Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení T-Mobile MDA II

Pavel Koza (4761)|13.11.2003 12:47
Po poněkud rozpačitém začátku se zdá, že společnost T-Mobile začíná oblasti Pocket PC věnovat tolik pozornost, kolik si zaslouží. Již hodně vody uběhlo od chvíle, kdy uvedli první MDA, a za těch přibližně 13 měsíců se toho hodně změnilo. A je nutné už na úvod uvést, že ačkoliv jsem měl k otestování předprodukční model, MDA II mě jednoduše uchvátilo. Elegantní vzhled, vynikající parametry a neuvěřitelně bohatá nabídka bonusových aplikací přímo v ROMce dělají z MDA II zařízení snů! Přečtěte si celý článek



Co si o tom myslíte vy? Vložte svůj komentář ke článku, který sepsal Pavel Koza.
Vztlak (31)|29.11.2003 11:35
Děkuji za váš článek. Je opravdu rozsáhlý, určitě rozsáhlejší než informace publikované na jiných serverech včetně Mobilu a MobilManie. Nicméně recenze to skutečně není a to je škoda. Spíše se jená o popis funkčnosti a to zdaleka ne kompletní. Uvedu zde co a proč mi v článku chybí a co si myslím, že by jste tam po týdením používání napsat asi měl. Jedná se hlavně o popis telefonních funkcí.

O MDA II jistě uvažuje řada lidí, kteří mají a používají telefon a i PDA samostatně. Já mám např T-68 a iPaq 3630. Vím dobře jak obě zařízení spolupracují a tuším jaké výhody přinese spojení do jednoho. Přesto že se považuji za technického hračičku, nedokáži ale odhadnout jak bude MDA II fungovat jako "primární telefon".

1) Jak se z toho telefonuje? To jako musím vyndat stylus, najít a spustit aplikaci Telefon, pak vytukat cislo a odeslat? To ne mi nějak nezdá.
2) Jak rychlý je přístup k posledně volaným, přijatým a zmeškaným číslům?
3) Jak se rychle mění vyzváněcí profily?
4) Jak se rychle hledá v seznamu?
5) Má telefon svůj seznam, nebo používá Outlook?
6) Co když mi někdo pošle Vizitku pomocí SMS? Pozná to telefon a uloží nový kontakt?
7) Jak se pracuje se SIM Toolkitem?
8) Tá se MDA II ovládat jednou rukou jako každý normální telefon?
9) Zařízení má řádově méně obládacích prvků než normální telefon. Dokonce i P800 a P900 jsou na tom lépe. Jak to omezuje práci a hlavně telefonování? Jak se mačkají číslícka na displeji prstem?
10) Jak se zamykají klávesy a displej proti nechtěnému stisku?
11) Jak se telefon přepíná na hlasitý?
12) Pokud poslouchám MP3 a přijmu hovor, stopne se přehrávání hudby? Nebo musi hledat Player a vypínat ho ručně? Zapne se potom zase přehrávání?
13) Más smysl o MDA II uvažovat jako o primárním či dokonce jediném telefonu? Je to jen pěkná hračka, nebo se to dá i normálně používat aniž by mne to moc omezovalo?
14) Je příslušenství MDA / XDA kompatibilní s MDA II?

... a tak dále. Tohle jsou asi otázky na které bud ehledat odpovědi snad každý kdo o tomto zařízení uvažuje. Myslím, že jde o poměrně zásadní věci, protože ikdyž budou odpovědi uspokojivé, i tak je zařízení na hranici normální použitelnosti. Pokud ale nejdou přepínat profily, nelze zamknout klávesnici a displej a podobně, tak je jedná o naprosto nepoužitelnou hračku. Pak bude muset zákazník šáhnout spíše po P900, která je více telefonem ale zase o to méně PDA.

Mohlo by se zát, že můj postoj k MDA II je nepochopitelně negativní. Omyl. Mám už dva měsíce tady v zásuvce připravené peníze a stále přemýšlím, proč výrobcům trvalo tolik let, než vyrobili něco co je tak blízko mým požadavkům (které jak vím sdílím s mnoha dalšímí). Zároveň se ale musím ptát, zda to není těm požadavkům stále ještě příliš vzdáleno.
Pavel Koza (4761)|29.11.2003 19:46
Ja naopak velice dekuji za vas komentar! I kdyz me jako asi kazdeho pochvalne komentare od mych ctenaru velice tesi, preci jen jsem byl trochu nervozni z toho, ze se zatim u zadne recenze neobjevilo neco podobneho, co jste napsal vy. Nemam patent na rozum, a jiny uhel pohledu na danou problematiku jen uvitam.

Nejdrive trochu obecne - jsem clovek technickeho zamereni i mysleni. Nejradeji mam veci, ktere jsou zmeri, zvazit, vyfotit... Cim mene subjektivnich informaci, tim lepe. Ja si samozrejme behem testovani vytvorim na zarizeni vlastni nazor, nektere veci se mi libi vice, nektere mene, proste klasika. Ovsem existuje nekolik duvodu, proc do recenze techto osobnich nazoru vkladam jen relativne malo.

Idealni pripad, na kterem to muzu popsat, je vase otazka cislo 13 - "Más smysl o MDA II uvažovat jako o primárním či dokonce jediném telefonu?" No to prece nemuzu v obecne rovine s klidnym svedomim rict:) O MDA II jsem se bavil s celkem 4 lidmi, kteri MDA nejaky cas pouzivali, a na tuto otazku jsem dostal 4 ruzne odpovedi. Jinou odpoved jsem dostal od technika, obchodnika, manazera ci programatora, a verim tomu, ze zeptat se 3 obchodniku, tak dostanu zase tri odpovedi. Ja muzu maximalne napsat, ze pro cloveka typu Pavel Koza (technik, technicka hracicka, stredne intenzivni pouzivani telefonu atp.) je s nejvetsi pravdepodobnosti MDA plnohodnotna nahrada za telefon a PDA, ale bulvarni vety typu "Zahodte telefony, prichazi MDA II" ode mne necekejte... Nehlede na to, ze u vsech recenzi na Mobilu, Mobilmanii a dalsich, kde se autor nad necim subjektivne rozplyva, je plno komentaru typu "Pekne PR", "Kolik vam za tu recenzi dali" a podobne, coz neni zrovna muj cil. A nakonec - ce4you delam ve volnem case, tak i kdyz mam fyzicky zarizeni pujcene tyden, tak se mu rozhodne nemuzu venovat plnych 168 hodin, a to preci jen neni dlouhodobe testovani...

Pokud to tedy shrnu - ja se snazim podat maximum objektivnich informaci, na jejiz zaklade by se mel ctenar sam rozhodnout. Pokud bude zajem, tak samozrejme muzu pripojit i odstavec "osobni zkusenosti", jen mam obavu, ze to je velice dvousecna zbran. Nejen proto, ze si zive dovedu predstavit zklamani cloveka, ktery si na ce4you precte me nadsene osobni zkusenosti, utrati spoustu penez, ale nakonec splace nad vydelkem, protoze ON je proste jiny...

