Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

GPS Evolve (MT3) - 32 kanálů, perfektní citlivost

radekhulan (315)|12.10.2006 17:40
Včera jsem nahradil dosavadní Qstarz (SiRF Star III) GPS modelem GPS Evolve, který má 32 kanálů a chipset MediaTek MT3, a absolutní spokojenost. Po *prvním* spuštění nalezla GPS 8 satelitů během 20 sekund, při druhém spuštění fungovala během 10 sekund. V pracovně (doma), kde jsem kvůli stínění se SiRF III nechytil žádný satelit, chytne tato 2-3. Při navigaci v autě absolutní stabilita signálu, bez výpadků, i při položení přijímače v uličce mezi sedadly.

Je to zatím krátké testování, ale jeví se mi, že MediaTek MP3 je (o hodně) lepší než dosavadní špička, SiRF Star III. Navíc cena je velice dobrá, kupoval jsem to za 2.400 + DPH na alza.cz.



POZOR!!!

iGo a MioMap mají s touto GPS problém, nejsou kompatibilní, neustále se připojují a odpojují. TomTom 6, Destinator 6, OziExplorerCE a další fungují bez problémů.

UPDATE

iGo BETA z 1/2007 již s Evolve funguje bez problémů.
Harry__ce4you (0)|31.10.2006 03:28
Nejake nove postrehy?
radekhulan (315)|31.10.2006 10:53
Vlastně ani ne, první dojmy zůstávají :-) Výborná citlivost, a oproti SiRF III zařízením i podstatně lepší výdrž baterky, tak 2x. Takže max spokojenost.
Wuffi (1599)|31.10.2006 11:08
Hm a jak casto pouzivas? Co teren? I turistika/cykloturistika - lesy apod.? Jde mi hlavne o pouziti v takovych terenech. A je pravdou ze kdyz stavajici GPS zapnu az v lese, trva ji i 10 minut nez ji mohu pouzit. Ty Tve casy ve meste mne celkem zaujaly, nejake srovnani s tim terenem mas?
radekhulan (315)|31.10.2006 11:14
Používám ji na téměř denní navigaci v autě (95% času), převážně je to Praha a okolí, občas celá ČR/AT/DE, plus pro geocaching (jen Praha). Pro oboje použití mi naprosto vyhovuje. Při geocachingu nemá problém třeba s kopcem na Petřín, je tam jakýsi lesík, nemá také problém v úzkých pražských uličkách. Ale jako extrémní podmínky bych to nenazval.

Hlavní rozdíl oproti SiRF III mi nepřipadná ani tak ona (subjektivně) mírně lepší citlivost a lepší rychlost, ale podstatně větší výdrž baterie.
krabicka3 (361)|31.10.2006 12:16
To ja mam BT-339 a v sobotu (28.10.), kdyz bylo fakt oblacno mi po 3 dnech pouzivani GPSka chytla do 10 sekund. Promin, ale na stredovym panelu se chyti bez problemu i staricka Sirf Star II. Me GPSka funguje v aute KDEKOLIV!! To znamena pod moji sedackou, v prihradce, v kufru...proste doslova kde chces. A co se tyce vydrze tak tam mam 1800mAh a narovinu nevim kolik hodin vydrzi, ale vim, ze jsem si po dlouhe dobe pouzivani rekl:"No jo, GPSka se vlastne taky nabiji." Zkratka mi vydrzi tak dlouho, ze uz to beru, ze to zarizeni funguje proste samo.
tom77_ce4you (7)|6.11.2006 12:38
Tiez som bol "donuteny" kupit si uvedeny GPS prijmac. Predtym som mal ASUS, ktory sa pokazil a v zaruke sa nedal opravit.

:?: S Evolve mam ale problem, nechce mi ani za nic fungovat s IGO2006. S TomTom 6.0 aj s dodanym GPS Viewer funguje uplne super, ale s IGO sa stale snazi Connect a hned potom Disconetne. Toto robi stale, takze akakolvek navigacia je nemozna ... V IGO sa to javi ako blikajuca LED-ka (Zelena/Zlta). :?:

Ja viem, rada moze byt ze mam pouzivat TomTom, ale ked pre SK este nemaju taku podrobnu mapu :(. Co sa tyka kvality signalu, v aute je naozaj uplne jedno kde primac polozim, v pohode v zavretom stredovom paneli a kvalita signalu 100%.

