Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Konec Pocket PC se blíží... Nebo ne?

Pavel Koza (4761)|1.12.2003 14:46
V současné době můžeme najít operační systém od Microsoftu v mnoha různých typech zařízení. Budeme-li se bavit pouze o více či méně mobilních produktech, musíme zmínit klasické notebooky, relativně nové Tablet PC, nám velmi dobře známé Pocket PC, téměř již vyhynulé Handheld PC, a nakonec i dramaticky se rozvíjející chytré telefony. Na Brighthandu se na toto téma objevil zajímavý článek, který uvádí některé zajímavé postřehy, a klade i lehce znepokojující otázky.

Přečtěte si celý článek
eXEden_ce4you (811)|1.12.2003 16:12
Dle mého jsou všechny polemiky na toto téma jen pouhou spekulací. S jistotou nelze říci ani to a ani to ... Trh a potřeby lidí jsou tím hlavním faktorem, který určuje životnost produktů. Nemyslím si, že by PocketPC mělo vyhynout ... a pokud, bude to otázka mnoha let. Při pohledu na klasické diáře vidíme, že ani tyto nevyhynuly a přitom v době nástupu PDA, či chytrých telefonů by si na ně vsadil málokdo. Osobně znám spoustu lidí, kteří je stále používají ... Takový vývoj je dán několika faktory:

1) lidé stále budou chtít zařízení malé a přitom natolik schopné, že si v něm budou moct řídit svůj čas, číst poštu, spravovat finance, občas se podívat i na INet atd.
2) cena - žádný notebook, či tablet PC se nemůže PocketPC rovnat v ceně. I když tohle v poslední době zase až taková pravda není, přesto je PDA stále výhodnější volbou
3) přenositelnost, flexibilita a rozměry - ani notebook, ani tablet PC se v přenositelnosti nemůže klasickým PDA rovnat
4) funkčnost - stále více se stírají rozdíly mezi dospěláckými Windows a Windows Mobile co se funkčnosti týká a vývojáři jsou schopní pokrýt trh aplikacemi, které vyhovují opravdu každému - od těch jednoduchých, přes hry až po velké informační systémy portované na kapesní zařízení

I když se spekuluje o dalším vývoji či nevývoji PocketPC, myslím si, že firmy a potažmo i trh přeci jenom ustoupí nám uživatelům. Uživatelé jsou ti, kdo řídí chod trhu a dává vydělat všem výrobcům různých zařízení a proto si myslím, že PocketPC tu budou ještě dlouho. Jen se jeho funkce budou stále více slučovat s funkcemi mobilních telefonů a dokonale "konektivních" zařízení ...
pavelkohout (2)|4.12.2003 12:18
Dobrý den,
OS Pocket PC neměl nikdy vzniknout. Domnívám se, že se měl pro tato zařízení měl použít nějaký STABILNÍ OS jako Symbian nebo Linux. Ve firmě jsme měli velké množství Psionů a tlačítko reset někteří uživatelé ani nevěděli kde je. V Pocket PC také není k dispozici jakýkoliv nástroj pro zobrazování databází. Vestavěný Excel je velmi pomalý a nepřehledný. Celé to asi bylo o reklamě a penězích.

PK
Michal Jelínek (220)|4.12.2003 15:39
Cele to bylo o dobrem marketingu.
Nic vic, nic min.

Kdyby tenkrat neprisel Compaq s iPAQ 3630kou, tak Microsoft druhou sanci Pocket PC nedal.
Pavel Koza (4761)|4.12.2003 18:18
[QUOTE="pavelkohout"]Domnívám se, že se měl pro tato zařízení měl použít nějaký STABILNÍ OS jako Symbian nebo Linux. [/QUOTE]

Myslite TEN stabilni Symbian, ktery mne nuti kazde dva dny vypnout / zapnout telefon N7650, protoze se vse zpomali tak, ze je telefon nepouzitelny? Myslite TEN stabilni Symbian, ktery mi pri otevirani obycejnych SMS zprav pise libustky jako "Critical error" a podobne?;)

Nemyslim si, ze Pocket PC system je TAK nestabilni, ze by si ani nezaslouzil vzniknout, stejne tak si nemyslim, ze jeho konkurenti jsou TAK uzasni a stabilni, ze by to mela byt pouze jedina alternativa pro uzivatele PDA. Ale to je vec nazoru...
Paullus_ce4you (400)|5.12.2003 13:51
Chtěl bych se přihlásit jako historický, téměř fosilní důkaz svrchu uvedené teorie kolegy eXEdena, kterou jsem ohledně budoucnosti a poměru PDA a PC zjednodušeně pochopil v tom směru, že není nic jisté a nevíme co bude (případně, jak říká rabbi Löwi, že všechno je jinak).

