Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Vývojové prostředí PPL

HAF_ce4you (8)|6.1.2007 15:39
Ahoj lidi,
chtěl bych tímto příspěvkem vyvolat polemiku k vývojovému prostředí PPL, v lepším případě aby tato polemika pokračovala jako samostatná diskuse, kde by se mohly ukládat segmenty progr. kódů, postřehů, nápadů, řešení a pod. Něco jako ve stylu 1000+1 rada jak na...,tipy,triky a pod. První zmínka o PPL byl článek od eXDena 25.4 2004. Následovalo asi 37 příspěvků během 1/2 roku-nemastných, neslaných. To byla v tu dobu beta verze 0.4. Já jsem si nainstaloval někdy v prosinci 2005 verzi 0.7- a "nějak" mně okouzlila (jsem zvyklý programovat v delfínech) Strávil jsem nad tím několik hodin, a pak už nebyl čas.... Jenže čas pokročil, a na podzim 2006 jsem zjistil, že adresa kterou uvedl eXDen ppl.arwen.com je nedostupná. Po delším hledání, přes forum Matrix jsem zjistil, že PPL je na adrese www.arianesoft.ca - a zdaleka to není něco v plenkách. Od konce léta je dostupná ostrá verze 1.1 ve variantě LITE(free), Standard a Pro (ty jsou samozřejmě placené). Úplně ve zkratce: je to vizuální návrh formuláře, generovaná programová košilka na poklepání na komponentu (vyvolání události on click), spustitelná simulace, překlad do koncového zařízení, integrovaná nápověda, debugger. podpora při psaní kódu(závorky, klíčová slova) a další pro mne ještě neznámé. Podpora 25-ti komponent, nevím jak v placených verzích.
Vzhledem k tomu, že nejdostupnější a takřka jediné vývojové prostředí pro PDA je od MS a navíc staršího data - eMBVT v3.0(VB a C++). Takže je tu dilema: máme OS WM5 a vývojové nástroje pro WM2003 a nebo novější Visual studio 2005Express. To však neumožňuje koncový překlad. Nakonec mně MS navrhl po vývoji programu na VS2005express jej přeinstalovat na trial a v té době provést překlad. Když to napíšu slušně, jeví se mně to spíše jako prasácký přístup k zákazníkovi - dát k dispozici nový OS, ale ne vývojové prostředky( a kolik je nás takových, kteří se tím neživíme, ale programujeme pro vlastní potřebu; navíc jistě každý kdo dotáhne svůj program do komerčního stavu, nemá důvod si nekoupit placenou verzi...).Z toho mohu konstatovat ZLATÉ Delphi 7 personal- pro osobní použití velice dostačující(díky Borlande). M.J. dost dobře nechápu, proč si MS vynucuje, že zakoupený OS OEM je pouze a jen na zrovna zakoupený počítač. Když komp zdechne, tak podle podmínek jej nesmím použít na jiné sestavě(=vyhodit????!!)..Po této stránce zlatý LINUX. Tady musím bohužel vzpomenout, že vše co se týká kompu, počínaje rozdělením disku, nainstalování OS, optimalizace BIOSu, aktualizace ovladačů, rozchození nefunkčního - si musím nechat dělat, neboť nevím co činím (jsem odkojený na 8-mi bitech na SAPI1 a to už mně nebylo zdaleka 20, takže dnes jsem již zarostlý lišejníkem...). Navíc angličtinou vládnu jen s pořádně silným slovníkem. Tímto bych chtěl také požádat trochu o nadhled všech těch co znají, že i oni jednou začínali. Ve 20-ti se to vše učí podstatně rychleji a lépe.
Vzhledem k tomu, že PPL je deklarován jako mix Basicu, C a Pascalu, taktéž bych chtěl požádat ortodoxní vyznavače konkrétního jazyka, aby hned nezavrhovali, ale raději vyzkoušeli. Samozřejmě si jsem vědom, že syntaxe může zpočátku znepříjemnit život. Myslím si ale, že pokud se systém trošku rozběhne, záhy to bude minulost. Stejně se všechny základní jazyky liší řekněme o 15% - tedy v detailech (nechci o tom polemizovat).
Proč tedy PPL? Velice dobře je to popsané na www.arianesoft.ca/page.php?42 (abych se zbytečně nerozepisoval).K mání je základní manuál s popisem a taktéž obligátní příklad Hallo World! - nechť kritici vyzkouší. Na stránkách je otevřené forum a každý měsíc vychází v pdf změny, popis, fragmenty kódu, a vůbec veškeré dění kolem PPL (newsletter). Pokud jde o instalaci, je jednoduchá, žádné doinstalování doplňků, úprav apod. Protože jsem to instaloval sám a bez PDA, zřejmě to není úplně korektní(nějaké hlášky po prvním spuštění), ale na simulaci to běží. Jediný trochu problém vidím v tom, že to podporuje jen procesory ARM(alespoň zatím). Myslím si, že je to plně konkurenčně schopné vůči monopolní nabídce MS, alespoň v oblasti OS WM5.
Chtěl bych vyzvat všechny, kteří vyzkouší a nezavrhnou, především ty znalejší a považující se za profesionály a navíc bravurně ovládajíci englisch, ale i ty, kterým se podaří zdánlivá maličkost (např změna vlastnosti komponenty za běhu programu; v Delphi např....Button5.Enabled:= false;....)aby zaslali svůj příspěvek. Těžko asi v dohledné době( a zda-li vůbec) vyjde knižně něco jako 1001 tip a trik pro Delphi, Praktické příklady, Pasti a propasti C++, Kapesní přehledy a spousta dalšího. Těžko se asi najde někdo, kdo by každé vydání newsleetru přeložil. Ale co kdyby. Můj ubohý překlad nelze, s bídou z něj vytáhnu jen rámcovou souvislost-přitom na jednom vydání nechám tak 1,5 až 2,5 hodiny. Možná by se to dalo řešit později jako týmová práce, řekněme někdo by přeložil, jiný napsal. Pakliže by se to střídalo, nikoho by to nezabilo - a získali by všichni. Jistě by se našel i jiný vhodný systém. Mám i nějakou představu o příkladech, otázkou je pak vyhledávání a pod. To bych však nechal až jestli se rozběhne nějaká polemika a najde-li se více nadšenců pro toto vývojové prostředí.Chtěl bych tímto příspěvkem probudit tento produkt k používání, neboť se mně jeví jako velice dobrý. PPL tak může trochu navíc srazit monopol s vývojovým prostředím pro PDA, který si drží MS.
Pakliže by chtěl někdo jen kritizovat z pohledu své povýšenosti(oprava zdaleka není kritika) ev. kecat z principu do všeho, nechť raději nepřispívá.

Děkuji za přečtení a shlédněte www.arianesoft.ca
PatrikL (383)|6.1.2007 16:02
V posledných dňoch som sa aj ja sústredil na PPL. Hlavne kvôly game api. Lite verzia je značne obmedzená, na standard/pro nemám peniaze... Trial sa tiež nedá veľmi používať... Celkovo ak človek nepotrebuje tvoriť hry, alebo komerčné aplikácie, tak bohato stačí Forward Pass. Pomaly by som aj ja chcel prejsť na PPL, len stále tomu neviem prísť na chuť - či už je to dlhé načítavanie všetkého pri tvorbe na PPC, alebo ten zmiešaný jazyk.
Fórum Pocketmatrix už posledné 2 týždne sledujem tiež, tam je o ppl naozaj skoro všetko.