Vdaka.
radekhulan (315)|6.11.2006 12:41
iGo neznám, používám TomTom, ale toto vypadá na chybu programu, ne? Zkus napsat na jejich support..
tom77_ce4you (7)|6.11.2006 13:03
Aj ja si myslim, ze je problem skor v Softe ...

Len som chcel vediet, ci nahodou niekto nemal podobnu skusenost. Zo supportom je to tazsie, ked este nemas kupene :? Ale mam to kupovat a potom mi to nepojde ? Radsej by som TomTom-a, ale ten este stale nema dobru mapu SK :(
radekhulan (315)|6.11.2006 13:14
Já jsem zkoušel TomTom 6.01, OziExplorerCE a Destinator 6, a veškeré šlapou bez problémů s touto GPS.

Zkusím i iGo a dám vědět. Je někde demo? Také jsem někde četl, že Mio používá stejné mapy jako iGo, takže můžeš vyzkoušet MioMap (a nechat si stejné mapy).
tom77_ce4you (7)|6.11.2006 15:53
Pisal som vyrobcovi na TW, takze si pockame na odpoved :cool:

Ak mate niekto nejaky napad co vyskusat aby to slo, tak sem s nim :D. IGO ani MioMap mi nefunguje.
jkyri (10)|8.11.2006 19:23
Tak sem si taky zakoupil tutu gipiesku a mam uplne stejne problem a taky me to dost mrzi/sere ze to s iGo nejde a dela to ma/nema signal :-(

Ostatni programy naprosto v pohode, tomtom taky jedna radost, ale to se s iGo neda srovnat, takze bych rad to nejak rozchodil. Ted jsem psal na support igousum, tak sem zvedav co odepisou...
Wuffi (1599)|8.11.2006 19:52
Asi totalne hloupy dotaz ale neda mi to...

Ted jsem cca 3 dny GPS vubec nepouzil, vcera jsem se potreboval rychle dostat na urcitou adresu, vychozim bodem mi bylo pomerne velke a nestinene prostranstvi na jednom z prazskych sidlist.
Ejhle, musel jsem cekat cca. 12 minut nez se GPS vubec "chytila". Bohuzel jsem se behem tohoto zdrzeni dostal kupodivu pomerne slusne mimo trasu a na misto urceni jsem se pak dostal jiz s krizkem po funuse.
Rad bych se zeptal jak je na tom po nekolika dnech necinosti se startem Evolve. Stavajici GPS je velmi spolehliva, jakmile se "chytne", jiz neni zadny problem, to co mne pomerne mrzi a nuti k premysleni nad alternativou jsou prave casy "nabehu", ktere jsou po par dnech nepouzivani ponekud delsi, coz muze zpusobit neprijemnosti pokud se potrebuji nekam dostavit co nejrychleji.

Diky moc za rady.
jkyri (10)|8.11.2006 22:24
No je to zajimavy, nicmene mne to dela taky. Kdyz ma signal a vypnu ji a za chivli zapnu tak ma signal okamzite ale kdyz lezi den bez pouziti tak ji to trva o mnoho dyl...


Nicmene co se tyce Evolve, tak s brachou zkusime udelat dynamickou knihovku, ktera vytvori virtualni port na kterej by byl iGo pripojenej a do toho portu se budou strkat (asi poupraveny) data z GPS... ciste teoreticky by to mohlo fungovat ;-)
tom77_ce4you (7)|9.11.2006 09:02
Ja si dopisujem s vyrobcom ... A aj celkom odpisuju, takze dufajme ze nieco vymyslia aj oni :)

