo je take na UMTS, ale n a orezanem (nejde volat, jen data), ale je to podstatne vice pokryte jak Eurotel.

Neexistuje mobil s podporou 4G od TMobilu (rptooze to je imho proprietalni bastl podobne jako CDMA EVDO od Eurotelu - zarizeni vyrobena na objednavku), takze smula s nasimi zarizenimi.

To, ze platite stejne penize za 4G (1Mbps) i za GPRS 2 kanaly (48Kbit), to je smutny fakt.

Pokud by VOskar nabidnul nejaky rozumejsi a progresivnejsi pausal, sel bych do toho, ale takhle ne.

Z hlediska Opa to chapu, on si nikdy nemuze byt jist, ze kdyz to zlevni, nabere nove klienty, mozna by si jen zkratil prijmy a take kazda zmena = zmatek a tak to proste necha bejt do doby, nez se zase hne konkurence.
xtonda (811)|14.1.2007 15:25
[QUOTE="vpe"]Kdyz uz o tom hovorime, jake datove sluzby zvolit na SIMce? Na TMo 4G potrebujete spesl HW, takze to s PPC pada, pro nejlepsi celorepublikove pokryti se tedy asi nejlepe hodi VOda, jenze jejich prograsivni pausal take neni z nejlevnejsich:[/QUOTE]

Jak ste na to přišel? Pokud vyloučíme CDMA a Internet 4G z důvodu nutnosti USB modemu nebo PCMCIA karty (bluetooth nebo Compact Flash zařízení použitelné s PDA jsem nenašel) jako nepoužitelné s PDA, tak nám zbývá UMTS/EDGE/GPRS.

A v EDGE jednoznačně vede T-Mobile, EDGE pokrytí má skoro 70% a tam kde ho nemá, jede GPRS alespoň v CS3/CS4, takže s dobrým signálem se dá dosáhnout přes 60 kbit/s.

Pak je Vodafon, u EDGE udává 37 měst, mapa však je spíše tu flek tam flek, než nějaké plošné pokrytí, jesli má Voda CS3/CS4 nevím snad ano, když má nejmladší síť.

O2 má v Praze, Brně a jedé malinkaté oblasti u Karlových Varů, EDGE je v pár zcela nahodilých oblastech většinou mimo aglomerace, skoro bych řekl, že to je pár nových BTS, kde prostě bylo EDGE v základu, tak to tam pustili, aby si mohli u EDGE udělat čárku. U GPRS nemá CS3/CS4, takže přes 45 kbit/s z toho nevymáčknete.
xtonda (811)|14.1.2007 15:30
[QUOTE="pichlak"]server www.mobilmania.cz - jaký ja Váš názor na zobrazování těchto stránek v PDA/MDA(všechny modely bez vyjímky)??? Zkuste například z PDA podat inzerát,ale chce to opravdu otrlou povahu,tak pozor na srdeční příhody. [/QUOTE]

na http://text.mobilmania.cz/ mají textovou verzi, i když tam jsou jen bleskovky a články. Ale podávání inzerátů mi nepřijde tak urgentní aby to nepočkalo až budu u PC.
pichlak_ce4you (116)|17.1.2007 18:03
UMTS je dobrá věc a doufám že se jej taky někdy dočkám,jen věřím že kvůli tomu nebudu muset k operátorovi co se chová macešsky jen ke snobům(už jsem si s ním užil až až).A pokrytí....co dodat,to dopadne stejně jako ostatní jejich velké plány.Těch řečí o integraci služeb VOIP a poskytování služeb o které mají zákazníci zájem,sám si nepamatuju že bych toužil po televizi v mobilu nebo chtěl za chůze čumnět na displej abych viděl jak se mi tam cuká v obraze volající či potažmo aby mně někdo viděl jak volám z postele nebo z kadibudky?!
Ještě poznámečka k prohlížení stránek www.mobilmania.cz - člověče to si fakt myslíš že jsem si pořizoval předražený PDAčko s VGA displejem abych teď koukal na textovou verzi stránek?To se můžu rovnou dívat na operu v mobilu.A to jsem doufal že když už je penetrace PDA/MDA u nás tak slušná že se budou správci stránek předhánět v optimalizaci stránek pro tyhle mašinky.Kam tohle spěje??
atomion (1159)|17.1.2007 18:09
[QUOTE="pichlak"]...A to jsem doufal že když už je penetrace PDA/MDA u nás tak slušná že se budou správci stránek předhánět v optimalizaci stránek pro tyhle mašinky.Kam tohle spěje?? [/QUOTE]To je však věc názoru, co si každý představí pod "optimalizací stránek". Já si jako ještě mnoho dalších uživatelů představím datově co nejméně náročné stránky a je mi jednoj estli jsem připojen přes GPRS, EDGE nebo 2Mbit WiFi. Prostě optimalizovaná stránka je pro mě ta, co se okamžitě na Pocket PC otevře a že tam není pozadí, grafické menu nebo další věci, to mi vůbec nevadí ;)
HELEKAL PETR (195)|21.1.2007 15:00
Nevím co je na tom pravdy, ale upozorňoval mě známý, že kolem rychlodráhy, co po ní jezdí Pendolino je UMTS také. Zatím jsem to sice nezkoušel, ale příští týden to otestuji na trati Olomouc Červenka a pak dám vědět, jak to vlastně je.
vpe (148)|28.1.2007 02:52
neznate nejaky seznam, katalog stranek vhodnych pro PDA?

abych mel co naimportovat do oblibenych :-/ Prohlizet klasicke weby je pakarna a mnohe presycene JS ani nejedou korektne.
ElSoft (1244)|28.1.2007 11:35
nevím co to má společného s tímto tématem :sarcastic:
ale když použiješ tlačítko hledat, tak najdeš třeba:
Stránky optimalizované pro PDA
CAB s oblíbenými stránkami - položkami pro PocketPC
Zdenek Malinsky (9781)|28.1.2007 12:11
to HELEKAL PETR
To bych se hóóódně divil. To spíš ČD uvedou do provozu GSM-R a rozvedou po vlaku Wi-Fi. UMTS signálem není pokryta pořádně ani Praha, tak proč by zbytečně pokrývali místa, kudy jede vlak jen pár minut. Ono zase tolik surferů vlakem nejezdí, aby se to 02 vyplatilo.

to vpe
ElSoft mě předběhl, ale kromě těch 2 odkazů je toho to více - stačí si dát chvilku práce a hledat. Jinak doporučuji kouknout na weby, které sleduješ na PC a chceš i sledovat v PDA, zda nemají nějaké verze pro PDA (.../text nebo mobile.....). Další možností je použít RSS čtečku. ;)
vpe (148)|28.1.2007 13:57
na O2 je vylepsena mapa pokryti O2, okolo trate opravdu nic nevidim :-)

ad ElSoft - reagoval jsem na "optimalizovane stranky", ten link na 4 roky stare (2003) vlakno mi moc nepomohl (jako kdyby zadny lepsi seznam neexistoval?), ale ty caby zkusim :-)