Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zkušeností s GPS v N560

Mirke_ce4you (1)|9.8.2006 18:28
Uvažuji o koupi N560 s GPS, ale po přečtení diskuse mě to odrazuje.Má tady vůbec někdo dobré zkušeností při používání GPS v N560 ?
frogale (447)|9.8.2006 19:36
Ja jo, ale jak jsem tu uz nekde psal, jen v aute. Na jakekoliv jine veci se nehodi. V aute na prednim sloupku funguje v pohode.. typicky 6-7 satelitu. Ani ve meste v ulickach neztraci signal uplne.

Ale nez to tady nejaky moderator zamkne, mel by ses prestehovat do vedlejsiho fora o zkusenostech s GPS :)
v.koutensky (97)|9.8.2006 22:32
Já mám N560 asi 14 dní a moje zkušenosti jsou tyhle:

V autě: když nechám GPS fixnout před nastoupením do auta, můžu jí pak nechat válet prakticky kdekoliv a pořád si drží 4-5 satelitů. Když mi leží na předním skle drří si tak 6-7 satelitů, a na při navigaci v autě zatím žádný problém.

Problém je, když ji fixnout zapomenu, to se pak chytá za jízdy i víc než deset minut. Takže se ji snažím vždy nechat fixnout před nastoupením. Kolegové si ze mě dělaj srandu že zdržuju při odjezdu, když čekám na fix, nicméně po pár kilometrech jim většinou sklapne :-)

Při chůzi: Když se vypne Static navigation, funguje dobře. Opět platí to, že se vyplatí počkat na fix a pak vyrazit. V otevřeném terénu mívám tak 7-11 satelitů, v řidším porostu se drží dobře, v hustém lese signál ztrácí. Vyplácí se mít Looxe povytaženého z pouzdra (mám tu pancéřovou obludu Brando) a drřet ho horizontálně. Na geocaching je v klidu použitelná (beeline), se Smartmaps jakbysmet.

Dnes jsem šel kratší trasu (cca 5km) a zhruba po půl kilometru jsme zaměřovali body (hra pro skautíky). Kamarád měl ukrutně drahou mašinu od Garminu (CX60 nebo tak něco), zaměřovali jsme na dvakrát a vycházelo nám to velmi podobně.

Na GPS jsem nic neměnil (kromě vypínání Static Navigation přes Sfirtech) a jednoduše mi funguje tak jak má. V porovnání s Garminem pochopitelně neobstojí, ale ta hračka stojí víc než celej Loox. Nevím jestli mám štěstí na kousek, ale nemůžu říct proti GPS křivý slovo.

Když jsem dneska přecházel mezi jednotlivejma bodama, vrazil jsem vždy zapnutý PDA do pouzdra, pověsil na opasek a překryl bundou, ergo jsem čekal že ztratím fix. Když jsem došel k dalšímu bodu, stačilo GPS vytáhnout a do 20 sekund se poloha ustálila. To mě docela mile překvapilo.

Takže moje hodnocení - za ty prachy lepší než sem čekal. Dokonalá určitě není, ale tomu co potřebuju já tak stačí.
paveluh_ce4you (300)|10.8.2006 04:30
Moje zkušenost je taky dobrá.Mám to jen na navigaci v autě a tam kde jsem dřív míval s externí GPS tak 3 - 4 satelity, je jich dnes tak kolem 7.
Jediný problém co se mi zatím stal, bylo vypnutí přístroje z důvodu přehřátí baterie.Ale to si myslím, že bylo částečně způsobeno těma velkýma horkama v nedávné době.
Jinak můžu jen doporučit :yes:
yndor (222)|21.8.2006 18:59
Do minuleho tydne jsem pouzival Loox 720 s externi BT339 a byl jsem naprosto spokojenej. Pak jsem nestastnou nahodou o 720 prisel a jako nahradu poridil N560.
Po precteni diskuzi tady i na firstloox.org jsem s tou interni GPS ani moc nepocital - zkusenosti jsou dost ruzne. Lidi si hodne stezovali na dobu do fixnuti druzic, na rychlost Tomtoma, atd.
Nastesti ten muj kousek se asi povedl - v aute mam fix do 2 minut po zapnuti, Tomtom nabehne do 11 vterin, pri navigaci po Praze i mimo mesto se chova vicemene stejne jako stara dobra BT339, ktera byla navic na lepsim miste. S rezervou stiha pri navigaci prehravat na pozadi muziku (ale jenom pres audiovystup - A2DP uz pri Tomtomu zadrhava).
Takze zatim muzu jenom doporucit. Doufam, ze se casem nezacne srat.
PeZ_ce4you (130)|22.8.2006 12:53
Pánové (dámy), zatím mluvíte pouze o GPS, ale můžu se zeptat, jak jste spokojeni s N560-tkou po ostatních stránkách? Tzn. video, hudba, displej, odezvy, práce s aplikacemi, přístup na kartu, USB host atd.
Děkuji. Uvažuji, uvažuji, zatím nevím, nevím.
frogale (447)|22.8.2006 16:03
Je to hodne mimo tema, ale je to super PDA. Jen ta vydrz trochu cloveka brzdi.. nemuzu si treba nechat na stole polozene PDA se zaplou wifi a ICQ.. s GPSkou v aute bez nabijeni bych taky 250 kilaku nenajel.. Ale to je asi normalni.

