Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

TyTN nebo P990i?

radekhulan (315)|29.9.2006 21:49
Pročetl jsem velice podrobně diskusi o HTC TyTN (trošku mě odrazují počáteční problémy HW, klávesnice a displeje), a chtěl bych se zeptat současných majitelů, kteří mají zkušenost i s P910i (nebo ještě lépe s P990i), zda by měnili.

Osobně mám právě P910i (a jsem s ní velice spokojen) a zvažuji P990i, ale od přechodu na P990i mě odrazuje zatím de-facto neexistující software. Bylo by pěkné mít EDGE, UMTS a Wifi, ale nedostupnost "SW pecek" jako je TomTom, Profimail, Magic Profiles, SmartComGPS a mnohé další by znamenala vlastně downgrade...

S Windows CE na PDA jsem pracoval naposledy v roce 2001-2002, a hrubě se mi to nelíbilo, bylo to pomalé, padalo to, aplikace měly minimum funkcí, prostě Symbian UIQ byl "dar z nebes".

Jak je na tom současné WM5? Rychlost, stabilita, dostupnost aplikací? Jak rychlá je reakce na TyTN na akce uživatele? Jak dlouho trvá spuštění Kalendáře, Kontaktů, Profimailu? Jak snadno se s TyTN telefonuje (používám zásadně BT sluchátko)?

Telefon používám převážně na (1) telefonování a poté na (2) čtení emailů a (3) navigaci v autě i pro geocaching. Na to prvé je lepší P990i (tvarově, plus fyzické klávesy 0-9), a na to druhé a třetí (email, navigace) je to asi jedno, obě zařízení mají stejný +/- displej, ovšem na TyTN je dnes více software, takže celkové plus pro TyTN.

Děkuji předem za reakce. Přiznám se, že mám k Windows CE (Mobile) jakýsi historický odpor, a rád bych se je zbavil :-)
Medved_ce4you (200)|29.9.2006 23:34
Vzhledem k tomu, co jsem o P990 slysel, tak TyTN je jednoznacna volba. Je sice pravda, ze mu chybi ciselna HW klavesnice, coz ale treba me osobne vubec nevadi (i na Pecku jsem jel bez klipu). Vytacet se da pres klavesnici na displeji a velmi dobre funguje i hlasove vytaceni (vcetne spouprace s BT HF).

Od roku 2002, co jsi mel mobilni Wokna v ruce se toho dost zmenilo, nicmene jsou i takovi odpurci, kterym od MS nevyhovuje vubec nic (a duvod se vzdycky najde - rychlost, stabilita, ...). Reakce systemu se velmi tezko posuzuji bez subjektivniho podbarveni, protoze kazdy je zvykly na neco uplne jineho.

Abych tedy projel tvoje dotazy:

1. Rychlost, stabilita - pokud pouzivas stabilni sadu aplikaci a necpes tam kazdy tyden nejake svinstvo na odzkouseni, pak je stabilita naprosto v pohode. Moc nemuzu posoudit "vydrz" mezi nutnymi soft resety, protoze kazdy den pres noc zalohuju a to je spojene automaticky se SR (vyhoda - rano mam vzdy stroj pripraveny a cisty). Co se tyka rychlosti, tak i kdyz tam jsou nejake rezervy, taky spokojenost, obzvlaste po prechodu z lenocha Wizarda. Otevreni defaultnich kontaktu a kalendare ti nepovim, pouzivam treti aplikace (PocketInformant). Prvni spusteni sice neco zabere (u me konkretne cca. 3 vteriny, ale mam kalendar opravdu plny), nicmene pokud je nechas bezet na pozadi, reakce je temer okamzita (v podstate se rovna dobe prekresleni displeje).

2. Dostupnost aplikaci - tady se neni o cem bavit. Pro PPC existuje daleko vice softu nez pro UIQ a to nejen z duvodu rozsirenosti platformy, ale i z duvodu jejich jednoduche tvorby.

3. Telefonovaní - o tom jsem se jiz zminoval, me vyhovuje. Vetsinu casu travim v aute a na vytaceni si nestezuju. Je to sice horsi, nez s ciselnou HW klavesnici a obcas se "utuknes" (protoze nase silnice jsou opravdu velmi kvalitni), ale zvyknout se na to da. Kdyz k tomu ale pridas i hlasove vytaceni, tak ani nemusis zarizeni tahat z kapsy muzes volat o 106.

