Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Zpracování log z GPS

Dušan Mrázek (47)|8.8.2006 12:09
dobrý den,

rád bych z logu GPS vyextrahoval data výškového profilu cesty. Neznáte někdo vhodný program? (případně makro pro EXCEL)

(pokud už někde podobné téma je, tak se omlouvám, ale nepovedlo se mi ho najít)

dm
Mem__ce4you (485)|8.8.2006 13:16
Pokud se jedná o klasické textové NMEA sentence (konkrétně $GPGGA?), tak to načíst normálně jako CSV v Excelu:
- v textovém souboru s logem nechat nahradit "," za ";", a případně mu dát rovnou příponu .csv
- otevřít v Excelu to CSV (nebo přes Soubor / Otevřít / Textové soubory...)
- no a je to, myslím 9. sloupeček nebo tak něco

Jinak by se dal za 5 minut napsat i jednoúčelový prográmek pro tohle vyparsování
wisp_ce4you (200)|8.8.2006 14:44
Pouzivam PDA/GPS na kole a rad bych takovy programek take mel. Napr by bylo fajn si po celodenni ture prohlednout profil ujete trasy, secist nastoupane metry a pod. Samozrejme to vse v PDA.
Proto se delsi dobu se odhodlavam pustit do nejakeho podobneho programku, ale nemam zkusenosti s programovanim pro PocketPC.

Zpracovani NMEA logu (stacilo by offline, tj. z ulozeneho logu) nebude uplne jednoduche (pouze naparsovat log), protoze altitude se obcas meni skokove i o desitky metru.
Mem__ce4you (485)|8.8.2006 14:59
Takovou aplikaci není problém napsat ani pro PPC, jestli sem pastnete jak vypadají vaše logy, tak to můžu udělat. Ten problém s hodnotami se dá částečně řešit tím, že se budou parsovat jen hodnoty FIXED pozice, pokud i tam jsou úlety, tak by se muselo určit nějaké pravidlo jak s těmi daty manipulovat, ale samotné vyparsování hodnot je trivka - spíš je otázka, co člověk očekává od výsledku, hodnoty výšky v nějaké časové ose (takže by se vyparsované hodnoty musely přepočítat a interpolovat), nebo jen vysypané dva sloupečky pro Excel čas a výška apod.

wisp: Pokud si chceš programování pro PPC zkusit, doporučuji v .NET CF, optimálně VS 2003 s .NET CF 1.0 (jestli vlastníš licenci), nebo VS 2005 Express (je zdarma), ale tam už budeš asi nucený pracovat s .NET CF 2.0, což může pro uživatele představovat problém. Každopádně jestli máš zkušenosti s programováním na PC, tak to pro tebe bude hračka
wisp_ce4you (200)|8.8.2006 15:20
Pripojuju NMEA log (z GPSGate) - je to jen cast, protoze za cely den to je cca 5MB (rozbalene). Otazka je, jestli to PDAcko dokaze prechroustat v rozumnem case.
Pri parsovani to bude chtit vynechat velke zmeny vysky bez zmeny pozice ci s nulovou rychlosti. A asi pouzit klouzavy prumer.

Programovani pro PPC- jo hracka to urcite je, ale cas neni. No asi mne to nemine...
Mem__ce4you (485)|8.8.2006 16:09
Otazka je, co je to rozumny cas ;) Na mem Variu narychlo splacana aplikace GPS Log Analyzer dokaze ten tvuj log o 32000 radcich nacist a vyparsovat z nej 8400 GPGGA sentenci za 38 sekund a nacpat vysky v metrech do listboxu (tlacitko Parse), proste precteni celeho 2MB textu a nasypani do listboxu trva 25 sekund (tlacitko Load). Pricemz pri parsovani se tam neustale realokuje splitnute pole, to by melo jit optimalizovat, a dost velkou rezii bude mit urcite i ta pamet pro listbox (jeho smazani pak taky trva 10 sekund;)).
wisp_ce4you (200)|8.8.2006 16:25
Tak jsem to zkusil, a jestlize parsovani o sobe obcas da vedet ze zije, tak si myslim ze neni problem si pockat. Shodou okolnosti mi pri parsovani nekdo volal a Vario zvladlo i zvednout hovor.
Vynest naparsovane (a asi profiltrovane/vyhlazene) udaje do grafu/prehledu - a jsem spokojen. Pripadne udaje o case a vzdalenosti, a muze se to prodavat :D
wisp_ce4you (200)|8.8.2006 16:43
Jeste jednu otazecku k vyberu nastroje pro programovani - VS2005 Express podle tohoto prehledu (a mam pocit ze to jiz zaznelo i v diskuzi) nelze vyvijet aplikace pro mobilni zarizeni. To znamena ani pro PDA s WM5.0 a .NET CF 2.0?
Mem__ce4you (485)|8.8.2006 19:10
Hm, vypadá to skutečně tak, že ten Express je v tomhle ořezaný :(
Jinak to VS 2005 s CF 2.0 by bylo ideální z hlediska pohodlí vývojáře (CF prodělal velký skok kupředu, když jsem převáděl GPSAuto z 2.0 na 1.0 tak jsem občas skřípal zuby), ale pokud jde o to podporovat co nejvíc uživatelů, tak je rozumné jít do VS 2003 s CF 1.0, protože ten je předinstalovaný v ROMkách některých OS (WM 2003 SE, WM 5.0), případně je na doinstalování menší než ta 2.0. Nevím ale, jak je teď VS 2003 cenově, já mám Professional licenci zasponzorovanou v soutěži od MS, nevím, jestli v nižších verzích ta podpora pro WinCE a PPC taky nechybí.
Dušan Mrázek (47)|9.8.2006 07:50
Hotovo,

pokud někomu pomůže následující postup:

log.txt otevřít v Excelu, oddělovač sloupců je čárka, pak je třeba smazat všechny sloupce, ve kterých není obsažena nadmořská výška. Potom zapnout automatický filtr a nechat si jen ty hodnoty, které v prvním sloupci obsahují $GPGGA. Hodnoty nadmořské výšky zkopírovat a vložit do jiného sloupce pouze jako hodnoty, vypnout aut. filtr a zpracovat. Důležité je zaměnit tečky v destinných místech za čárky.

d