Ted kdyz uz je pro N560ku ten Bluetooth ovladac od Widcommu, tak je to podle meho nejlepsi volba.
yndor (222)|22.8.2006 18:27
PeZ: Mozna je to proto, ze se tenhle thread jmenuje "Zkušeností s GPS v N560" :-)
Ale jinak muzu rict, ze jsem s N560 zatim naprosto spokojenej. Bal jsem se, jestli to nebude kvuli WM5 proti Looxovi 720 treba v necem pomalejsi, ale nastesti ani nahodou.
DivX a XviD v plnym rozliseni hraje z karty i pres WiFi uplne skvele, hudba samozrejme taky (zvuk se mi libil uz na 720).
Odezva aplikcaci bez problemu (a uz tam mam nainstalovano docela dost veci). Snad jen novej Skype by mohl nabehnout rychleji. Ale treba TomTom se spusti za 10-11 vterin a pak naviguje a animuje naprosto plynule i kdyz na pozadi bezi MP3ky.
USB host cte flashky a harddisky napoprve (720 se nekdy musel restartovat).
Externi usb klavesnici a mys jsem zatim nezkousel... S Looxem 720 fungovaly, ale prakticky jsem je nakonec nejak vubec nepouzival.

frogale: Prosim te, muzes mi shrnout, v cem je vlastne na N560 lepsi BT stack od Widcommu (krome OBEX)? Jestli to ma nejakej vyznam, tak bych ho nahodil - ale zatim mi pripada, ze i s tim MS stackem mi vsechno funguje... a hlavne bych nerad nejak rozhasil prehravani hudby pres A2DP.
Myslis, ze je duvod do Widcommu jit?
PeZ_ce4you (130)|22.8.2006 19:32
Pánové, a tak to je, když si člověk nečte nadpisy - respektive čte a vidí, pouze to co vidět chce. V každém případě díky za odpovědi a do budoucna se polepším. :-)
gemi (25)|25.8.2006 15:58
Taky jsem měl ze začátku strach o citlivost GPS, pořád tady někdo psal, jak si pořídí externí anténu... Nevím, spíš by měl jít PDA reklamovat, já mám i v husté městské zástavbě a za špatného počasí okolo pěti satelitů, v otevřeném prostoru okolo deseti. n560 se mi fixne většinou do několika málo sekund, jen výjimečně (a zásadně z auta) to trvá déle, než minutu. Samotná rychlost navigace je vynikající - mám Dynavix Mobile 2005 v1.6 a jakmile najde satelity, najde i trasu. Pokud z trasy "uhnu", je přepočet okamžitý, za týden používání programu se mi stalo jednou, že to trvalo asi 5 sekund, jinak prostě okamžitě... A displej? Ten není vůbec třeba rozpitvávat, to je pohádka. :cool:
tortoise (546)|25.8.2006 21:19
To jsi klikař. Tuhle jsem jel autem z Žižkova do Modřan a chytlo se to po více než 12 minutách, dnes jsem čekal na tramvaj, tak jsem zkoušel chytat signál, během pěti minut nechytil nic (ačkoliv 4 satelity na 40-70% viděl) a pak už mi to jelo... Půjde na reklamaci.
gemi (25)|26.8.2006 09:55
Reklamace - jednoznačná záležitost.
Jendazhor (26)|29.8.2006 23:36
Tak jsem si dnes vyzvednul N560 z reklamace kvuli spatne fungujici GPS. Pry vymenili celou desku. Vratili mi ji totalne vybitou. Kdyz jsem ji chtel primo v servisu zapnout (Getronics) musela pani z vydeje zavolat technika s nabijeckou (?!). No a jak to dopadlo? Na stejnem miste se stara externi GPS s mobilem SE P900 fixne za 30 sekund a N560? Ani behem 5 minut, pak se bez externiho napajeni vypne :mad: Zitra pujde do servisu zrejme znovu. Tahle koupe zrejme nebyla moc dobra...
Pavlos_2004 (147)|30.8.2006 14:24
[QUOTE="Jendazhor"]Tak jsem si dnes vyzvednul N560 z reklamace kvuli spatne fungujici GPS. Pry vymenili celou desku. Vratili mi ji totalne vybitou. Kdyz jsem ji chtel primo v servisu zapnout (Getronics) musela pani z vydeje zavolat technika s nabijeckou (?!). No a jak to dopadlo? Na stejnem miste se stara externi GPS s mobilem SE P900 fixne za 30 sekund a N560? Ani behem 5 minut, pak se bez externiho napajeni vypne :mad: Zitra pujde do servisu zrejme znovu. Tahle koupe zrejme nebyla moc dobra...[/QUOTE]