4. Maily, navigace - tady bych rekl, ze hrube vede TyTN a to nejen diky klavesnici, ktera je rozhodne pouzitelnejsi, nez na P910, spise bych rekl, ze je vyborna (v porovnani s jinymi klavesnicemi na podobnych typech zarizeni, jako hp65xx/69xx, Treo, ...). Pokud potrebujes hodne psat, je TyTN vyhoda. U te nevigace bych se taky spis priklonil k PPC a to z praktickych duvodu, jako je daleko vetsi vyber navigacnich softu, displej "nalezato" a pod. Dokonce v nove verzi startuje TT skoro stejne rychle jako na Pecku :-)

Mozna ti daji vice odpovedi lidi, co prechazi z P9xx (a ze se jich tu posledni dobou vyrojilo celkem hodne). Je pravda, ze ja PPC pouzivam uz dost dlouho a vim, co od takoveho zarizeni muzu cekat a co od nej chtit nemuzu.

Nejidealnejsi ale je si takove zarizeni osahat na vlastni kuzi a vyzkouset si ho. Jak jsem psal, hodoceni je velmi subjektivni a co je v pohode pro jednoho, muze pro druheho znamenat tragedii
Zdenek Malinsky (9781)|29.9.2006 23:43
Jen bych doplnil, že TyTN má i HSDPA, dle Honzabra rychlejší než ADSL.
[QUOTE="Honzabr"]To John::D :D Když já furt hledám něco co bude mít nějakou klávesnici a bude to trochu schopnej stroj s Woknama.TyTN není taky žádný ideál ale díky možnostem připojení se mu skoro blíží. Musím konstatovat, že jsem asi konečně objevil něco lepšího než je P910 a to je už co říct (o P990 vůbec nemluvím - sklamala na celý čáře).:sarcastic: ;) :cool: :cool: [/QUOTE] z diskuze o TyTNu.

PS:
Pokud chceš zůstat u Symbianu, možná by stála za úvahu Nokia E 61 (slyším na ní ze všech stran samou chválu) nebo počkat do jara na novinku N95.
Honzabr (192)|30.9.2006 07:21
;) Jo ,ale jenom v Prza :sarcastic: Teď k původnímu dotazu: Zase je to jenom otázka priorit a nedávno jsem na nějakém CZ mobilním servru četl Proč PDA? a bylo to moc hezky napsáno.Tedy otázka priorit a snahy držet krok s dobou.Můžu do toho trochu mluvit protože ač starší pán (nebo snad právě proto :)) ) jsem měl veškerá dostupná Péčka a mnoho ze zařízení PDA s WM.Ano velkou roli u mně hraje snaha držet se na špici doby a zařízení ale
dávno již tomu co jsem zamítl Palm (i když takové Treo 700.... ;) )Takže zůstal Symbian a WM. Péčka(kromě P990 ta je jednoznačně krokem zpět a strašně mně to mrzí,vzpomínám jak jsme si na Pandoře a na setkáních kdysi dávno vysnili P1000 :cool: ) byla a jsou bomba v provedení stroje a vůbec se nemají za co stydět.Až na ten Symbian.Můj sen byl P9100 s WM 5 pak by to byl nedostižný stroj ( opět ..Treo750...;) ) Proč? Jednoduše proto, že nemám moc času si hrát (hrát ve smyslu hraní s OS ne her jako takových).Jen když k tomu vydělám čas.Mašinka musí především sloužit a vydělávat na sebe.Je to přeci ještě jenom v dnešní době investice. A je mi jedno jestli vydělává peníze nebo čas.Obojí je ppro život nutné teprve v první řadě :D :D A nerad rozprostírám čas např na dva systémy tedy Windows a jakýkoliv jiný (včetně Symbianu) Teď mne asi roznesou zapřisáhlí odpůrci Woken ale prosím zanechte flamewar - miluji Linux a jeho varibialitu,možnosti přístupů na jakýkoliv port a jeho konfigurace atd.atd. ale živí mne zákazníci a specializovaný SW a mí zákazníci vědí z velké části (99%) o něčem jiným než Woknech h..ouby :D :D A SW mně ještě nikdo na nic lepšího krom W nenabídl.Joooo být tak znova na škole... to by bylo času :D Takže pro Tebe závěrem.Pokud ti P910 v současné době vyhovuje (musí nastudovat co je to ten geocashing- to hledáte peníze podle GPS?:O :O ;) ) a nejsi jako já a mnoho dalších závislák na nových a nových strojích ,tak si ho nech. Pokud chceš experimentovat a jsi závislák tak Ti není pomoci-bojuj s tím jak umíš :D :D :D :? Pokud chceš seriozně pracovat a trávit volný čas - klidně inovuj.Neporadím ti s GPS tak daleko jsem se ještě s TyTN nepropracoval-asi to bude tím, že mne to tak netlačí-v Čechách fšude strefím :D :D (a ponechal jsem si zatím Looxe N560 :D ) No a taky už v autě na tom malém displei ty mapy blllllbě vidím bez brýlí a s brýlema zas bllllbě vidím na silnici a tak uvažuju o obří jednoúčelové GPS do ruky a stojanu místo PDA.Ale TyTN je dobrý stroj, zatím v kombinaci s telefonem to nejlepší pod WM co jsem měl (to GPS tam mohli přifařitale asi vzhledem ke všemu spojení co to umí to asi nejde).PDAčka jsou samo lepší (N560 je super) ale ten telefon k tomu :(( .Ale i k tomu jsem se po letech úvah a experimentů vrátil ale TyTN mne přesvědčil,že tato cesta je pro mně krok zpět.
Asi jsem ti moc nepomohl ale snažil jsem se ti ukázat tok mých myšlenek a celé hodiny a dny trápení.A co to stalo peněz....Navíc, když SW zásadně kupuju :sarcastic: :sarcastic: Ale to nic.Vše se zatím vždycky dřivějc nebo později hodilo :D :D :D Ufff to sem se po ránu rozkecal.Howgh.
radekhulan (315)|30.9.2006 11:03
Díky za reakce. Asi zajedu do Alzy a koupím si tam TyTN, mám chuť na změnu a čekat na to, až na UIQ3 budou aplikace, se mi nechce. Už jsem se pár týdnů ničím neobdaroval :-)

