Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Koupě pda

van0 (25)|11.12.2006 19:15
Zdravím. Jsem tu na ce4you nováčkem. Nedávno jsem prodal svého looxe 600 a chci si koupit nějakou další mašinku. Potřebuju to hlavně na internet přes wifi, pak také na filmy, mp3, eBooks, hry, poznámky - chci si koupit IrDA klávesnici, později také BT GPS. Stručné požadavky:
CPU 500 MHz a víc
RAM 128 MB a víc
VGA displej
možnost bezproblémového otočení displeje o 90°
integrovaná WiFi, BT a IrDA
slot na SD karty
velká výdrž baterie, na mém looxu se 100% nabitá baterie za hodinu koukání na film vybila
USB host pro připojení myši atd...
GSM - foťák - integrovaná gps - nabíječka do auta výhodou
Na mém looxovi se mi nelíbilo že kopírování na SD přes synch. kabel jelo rychlostí asi 1MB/min, když jsem přetočil film v tcpmp tak jsem musel čekat asi 1 minutu pro přesunutí do požadovaného místa, po SW restartu jsem čekal cca 15 minut než se načetlo SPB pocket plus, potřebuji pda které by bylo beze všech těchno nedostatků
Zvláštní kapitolou je potom WM5. Znám jen pár výhod oproti 2003SE. Sice bych raději chtěl pda s wm5, ale nevím jestli něco takového s těmito požadavky a k tomu wm5 existuje, Samozřejmě bych ocenil bezproblémovou práci s BT, zachování RAM po vybití baterie apod. Klidně bych šel do looxe 720, ale kdyby byl s wm5, bylo by to ještě lepší... :)
Nechci samozřejmě kupovat nové pda, spíše z nějakého bazaru, aukro atd. Do pda mohu věnovat 12 000,- , ale představuji si něco tak do 8 000, a za zbytek bych dokoupil doplňky. Předem děkuji za odpovědi.
CommanderZ (1798)|11.12.2006 19:33
Tady by mho byla celkem jasna volba Dell Axim x51v, ale ten bohuzel stoji o par supu vic nez kolik udavas.
Kája_oldd (759)|11.12.2006 19:34
Podle mě to sedí akurát na looxe c550, ten se snad již dá sehnat bazarový, i když má jen 64mb ram (pod wm5 stačí), výdrž není největší kvůli vga, ale vybití po hodině filmu? To jste musel mít už oddělanou baterku, i c550 s vga vydrží víc jak 3, spíš 4h filmu tipuji. Kopírování přes synch. kabel pomocí AS je pomalé na všech zařízení, stačí si koupit za pár šupů čtečku karet a je po problémech. Kdybyste oželel integrovaný USB host, je dobrý dell x51v.
EDIT:
CommanderZ: mno, jetý dell by se té ceně přiblížit mohl (viděl jsem lehce pod 9000), ale zadaným požadavkům přeci jen líp vyhovuje c550, která je o píď levnější
van0 (25)|11.12.2006 19:44
No u té rychlosti zápisu jsem tušil že je to normální, mám 3 čtečky karet, akorát mě docela štve neustálé přendávání. No a u toho původního looxe to jsem se také divil tý baterce, třeba při hraní tomb raider se baterka vybila dokonce za 40 minut. Já bych potřeboval něco s čím by se daly ve škole třeba několik hodin psát poznámky apod. Ten usb host bych taky rád měl, i když nevím, spíš to beru jako takovou vychytávku a prakticky bych ji často nepoužíval.
A co byste řekli na ten loox 720? třeba zde http://www.aukro.cz/item148290732_00_supervykonne_pda_fsc_loox_720_od_koruny_.html ho mají za docela pěknou cenu, to USB host i client znamená že usb host je přímo na přístroji nebo jako doplněk na kabelu?
Kája_oldd (759)|11.12.2006 19:53
Mnoo, není špatný, jen má starší OS, ten se smaže při vybití, s wm5 se o to člověk nestará:) Ten usb host-potřebujete na to kábl pro usb host, ale ta funkce je integrovaná (i pda bez usb hostu si můžete káblovat jak chcete a nic:) leda tak můžete přidat do některých zařízení usb host přes CF karty)
van0 (25)|11.12.2006 21:15
Nj, 720 je pěkná, ale třeba já vůbec nepotřebuju ten foťák ani CF slot, ale zase ten wm5 by se hodil... jinak asi ještě počkám, třeba se objeví nějaká další perspektiva, pda zdražit nemůžou, ale nevím jak dlouho to ještě bez pda vydržím... :)
Kája_oldd (759)|12.12.2006 00:08
Mno, tak c550 je de facto loox 720 bez foťáku, CF slotu a s WM5 (mno a ještě mají prohozené velikosti ramky/romky, ale to je dané využitím os, takže obojí je vhodnější pro daný systém). Jinak dodám, jestli se nemýlím, tak se snad žádné ekvivalentní nvé zařízení v bližší době neplánuje, pokud chcete hledět do budoucna, na vývoj cen apod...:)
van0 (25)|14.12.2006 17:24
Chtěl bych jít do toho looxe 720, ale nejsem úplně difinitivně rozhodnut (tj potřebuju aby mě někdo ještě aspoň chvíli přemlouval :) ) Opravdu je ten wm2003se tak špatný oproti wm5? já si systém zálohuju, takže mi to smazání paměti nevadí, jsem na to zvyklý z looxe 600. Jsou v těchto systémech i nějaké další zásadní rozdíly? Jaký systém používáte vy na svém zařízení?
Kája_oldd (759)|14.12.2006 22:20
Tak já používám WM5, předtím WM2003. Mno, vypadá hezčí:D to je určitě velké plus. Ovládání intuintivnější, obzvláště jednou rukou, no, ta baterka, přeci jen potěší, když někde zapomenete na dlouho pda, nebo když v terénu budete chtít vysát baterku co nejvíce, že se vám nesmaže. Možná výhoda do budoucna by mohla být podpora, je dost možné, že se začnou objevovat softwary WM5-only (i když pořádné společnosti by ještě měli nějakou dobu podporovat starší os) a v neposlední řadě se tolika nemusíte starat o RAM (programy se instalují do rom, popř. kartu a ani se nezkoušejí dávat do ram). Samozřejmě, WM5 si vybírá daň v podobě trochu menší rychlosti,ale nic hrozného... Nevím, jak moc, ale snad se cena 720ky a c550ky nebude tak lišit. Pokud oželíte slot na CF a foťák... doporučuji pročíst receze obou na tomto serveru:)
van0 (25)|14.12.2006 23:20
Už jsem byl rozhodnut pro tu 720, ale teď asi ještě počkám. Takže, pokud to správně chápu, RAM v pda s 2003 slouží hlavně k ukládání dat, tj. neplatí že čím větší ram tím je lepší výkon pda, např. že některé hry pro svou funkci potřebují více RAM jako je to u PC? dalo by se říct že když mám na 2003 128 mb je to srovnatelný výkon jako s 64 mb na wm5???...
Zdenek Malinsky (9781)|15.12.2006 00:04
van0 (25)|15.12.2006 21:27
díky za odkaz, přečetl jsem si ten článek a i diskuzi, už to tak trochu chápu. Takže se dá vlastně říci, že kdybych měl na loox720 z 128 MB ram půl na program, půlku na storage, je skoro to samý jako mít 64MB na pda s wm5. Existuje vůbec nějaké pda s wm5 a ram 128? Nebo mi řekněte do čeho byste teďka šli vy, s rozpočtem do 9 000,- na samotné pda
Zdenek Malinsky (9781)|15.12.2006 21:44
To jsi nepochopil zcela přesně. Na WM 5 slouží RAM pouze pro běh aplikací, takže pokud nebudeš mít všechy nainstalované apliakce puštěné najednou, je 64 MB RAM dostačující. Myslím, že se nyní ani zařízení s větší RAM pamětí nedělají.
van0 (25)|15.12.2006 22:17
nn, pochopil jsem to správně, akorát jsem se špatně vyjádřil. samozřejmě nebudu mít na dpa puštěno najednou desítky aplikací. Stále mě štve, že prostě nevím co si vybrat... protože to bez pda asi dlouho nevydržím... a nechci si koupit jen tak něco, abych toho později litoval. zronva jsem si všiml looxe N560, ale to je poněkud jiná cenová kategorie. Nevíte kde bych mohl najít nějaký katalog zařízení s wm5 spolu s údaji o nich? nebo mi prostě poraďtě co byste si koupili vy na mém místě
Zdenek Malinsky (9781)|15.12.2006 22:55
V češtině asi jen toto. Databáze na ce4you se připravuje až do nové verze webu.