V oblasti používání (bohužel ne v ovládání) kapesních zařízení jsem starý matador, který začínal elektronickými diáři typu Casio a přes HP 200-LX to dotáhl až na PDA s Windows Mobile.

Když se však podívám pravdě do očí, mohu si sám doma večer ve tmě pod peřinou přiznat, že se ale vždy jednalo pouze o náhražku normálního počítače, resp. notebooku. Proto také, když vyběhl první 386-ový subnotebook Olivetti Quaderno anebo následně pentiové Toshiba Libretto, vždy jsem do toho šel a na chvíli PDA zavrhl. Jenže každý takový subnotebook časem zejména vzhledem k výkonu zestárne a nezbude než se pokorně vrátit k nějaké nové a patřičně drahé verzi PDA.

Jsou samozřejmě činnosti a povolání, např. různé typy sběru dat v terénu, kde je velikost PDA i jeho ostatní parametry žádoucí, ale pokud budeme k sobě upřímní, většina z nás potřebuje pro výkon svého povolání (výpočetní techniku požadujícího) zadávat do počítače takové množství dat, které je limitujícím prvkem právě pro používání PDA. Veškeré hybridní skládací, virtuální, prací, žehlící a já nevím jaké klávesnice tento problém nevyřešily a pokud si někdo zkusil na PC systém speech-to-text, ten ví, že pravděpodobně ani tudy cesta nepovede.

Takže se domnívám, že i nadále se budu pohybovat na trnité cestě hledání kompromisu mezi PDA a mininotebookem a čekat, že jednu dosáhnu nějakého ideálu, asi jak když v minulosti rytíři Kulatého stolu putovali za svatým Grálem.

Poslední můj pokus je nynější přechod od F/S Loox 600 k subnotebooku Sony Vaio PCG-X505 (10,4" XGA TFT, Pentium M 1 GHz, 20 GB HD, 512 MB DDR, bat. výdrž 2,5 až 4 hod. a váha 785 g. PDA mi zůstane na dovolenou a na brouzdání po Internetu v KFC, než mi vytráví křidélka (smažená, ne ty u vložek).

Přesto však podle předchozích zkušeností vím, že maximálně za 2 roky budu mít starý střep (neprodejný, protože do Evropy se tento pidinotebook nebude dovážet) a zase se vrátím k nějakému novému PDA. I když jsem v mládí hodně četl verneovky a obecně mám poměrně zjitřenou obrazotvornost, nedovedu si představit, co v té době budou pdáčka umět. Jediné co vím, že to bude zase v režii Microsoftu. Jsou prostě axiomy, které se nemění.
P.
Pavel Koza (4761)|6.12.2003 22:20
[QUOTE="Paullus"]Poslední můj pokus je nynější přechod od F/S Loox 600 k subnotebooku Sony Vaio PCG-X505 (10,4" XGA TFT, Pentium M 1 GHz, 20 GB HD, 512 MB DDR, bat. výdrž 2,5 až 4 hod. a váha 785 g. PDA mi zůstane na dovolenou a na brouzdání po Internetu v KFC, než mi vytráví křidélka (smažená, ne ty u vložek).[/QUOTE]

Wow, tomu rikam mobilni pocitac:yes: Nektere notebooky jsou spis prevozne nez prenosne...
Paullus_ce4you (400)|13.1.2004 11:11
Možná, že konec PocketPC je skutečně na dohled:
viz zde
e.kocourek (43)|20.1.2004 16:16
I kdyby to mela byt pravda a MS se opravdu prestal "drat" uplne do vseho, nebude to VUBEC ZADNA SKODA. Palmy byly pred Pocket PC a fungovaly, stejne tak Symbian. Ona PDA dnes hromadne oznacovana jako typ "Pocket PC" se proste budou vybavovat jinym OS a nebo - to by bylo uplne nejlepsi! - na nich bude jenom jakysi zakladni "BIOS" a vlastni OS se bude prodavat zvlast. Takze si kazdy bude moci vybrat.
Zda se, ze je nejvyssi cas, abych presel z HP+PPC na neco od Sony. Ti si svoji platformy skutecne hledi.
kiklhorn_ce4you (15)|29.12.2004 10:25
[QUOTE="pavelkohout"]
OS Pocket PC neměl nikdy vzniknout. Domnívám se, že se měl pro tato zařízení měl použít nějaký STABILNÍ OS jako Symbian nebo Linux.
PK[/QUOTE]