Netušíte někdo, zda nenabídne TyTN v brzké době i T-Mobile? Mám u něj hromadu nepoužitých bonus bodů (=případné TyTN skoro zdarma).
Zdenek Malinsky (9781)|30.9.2006 11:10
Info nemám, ale tipnul bych si ne, protože T-Mo nenabízí UMTS ani HSDPA. Ale možná předvánoční trh přinese nějaké překvapení. Taky čekám a váhám.
mainboard_ce4you (97)|30.9.2006 11:12
Zdravím, Mám TyTNa už nějaký ten pátek, a jenom potvrzuju.

1) Stabilita- záleží na aplikacích co si tam nacpeš. A aplikací je opravdu hodně :D
2) Reakce- eh řekl bych to takhle - jaky si to uděláš takový to máš :D. (Teda podle mě) Co si pamatuju těch pár dnů co jsem na TyTN jenom fascinovaně hleděl když jsem ho měl doma a byl v defaultu. Tak běhal opravdu slušně a rychle :D
3) Telefonování - Hlasové vytáčení rulez :D Jezdím hodně na motorce, a HF je da good :D . Sice to má pár much. ALe v celku bomba.
4) Maily - Tak tady výhra na plný čáře. SMS, MMS, EMAIL a ja nevim co, Prostě tohle je hodně moc dobře udělané. Velký pěkný displej, velká klavesnice atd ...
5) NAvigace :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: TyTN tě navede aji do hrobu. Softu jsou mraky.

P990 Jsem používal tak dva týdny. A moc nadšený sem nebyl. Jako jo, Je to fajný telefon, to jo. Ale :
1)NEní soft
2)Není soft (považuju to za dost duležite tak sem to napsal dvakrát)
3)Von sem mi ten telefon zdál jako zmetek, regulérně se občas vypínal, hlásil že má malo jakýsik paměti. Každopádně do stability daleko. Na to že ho uvaděli skoro několik let, tak ho hrubě nedodělali

Takže suma : Pokud ti opravdu chybí v Mobilu WIFI.atd, tak doporučuju TyTNa, ale počítej s tím že P910i to nebude... P990i nedoporučuju, snad jenom pokud máš nějaký super body u eurotelu (Pardon ouutuu) Tak ho si schopný dostat za pár tis.
urys (402)|30.9.2006 12:11
Jsem majitel P910i a P900 a rozhodoval jsem se taky. Cekat na aplikace pro UIQ3 nebo jit do neceho jineho. Rozhodl jsem se pro TyTNa resp. pro WinMobile zarizeni uz i proto, ze veskera synchronizace s kancelarskymi aplikacemi je dle meho nazoru na WinMobile daleko lepsi nez na UIQ. O softwaru ani nemluve.

Rozhodoval jsem se pomerne dlouho, bal jsem se nestability, jineho ovladani. Mam TyTNa 5 dni a jsem velice spokojeny. Pravdou je, ze po instalaci nekterych aplikaci je potreba provadet soft reset, jeste jsem se uplne neszil s nekterymi vecmi, par neduh me i trapi, ale verim, ze se casem ve vyresi k me spokojenosti. Vsak i na P910 to vzdy nebylo uplne jednoduche.