Ale ted konkretne. Bohuzel MDA II uz nemam u sebe, tak pisu po pameti, ale snad se nikde nespletu:

1. Je nekolik zpusobu, aplikace se spusti bud ikonkou, nebo stiskem zelneho tlacitka, pak bud vytukate (prstem, stylem) cislo, nebo vyberete ze seznamu volanych x prijatych x zmeskanych hovoru, a nebo vyberete z kontaktu. MDA II samozrejme umi i zrychlenou volbu a volat na cisla na SIMce.

2. Stisk zeleneho telefonu a pak jedno tapnuti na tlacitko.

3. Nevim:oops: Tuto vec nepouzivam, ale mam POCIT, ze profily klasickeho typu jako ma Nokie ci Ericsson MDA II nema...

4. Velice rychle, kdyz napisete "M", tak to zobrazi vsechny zaznamy, kde jmeno ci prijmeni zacina "M" atd...

5. Pouziva Outlook (dalsi seznam je IMHO i diky synchronizaci s desktopem nesmysl). Samozrejme pouziva i zaznamy na SIM.

6. Nevim, nezkousel jsem...

7. Stejne jako na klasickem telefonu, akorat misto rolovani na pozadovanou volbu na ni tapnete.

8. Aha, tady bude asi hlavni problem - MDA II NENI NORMALNI TELEFON, a ani to nepredstira. Je to PDA s integrovanymi GSM/GPRS sluzbami. Pokud chcete telefon, zamerte se na Smartphony. Samozrejme se pri trose cviku zakladni veci jednou rukou udelat daji, ale to myslite trebas tak, ze jedete autem a vy behem rizeni jednou rukou pisete SMS ci vybirate ze seznamu cislo, kam budete volat, tak to je temer nemozne. Nebo alespon vyrazne komplikovanejsi, nez na klasickem telefonu s ciselnikem. Navic je diky ovladacim prvkum umistenym hodne dole i trochu riskantni drzet MDA II jen jednou rukou.

9. Opet naprosto nezodpoveditelna otazka:) Ja nikdy zadne jog-dialy a posuvniky nepouzival, takze mi to vubec nechybi. Pokud je nekdo zvykly kuprikladu ze starsich Sonaku ovladat cely telefon jenom palcem, tak to samozrejme bude zklamany.

10. Nastavite si, jestli se MDA bude zapinat stiskem libovolne klavesy, nebo jenom tlacitkem Zapnout. Kouknete sem

11. Podrzenim zeleneho telefonu behem hovoru.

12. Urcite se automaticky ztlumi, ale jestli se opet zapne po ukonceni hovoru, to si z hlavy tvrdit netroufnu, nepamatuji se.

13. No, uz jsem odpovedel:) MDA 1 jsem pouzival pul roku, kdyby se nerozbilo, pouzivam dal. A MDA II je minimalne o tridu lepsi. Ovsem znovu opakuji - na tak zasadni otazku si skutecne musite na zaklade vsech moznych informaci odpovedet sam. Ja se zkusim nastinit jen par problemu, se kterymi se uzivatele potykaji, vetsinou se vsak jedna o problemy "by design".

- MDA II je velke, vyrazne vetsi nez vetsina telefonu
- je to drahe na to nosit ho nekam do "nebezpecnejsich" mist Myslim tim trebas to, ze kdyz jdu na "celonocni parbu" a nevim, kdy a jak dorazim domu, tak je velky risk brat si s sebou MDA II - maly levny telefon nutnosti
- pri skutecne intenzivnim pouzivani MDA a zaroven telefonovani muze byt problem s vydrzi na baterie, extended baterka nebo alespon nahradni asi nutnosti

...a tak by se dalo pokracovat, MDA II neni odolne proti vode a ja nevim co vsechno. Proste a jasne, na tuto otazku neodpovim;)

14. Nevim, zkusim zjistit.

Tot asi vse. Pokud mate dalsi dotazy, pokusim se zodpovedet podle sveho vedomi a svedomi, pripadne jsou tu i dalsi lidi, co MDA II znaji:) Ovsem konkretne ve vasem pripade si myslim, ze MDA II jako "PDA s telefonem" nakonec uplne vyhovovat nebude...;)

P.S. Jenom pro zajimavost - podrobny manual v PDF ma 50MB a 200 stranek:O Nevim, jestli je verejny - zeptam se -, a pokud ano, dal bych ho kdyztak na web...
Ondra42 (11)|1.12.2003 16:45
Dobry den,
po precteni nekolika recenzi na Internetu jsem se rozhodl resit sve pripojeni na internet pres GPRS. Dalsi volbou bylo MDA II. Mi kolegove v praci pouzivaji Treo pro pripojeni a administraci linuxovych serveru. Rad bych mel take moznost rychle upravovat problemy na serveru.
Bohuzel MDA nema klavesnici a moc rad bych ji dokoupil. Mate informace o moznosti pouziti existujicich produktu na internetu?
Vsude pisou, ze jsou pouzitelne pro PDA ale zda primo pro MDA II to uz ne. Napriklad jsem nalezl: http://www.proporta.com/detail.asp?id=441 . SIce jeste nevim zda se prodava v CR ale nejdrive bych rad vedel zda neni nejaka original klavesnicka k MDA.

Ondra42
Pavel Koza (4761)|1.12.2003 18:54
Moznosti klavesnice jsou v principu dve - bud se vyuzije datovy konektor zarizeni ktery je vetsinou u kazdeho zarizeni jiny (maximalne u stejne rady, zalezi pripad od pripadu), a nebo se vyuzije nejaky bezdratovy zpusob prenosu dat (infra, pripadne Bluetooth). Tak jako tak potrebujete vetsinou ovladac, ten je bud pouze pro konkretni zarizeni, pripadne pro urcitou verzi OS.

Primo pro MDA II by se mela delat jak rozkladaci klavesnice (130EURO), tak i mala nasuvna (80EURO). Ceny jsou prevzaty z T-Mobile.de.
Bud_Bundy (116)|2.12.2003 08:02
[QUOTE="Pavel Koza"]P.S. Jenom pro zajimavost - podrobny manual v PDF ma 50MB a 200 stranek:O Nevim, jestli je verejny - zeptam se -, a pokud ano, dal bych ho kdyztak na web...[/QUOTE]

Velice uvažuji o koupení, ale rád bych si přečetl tento podrobný manuál. Chtěl bych se proto zeptat zda je veřejný a zda se dá někde stáhnout. Děkuji.
Pavel Koza (4761)|6.12.2003 21:59
Byl jsem pozadan spolecnosti T-Mobile, abych s tim uverejnenim pockal az do chvile, kdy bude MDA II oficialne uvedeno na trh v CR... Takze prosim o strpeni;)
Pavel Koza (4761)|8.12.2003 09:28
Zkusil jsem se opet zeptat, pokud se neco dozvim, rad se podelim. A ohledne vedomosti lidi z prodejen - ze zkusenosti (a i z osobniho priznani na Invexu) jsou lide na prodejnach o novinkach informovani velice zalostne, casto jsou novinkou prekvapeni ve stejnou chvili jako zakaznik...
PavelR. (2184)|8.12.2003 09:53
[QUOTE="Jirpos"]Neví někdo, kdy se konečně objeví MDA2 v obchodech ?? Navštívil jsem asi 4 značkové obchody T-mobile a nikde přesný datum neznají a 24.prosinec se rychle blíží. [/QUOTE]

... aniz bych chtel zachazet do podrobnosti tak jen uvedu, ze zdrzeni neni zavineno T-mobile CZ ale je na strane vyrobce.

