Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

RDS/TMC v ceske republice

in0 (13)|22.8.2006 10:45
ahoj, chtel jsem se zeptat s jakym softem vam v soucasnosti funguje uz TMC po ceske republice. mel sem tu moznost si efektivitu tyhle krasny vychytavky prohlednout pri cestovani po zahranici a aktualizaci u znemaho v jeho bavorackem NAVTEQU jsme ji rozchodili i v cr.

vybiram GPS a nevim jestli mam vzit nejaky drahy navilock s integrovanym TMC (navilock 313BT) nebo bude stacit koupit mnohem levnejsi jen s "kabelovym tmc"?
kopacek (466)|22.8.2006 21:58
Já používám Navilock BT313T s Dynavixem. Funkčnost příjmu RDS-TMC informací je bez problémů, ale podstatně horší to je s kvalitou samotných informací. - Rozhodně můžeš zapomenout na příjemné zkušenosti v Německu, to ještě uběhne hodně roků... Spousta informací je neaktuálních a dost často chybí ty hodně aktuální. Takže většinou jezdím raději tak, že RDS-TMC informace ignoruji kromě případů, kdy buďto o problému vím (dlouhodobé dopravní problémy), nebo je o dopravním problému zpráva i v dopravním hlášení v rozhlase. Údajně to má být příští rok lepší, protože letos je stále zkušební provoz.
Mudrunka (547)|23.8.2006 07:46
No, abych pravdu řekl Navilock BT313T mám taky, ale „na větvi z něj nejsem“. Baterka příliš dlouho nevydrží, píší 10 hodin provozu a to tedy ani náhodou (Nemerix, který jsem měl dřív v tomto směru bylo úplně jiné kafe). I když v podstatě se může umístit kamkoliv, tak v případě, že stav nabití se blíží k nule si GPS část začne značně vymýšlet, ale RDS/TMC část jede furt. Obecně tato RDS část má podle mého názoru nízkou citlivost při vyhledávání TMC vysílačů, tedy s dodávanou „provizorní“ anténou se mě stává, že je naladěna na nějakou vhodnou frekvenci , ze které čerpá informace, a to úspěšně, Dynavix po nějaké době jí určí, aby našla další frekvenci a tu původní již nenajde. (Aby nedošlo k nedorozumění, je poměrně široké rozmezí úrovně signálu, kdy RDS informace přijímač ještě zpracovává, avšak naladit se zpětně na tuto frekvenci již nedokáže.) Je tedy skoro nutné to nějak vyřešit pořádnou anténou.
Úroveň TMC informací je občas opravdu taková, jak píše kopacek, přesto se však jedná o „mocného pomocníka“, který teprve navigaci dělá navigací. Chystám se nyní na nějaké cesty (Německo, Rakousko, Itálie, Švýcarsko), pořídit jsem si na to Navigon a tak uvidím, zda je to v civilizované části Evropy opravdu lepší… V neposlední řadě taky budu moct porovnat úroveň zpracování a vyhodnocení těchto informací Dynavix – Navigon, uvidíme. Každopádně budu informovat.
kopacek (466)|23.8.2006 09:34
To Mudrunka: právě mám za sebou 380 km cesty s nainstalovaným anténním Y-adaptérem, který jsem objednal u Navilocku v Německu (v ČR jsem ho nedokázal sehnat). A zkušenosti: naprosto skvělé, můžu vřele doporučit. Za celou cestu i jedenkrát červený trojúhelník, stále zelený a to i v Olomouci. kde jsem s dodanou anténkou neměl šanci. Navíc se vyřešil i estetický problém, vše uklizeno pod palubkou, stále zapnuto v 12V.
Dotaz ohledně Navigonu: kde jste objednával a jakou verzi? Téměř určitě do Navigonu v zahraničí půjdu, jsem zvědavý na zkušenosti.
Mudrunka (547)|23.8.2006 12:44
To kopacek:
Abych pravdu řekl Y-adapter Vám závidím. Sám jsem problém vyřešil aktivní nalepovací anténou umístěnou v horním rohu předního skla. Po zkušenostech, je to vyhovující, jen nesmí být všechny využitelné vysílače „za autem“ – pak se to v místech slabšího signálu „nechytá“ stejně jako ten nešťastný anténní drát.
Jinak k Navigonu – zakoupil jsem verzi 5.1 v Sunnysoftu a ze stránek Navigonu jsem pak stáhnul verzi 5.2.6 (tuším z května t.r.). Pokud se nemýlím, máte verzi WM 5, tedy postup by jste musel adekvátně modifikovat (5.1 nepodporuje WM 5).
Pokud to nehoří jako u mne, asi bych ještě vyčkal na verzi 6. Na jejich stránkách lze objednat e-holuba s upozorněním, že tato konečně vyšla.
O zkušenosti se pochopitelně podělím za více jak 14 dnů
Mudrunka (547)|5.9.2006 10:01
To kopacek:
takže jsem se vrátil z první části cest po civilizované Evropě a mám tedy nějaké postřehy z oblasti užití TMC. Projel jsem 3 státy (Německo, Rakousko a Itálii) a můžu říci, že v daných státech je úroveň kvality, včasnosti a aktuálnosti srovnatelná se stavem u nás. Konkrétně, pokud se jedná o omezení provozu z titulu práce na silnici na trase Praha – Rozvadov byla úspěšnost 25 %, v Německu z x případů jen 1 úspěch a v Rakousku a Itálii ani ťuk.
V Itálii jsem se dostal do obvyklých (konkrétní velikostí možná i neobvyklých) kolon kolem Modeny, Bologně a dál, informační tabule na dálnici informovaly o kolonách nesrovnatelně dřív, než to Navigon z TMC zaznamenal (ale přes to včas). Italové to však do TMC nepustili jako kolonu, nýbrž jako „váznoucí provoz“ a Navigon tedy nepřepočítával. Jak znám místní provoz, stejně by to asi nešlo.
Při zpáteční cestě před Mnichovem jsem chytl cca 25 km kolonu složenou z „migrujících DeDeRonů na sever“. Navigon však v předmětnou dobu „zamrzl“ a já si toho nevšiml, tedy jsem do toho vlítl. Po S-resetu PDA se to velmi rychle chytlo, přepočítalo a na nejbližší odbočce (3km) to velelo sjet z dálnice a vedlo mě to celkem pohodovou cestou kolem Mnichova. Pohoda však skončila tím, že mě to hnalo na uzavřenou cestu z titulu práce na silnici (tedy vážný nedostatek v kompletnosti TMC), někam jsem odbočil, počkal až Navigon přestal nařizovat otočení a pak mě navedl tam, kam měl. Tedy, téměř totální úspěch.