Pomoc v orientaci ti mohou třeba jeden nebo druhý článek z palmare.cz (ovšem pozor, některé informace jsou nepřesné a zavádějící).


Pokud jde o můj tip, tak chceš-li PDA non phone edition, tak bych volil Dell Axim X51v (s CompleteCare) nebo Acer n311 v nejnabušenější verzi. Pokud nevidíš rozdíl (nebo jen minimální) 2003SE a WM 5 :D :D :D , potom by asi pro tebe byl nejlepší Loox 718/720.
Heretic_ce4you (158)|15.12.2006 22:57
Řekl bych, že máš v zásadě dvě volby, pokud opravdu chceš usb host, tak FSC c550, jinak ber Dell x51v. K Dellu si sice můžeš dokoupit CF USB host, ale jde o drahou a špatně sehnatelnou věcičku.
van0 (25)|18.12.2006 18:15
Tak už mám domluvený ten dell x51v, se dvěma bateriemi, normální + další úplně stejná, výdrž přý 2 hodiny surfování přes BT, a nějakým pouzdrem navíc, rok používané, ještě necelý rok záruka, budu jeho třetím majitelem, to vše za 8 000,- . Mám do toho jít??? co vy na to?
Zdenek Malinsky (9781)|18.12.2006 20:36
Pokud bude zařízení OK, proč ne?
van0 (25)|18.12.2006 23:18
Zařízení je prý jako nové ... akorát já nevím zda to stojí za ty peníze či ne, poněvadž se v cenách bazarových zařízení příliš neorientuju, na to že je to rok používané a vystřídalo se několik majitelů... Chci odpověď typu "Je to skvělá nabídka za ty peníze Určitě do toho jdi" nebo " Nekupuj to, nestojí to za to, za ty peníze se dá sehnat i něco lepšího. " :D :D " proč ne" mi zrovna nic moc neříká...
Zdenek Malinsky (9781)|18.12.2006 23:34
Ceny můžeš porovnat v našem bazaru. Ale konkrétní zařízení jsem neviděl, nevím tedy v jakém je stavu, takže těžko přesně radit.
van0 (25)|20.12.2006 20:38
Ještě se chci zeptat, jak je to s hrama pod wm5? je pravda že většina her je pro wm2003 a na wm5 vůbec nepůjde spustit? já se chystám jít do toho axima x51V tak nevím...
van0 (25)|21.12.2006 19:28
poradí mi někdo???
Wir2K (89)|21.12.2006 19:53
Mám PDA půl roku a hraju hry dost často a zatím jsem se setkal jen s dvěma hrama co mi nešli jsou to opravdu jen vyjímky ty opravdu dobrý hry pod wm5 jdou a nebo se časem objeví nová verze která wm5 podporuje v tom bych problém opravdu nehledal