PavelR.
Bud_Bundy (116)|8.12.2003 16:33
Právě jsem se na těchto stránkách serveru Mobilmania.cz dočetl, že by měl v brzké době dodávat MDA II také Eurotel.

Můžete zjistit zda je tato informace pravdivá či nikoliv?

Předem díky
skromny (84)|11.12.2003 10:58
Nuz, myslim ze toto zariadenia si ma ziskalo... Zrejme konecne bude ten spravny cas na upgrade... Nech ho chytim ako ho chytim, nech skusim co skusim... zatial mi vsetko vyhovuje... malicke, pjeknucke... rychlucke... (holt, porovnavam sice len s HP690 a iPAQ3630 :D:D) ale uz viem ze ho chcem... asi ho nepustim a nedam z ruk :D:D a chcem... a nielen na hrajkanie sa... ale vlastny...
skromny (84)|11.12.2003 12:02
skusim doplnit nejake "vysledky testov"...

3) Jak se rychle mění vyzváněcí profily?
vyzvanacie profily osm nejako nenasiel (manual nemam, mam tu len HW, takze zial, nemam to kde pozriet...)

6) Co když mi někdo pošle Vizitku pomocí SMS? Pozná to telefon a uloží nový kontakt?
Vizitka zo SE T300 prisla len ako text, nie ako vizitka, cez IR prisla v poriadku ako vizitka ktoru chcel ulozit...

12) Pokud poslouchám MP3 a přijmu hovor, stopne se přehrávání hudby? Nebo musi hledat Player a vypínat ho ručně? Zapne se potom zase přehrávání?
Inu aplikaciu nez Win Media Player som neskusal, ale tato sa po prijati hovoru pauzne a po skonceni hovoru ju staci odpauzovat...

14) Je příslušenství MDA / XDA kompatibilní s MDA II?
Co sa tyka prislusenstva vseobecne neviem, ale viem ze konektorovo by mali byt obe zariadenia rovnake, nakolko cradle z MDA funguje na MDA II (aj nabijanie, sync, aj prepalovanie ROMky...) akurat rozmerovo je ta koliska trosku "tesnejsia", ale ked inu nedali :D:D
Vztlak (31)|12.12.2003 11:39
Aktuální informace o zahájení prodeje !!!!!
Všichni víme, že náš milovaný "Pekáč" neustále protahuje termín zahájení prodeje MDA II. Nejdříve to měl být listopad, pak 1.12.2003 (což vypadalo seriózně). Prvního ale přišli s tím, že to bude až v druhé polovině prosince. Vánoce se blíží a konec daňového roku teké a tak již od začátku prosince důsledně, minimálně jednou denně včetně víkendů, volám na infolinku (proč taky ne, když to platí němčouři) kdy už to jako bude. Odpověd se vždy vzácně shodovala s informací na webových stránkách operátora: "V druhé polovině prosince."

Dnes ale došlo k zásadnímu průlomu. Milá slečna na infolince mi něžným hláskem sdělila, že: "Prodej MDA II bude zahájen začátkem ledna."

Chápu, že jsem jen sprostej zákazník odněkud z východu, z bývalé ruské svazové republiky, a že žádný skvělý žlutokravatový a modrokošilový manager velikého a úžasného nadnárodního koncernu jako je T-mobile, by si o mne neopřel ani bicykl, přesto mne ale dokáže opravu pořádně vytočit když ze mne někdo dělá blbce.

Možná by bylo nejjednodušší pro obě strany, kdyby v Peegasu přiznali, že jsou idioti, a že tomu nerozuměji. Já bych to velkorise pochopil, zařízení bych si koupil jako polotovar a doprogramoval si vše s čím ti ubožáci nemůžou hnout.

Opravdu bych se nedivil, kdyby s XDA přišel dříve Eurotel. Ten slíbil leden a pokud vím, tak svým zákazníkům nelže.

A já blbec důvěřivej jsem si aktivival od prosince GPRS nonstop, abych pak nemusel den čekat na aktivaci....

Možná by bylo rozumné, kdyby Pekáč laskavě sdělil kde je problém, nebo aby se třeba dokonce omluvil. Na jejich datumy už pomalu přestávám být zvědavej.
Michal Jelínek (220)|12.12.2003 12:03
No Eurotel dokonce podle svych stranek prestal prodavat DataPhone (XDA 1).

Kazdopadne bych vam rad sdelil, ze rok pouzivam Eurotel Dataphone a skusenosti s nim jsou naprosto otresne!!!

Cele zarizeni funguje tak nejak ve vlnach. Nekdy funguje bez problemu, jindy zlobi. A jak?

Treba mi prijde SMS, odesilatel ji ma oznacenou jako dorucenou, jenze me se kousne cele zarizeni. Zjistim to az v momentu, kdy ho zapnu, protoze vidim bootovaci okno. Cili celou dobu sem neodstupny.
Sam nevim o kolik SMSsek sem jiz prisel.

Posilani SMSek je taky sazka do loterie, rekl bych 50% na 50%. Nikdy nevim, jestli SMS skutecne odesla nebo ne, i kdyz ji najdu v Sent Items.

Stejny problem je s telefonovanim. Bud sem nedostupny, nebo se proste nedozvim, ze me nekdo volal. V prvnim pripade po rebootvani zarizeni alespon prijde SMS, ze jsem zmeskal hovory.

Nekdy nejde hovor vubec prijmout. Mackam zbesile jak debil klavesy a nic.
Nekdy zase nejde polozit a tak operatorovi naskakuji penize, protoze nejsem hovor schopen ukoncit.
Pomuze az restart zarizeni.

Pokud se domnivate, ze pomuze nova verze ROM, tak to nepomuze. Skusil sem jich nekolik. Eurotel navic povazuje update ROM naprosto nesmyslne za neopravneni zasah do zarizeni, takze kvuli kazde ROM musite bezet do servisu.

Nejsem sam, kdo ma s XDA (MDA) problemy. Jen tady se to resilo nekolikrat.
A protoze servis pro tyhle zarizeni jak pro T-Mobile, tak pro Eurotel dela GSMobil servis, predpokladam, ze ho bude delat i pro MDAII.

Doufam, ze MDAII uz takove problemy mit nebude, ale presne pred rokem sem takhle cekal na DataPhone a tem mam kram, z kteryho se neda poradne telefonovat.
PavelR. (2184)|12.12.2003 12:29
[QUOTE="Vztlak"]Aktuální informace o zahájení prodeje !!!!!
Všichni víme, že náš milovaný "Pekáč" neustále protahuje termín zahájení prodeje MDA II. Nejdříve to měl být listopad, pak 1.12.2003 (což vypadalo seriózně). Prvního ale přišli s tím, že to bude až v druhé polovině prosince. Vánoce se blíží a konec daňového roku teké a tak již od začátku prosince důsledně, minimálně jednou denně včetně víkendů, volám na infolinku (proč taky ne, když to platí němčouři) kdy už to jako bude. Odpověd se vždy vzácně shodovala s informací na webových stránkách operátora: "V druhé polovině prosince."

