Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

RichesseGPS - freeware geocachingový a GPS software

duhovej_vil (267)|11.8.2006 10:13
Geocachingu zdar!

Nedavno jsem to zacal taky hrat. Hledal jsem nejaky soft na presnejsi priblizeni ke cache. Hledal jsem nejaky freeware, ale s tim, co jsem nasel, jsem nebyl spokojenej. Takze vznikl GPStool (6.9.2006 prejmenovano na RichesseGPS - programu s nazvem GPStool je mraky).

Neni to jeste uplne hotovy, tak bych rad kdyby to nekdo vyzkousel v terenu (ja s tim zatim uspesne odlovil 7 cachi).

Chtel jsem, aby to umelo:
  • spravovat body s pozicemi cachi
  • import LOC souboru (poskytovany na strankach geocaching.com)
  • ukazat smer ke cachi
  • vzdalenost od cache

Melo by to umet GPSky, ktery komunikuji NMEA standardem.

Jak to pouzivat:
  • Aktivovat a pripojit GPSku (pokud ji mate jako ja pres BTH)
  • spusit GPStool
  • pri prvnim spuseni jit na zalozku Setup a nastavit port pro GPS (zatim umi jen COM1-8) a prenosovou rychlost (nastaveni si to pamatuje, neni nutne to porad zadavat znova)
  • tapnout na GPS On (dole v menu)
  • Na zalozce Info muzete sledovat stav GPSky

Geocachujeme:
  • Stahnout si do PDAcka LOC soubor z geocaching.com (nedelame pres RichesseGPS)
  • na zalozce Points tapnout na Import, vybrat LOC soubor, tapnout na OK
  • V seznamu se objevi novy bod, vybrat a tapnout na Select
  • Hodi nas to na zalozku Compass, kde vidime smer k cili, vzdalenost od cile, rychlost, aj.
  • A vzhuru ke cachi :)

Dalsi funkce:
  • Tlacitko - odebira zvoleny bod
  • Tlacitko Info ukaze informace o bodu
  • Tlacitko + prida novy bod, pokud jsme pripojeni k GPS, tak se jako vychozi hodnoty vezmou souradnice, na kterych se nachazime

__________________

Prijimam bugreporty (SZ, [EMAIL=pda@jasnapaka.com]mail[/EMAIL] - do predmetu hodte RichesseGPS - nebo v tomoto vlakne).

Prijimam taky navrhy na vylepseni. Traditional cache se s tim lovi dobre, ale nedavno jsem delal jednu multicache a prepocitavani souradnic jsem musel delat mimo a porad neco prepinat. To nebylo moc ok, takze tady citim jeste potrebu to vylepsit.

Feature Requests:
- podpora GPX formatu
- lokalizace
- zobrazeni na mape

__________________

A prosim rozsirte informaci o RichesseGPS, aby to otestovalo co nejvic geocacheru. Diky. Snad se to hodi vic lidem nez jen me.

__________________

Malem jsem zapomel, potrebujeme nejakou hezkou ikonku :-) Ale to asi az casem...

__________________

A takhle to vypada v akci:

_________________________________
Na zaklade vyzvy od uzivatele Mem_ jsem zalozil toto vlakno, aby se o RichesseGPS (drive GPStool) dozvedelo co nejvic lidi a byl prostor pro diskuze (aby se nezahltilo puvodni vlakno).
Puvodni prispevek je ve vlakne o geocachingu.
beecher (9270)|11.8.2006 11:04
Navrh na jmeno: Richesse (fr) - poklad... ;)