Co sa tyka toho cold startu, tych 12 minut sa mi zda dost dlho. To mi nerobil ani moj stary rucny a niekolkorocny Garmin ...
jkyri (10)|9.11.2006 09:15
No vyrobce s tim asi nic neudela, teda s tema nasima GPS...pochybuji ze by sel do toho flashnout nejaky novy firmware...
Wuffi (1599)|9.11.2006 10:45
jkyri (Zasláno: 8. listopad 2006, 22:24 ):

Tedy chapu spravne ze Ti to dela to same s Evolve?
jkyri (10)|9.11.2006 10:50
no dela, ale ne ze by mi to hledalo signal 12 minut to ne. ale to ze kdyz se zapne za dlouho dobu tak se probouzi dyl.... je tam naky warm start, cold start a jeste neco, mam za to...nak sem to nestudoval, ale asi to s tim souvisi...
radekhulan (315)|9.11.2006 12:37
Já myslím, že to není chyba Evolve, ale iGo. Když jsem se díval na NMEA log, co z toho leze, vypadá to korektně. Zjevně s tímto MT3 chipsetem netestují, a bude potřeba počkat na novou verzi iGo, patch.
jkyri (10)|9.11.2006 12:55
To si nemyslm ze bude jinym chipsetem, iGo nepozna odkud se ty data sypou, pro nej je dulezity ze se naky data sypou z COMu a je jedno kdo tam ty data dava at uz z MT3 nebo Tesla :-)

Zkusim nalogovat data z jiny GPS a pak z MT3 a nasimulovat ze je tam sype programek misto tech zarizeni a uvidme co to udela...
sancho_ce4you (11)|11.11.2006 00:45
No, mne robil takyto problem iGO 2005 s GPS modulom od Microstar. Neviem presny nazov.
iGO 2006 to uz nerobi, je to v pohode.
Ta chyba je zjavne v SW iGO, ale vyrobca sa vobec neunuval mi odpovedat, takze netusim, v com bol problem.
Momentalne uspesne pouzivam iGO s tymto GPS modulom a Acer n50.
krabicka3 (361)|12.11.2006 04:05
To je zajimavy, ze s iTECem BT-339 snad nikdy zadny SW problem nemel. Ale ma to 32 kanalu, to je hlavni.:D
jkyri (10)|15.11.2006 08:46
Tak doba za kterou nabehne GPS aby mela signal a zafixovala pozici se lisi po kratkem vypnuti a nechanim dlouho vypnuteho zarizeni pry proto (rikal včera nas ucitel na mobilni komunikace), ze zarizeni musí nacitat almanachy o všech satelitech, kde jsou na obezne draze a tak aby z toho pak mohlo spocitat pozici...
noiser_ce4you (245)|16.11.2006 09:10
A co to zkusit pres takovou tu utilitu na "vetveni" GPS COM portu, myslim GPSGateWay? nebo jak se to jmenovalo...
[QUOTE="jkyri"]Tak sem si taky zakoupil tutu gipiesku a mam uplne stejne problem a taky me to dost mrzi/sere ze to s iGo nejde a dela to ma/nema signal :-(

Ostatni programy naprosto v pohode, tomtom taky jedna radost, ale to se s iGo neda srovnat, takze bych rad to nejak rozchodil. Ted jsem psal na support igousum, tak sem zvedav co odepisou...[/QUOTE]
Jakuje (4)|16.11.2006 15:23
Já jsem si toto GPS také pořídil. Bohužel se mi ještě nepodařilo připojit. Mám Palm Zire 72 a toto GPS nepodporuje nějaké "zabezpečené připojení" a v PDA to nejde vypnout. V návodu je popsáno jak na Pocket PC a PC, ale o Palm tam není ani ň. Poradí někdo?
radekhulan (315)|16.11.2006 15:29
Zabezpečené připojení samozřejmě podporuje, a standardní párovací kód je 0000.
Jakuje (4)|16.11.2006 15:47
Jé ... fakt díky. Já zkoušel spoustu kódů od 0 až po výrobní číslo, ale tohle mě opravdu nenapadlo. Díky. Jede to.
Jirka S (75)|17.11.2006 15:44
Ahojte, taky mam problem s iGo, resp. iGo ma problemy se mnou (moji Evolve). Signal ztraci a naleza po mene nez sekundovych intervalech. Nekdo jste popsali to same. Nenasel jsem navrhnutou GPS GateWay - ani pres Googla jsem nezjistil o co jde, jsem v navigaci novacek. Nejaka konkretnejsi informace/napad, prosim?
Diky,J.
Harry__ce4you (0)|18.11.2006 02:44
Díky za to 0000, moc to pomohlo, také jsem laboroval s kombinací Evolve-Palm a nevěděl co s tím. Teď již mohu přejít do fáze testů této nové věcičky :)
jkyri (10)|18.11.2006 13:26
Tak mam tomtoma6 s novyma mapama CR a prdim na nefungujuci iGo, uz tam ma taky cisla domu, nabiha 2x rychlejc nez iGo a tak 4x rychlejc nez tomtom5, ma lepsi hlas nez iGo, takze jsem spokojen...