Dnes ale došlo k zásadnímu průlomu. Milá slečna na infolince mi něžným hláskem sdělila, že: "Prodej MDA II bude zahájen začátkem ledna."

Chápu, že jsem jen sprostej zákazník odněkud z východu, z bývalé ruské svazové republiky, a že žádný skvělý žlutokravatový a modrokošilový manager velikého a úžasného nadnárodního koncernu jako je T-mobile, by si o mne neopřel ani bicykl, přesto mne ale dokáže opravu pořádně vytočit když ze mne někdo dělá blbce.

Možná by bylo nejjednodušší pro obě strany, kdyby v Peegasu přiznali, že jsou idioti, a že tomu nerozuměji. Já bych to velkorise pochopil, zařízení bych si koupil jako polotovar a doprogramoval si vše s čím ti ubožáci nemůžou hnout.

Opravdu bych se nedivil, kdyby s XDA přišel dříve Eurotel. Ten slíbil leden a pokud vím, tak svým zákazníkům nelže.

A já blbec důvěřivej jsem si aktivival od prosince GPRS nonstop, abych pak nemusel den čekat na aktivaci....

Možná by bylo rozumné, kdyby Pekáč laskavě sdělil kde je problém, nebo aby se třeba dokonce omluvil. Na jejich datumy už pomalu přestávám být zvědavej.[/QUOTE]

Nechci se poustet do zadnych velkych polemik ohledne Vaseho prispevku, se kterym nesouhlasim - tj. znam okolnosti ohledne zrdzeni MDA2 (viz moje kratka zminka o nekolik prispevku vyse). Patrne kdybych je neznal byl bych rovnez nastvany ale asi bych reagoval ponekud vybranejsim zpusobem.

PavelR.
Vztlak (31)|12.12.2003 16:31
Ke stabilitě MDA:
Na MDA i XDA jsem slyšel spoustu výtek. Nevěřím ale, že se stabilita přístrojů mezi sebou rapidně lišila. Možná mají jiné plasty a trochu odlišné bonusové programy, ale v zásadě jsou to shodná zařízení.

Myslím si, že MDA II, je technologicky natolik dál, že většina problémů již byla odstraněna. Recenzent zde na ce4you testoval zařízení jak tvrdí 14 dní a o žádném zásadním problému se nezmínil. A to měl přeprodukční verzi. Za tu dobu by se ty nejhorší chyby musely, při intenzivním užívání, nutně projevit. Pokud byla tedy recenze objektivní (a o tom zatím nepochybuji), tak snad budeme ušetřeni toho nejhoršího.

Navíc má MDA II řadu vlastností, které MDA citelně chyběli (BT, SDIO, ...), takže užitná hodnota bute nutně vyšší.

K obhajobě Pekáče:
Myslím, že si zásadně nerozumíme. Pokud jde o uvedení 3310 nebo jiné pitomosti pro široké davy, tak si může marketingové oddělení hrát s datumy dle libosti a oblbovat masy. MDA II je ale určena pro trochu jinou cílovou skupinu a určitě jich neprodají tolik. Nechceme se vnucovat, můžeme jít ke konkurenci, ale pokud o tuto cílocou skupinu u Paegasu opravdu stojí, možná by se tam někdo mohl zamyslet nad tím, jestli by nebylo v tomto případě vhodné praktikovat poněkud odlišný přístup.
Je sice moc pěkné, že se vy tváříte tajemně a že víte co je příčinou zdržení. Gratuluji vám. Možná by to ale chtělo, aby se Pekáč obtěžoval sdělit to také nám. Tedy pokud je v tom skutečně nevinně. Kdyby řekli: "hele kluci zdrží se to protože máme problémy s lokalizací", tak vim že to nebude trvat dlouho. No a kdyby řekli: "pánové, padá nám OS, protože Mkrvo$oft má v kernelu nesmyslný omezení současných procesů na 32 a zatim nikdo nepřišel na to jak to rychle opatchovat", tak vím, že to bude trvat měsíce a jdu si koupit LooXe 610.
Ale to oni ne. Furt jenom opakují "zítra, zítra, zítra, zítra, zítra, zítra, zítra, zítra, zítra, zítra, .... a furt nic". To je to co mne štve a co považuji za neomluvitelné.

Kdyby se ke mě takhle choval některý z mých obchodních partnerů, tak by "zítra" řekl dvakrát a pak by už bral schody po třech. Ale od Pekáče si to praděpodobně budeme muset nechat líbit, že?
PavelR. (2184)|12.12.2003 17:45
Pro Vztlak:

... ja se opravdu nechci v teto zalezitosti poustet do zadnych dlouhych diskuzi - takze z me strany jiz jen ukonceni:

Samozrejme chapu vasi netrpelivost, nicmene jsem citil potrebu ze zastat T-mobilu a to vzhledem k vami pouzitym "jadrnym" vyrazum, ktere jsem pokladal za zbytecne prehnane. Navic jsem v nekterem ze svych prispevku jasne napsal, ze zdrzeni je zapricineno vyrobcem. Jakekoliv dalsi informace ode mne prosim necekejte - to neni tajemnost, ale jen pouha slusnost nepoustet ven neco, k cemu nemam opravneni. Vzhledem k tomu, ze pro T-mobile pripravujeme lokalizaci prave pro MDA2 (mimochodem ta byla hotova jiz na Invex a neni tudiz pricinou zdrzeni) jiste uznate, ze musim a predevsim chci byt v techto vecech korektni. Navrhuji tuto diskuzi ukoncit s tim, ze mate pravdu v tom, ze to neustale odkladani je velmi neprijemne a spise se sousredit na zarizeni samotne. Mimochodem ta zalezitost s 32 procesy neni az tak horka, viz muj prispevek zde.

PavelR.
Vztlak (31)|12.12.2003 19:17
Nechci aby to vypadalo, ze chci mít posledni slovo a slibuji, že se tentokrat vyhnu ironickym poznamkám na účet společnosti T-mobile, které by jistě kdokoli dokázal napsat určitě jadrněji. :-) Rád bych ale doplnil docela důležitou informaci, která lecos osvětlí: Na stránkách www.t-mobile.de si v sekci Shop můžete MDA II již minimáně měsíc normálně koupit. Je sice v německé lokalizaci a nelze ji objednat do ČR (pochopitelně), ale nikde v textu jsem nenašel jedinou zmínku o tom, že by nebyly skladem, nebo že by šlo pouze o "předobjednávku". Jinými slovy německý T-mobile MDA II normálně prodává.