K vlastnímu Navigonu, zpočátku jsem byl poněkud rozpačitý, pak se mi zalíbil, nyní se rozpaky vrátily.
Přednosti proti Dynavixu:
- byť na první pohled 2D je méně hezký, možná i nevhodně zoomuje, přesto celkové informace včetně hlasové jsou jasnější, přesnější, použitelnější
- navigace „napříč Evropou“ je jasná, ale „funguje tak i TMC“!!!! Například v Itálii cca 100 km od hranic s Rakouskem tam bylo nahráno 20 informací týkajících se trasy a alternativních tras, z toho 10 bylo již Rakouských
- perfektní je u křižovatek i informace o směru kam se má jet, a to včetně hlasové informace (obr.1)
- perfektní je plánování tras
- upozornění na překročení rychlosti – OK

Nedostatky, zejména:
- výška nad mořem lže, na mírném kopci nad mořem to ukazovalo –24m, Dynavix podle pravdy +22m
- v horách Gran Sasso, ale i u pobřeží na silnicích typu SS (hlavní italské silnice, kde se může jet 110 km/hod.) jsem několikrát „jel mimo silnici“, často to hodilo nesmyslný příkaz a pak znovu přepočetlo trasu
- podle mého názoru nepoužitelný 3D pohled
- žádné přímé upozornění na nějaký dopravní problém, pouze při přepočítávání to během propočtu ukáže formulář s ikonkou problému a označení silnice a o co jde. Přitom TMC upozornění např. na vozidlo v protisměru je reálné – viz. obr.2

Celkem kladů i záporů je hodně, ale to by bylo snad na nějakou recenzi, na kterou nemám prostor. Celkově se dá říci, že mě Navigon zklamal, čekal jsem od něj víc. Jedinou jeho velkou výhodou jest fungující TMC, které je ovšem „nedodělané“, byť to není takový „polotovar“ jako u Dynavixu. Domnívám se, že pokud Telematix vykročí s vývojem správným směrem (sjednocená Evropa, TMC všude, kde je a hlavně práce a „vytěžení“ informací z TMC) nemůže být stávající Navigon, i kdyby měl dobré mapy CZ, výraznou konkurencí Dynavixu.