Začínal jsem s Palm V.Rozšířená RAM na 8MB. Přehrál jsem OS na ver. 4. Upravená flash - vyházené zbytečnosti. Jakýkoliv program který jsem potřeboval jsem sehnal. Cestoval jsem veřejnou dopravou tak byla spousta času na čtení. Výdrž na jedno nabití se zpomaleným CPU kolem týdne. Připojení na net přes infra. BW displej 160x160. OS stabilní. Velikost do kapsy u košile. Pak přišel na řadu opět Palm M515. Barevný, OS v4, MMC/SD slot. To samé co V, rychlejší - hlavně hry a díky paměťové kartě jsem sebou nosil celou knihovnu. Jen ta výdrž na jedno nabití už byla nižší. Opět stabilní OS. Mezitím psion 5MX se symbianem. CF karta, klávesnice, BW displej, mikrofon. Dobré na psaní, s přenositelností a výdrží to bylo horší. Stabilita ucházející (reset tak dvakrát do týdne) Už asi měsíc mám iPaq hx4700 s WM 2003 SE. Parametry výborné, OS silně pokulhává. Jediné plus jsou terminal services. Výdrž několik hodin. S druhou baterií 3600mAh se to dá přežít. Proč se proboha po výměně baterie restartuje? Proč při vypnutém bluetooth neustále otravuje hláškou že se z neznámých důvodů nepodařilo připojit na GPRS. Proč lišty windows zabírají tak moc místa a nedají se vypnout. Proč se nedá rozumně upravit startovací nabídka? Proč nešel obnovit backup s hláškou že byl vytvořen na jiném typu zařízení? No zkrátka po očekávání přišlo zklamání. Pokud by bylo zařízení s parametry hx4700 a dodělaným OS (třeba zrovna Palm) tak by to bylo skvělé.
L4m3r (68)|29.12.2004 10:38
Ve všem souhlasíim, když sem přešel z PALMu na PPC, tak sem se nestačil divit. PPC zařízení mají skvělé parametry, ale OS je na dvě věci.
Eloherd (88)|30.12.2004 12:55
[QUOTE="L4m3r"]Ve všem souhlasíim, když sem přešel z PALMu na PPC, tak sem se nestačil divit. PPC zařízení mají skvělé parametry, ale OS je na dvě věci.[/QUOTE]

hehe, co bys chtel.. Wokna nidky nejsou nic moc :) ale 2003 SE .. no :) skoda ze to jeste neni na ipaqy, ale u kamse na MDA2 to vypada suprove :) ... je libo ctverecek, obdelnicek./... :) sqely moznosti.
Jinak ja si myslim, ze PPC urcite na dlouhe roky dozvoneno nema... porad tu budou novejsi typy, ale neco lepsiho.. co je neco lepsiho... to uz by musela byt jne mala krabicka, ktera by mela infra-klavesnici promitanou na podlozku jakehokoli typu, coz uz sem videl u jednoho mobilu, a projektor misto displeje :))) to bych pak zauvazoval, jenze to dneska asik tezko nekdo vyrobi a kdyz, tak se zajemci nedplati :)
Ja se svy hracky urcite jen tak nevzdam a firmy HP uz vubec ne :)
Pavel Koza (4761)|30.12.2004 15:53
...a proc teda prechazite k Pocket PC, smim-li se zeptat? Palmy uz davno nejsou pomale cernobile obludy, ale plne vybavene multimedialni strojecky, takze pokud maji dokonaly OS, tak moc nechapu, proc je tolik lidi prestava pouzivat...
Eloherd (88)|30.12.2004 16:42
Ja nevim, ale kdybych sel uplne odzacatku a nemel tedka ni, tak du do PPC protoze o nich mnohem vic slysim ve svym okoli...nevim cim to :)
L4m3r (68)|30.12.2004 17:17
Já přešel kvůli displaji. 640x480 je bomba.
btw. nevíte někdo jestli de do LOOXe 720 nacpat LINUX ??
PavelR. (2184)|30.12.2004 17:23
... myslím, že bude ještě trvat než linuxoví nadšenci doladí vše potřebné tak aby byl Linux v nových PDA použitelý. První úspěch zaznamenali zde (i když se to týká jen iPAQu 4700 a zatím jen velmi omezeně). Každopádně doporučuji sledovat stránky http://www.handhelds.org/, kde se portací Linuxu do PDA zabývají asi nejvíce.