Dalsi veci je to, ze i programuji a nastroje pro vyvoj na WinMobile platformu jsou daleko pristupnejsi a podobnejsi tomu, co znam.

P910 a P900 si nechavam, jak s oblibou rikame v komunite, jako srdecni zalezitost a nevylucuji, ze se nekdy k te platforme vratim.

urys
Medved_ce4you (200)|30.9.2006 12:14
[QUOTE="rADo2"]Asi zajedu do Alzy a koupím si tam TyTN, mám chuť na změnu a čekat na to, až na UIQ3 budou aplikace, se mi nechce. Už jsem se pár týdnů ničím neobdaroval :-)[/QUOTE]

Prijed se podivat ve ctvrtek na Palubu. Urcite tam potkas spoustu lidi, kteri ti k tobu budou schopni rict svoje a urcite tam taky najdes fyzicky vsechny zminovane zarizeni (a jeste monohem vic) :-) Vice detailu zde.
beecher (9270)|30.9.2006 13:38
Presunuto do spravne diskuze.
Wuffi (1599)|30.9.2006 14:48
Mno jestli je na tom P990 se stabilitou stejne jako M600i kterou jsem nejakou dobu testoval (a obavam se ze ano, tipoval bych ze je to v soucasnosti chyba nadstavby UIQ3), tak to potes... Ano, casem se to vyresi, ale... Navic pokud ma P990 stejny displej jako M600i, priprav se ze venku s nim moc prace neudelas a nebo si budes displej neustale stinit rukou.
TyTN pouzivam k plne spokojenosti, WM5 jsou stabilni, dostupnost aplikaci neni problem, snad jen kdyby tam nedavali problemovou lokalizaci od SS, byl bych spokojenejsi.
radekhulan (315)|30.9.2006 14:57
[QUOTE="Wuffi"]snad jen kdyby tam nedavali problemovou lokalizaci od SS, byl bych spokojenejsi.[/QUOTE]

Lokalizaci nepotřebuji, postačuje mi česká klávesnice, respektive nějaká možnost psaní českých znaků. Dá se jen toto zrealizovat? Co se stane v TyTN pokud vícekrát zmáčknu klávesu "A"? Na P910i mi naběhne a, á, atd., což je velice pohodlné.
mainboard_ce4you (97)|2.10.2006 00:05
No nevím jak s lokalizaci, ale bez ni je dvakrát zmáčknuté a pořád A :D S Lokalizaci a zapnutou podporou HW klavesnice, se na tom psalo s diakritikou jak na PC tušim, nebo nějak tak.

Nejlepší řešení je asi maznout lokalizaci, nahrát si resco keyboard (umí SW diakritiku, ale ne HW - nevim jistě) A psat vesele bez hacku a carek na HW klavesnici a v připadě potřeby na SW psat s hačkama .....
Medved_ce4you (200)|2.10.2006 00:58
Tak ja to resim presne naopak - bez cestiny SW klavesnice a pokud potrebuju hacky/carky, jedu pres HW.

Proc? 1. mi to celkem vyhobuje, 2. nemusim si zabirat misto dalsi SIP klavesnici, 3. s diakritikou vetsinu pisu neco delsiho, tudiz vyhodnejsi psat na HW klavesnici (podpora cestiny pres sym.txt, tedy opet zadne zabrane misto)...
radekhulan (315)|2.10.2006 01:00
[QUOTE="Medved"]Proc? 1. mi to celkem vyhobuje, 2. nemusim si zabirat misto dalsi SIP klavesnici, 3. s diakritikou vetsinu pisu neco delsiho, tudiz vyhodnejsi psat na HW klavesnici (podpora cestiny pres sym.txt, tedy opet zadne zabrane misto)...[/QUOTE]

Toto přesně mě zajímá. Jak se tedy dá docílit anglická ROM bez počeštění, ale možnost psaní českých znaků na HW i SW klávesnici? Na SW to jde přes ono Resco keyboard, a na HW?
Medved_ce4you (200)|2.10.2006 08:10
Ceska lokalizace se sklada pouze z programu InterWrite od SunnSoftu. Pokud ho nechces, bezproblemu ho a) odinstalujes, b) vubec nenainstalujes.

Psani znaku probiha tak, ze napises znak bez diakritiky a pote pres tlacitko a space cyklujes mezi vsemi dostupnymi znaky. Ty jsou definovane v souboru sym.txt ve slozce \Windows. V nem jsou vsechny znaky psatelne na HW klavesnici. Bud si tento soubor upravis sam, nebo ho stahnes z netu, idealne ce4you.cz :-). Pak ti bude psat HW klavesnice to, co chces ty.