A já se ptám: Jaké může mít asi výrobce problémy, když se MDA evidentně v Německu prodává? Že by nestíhal výrobu? Ale v Německu jsou. Když tedy není problém s naší lokalizací, tak poslední varianta která mne napadá je, že se u nás neprodávají, aby jich byl v Německu dostatek na předvánoční trh. Nevím sice kolik má T-mobile u výrobce objednáno kusů a v jakých termínech, či za jakých podmínek, ale to že zboží v jedné "pobočce" je a v duhé není nepovažuji za problém výrobce! Je to problém toho, jak T-mobile distribuje to co má k dispozici.
PavelR. (2184)|12.12.2003 20:04
Taky si nechci vynucovat pravo posledniho slova a rovnez jen dodam jednu nebo dve vety :-)

... ano a dokonce jej prodavaji i jini operatori/distributori v nekolika dalsich zemich. Po uvedeni MDA2 na trh v CR doporucuji porovnat verze ROM techto jiz vypustenych zarizeni a verze MDA2 zde v CR. Rozdil mezi touto prvni ostrou a posledni ROM, kterou HTC vypotilo v poslednich dnech je to, co jsem mel na mysli. Tot vse, preji hezky vikend :-)

PavelR.
yasmeene2 (794)|14.12.2003 03:34
Nesouvisi to zdržení náhodou nějak s upgradem verze 4.20.0 na rom 1.60 ??
ipf (2136)|15.12.2003 03:44
Dobrý večer /ráno/.
Přečetl jsem si vše, co se zde přečíst dalo a rozhodl jsem se přispět se svou trochou zkušeností s MDA, a to z pozice laika, technického amatéra s fonetickou znalostí počítařové angličtiny.
MDA I jsem si koupil úplnou náhodou. V červenci t.r. jsem ve chvilce čekání na klienta vlezl do prodejny TM a koukal, co zajímavého tam mají. Vlastním NTB, jakožto jediné zařízení pro práci doma i na cestách, ke kterému jsem si pro mobilní komunikaci koupil NOKII D211.Bohužel, fungovala jen tři měsíce. Po pádu Windows (neobvyklé) již odmítala s NTB fungovat. Chvíli jsem trápil prodejce, následně středisko datových služeb TM, ovšem nic platné. Proto, když mi v obchodě nabídli MDA, na kterém dle slov prodejce je možné nejen přijímat a posílat Email, ale i surfovat po NETu, dluho jsem neváhal a MDA koupil. Teprve doma a následně v dalších týdnech jsem zjistil, jak fantastickou věc jsem si koupil.
Během jediného měsíce jsem se stal fanouškem, ale i otrokem, tohoto zařízení. Skoupil jsem všechny příručky, co byly na trhu a stáhnul a vyzkoušel skoro vše, co kde bylo možné stáhnout. Co se týče vlastního SW - prostě paráda, i když jsem dlouho nemohl oželet ztrátu přístupu do banky poté, co jsem odstavil předchozí MT. Zato jsem získal okamžitý přístup k emailové poště a plný internet. Výborné. Jste nuceni několikrát za den přejet v Praze Nuselský most? Existuje několik webových kamer (a nejen Nuseláku), takže se za pár vteřin dozvíte, jak to na mostě vypadá a můžete si upravit časový harmonogram, nebo prostě jet jinudy.
Spoustu SW jsem ocenil: SeedClean, Acrobat Reader, WORD, ECEL, Pocket TV, Storage Tools a nesmím zapomenout na hordu her, z nichž jsem nakonec zůstal u oblíbených pasiáns. A protože hodně cestuji a často přespávám mimo domov, tahám sebou spousty fotek a tuny hudby v MP3 (to by člověk neveřil, co vše a v rozumné kvalitě se vejde na 256MB SD).
Ale. A teď začnu hanit. Nevěřili byste, kolik www stránek, zaměřených na PDA nemá verzi pro tato zařízení. Divné že?
Ale dál. Co se týče zkušeností z běžného provozu: nevím jak komu, ale mně vydrží baterka sotva jeden den. Vadu na kráse - identifikace SMS jsem vyřešil instalací utilitky, která to zvládá. Se stabilitou systému jsem spokojen. Musím férově přiznat, že mi občas MDA odmítá vytočit číslo, takže musím volat někdy i v řádu desítek pokusů, ovšem chyba může být i na straně sítě (jednoznačná identifikace problému je mimo moje možnosti). Celý obsah paměti pravidelně (minimálně 1x týdně) zálohuji na SD kartu, takže jsem nikdy neutrpěl ztrátu např. SMS. Co mi vadí je, že nejde (možná jde, ale já toi neumím) zálohovat např. jen telefonní seznam. Dále mi vadí, že nelze mazat hromadně např. jen odchozí hovory, ale pokyn "smazat všechny hovory" opravdu smaže všechny hovory. Totéž se týká SMS i emailových zpráv. Tady je ale možnost vytvořit si složku např. ARCHIV a sem přesunovat vše, co si potřebujete uložit. Následné smazání zpráv tuto složku vynechá. Jednoduché, účinné.
Co mi ale hodně vadí je nutnost ovládání perem. Hodně cestuji autem po republice a tak bych ocenil, kdyby někdo vymyslel utilitku, která by dočasně zvětšila písmo (řádky) v telefonním seznamu, event. u SMS, zejména u předdefinovaných zpráv. Jak příjemné by bylo, v okamžiku, kdy poskakujete v zácpě, jedním prstem vlézt do SMS, vybrat ze seznamu příjemce, vložit předepsanou zprávu: mám zpoždění, budu za ... a jedním prstíčkem odeslat. Přiznám se , že přesně tohle jsem ořekával od SW S..Plus! for Phone Editor o tvůrců z Táborské ulice, ale asi jsem špatně pochopil recenzi, protože koupí tohoto jsem nic nezískal. Ale abych jen nehanil, získal jsem zde spoustu dalších vymožeností:
1. Dokonalé pouzdro. Bohužel to originální se velmi záhy ukázalo jako naprosto nepoužitelné. Během měsíce se mi několikrát stalo (zejména při zavazování bot, kdy se člověk musí ohnout), že se originální klip uvolnil a telefon letěl na zem (naštěstí vždy přežil). Po výměně pouzdra se mi již nic podobného nestalo.
2. GPS. vynikající hračka, kterou jsem již několikrát ocenil v praxi. Vybavil jsem se SW RoutePlaner a následně CityMaps a výsledek: úžasné, aneb jak nezabloudit doma i v cizině (krásně se o tomto rozepsal Jan Kraus v jednom Týdnu). Díky GPS jsem našel cestu domů v Drážďanech, nebo procestoval Sicílii. A už vůbec nemluvím o mapě ČR, která je až na dílčí obchvaty dokonalá /ještě že se u nás staví tak pomalu, nezestárne :o((. Bohužel ale neobsahuje Prahu a tak jsem musel sáhnout po domácím produktu: PocketKIM. A zde asi budu znovu hanit. Vůbec jsem s koupí nebyl spokojen. Mapa Prahy dobrý, dokonalý, dostačující. Mapa ČR hóóódně zaostává za TOMem. Chybí dost menších silniček (aspoň u nás na Vysočině). A to ovládání: hrůza. Dodnes nejsem schopen vstřebat systém zadávání trasy od někud někam. Možná by se měl tvůrce inspirovat u konkurence. Možná má někdo jiný názor, možná jsem neobjevil všechny utajené funkce, ale chybí mi jednoduchý čudlík: TRASA - odkud - kam - přes - nejkratší/nejrychlejší a hotovo. Ale abych jen nekritizoval, výhoda proti TOMovi je, že jste dostatečně včas informováni na odbočku a v případě, že ji ignorujete, program trasu upraví. A ještě něco, po instalaci PocketKIMu mi přestala fungovat GPSka v TOMovi. Asi se nesnesou, takže když chci jet podle TOMa, musím KIMa odisntalovat.
3. Držák do auta. Ale ouha, MDA z něj padá. Takže jsem jej nejprve umístil do takřka vodorovné polohy a když i přesto vypadl, přišel na řadu nůž a celý problém vyřešil zářez do molitanu.
Tolik mé zkušenosti s půlročním soužitím s MDA. Nebudu skrývat, že i přes dílčí nedostatky a neúspěchy jsem "chycenej" a tak už od půlky října vyhlížím mladšího bratra (a nadávám na operátora, proč to tak dlouho trvá). Kupodivu, přestože VZTLAK již v pátek dostal informaci, že MDAII bude až v lednu, mně ještě v sobotu večer operátorka tvrdila, že to bude ve druhé půlce prosince (i když, leden je možná ještě pořád druhá půlka prosince). Takže trpím nervozitou jako spousta dalších, láteřím na TM, ale přitom se těším zejména na 64000 barev a SIM Toolkit a doufám, že nebudu muset měnit GPS (SD karty tam jdou, i když informace od TM byly jeden čas značně nicneříkající: karta PLUG-IN, takže jsem měl obavy co s nimi).
No, chaoticky jsem popsal svůj život s MDAI. Já jsem s investicí spokojen, a to i přes spoustu nedostatků. Nikdo a nic není dokonalé a nebude vyhovovat všem. Za zhruba 30 tisic, které mne všechno stálo (MDA, GPS, SW, pouzdro, držák do auta, SD karty) jsem dokonale mobilní a to potřebuji. A navíc sebou tahám spoustu zábavy pro chvíle čekání. Co si přát víc? Jedině MDAII.
PavelR. (2184)|15.12.2003 08:00
Pro yasmeene2