PavelR.
L4m3r (68)|30.12.2004 18:13
Stránky jsou zajmavé snad se taky jednou dočkám. Existuje nějaký software, kterým jdou data synchronizovat v LINUXu ??
Wuffi (1599)|30.12.2004 19:38
Ano, SynCE. A nove verze Debianu uz maji podporu synchronizace s PPC integrovanu.
Wuffi (1599)|30.12.2004 19:45
Jinak nechci rozpoutavat flame, ale ten kdo brzy skonci bude spis Palm. Take sleduji jak mnohem vice Palmistu v mem okoli prechazi na PPC, i kdyz o sobe na svych strankach a kanalech prohlasuji, ze je maji jen zamknute v supliku :D
Jinak jak nynejsi Symbian OS nevim, EPOC32 na Series 5 byl vcelku stabilni, jen to vsechno bylo diky malo vykonnemu CPU priserne pomale.
Co se tyce padavosti, MDA II s WM2003SE, restartuji ho max. 2x za tyden. U Palmu nastane chyba v aplikaci a ta s sebou vezme cely OS... Coz se u meho TC delo opravdu casto, obzvlast po aplikaci "upgrade" od PalmOne.
L4m3r (68)|30.12.2004 22:04
Bohužel si taky myslím, že skončí PALM.
Eloherd (88)|30.12.2004 22:13
No ja k palmum nemam co ekcat, ale myslim, ze PPC vydrzi dlouho :) a v pripade ze bude dobrej model kterej bude treba jak 4700 a bude mit v sobe mobil... jako mda.. tudiz misto na simku.. je to idealka :)
Žulda_ce4you (244)|30.12.2004 23:05
Taky jsem přešel z Palmu, resp. z Clié. Hlavní důvod byla absence multitaskingu v OS a tragické nové modely Palmů poté, co Sony opustilo scénu. Jinak mi PalmOS vyhovoval, teď mi vyhovuje WM2003 a Clié má žena.
Eloherd (88)|30.12.2004 23:07
Mobilizovana domactnost muhehe :D :) hlavne kdyz to funguje
jakubonty (3)|25.2.2005 22:17
Symbian neznam,palm mi zklamal a nejlepší je Pocket PC !!!!!!
Kája_oldd (759)|25.2.2005 22:42
Já jsem vcelku nestranný, palmy jsem nikdy ani moc neviděl na vlastní oči, tak proč se vzrušovat. Avšak kámoš si nedávno pořídil palm zire 72. Zajímavý stroj, pořád mě stíral, že je to levnější jak moje a620 a přitom to má bluetooth, megapixelovej foťák...a lepší je to celově jak ty drahé pocket pc. Ten stroj vypadá vcelku slušně. Rozlišení sic vyšší, ale nevim jestli do čtverce je nejlepší... Zprvu mě docela občas "stíral" např s velikostí programů, při srovnatelné kvalitě, subjektivně ten systém vypadal rychle, narážel taky na absenci bluetooth u mého stroje (nó, tam mám dost velkej nedostatek). Pak se ovšem začali objevovat i docela slušné zápory a už vim proč zůstat u ppc. Tak například jeho zire nemůže přijmout neznámé soubory...no to je fakt sqvělé-chtěl si nahrát video 3gp z nokií, ale neměl na to přehrávač-takže, až se mu celej soubor stáhnul, tak se mu zase vymazal. Navíc, I když se říká, že nejvíc programů je na palmy (teda je to pravda), ale pocket pc je v tomhle mezi PDA asi nejlépe-opravdu seženou se opravdu ty potřebné programy.
Ne nemyslim, že pocket pc dlouho vydrží, ale to ostatně ani palm nebo symbian. Pocket PC má usnadněnou cestu dík svým bratříčkům windowsům na deskopech a notebookách :D
Žulda_ce4you (244)|26.2.2005 12:56
Ten problém s příjmem neznámých typů souborů řeší několik programů, např. tuším ReceiveIt!.
Kája_oldd (759)|26.2.2005 14:04
ok, vyřídím to kámošovi, dík!
Jo, tak mě napadlo, četli jste poslední chip? Tam bylo srovnání symbianu, palmů a posketů-ovšem mam rozporuplné pocity. Trošku jako reklama mi přišlo uvedení jen jednoho ppc s VGA (4700), pak se moc nezmiňovali o budoucí woknech CE, že prej se moc neví a zůstanou u toho co je, ale u palmů z většiny popsali připravovanou verzi...
Nevim, přijde mi, že u palmů spíš ubívá výrobců (teda, to je asi blbě, lepší modelů), u ppc je tomu spíš naopak