EDIT: A, ja zapomnel na ten Googlu... V tom pripade RichesseGPS... Taky jej nezna... :)
Surgical (2364)|11.8.2006 12:48
RainbowGPS :) Btw. google ho nezna..
Mem__ce4you (485)|11.8.2006 15:51
GPS Find It! TM ;)
Jinak program vypada velmi profesionalne, az najdu kam jsem si odlozil GPSku, tak ho i realne vyzkousim :)
duhovej_vil (267)|11.8.2006 16:54
Udelal jsem nejaky screenshoty - jsou v mym prvnim prispevku...
Yankee.106 (231)|13.8.2006 16:51
Tak jsem to velice rychle otestoval a moc pěkná věc.
- mohla by se na nějaké tlačítko či jako položka v nabídce uložit aktuální poloha (vystoupím z auta, jdu ke keši, motám se a pak nevím kde je)
- neuložila se mi navolená rychlost komunikace, ale to snad nevadí
- barva sloupečků pro statelity by mohla být více výrazná
- ikonka? možná se domluvit s GeoCachingem a použití té jejich, když je to primárně vyvíjeno pro tento "sport", nebo prostě jenom střelku od kompasu
- název? a prostě jen GPSkompas?
duhovej_vil (267)|13.8.2006 17:18
[QUOTE="Yankee.106"]Tak jsem to velice rychle otestoval a moc pěkná věc.
- mohla by se na nějaké tlačítko či jako položka v nabídce uložit aktuální poloha (vystoupím z auta, jdu ke keši, motám se a pak nevím kde je)
[/QUOTE]
Kdyz tapnes na + a GSPka je zapla, tak se pri pridavani bodu predvyplni tvoje aktulani pozice. Takze akorat dopises nazev a OK a mas to.
[QUOTE="Yankee.106"]
- neuložila se mi navolená rychlost komunikace, ale to snad nevadí
[/QUOTE]
To bude asi bug, dik za zpravu.
[QUOTE="Yankee.106"]
- barva sloupečků pro statelity by mohla být více výrazná
[/QUOTE]
Jj. Vcera jsem s tim venku laboroval chce to tmavsi barvu. Sloupecky satelitu jsem dodelal nedavno a jeste jsem je netestoval venku.
[QUOTE="Yankee.106"]
- ikonka? možná se domluvit s GeoCachingem a použití té jejich, když je to primárně vyvíjeno pro tento "sport", nebo prostě jenom střelku od kompasu
[/QUOTE]
Prebirat logo geocachingu se mi moc nezda. Kompas by asi sel, ale vzdy kdyz zacnu delat ikonku, tak s tim stravim strasne moc casu. Nejaky sikovny a ochotny grafik by se hodil :)
[QUOTE="Yankee.106"]
- název? a prostě jen GPSkompas?[/QUOTE]
Nazev bych radsi anglicky a program s nazvem GPScompass uz existuje...

Jinak diky za testy a namety.
Wir2K (89)|13.8.2006 19:22
A co název třeba Cachehunter když je to na ten geocaching:-)

EDIT: pardón s tím googlem - zná to:-(
Jinak teď jsem to byl zkoušet venku a nic - nenašel ani satelit. Mám Loox n520, nejdřív jsem nastavil COM8 a Baud-rate 9600 a zmačknul GPS On a nic.

P.S. Chyba může být ve mě mám PDA týden ale s Vito navigátorem a nebo s GPSLocatorem co je součástí SW mě to satelity najde v pohodě
Yankee.106 (231)|13.8.2006 21:15
[QUOTE="wir2k"]Jinak teď jsem to byl zkoušet venku a nic - nenašel ani satelit. Mám Loox n520, nejdřív jsem nastavil COM8 a Baud-rate 9600 a zmačknul GPS On a nic.[/QUOTE]
no mě to taky nechtělo naskočit :O pak jsem spustil DNVX a najednou to jelo. Jakoby se COM port "profoukl" ...
duhovej_vil (267)|13.8.2006 21:39
A jak to vypinate? Ja vim, ze kdyz se pripojim pres BTH a pak vypnu PDAcko, tak to pri pristim pusteni neprecte z COM portu ani fn a musim SR. Ale kdyz pred ukoncenim kliknu na Exit nebo GPS Off a ukoncim aplikaci, tak je to ok.
Yankee.106 (231)|13.8.2006 21:46
[QUOTE="duhovej_vil"]A jak to vypinate? Ja vim, ze kdyz se pripojim pres BTH a pak vypnu PDAcko, tak to pri pristim pusteni neprecte z COM portu ani fn a musim SR. Ale kdyz pred ukoncenim kliknu na Exit nebo GPS Off a ukoncim aplikaci, tak je to ok.[/QUOTE]
Nevím, zda-li dotaz byl na mě, ale zkrátka, když jsem prg spustil tak se nechtěl s GPS spojit, ale jakmile jsem spusil jiný (DNVX, GPSauto), tak se COM port profoukl a prg (GPScompass) prostě začal fungovat.
duhovej_vil (267)|13.8.2006 21:55
A byla v dobe testovani GPStool zafixovana GPSka? Kdyz totiz neni, tak GPStool nic neukazuje (pochopitelne).
Wir2K (89)|14.8.2006 09:39
Tak už mi to jede:-) na louce nic a teď v mistnosti mi to našlo 4 satelity:-D to by se z toho jeden... Jinak budu dál testovat program vypadá fakt dobře:yes:
uzivatel_oldd (180)|14.8.2006 10:51
Hezke hezke.. jen tak dal. Primlouvam se za podporu gpx formatu waypointu.