... 4.20.0 neni oznaceni verze ROM pro MDA2/XDA2 ale spise WM2003 upgrade pro MDA1/XDA1. Ano, 1.60 je verze ROM pro XDA2/MDA2 a patrne jste toto oznaceni nasel ve foru na xda-developers.com, kde lze i najit nejake dalsi podrobnosti o teto verzi.

PavelR.
Michal Jelínek (220)|15.12.2003 08:41
[QUOTE="Vztlak"]Ke stabilitě MDA:
Na MDA i XDA jsem slyšel spoustu výtek. Nevěřím ale, že se stabilita přístrojů mezi sebou rapidně lišila. Možná mají jiné plasty a trochu odlišné bonusové programy, ale v zásadě jsou to shodná zařízení.

Myslím si, že MDA II, je technologicky natolik dál, že většina problémů již byla odstraněna. Recenzent zde na ce4you testoval zařízení jak tvrdí 14 dní a o žádném zásadním problému se nezmínil. A to měl přeprodukční verzi. Za tu dobu by se ty nejhorší chyby musely, při intenzivním užívání, nutně projevit. Pokud byla tedy recenze objektivní (a o tom zatím nepochybuji), tak snad budeme ušetřeni toho nejhoršího.[/QUOTE]

Je mi lito, ale tvoji teorii musim vyvratit. Za 14 dni se neda vubec nic zjistit. Jak sem psal, zarizeni treba mesic funguje bez problemu.

Chapu, ze zrejme mohli vychytat nejake problemy, ale nic to nemeni na tom, jakym zpusobem tady to zarizeni bude servisovane! Popripade pristup T-Mobiel a Eurotel, ten bude shodny.

Ale vidim, ze moje varovani nema cenu. Slepe vidis neco, co moc chces a neberes v potaz, jiny nez kladny nazor.

Preju hodne stesti.
Vztlak (31)|15.12.2003 10:55
Už se pomalu zacinam smiřovat s tim, že MDA II nebude. Možná to zařízení ve skutečnosti ani neexistuje. No každopádně jsem se začal poohlížet po něčem jiném.

Vždy jsem byl zastáncem integrovaného zažízení (kapení počítač a telefon v jednom) a nejlépe ještě s klávesnicí. N9210 ale je skutečně poněkud historická. Sám používám iPaq 3630 (bez jakéhokoli příslučenství a tudíž pouze s vnitřní pamětí) + Erik T-68m (ještě předprodukční verze) + BT HF. Do netu se připojuji přes IR a už mne to přestává bavit. Myslel jsem si, že MDA II nahradí obě moje dosluhující zařízení, ale než se zčne prodávat, tak je na trhu LG SC800 a to je zase úplně někde jinde.

No abych to zkrátil - velice konkrétně uvažuji o kombinaci iPaq H2210 + Eric T-610. Povazuji ale za zcela zasadni, ze vlastni spojeni bude probihat pres BT a nebude slouzit je pro pripojeni do netu. Chci hlavne aby se dalo:
- vytáčet z Outlooku telefony (pres BT) a v ideálním případě rovnou spojit do BT HF
- prři příchozím hovoru stopnou v PDA prehravani MP3, informovat o tom kdo vola a podobne (přes BT)
- přijímat a posílat SMS (EMS, MMS) pres BT
- prohlizet prijate, provedene a zmeskane hovory.
- pracovet se SimToolkitem
- zjistovat stav baterie a uroven signalu

.... a tak se vás zkušených uživatelů chci zeptat: Existuje SW, který mi umožní z PDA přes BT ovládat telefon v takovém rozsahu, že ho nebudu muset odepnout od opasku celý týden? Vím, že existují softy na úpravu seznamu na SIMce, softy na posílání SMS, ale to jsou hračičky. Nechci si editovat SIMku. Asi chápete o co mi jde.

Koukal jsem , ze docela zajimavej soft dela Sunnysoft. Jmenuje se GSM Manager a vypadáchopně. Nemáte někdo nějaké zkušenosti. Umé to i BT nebo jen IR? CO jiné softy?
Poraďte prosím.Vřím, že tato problematika může být zaímavá i pro ostatní.

Dekuji Radek
PavelR. (2184)|15.12.2003 11:03
[QUOTE="Vztlak"]Existuje SW, který mi umožní z PDA přes BT ovládat telefon v takovém rozsahu, že ho nebudu muset odepnout od opasku celý týden? Vím, že existují softy na úpravu seznamu na SIMce, softy na posílání SMS, ale to jsou hračičky. Nechci si editovat SIMku. Asi chápete o co mi jde.[/QUOTE].

... no nevim jestli to bude cely tyden ale pro zacatek zkuste zde.

PavelR.
VIta56 (69)|15.12.2003 12:17
Nebo zkuste zde.
VIta56 (69)|15.12.2003 12:23
Chybný link, omloubvám se. Zkuste to tady.
Vztlak (31)|16.12.2003 12:08
Ten Running Voice GSM vypada fakt velice schopně. Přiznám se, že mne zaujalo jak komplexní a propracované programy v existují. Bohužel ale neposkytují Trial verzi. Nemate někdo zkušenosti s timto SW?

Program mPhone ma Trial verzi a dokonce se slovenskou lokalizaci. Nainstaloval jsem si ho, a nevypada to špatně. Problem ale je, ze muj iPaq 3630 nema BT a tak nemohu vyzkoušet, zda to funguje bez omezeni i přes BT. Právě se chystám zkoušet vytáčení hovoru rovnou do BT HF.
Můžete se někdo podělit o zkušenosti i s tímto programem.