Jo, a jak jsem psal o Navigonu 6, přišel mě e-holub s pozvánkou na nějaký veletrh do Berlína, dokonce je tam „slevový“ kód na jejich nové produkty, ale o verzi 6 nic.
Mudrunka (547)|15.9.2006 10:15
Tak se mě stal v oblasti využití RDS/TMC v ČR zajímavý úkaz. To, že občas důležité informace (např. o kolonách) jaksi schází jsem si již zvykl. Ale na R10 směrem do Prahy u M.Boleslavi to bylo obráceně! Na obrazovce Dynavixu najednou "červená placka jako hrom“ (neprůjezdná komunikace) a hlasový příkaz „sjeďte z dálnice“. Poslechl jsem a pak souběžnou jízdou kolem dálnice sledoval nerušený provoz, aby mě to po cca 8 km vrátilo zpět do stejně hustého provozu jako byl před sjetím – tedy žádná závada tam být nemohla.
kopacek (466)|15.9.2006 11:14
To Mudrunka: Díky moc za cenné zkušenosti s Navigonem!
Jak postupně přibývají stovky najetých km po ČR s Dynavixem a aktivním RDS-TMC, tak přímo úměrně klesá v mém žebříčku požadavků na kvalitu navigace zabudování funkce RDS-TMC. Jedna věc je, jak informace zpracovává konkrétní program (to bude určitě v krátké době bez větších připomínek), ale problém je, že program zpracovává informace, které mají v každé zemi jinou vypovídací hodnotu a u nás ja tato hodnota poměrně nízká. Je to jako počátky samotné navigace - "nabušené" programy, ale kvalita map byla taková, že se tomu lidé, používající papírové mapy, silně posmívali. Takže to bude běh na hodně dlouhé trati a myslím, že ještě pár roků nebude chybějící funkce RDS-TMC v navigaci podstatným nedostatkem. A troufl bych si dokonce říct, že v nynější době začátků provozu dopravních informací je lepší jezdit bez těchto informací - minimálně na území mimo Prahu. Čas vzácně ušetřený správnou dopravní informací je totiž menší, než čas ztracený při objížďkách díky úplně nesmyslným údajům. Ale, každý začátek lepší než žádný, teď ale doporučuji při dynamické navigaci dávat VELKÝ pozor na důvěryhodnost dopravních dat a především neoplývat velkým nadšením a obrnit se, že to dost často "nevyjde"...
Mudrunka (547)|15.9.2006 12:32
To Kopacek:
Pochopitelně máte pravdu. Úroveň TMC informací jest opravdu nic moc, na rozdíl od Vás po nedávných zkušenostech jsem však přesvědčen, že ani na západ, či jih od nás není lépe. A když se nad vlastním systémem zamyslím, usoudím, že to snad na 100 % ani nejde. Každopádně to chce i při navigaci s TMC používat hlavu a vytvořit si nějaký vlastní „hodnocení informací“ stejně, jako když Vás navigace nesmyslně „žene do jednosměrky obráceně“, tak tam taky nevjedete apod. Já např. začínám k tomu mít přístup, že pokud na normální silnici mám pochybnosti o daných informacích, klidně tam vlítnu – vždyť , co se mi může stát horšího než, že se vrátím. Na dálnici však ani náhodou, stát v nehybné koloně, třeba 8 hodin (už se mně stalo na D1 v zimě) není nic moc. A i kdyby v takových fatálních problémech byla úspěšnost jen 50 % „děkuji za každé nové ráno..“. Přes uvedené problémy jsem přesvědčen, že s Dynavixem jsme „jednookými králi mezi slepými“ a to mě do nějakého průchodného „systému jednotných dopravních informací“ stačí a navigaci bez TMC prostě nechci, ani pozlacenou.
kopacek (466)|15.9.2006 14:09
Tak koukám, že jsme navolili zcela stejnou "taktiku boje" ;) Na dálnicích "jdu do toho" a na okreskách to ignoruji. - Musí to ještě podpořit v Dynavixu jednoduchou úpravou, maximálně by mně vyhovovalo stejné řešení, jaké má Garmin: v dostatečné vzdálenosti před dopravním problémem na trase vyskočí červený trojúhelník a je na mně, zda budu chtít přepočítat navigaci, nebo informaci budu ignorovat a "vjedu" do toho. Pro zjednodušené rozhodování je navíc dopravní problém jednoznačně "zabarvený" - např. červené podbarvení znamená, že je silnice zcela neprůjezdná, žlutá zase např. náledí. Tak snad se Dynavix "pochlapí", když půjdeme z verze 1.6 rovnou na 7... :sarcastic:
Mudrunka (547)|15.9.2006 14:35
No, ona snad ani za stávající situace jiná „taktika boje“ rozumná není. Ono opravdu dlouho stát na dálnici bez možnosti úniku není nic moc. A např. Navigon v oblasti upozorňování na problémy taky zas tak špatný není. V nastavení prg lze určit:
1. přepočítávat trasu automaticky – potom po získání TMC informace a následném přepočtu to po danou dobu ukáže formulář s ikonkou problému, číslem komunikace a textem problému. Hlasem to na přepočet upozorní a rychlost přepočtu jest taková, že to člověk s přehledem stačí nejen přečíst, ale i si vyhodnotit.
2. přepočítat trasu „po odsouhlasení“ – v podstatě totéž, jen formulář je navíc s tlačítky „Přepočítat“ „Vlítneme do toho“ (vlastní text je pochopitelně jinak, jak si již nepamatuji, ale význam je takový).

A, že Dynavix, pokud si má uchovat konkurenční výhodu, musí cosi se zpracováním TMC informací udělat je více než jasné. Jenom doufám, že je to jasné také jim. No, uvidíme.