Jinak jsem psal na iGo support, nejdriv cesky (jsem myslel ze rozumi), tak mi behem dvou dni odepsali at jim napisu anglicky, tak sem jim napsal anglicky a uz asi 14 dni neodpovedeli, takze fuck off na ne :)
radekhulan (315)|18.11.2006 13:46
TomTom 6 je jednoznačně lepší než iGo pro ČR/AT/DE, jejich navigace sice možná nemá tak "líbivou" grafiku jako iGo, ale je mnohem přehlednější pro praktické ježdění, má mnohem lepší POI, a lepší hlasové povely.

Evolve funguje se vším kromě iGo, ale není čeho litovat..
Jirka S (75)|18.11.2006 14:46
Souhlasim! Je mi lito, ze iGO ted nemuzu pouzivat, ale to jen proto, ze v nich jsou (velikosti) maly mapy a hlavne - mapy vych. Evropy - jde mi spis jen o Chorvatsko a cestu tam (Slovinsko, BiH...). K TomTom 6 se mi bohuzel starou verzi Eastern Europe 6.08 z petkovy verze TomToma nepodarilo rozchodit. Jakykoliv napad, jak se dostat do Hr pomoci TomToma uvitam.
Diky,J.
radekhulan (315)|18.11.2006 14:48
Mapy Chorvatska má třeba také Route66 v7 a Destinator 6. Navíc snad i TomTom 6 má v nových mapách CentralEuropean.660 i Chorvatsko (hlavní trasy)..

--
Pokryté země: Germany, Austria, Switzerland, Czech Rep., Poland, Slovakia, Hungary, Lettonia, Lituania, Estonia.

Hlavní tahy: Romania, Croatia, Slovenia, BosniaErzegovina, Serbia, Albania, Macedonia, Bulgary, Moldova, Ukraine, Belarus and West Europe.
Jirka S (75)|18.11.2006 14:52
[QUOTE="rADo2"]snad i TomTom 6 má v nových mapách CentralEuropean.660 i Chorvatsko..[/QUOTE] Jen prujezdovou mapu.
Rekl bych, ze nad TT6 neni, alespon z hlediska rychlosti a prakticnosti. Proto u nej chci zustat...
sancho_ce4you (11)|18.11.2006 19:43
TomTom sa mi sice velmi paci, ale jeho tragicky zla mapa Slovenska sposobuje, ze ho nemozem pouzivat.
Pritom jeho UI s velkymi tlacitkami je jednoducho neprekonatelny.
Nic ma nestve viac, ako miniaturne tlacitka na iGO.
Teda vlastne nieco hej, ale to som uz pisal na zaciatku diskusie :-)
jkyri (10)|18.11.2006 19:46
Btw je v tomtomu moznost minimalizace jako v Igo?
radekhulan (315)|18.11.2006 19:52
Jasně, když zmáčkneš červené tlačítko, TomTom stále běží, navíc má Today plugin.
jkyri (10)|18.11.2006 20:08
No jo :)) Herdek ze sem to nezkusil :) A zda se mi ze nabiha cim dal rychlejc :) Novej tomas mi dela fakt radost :)
tom77_ce4you (7)|22.11.2006 09:19
Takze odpoved od vyrobcu:

[QUOTE]We have done the testing with IGO, and we have some solution for out BT
2.5MR.
It will need do hardware setting modify,so if you don't mind, please return
the unit to us.
We will change the setting and send back to you.
[/QUOTE]
sancho_ce4you (11)|22.11.2006 10:59
To znie dost slubne!
radekhulan (315)|22.11.2006 11:07
No nevím, to chtějí aby jim člověk poslal GPS modul do Maďarska, týden na něj čekal, a oni to zprovozní? Ten email je poněkud nejednoznačný...
tom77_ce4you (7)|22.11.2006 13:37
Nie do Madarska, ale na Taiwan :). S tou dopravou to odhadujem asi aj viac ako na tyzden ...
radekhulan (315)|22.11.2006 13:44
V tom případě bych ten jejich dopis vzal, a šel s tím na reklamaci v ČR.
sancho_ce4you (11)|22.11.2006 14:24
[QUOTE="rADo2"]V tom případě bych ten jejich dopis vzal, a šel s tím na reklamaci v ČR.[/QUOTE]
Samozrejme, ze by som to reklamoval lokalne v CR.
tom77_ce4you (7)|22.11.2006 19:43
Nuz uvidime ... Skusim ich este ukecat, nech mi poslu upravene a ja im potom vratim toto ...

Problem s reklamaciou sa mi uz nechce riesit. Mal som Asus a fungoval v pohode, az odisiel Bluetooth, tak som reklamoval a mesiac nic. Potom mi vratili prachy a zase tyzden kym som dostal toto ... Uvidime co a ako. Ale je asi jasne dokazane, ze tam je nejaky HW problem pre IGO :((
Kehar 13 (22)|26.11.2006 21:37
Má zkušenost Evolve je super,nechal jsem jí celí 2 dni vypnutou a po zapnutí my našla sat.za 22s.Takže nevim jakích 12min co psal kolega asi výpadek sat.A centru Prahy také super.
chalitmon (32)|4.1.2007 11:14
Tak již mám také objednáno a připojuji se k aktivním PDA-GPSkářům :-)
mijou (109)|4.1.2007 15:38
[QUOTE="noiser"]A co to zkusit pres takovou tu utilitu na "vetveni" GPS COM portu, myslim GPSGateWay? nebo jak se to jmenovalo...
[QUOTE="jkyri"]Tak sem si taky zakoupil tutu gipiesku a mam uplne stejne problem a taky me to dost mrzi/sere ze to s iGo nejde a dela to ma/nema signal :-(

Ostatni programy naprosto v pohode, tomtom taky jedna radost, ale to se s iGo neda srovnat, takze bych rad to nejak rozchodil. Ted jsem psal na support igousum, tak sem zvedav co odepisou...[/QUOTE][/QUOTE]

Riesenie problemu s nestabilnym pripojenim BT GPS modulu k iGO2006

1. Stiahnut Falcon GpsGate (zaregistrovat alebo ...)
2. Nainstalovat GpsGate
3. Spustit a nastavit:
Input: BT GPS
Output: Virtual COM /NMEA Filter
Filter: Block everything but ..
Do zoznamu povolenych NMEA pridat:
$GPGGA, $GPGSA, $GPRMC, $GPGSV
4. V iGO nastavit prislusny port.
5. Hotovo

Prajem prijemny den!
vaio33 (6)|7.2.2007 05:58
nazdar...-scem si kupit ten modul...-mas odskusany ten popis pre to riesenie problemu s nestabilnym pripojenim BT GPS modulu k iGO2006???-mas ten modul a fyzicky ti to funguje??? - neviem sa rozhodnut a bojim sa nekompatibility...-nakolko som Slovak zaujima ma aj mapa Slovenska kde je Igo lepsi ako Tom Tom...
mijou (109)|7.2.2007 10:26
Mam to odskusane, a funguje to perfektne!