Děkuji
Radek
Pavel Koza (4761)|16.12.2003 16:51
Prave jsem dostal oficialni vyjadreni ohledne data uvedeni MDA II na trh. Radeji to pretiskuju cele;)

Prodej MDA II byl odložen na 2. 1. 2004

Prodej zařízení kombinující mobilní telefon s kapesním počítačem PDA nazvané T-Mobile MDA II (Mobile Digital Assistant II) byl z důvodu nižší výrobní kapacity odložen o jeden měsíc, tedy na 2. leden 2004 T-Mobile MDA II je netrpělivě očekávaným zařízením; chceme si být proto jisti dostatečnou skladovou zásobou v okamžiku zahájení prodeje. Omlouváme se všem zákazníkům, kteří na MDAII čekají a pevně věříme, že ani odložení data prodeje je od nákupu tohoto špičkového přístroje neodradí.
PavelR. (2184)|16.12.2003 17:24
[QUOTE="Vztlak"]Ten Running Voice GSM vypada fakt velice schopně. Přiznám se, že mne zaujalo jak komplexní a propracované programy v existují. Bohužel ale neposkytují Trial verzi. Nemate někdo zkušenosti s timto SW?

[/QUOTE]

Kdysi jsem pouzival beta verzi RV 2.5 pro PPC2002 (dostal jsem ji od PocketPresence na testovani, jelikoz jsme v dobe prodeje Jornad planovali bundle s timto SW). Pravdou je, ze jsem ale napr. nikdy nepouzil tento soft v kombibaci s BT sluchatkem. Jinak takove "blbosti" jako je posilani SMS, vytaceni kontaktu, prijem hovoru, data countery atd. fungovaly docela dobre.

To ze nemaji nejakou trial nebo demo verzi je ponekud neprijemne nebot kazdy si chce pred koupi program vyzkouset, ze ... Zkuste je o demo pozadat, treba uspejete.

PavelR.
yasmeene2 (794)|16.12.2003 23:32
Mno a to to nemohl T-mobile oficiálně oznámit dříve?
Asi si chtěli být také jistí. Už sem si řikal, že by s tím mohl dřív přijít Eurotel to by teprve byla ostuda
Tomma (10)|17.12.2003 01:42
[QUOTE="yasmeene2"]Mno a to to nemohl T-mobile oficiálně oznámit dříve?
Asi si chtěli být také jistí. Už sem si řikal, že by s tím mohl dřív přijít Eurotel to by teprve byla ostuda[/QUOTE]

ja si myslim ze ET pride s MDA2 z lednu..takze rozdil mezi Paegasem a ET bude maximalne v tydnech a ne v mesicich ..BOHUZEL:?
Ondra42 (11)|17.12.2003 09:50
Dobry den,
mozna se koukam na spatne stranky, ale na adrese: http://t-mobile.cz/cms/tel_parametry.asp?w=1&tid=201 jsem pred tydnem videl cenu zarizeni MDA2 a ted tam neni. :(

Ma nekdo povedomi o tom proc byla cena stazena?
Pokud je duvodem zmena ceny, tak zda bude nahoru nebo dolu.
Nebo je to jen chyba systemu(asi ne)?

BTW: Uz jsem poslal par dotazu na Eurotel zda budou MDA2 prodavat a kdy.
Zatim neodpovedeli.

Ondra42
jsec (42)|17.12.2003 10:38
Cena opravdu zmizela.

Na www.mobilmania.cz psali, ze prodej bude v lednu za 20900, tzn. o 1 tisic nizsi nez byla uvedena cena na t-mobile.cz.

Jirka
Pavel Koza (4761)|17.12.2003 13:09
[QUOTE="Ondra42"]Ma nekdo povedomi o tom proc byla cena stazena?
Pokud je duvodem zmena ceny, tak zda bude nahoru nebo dolu.
Nebo je to jen chyba systemu(asi ne)?

BTW: Uz jsem poslal par dotazu na Eurotel zda budou MDA2 prodavat a kdy.
Zatim neodpovedeli.[/QUOTE]

Tezko rict. Z urciteho uhlu pohledu je mozne brat uverejneni ceny vurobku, ktery jeste neprodavam, za konkurencni nevyhodu, obzvlaste ve chvili, kdy vsich "vi", ze Eurotel XDA II chysta take, ale blizsi informace o tom chybi (kdy a za kolik). A jak sam pisete, ET moc sdilny neni...

A podle mych NEOFICIALNICH informaci je velice nepravdepodobne, ze by ET uvedl XDA II do prodeje hned v lednu... Ale kdo vi:)
Jirpos (32)|21.12.2003 13:37
Eurotel překvapil !!!

http://www.mobilmania.cz/Bleskovky/AR.asp?ARI=106158

Pro T-mobile další rána.

Vztlak (31)|21.12.2003 18:34
Tak tomu říkám dobrá zpráva. Ani netušíte jak T-mobilu tu ostudu přeji.

Budete tady na ce4you.cz recenzovat i XDA II, případně dělat srovnání HW + SW obou přístrojů? To by bylo hodně zajímavé udělat to ještě do konce roku....

No a teď z jiného soudku. Požádal jsem jednoho kamaráda co má poměrně velkou firmu a má velice dobrou smlouvu s T-mobile na několik desítek telefonů, aby se pokusil pokoutně mi sehnat MDA II před oficielním uvedením na trh. A teď to příjde.... Key Account Manager T-mobile, se kterým se prý velice dobře zná mu řekl, že by mu ho rád sehnal, ale že mají ve firmě jen pár kusů a že je to tedy vyloučené. Dále vyjádřil přesvědčení, že T-mobile nezahájí prodej před polovinou ledna, protože nyní nemají ani jeden přístroj určený k prodeji a nikdo neví kdy nějaké operátor od výrobce dostane.

Tahle informace je samozřejmě neoficiální a nepotvrzená, ale připadala mi natolik zajímavá, že jsem neodolal a dal ji sem.

Ač mne T-mobile s těmi neustálými odkaldy neskutečně štve, nebudu se mu snažit pomstít tím, že se koupím za každou cenu XDA II od ET. To bych byl sám proti sobě. Koupím si to zařízení, které bude mít nejlepší poměr ceny, vybavenosti, designu a data skutečného zahájení prodeje. Byl bych ale rád, kdyby na celé čáře zvítězil Eurotelecí XDA II. Hádejte proč.... :D
sinix (26)|21.12.2003 21:13
Zdravim,

Rad bych se pripojil na net z pocitace skrz Bluetooth do MDA II a z nej skrz GPRS do site. Pujde to?
1) Je moznost sdilet internetove pripojeni v MDA?
2) Jaky ma MDA Bluetooth profily? Ma LAN-profile?

Diky za reakce.
Tomas M.
Jirpos (32)|22.12.2003 12:45
Zde je odkaz na stránku Eurotelu s Eurotel DataPhone II.