A misto nazvu cachehunter by mohl byt cachedigger nebo GeoGuide nebo dokonce GPSGeoGuide - GGG.

kubadera (4)|16.8.2006 15:56
super! díky za každej free softík na hledání geokeší! jen malá otázka: na kolik máte nastaveno baud-rate? já mám problém (obecně u všech GPS softů na pda) že při normální rychlosti chůze (4-5km/h) se mi těžko ta rychlost zobrazuje, většinou zůstává na nule a tímpádem šipka směru lítá sem-tam...když se rozeběhnu na 9km/h tak se většinou chytne, ale jak zpomalím tak se zase ztratí :-( lze tomu vůbec pomoct zvýšeným baud-rate? ...pda Asus A636
uzivatel_oldd (180)|16.8.2006 16:12
a mas vypnutou static navigation? to by mohlo byt prave tim, ze ti bezi v rezimu do auta. over pomoci softiku sirftech nebo aplsirf
kubadera (4)|17.8.2006 10:30
uff, to jsem si teda dal :-) oba softy fungují nějak divně a jediné čeho jsem dosáhl bylo, že jsem si přepnul chip do SIRF modu a nemoh ho vrátit do NMEA! nakonec jsem dokázal něco co jsem po prvních hledání na netu považoval za nemožné a to factory reset chipu a to pomocí tohohle prográmku http://www.gpspassion.com/fr/downloads.asp?id=1 ... sorry za OT, chápu že GPStool se to moc netýká :-) ... no teď když už vím jak to vrátit do původní konfigurace tak budu pátrat dál po možnosti vypnutí tý Static Navigation .... jen pro upřesnění, celé jsem to dělal na Asus A636 s WM5
uzivatel_oldd (180)|17.8.2006 10:39
no nemel by to byt problem prepinat mezi mody, ale zkus snizit baud rate nebo jeste lepe to nastav podle doporuceni vyrobce GPSky.
loox720 (15)|29.8.2006 21:54
Já mám nastaveno Baud-rate na 4800,spojení v pohodě.Chtěl bych poprosit o radu jak dostat LOC soubor do PDA,zatím jsem na to nepřišel,ale zkouším,díky.
duhovej_vil (267)|29.8.2006 22:10
Zpusobu je nekolik:
  • Pripojit se PDAckem k netu, prihlasit se na geocaching a stahnout to odtama.
  • Stahnout ho na desktopu, nahrat na kartu, dat do PDA, importovat
  • Stahnout ho na desktopu, a nahrat do PDA pres active sync, importovat.
loox720 (15)|29.8.2006 22:53
Díky,už jsem na to přišel,v kroku 1 jsem neměl potvrzenou licenci.
Yankee.106 (231)|3.9.2006 10:23
tak jsem si dneska chtěl zprovoznit po HR tuto app a není možné nastavit jiný komunikační port než COM1 a 9600, resp. nebere mi to co jí nutím a tudíž se mi na BT GPSku nepřipojí. Zatím jdu hledat jinou app podobného ražení.
duhovej_vil (267)|3.9.2006 11:21
Co presne jste udelal? Abych si to tu mohl replikovat a problem prip.odstranit.
Yankee.106 (231)|3.9.2006 11:25
Nainstaloval jsem CAB, spustil zástupce, pak "Setup" a ať nastavuji co chci, tak se mi aplikace s BT GPS po stisku "GPS on" nespojí. A když pak dám "GPS off" a znovu "GPS on" tak na mě vyskočí hlášení "Can not open serial port: 55"
Yankee.106 (231)|6.9.2006 08:42
Poradřilo se nějak nasimulovat můj problém?
duhovej_vil (267)|6.9.2006 12:27
Nepodarilo se mi to. Ale nasel jsem chybu, ktera by s tim mohla souviset (nepropaguje se nastaveni portu). Behem dneska zkusim opravit a nabuildovat novou testovaci verzi.