S reklamací bych počkal. Fixnutí při studeném startu trvá klidně i 10 minut. Nejdřive se musí chytit GPS aby se synchronizovala se satelity. Pak je fix do 2 minut. To samé je po HW resetu.
gemi (25)|30.8.2006 18:01
Na co by čekal? Pokud se Ti po 5 minutách Loox sám vypne, tak jim to jdi hodit na hlavu hned. Včera jsem jel z Brna do Ostravy a nestačil jsem zírat - nechal jsem se navigovat Dynavixem v mém n560. Jelikož mám funkční kus, tak nepoužívám externí anténu. Těch skoro dvě a půl hodiny cesty jsem měl stabilně mezi 7 až 10 satelity, naprosto žádný pokus o výpadky, navíc - a to mě dostalo - jsem jel CELOU CESTU jen na baterii (mám standardní baterii co jsem dostal k n560) a na konci cesty mi ještě 10% zbývalo :!: :O
beecher (9270)|31.8.2006 00:45
I N560 ma sve dny... :D
tortoise (546)|31.8.2006 07:59
Kdyby ty svoje dny měla jednou do měsíce, dalo by se to zkousnout, ale N560 je má několikrát do týdne :-/
Undermeadow (20)|31.8.2006 21:20
Je vidět, že ta GPSka u N560ky se asi liší kus od kusu. Někteří s ní mají stále problémy a některým jede bez problému.
Já můžu naštěstí potvrdit, že mě funguje stejně jako gemimu, čili fixnutí většinou do minuty a pak stabilní signál po celou dobu jízdy i v husté zástavbě ve městě a chod na baterku klidně tři hodiny.
beecher (9270)|31.8.2006 22:23
[QUOTE="tortoise"]Kdyby ty svoje dny měla jednou do měsíce, dalo by se to zkousnout, ale N560 je má několikrát do týdne :-/[/QUOTE]Tim jsem spise myslel to, ze ma sve dny a dokonce funguje... ;)
Ale jinak, cemu se vsichni divite? Uz N500/520 byly pruser, takze kdyz vydaji konstrukcne uplne to stejne zarizeni, akorat s VGA a rychlejsim procesorem, ze to bude jine? :)
chipoun (16)|1.9.2006 08:24
No, já takové se svou N560 problémy nemám. Když jsem potřeboval navigaci, tak je pravda, že trvalo zhruba 3 minuty, než se chytla, ale potom 4 - 6 satelitů fixnutých. Síla signálu jednotlivých satelitů podle iGO tak 30 až 50%. Je ovšem pravda, že jednou mi signál vypadl a ukazovalo to, že jsem na druhé straně Brna :-). A protože jsem jel, tak mu trvalo 5 minut, než se vzpamatoval. Vyjímečně se mi také stalo, že když jsem zastavil na křižovatce tak to ukazovalo, že jedu dál a až za pár vteřin si to uvědomilo, že vlastně stojím a vrátilo se to :-D. Ale používat se to dalo vpohodě.
Ovšem, nedávno jsem si koupil externí anténu (originální příslušenství) a rozhodně té investice nelituji. Fixne se do minuty tak na 7-9 satelitů a síla signálu satelitů některých až tak 80%, což jsem předtím nikdy neměl. A polohu kde jsem mi to ukazuje s velmi dobrou přesností. Akorát vždy dumám, kam tu externí anténu umístit a jak ji připevnit. :D

EDIT: Ještě doplním, že když mám zaplou navigaci, tak z baterky to vydrží necelé 3 hodiny.
yndor (222)|1.9.2006 09:28
GPS v N560 pouzivam denne a predtim jsem pul roku jezdil s externi BT339... ted muzu mit obe soucasne (BT339 s Nokii N70), takze je moznost v realtimu porovnavat ;)
Zaver je, ze externi BT339 je precejenom o chlup lepsi (asi je to i tim, ze se da v aute polozit na lepsi misto). Ale rozdil neni takovy, aby v praxi stalo za to kvuli tomu zapinat tu externi GPS. Nez bych ji nahmatnul a nez by se pres BT propojila, tak uz mam fix i v N560.
Jedine snad kdyby se dalo udelat, aby se v aute BT339 automaticky zapla dejme tomu se zapalovanim - a PDA by se na ni bluetoothem napojilo samo rovnou po zapnuti... nemate to takhle nekdo? (zatim se mi nechtelo BT339 rozebirat)