Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak ušetřit místo v paměti u HTC Artemis?

PavelR. (2184)|16.11.2006 09:26
Stejně jako zde, tak i pro HTC Artemis (jehož jsem se stal včera hrdým majitelem), existuje několik jednoduchých triků, jak ušetřit cenné místo v paměti tohoto zařízení:

1. Lokalizace poprvé
I při instalaci tzv. malé lokalitzace (tj. jen CZ klávesnice bez překladu) se do zařízení nakopírují MUI soubory, které zajišťují lokalizaci uživatelského rozhraní. Chystáte-li se používat pouze CZ klávesnici, klidně tyto soubory odstraňte. Pro CZ verzi se jedná o soubory, které mají extenzi 0405.mui a nacházejí se ve složce Windows.

Kromě výše uvedených souborů jsou ve stejné složce i soubory 0409.mui, které ale odstranit samozřejmě nelze neboť se jedná o původní ENG verzi zdrojových souborů.

Velmi jednoduše lze CZ MUI soubory vyfiltrovat (a odlišit je od těch anglických s podobným názvem), když si složku Windows seřadíte podle datumu. Všechny soubory uložené přímo v ROM a chráněné proti smazání mají datum 10/2006 resp. 9/2006 a starší. Toto ale platí jen v případě, že jste při prvotním nastartování zařízení (nebo po HW resetu) nastavili správně datum.

2. Lokalizace podruhé
Při počáteční customizaci se vás Artemis zeptá, jakou lokalizaci chcete instalovat (tj. CZ, PL, HU popř. nechat systém v anglické verzi). Zvolená malá nebo velká lokalizace se nainstaluje, nicméně ve složce Windows se nachází i cab soubory ostatních dvou jazyků. V mém případě (HU a PL). Soubory mají název:

iw_hu.armv4.cab (1,04 MB)
iw_pl.armv4 (1,22 MB)

Tyto soubory lze bez problémů smazat. Zabírají jen zbytečně místo.

3. Multimediální soubory
Je dobré projít složky My video, My pictures, zda se tam netoulají zbytečné JPG popř. jiné soubory, které si tam aplikace instalující se při customizaci z Extended ROM, zkopírovali.

4. Ostatní
We složce windows/rings je sposta vyzvánění, které běžný smrtelník rovněž nepoužije. Soubory lze velmi jednoduše smazat a ušetřit tak další místo.

Ohledně dalších triků k ušetření místa doporučuji rovněž přečíst již zmíněnou diskuzi zde.

5. Něco na závěr
Výše uvedenými kroky se dá ušetřit něco přes 4MB, což je na PDA s tak malou pamětí poměrně dost. Tyto doporučení jsem provedl i přesto, že mám v Artemisu již 1 GB microSD kartu. Nemám rád, když se mi v zařízení válejí zbytečnosti :) ...

Rolování a procházení složky Windows na Artemisu je vzhledem k jejímu obsahu je poněkud pomalé. Je lepší a přehlednější veškeré výše popsané upravy provádět přes File Explorer aplikace ActiveSync na PC.

PavelR.
chosnov_ce4you (4)|15.2.2007 12:05
Ahoj, víš co by mě zajímalo. Jak smažeš ty soubory ve /windows/rings? Na to nějak nemám práva a win mi nedovolí mazat je. Zároveňs e schi zeptat, jak smazat, přejmenovat nebo nahradit soubor windows defautl .wav. Mám problém s vyznáněním, nezvoní mi při neznámých hovorech to, co bych chtěl ale pořád ten windef:( Díky za odpověď.
chosnov_ce4you (4)|15.2.2007 12:10
Promiň, beru zpět. Nechal jsem se unést. Z win/rings jde bez problémů smazat v např. total commanderu, ale co s tím vyzváněním v kořenovém adr? Díky