Pozn.: Jinak ten kod 55 znamena, ze dany port neexistuje, coz bude souviset s tou propagaci nastaveni portu.
duhovej_vil (267)|6.9.2006 14:38
Takze verze 1.0.1 je uvolnena pro testovani.

Co je novyho:
- prejmenovani na RichesseGPS (rozhodoval jsem se dlouho a bylo to tezky)
- pokud LOC soubor obsahuje vic cachi, naimportuji se vsechny (ne jen ta prvni)
- opraven bug pri ukladani nastaveni
- sloupce s indikaci sily signalu od satelitu pouzivaji vyraznejsi barvu
- v zalozce Points je sloupecek s checkboxem, aby se mohly oznacit jiz navstivene cache
- lze radit podle jednotlivych sloupecku (vzest./sest.)

Diky za testy, navrhy, chybova hlaseni.

Vyzbrojte se novou verzi a vzhuru na lov!
beecher (9270)|6.9.2006 17:01
[QUOTE="duhovej_vil"]- prejmenovani na RichesseGPS (rozhodoval jsem se dlouho a bylo to tezky)[/QUOTE]O ctihodny, jaka cest... ;) :D
Mem__ce4you (485)|6.9.2006 18:03
beecher: No já jsem se hned díval na začátek diskuze, který "dobrák" poradil takový šílený název ve FR :D
Jako kdyby srozumitelné GeoCacheFinder nebo můj návrh Find it! TM bylo něco méněcenného ;)
beecher (9270)|6.9.2006 18:08
Pripominky autorovi aplikace, je to jeho rozhodnuti... ;)
duhovej_vil (267)|6.9.2006 19:13
To jsem presne cekal, ze se tu posnafete, o tom proc nebyl ten ci onen nazev prijatej. Ne to si delam srandu... :-D To me neberte vazne... :-)

Fakt to bylo tezky rozhodovani a neco jsem vybrat musel - GPStool bylo pitomy.
Mem__ce4you (485)|6.9.2006 20:11
[QUOTE="duhovej_vil"]- GPStool bylo pitomy.[/QUOTE]
Tak uz jen poprosit beechera nebo jineho moderatora, aby krome sebechvaly prejmenoval i vlakno z GPStool na novy nazev ;)
beecher (9270)|6.9.2006 20:23
Hotjovo... ;)
MZ (12)|17.9.2006 14:54
Pouzivam ACER N30 s GPS pripojenym do USB.Seriovy port je emulovany ako COM9 specialnym driverom.
Ine navigacne sw umoznuju bez problemov zadat aj COM9 a bolo by fajn keby to umoznil aj RichesseGPS - inak to zial neviem otestovat.
Spook (19)|26.9.2006 13:03
Tak kdyby jeste sla ta podpora gpx. moc moc prosiiiim :)
duhovej_vil (267)|26.9.2006 13:52
Kdyz mi posles na [EMAIL=pda@jasnapaka.com]mail[/EMAIL] nejaky (2-3) vzorky, tak no problem. Hlavne by v jednom vzorku melo byt vice cachi.

Ja jsem se to snazil nejak vykutat z gc.cz, ale neuspesne (asi mam volsovy ruce).
Spook (19)|26.9.2006 15:36
Tak poslano. Jeste me napadlo ze kdyby ukazoval momentalni presnost (3 metry, 10 metru......) bylo by to fajn
duhovej_vil (267)|27.9.2006 15:54
Dalsi verze 1.0.2 je k dispozici a testovani.

ChangeLog:
+ format souradnic ve tvaru (DD.DDDD, DD MM.MMMM, DD MM SS)
+ podpora pro soubory ve formatu GPX
- nabizime 12 COM portu misto puvodnich 8

Diky vsem za ochotu, testovani, navrhy na vylepseni, bug reporty a spolupraci.
Spook (19)|27.9.2006 16:14
supr, jestli muzu par pripominek

- import gpx funguje skvele. Dal jsem nacist vsech 2500 trvalo to asi 5 minut ale povedlo se.
- pouzivam pro gps virtualni port aby mi mohlo bezet vice aplikaci najednou, bohuzel kdyz ho zadam i do Richesse vyskoci chybova hlaska: GetCommState failed: 21
ivosak_ce4you (3)|29.9.2006 10:56
Mám PDA Yakumo Delta s integrovaným GPS na "COM2:SerialCable on SP2". Ozi i TomTom to najdou, ale v RichesseGPS nastavím COM2 a ono nic :(
Co s tím?
duhovej_vil (267)|29.9.2006 20:29
[QUOTE="Spook"]supr, jestli muzu par pripominek

- import gpx funguje skvele. Dal jsem nacist vsech 2500 trvalo to asi 5 minut ale povedlo se.
[/QUOTE]Ok, dik za zpravu.
[QUOTE="Spook"]
- pouzivam pro gps virtualni port aby mi mohlo bezet vice aplikaci najednou, bohuzel kdyz ho zadam i do Richesse vyskoci chybova hlaska: GetCommState failed: 21
[/QUOTE]Cim vytvaris ten virtualni port (jaky prg?), abych si tu tu mohl replikovat?
duhovej_vil (267)|29.9.2006 20:32
[QUOTE="ivosak"]Mám PDA Yakumo Delta s integrovaným GPS na "COM2:SerialCable on SP2". Ozi i TomTom to najdou, ale v RichesseGPS nastavím COM2 a ono nic :(
Co s tím?[/QUOTE]Pokud to nehaze zadny okna s chybama, tak se to asi k portu pripojilo. Je GPS zafixovana? Jinak RichesseGPS nic neukaze.
Druha vec: komunikuje GPSka standardem NMEA?
ivosak_ce4you (3)|29.9.2006 21:46
Už je to dobrý, omlouvám se. Nevím, proč to předtím tak tvrdošíjně nechtělo pracovat, žádná chybová okna to nedávalo. Asi bylo něco seklého v systému, zresetoval jsem to a teď to funguje. Dík:)
Spook (19)|2.10.2006 08:39
[QUOTE]Cim vytvaris ten virtualni port (jaky prg?), abych si tu tu mohl replikovat?[/QUOTE]

tak pouzil jsem na to jiny software a pracuje to uz v poradku, omluva....
Mashe (622)|2.10.2006 17:14
zdravim,

nedari se me spojit s GPSkou a haze to ze nemuze otevrit port 55 (a je jedno co tam nastavim)

co delam spatne? dikes :)

EDIT je to 1.0.2
00173868_GPS_Q5qF.jpg
duhovej_vil (267)|2.10.2006 17:25
Kod 55 znamena, ze port, na ktery se pripojujes, neexistuje.
Netusim, co to muze zpusobovat. Me samotnymu se pri testovani zadny chyby nikdy neukazaly, coz je dost nezvykla situace.
Soft-reset nepomuze? Vic nedokazu poradit.
Mem__ce4you (485)|2.10.2006 18:17
Mashe: A jiný soft na GPS ti předpokládám funguje? (Jaký soft a jaký port používáš?) Zkus kdyžtak třeba GPSAuto a zkusit se připojit, i když sériový port tam otevírám standardně asi stejně jako duhovej_vil tady, takže by ti to mělo taky 55 vyhodit (ale pokud náhodou ne, tak se možná můžem něčeho chytit).
Striker_ce4you (224)|2.10.2006 19:39
Zdravim Davide, vyzkousel jsem tvuj program a prijemne me prekvapil :)

Mel bych jeden navrh ke zvazeni - moznost napsat si nejakou vlastni poznamku ke konkretni kesce - (jako napr. cache je mozne vyzvednout ve dvou a vice lidech), abych nemusel neustale prepinat do pozn.bloku apod.

EDIT: ta poznamka aby byla viditelna i bez rozkliknuti te kesky - napr. extra list s podrobnostmi o kesce
Mashe (622)|3.10.2006 16:30
tak jsem si s tim trosku hral (jo GPSku pouzivam u TT 5.21 a slape dobre) a nakonec se me podarilo najit GPSku, ale ve chvili kdy se pokusila pouzit tak jsem zadal parovaci heslo (0000) a v tu chvili to opet hodilo error 55

na vysvetleni, sparovano mam davno, ale musim nastavit port pro GSPku a pak si to dam vyhledat timhle softem, jak se najde tak opet vyskoci potvrzovaci parovaci zprava a v tu chvili se to kouslo

tak snad jsem to dobre popsal :)
ivosak_ce4you (3)|3.10.2006 22:34
Ahoj, mám dotaz na Spooka, psal :
tak pouzil jsem na to jiny software a pracuje to uz v poradku,

Můžeš napsat, jaký soft k tomu používáš:?: Dík