Prodejní cena : 22995.00 Kč (s DPH)
Zvýhodněná cena :15995.00 Kč (s DPH) *

* Zvýhodněná cena mobilního telefonu platí pouze při podání Žádosti o poskytování telekomunikačních služeb a současném zaplacení aktivačního poplatku.
sinix (26)|23.12.2003 09:27
[QUOTE="sinix"]
Rad bych se pripojil na net z pocitace skrz Bluetooth do MDA II a z nej skrz GPRS do site. Pujde to?
1) Je moznost sdilet internetove pripojeni v MDA?
2) Jaky ma MDA Bluetooth profily? Ma LAN-profile?
[/QUOTE]

Odpovim si sam.
MDA II sdili pripojeni aplikaci WModem a Bluetooth profil je DUN Server.
LAN profil bohuzel nema. :-(
WM2003 Bluetooth ma pouze:
-Generic Access
-Serial Port
-Generic Object Exchange
-Dial-up Networking (DUN) client
-DUN Server
-Object Push
-Headset

Pavel Koza (4761)|24.12.2003 12:19
[QUOTE="Jirpos"]Eurotel překvapil !!![/QUOTE]

Eurotel neprekvapil... Nejsem schopen to sice overit (na ET lince jsem cekal 20 minut, porad byl ve fronte, a na prodejnach telefon nikdo nebere), ale podle meho nazoru ET jen mlzi... Jedina akce, kterou ohledne XDA II provedl, je zverejneni technickych udaju na webu, i diky neexistujicimu obrazku je pravdepodobne, ze to bylo hodne narychlo... Nebo se mylim a nekdo uz si XDA II koupil?
Vztlak (31)|29.12.2003 10:36
Tak ET je ma! Vcera (v nedeli) jsem byl na Vaclavaku a fyzicky jsem ho drzel v ruce. Byl tam velice mily kluk, ale bohuzel naprosto neinformovany. Pristroje pry navezli na prodejny 24.12. na kazdou po ctyrech kusech.

Vyzkouset jsem si to nemohl, protoze ten kluk s tim neumel, nemel nabitou baterku, nemel nainstalovany SW a tak dale. Omluvil se mi a doporucil abych navstivil ve vsedni den nejakou velkou prodejnu kde je datovy specialita, ktery mi to ukaze a nainstaluje.

Kdyz jsem se zeptal, co je u toho za bonusovy SW, tak mi odpovedel, ze by v krabici melo byt vsechno a ze pokud neco bude chybet, tak to ihned budou resit a dodaji to. Po teto odzbojujici odpovedi jsem slusne podekoval a odesel.

ET ma jednoznacne body za prvni uvedeni na trh a ja jsem bohatsi o zkusenost ze nakupovat PDA v nedeli je nesmysl. Bylo by hezke koupit si MDA jeste letos do dani, ale mozna je to jen takova nase zaminka proc si kupovat drahe hracky. I pristi rok budu potrebovat snizit danovy zaklad a doufam ze jeste vice nez letos :) nehlede na to, ze dotovany MDA ho stejne nijak dramaticky nesnizi...

Prijimam sazky na to zda TM zase odlozi zahajeni prodeje. Tipuji, ze v pondeli 4.1. oznami novy termin: polovina ledna. :D :D :D
Pavel Koza (4761)|29.12.2003 11:35
[QUOTE="Vztlak"]ET ma jednoznacne body za prvni uvedeni na trh a ja jsem bohatsi o zkusenost ze nakupovat PDA v nedeli je nesmysl.[/QUOTE]

100% souhlas. Ja si o vikendu kdysi kupoval Eurotel Smartphone, chtel jsem ho odblokovany, ale dle prodavace to nebylo mozne z jednoho prosteho duvodu - generovani odblokovaciho kodu provadi pro cely ET jedna pani, a ta pracuje jen pres tyden...
Ondra42 (11)|29.12.2003 12:22
Zdar, rad bych si poridil DataPhone II od ET ovsem nejsem si jist jejich SW kvalitou.
Ma nekdo moznost si ho pujcit a otestovat?
Aspon seznam aplikaci a kratkou informaci o kvalite pocesteni.

Pokud prodavac mluvi o vetsi prodejne, ktera to je?
Pokud mam nakupovat od ET, tak ktera prodejna je ta nejvhodnejsi(nejvetsi, nejinfomovanejsi)?

DataPhone tedy jde odblokovat? Jediny problem je ta pani? To bych jeste vydrzel.

Pokud budu mit dnes cas, tak se do prodejny zajdu podivat a pokusim se sepsat co nejvice informaci.

Ondra42
PavelR. (2184)|29.12.2003 14:00
[QUOTE="Ondra42"]...a kratkou informaci o kvalite pocesteni.[/QUOTE]

S Eurotel DataPhone2 dostanete CD s Language Extenderem, ktery lokalizuje VSECHNY aplikace a nastaveni na tomto PDA (tj. pocesteno je kompletni UI). Co se tyce kvality, tu budou muset posoudit az uzivatele. Nicmene proofreading (tj. kontrola prekladu, terminologie atd) a language&functional testing pro EurotelDataPhone2 i T-mobile MDA2 jsem delal ja a samozrejme jsem se snazil, aby byla lokalizace co nejlepsi :-)

[QUOTE]
Pokud mam nakupovat od ET, tak ktera prodejna je ta nejvhodnejsi(nejvetsi, nejinfomovanejsi)?
[/QUOTE]

... obvykle maji prodavaci pri uvadeni noveho produktu na trh jen obecne informace (tezko po nich muzete chtit vice, kdyz si zatim toto zarizeni nezkusili ani zapnout). Postupem casu a s narustem zkusenosti se to samozrejme zlepsuje. Pokud nema Eurotel nejakou specialni prodejnu na data, tak je to myslim jedno...

[QUOTE]
DataPhone tedy jde odblokovat? Jediny problem je ta pani? To bych jeste vydrzel.
[/QUOTE]

... podle meho soudu se bude prodavat neblokovany, ale na 100% to bohuzel nejsem schopen rici.

[QUOTE]
Pokud budu mit dnes cas, tak se do prodejny zajdu podivat a pokusim se sepsat co nejvice informaci.
[/QUOTE]

... sel jsem dnes okolo prodejny Eurotel ve Velkem Spalicku v Brne a Eurotel DataPhone2 na prodejne jiz meli.

PavelR.
Vztlak (31)|29.12.2003 15:39
Uvazuje redakce ce4zyou.cz o vytvoreni clanku srovnavajiciho vlastnosti a odlisnosti obou prostoru vcetle bonusovych aplikaci, blokovani a podobne. Pokud ano, tak kdy? Nead bych se mylyl, ale zda se mi, ze nyni by byl ani nejvhodnejsi okamzik. ;)
PavelR. (2184)|29.12.2003 16:32
[QUOTE="Vztlak"]Uvazuje redakce ce4zyou.cz o vytvoreni clanku srovnavajiciho vlastnosti a odlisnosti obou prostoru vcetle bonusovych aplikaci, blokovani a podobne. Pokud ano, tak kdy? Nead bych se mylyl, ale zda se mi, ze nyni by byl ani nejvhodnejsi okamzik. ;) [/QUOTE]

Zde je několik základních informací k oběma zařízením:

Po HW stránce jsou Eurotel DataPhone2 (tj. XDA2) a T-mobile MDA2 naprosto shodná PDA (obě jsou supr) - tedy kromě odlišností v designu tlačítek a barevného provedení předního krytu: XDA2 má tláčítka hranatá, MDA2 zase kulátá; XDA2 má přední kryt stejné barvy (tj. celostříbrný), u MDA2 je stříbrná kombinována s černou. Ostatní parametry, rozměry, displej, baterie atd. jsou u XDA2/MDA2 shodné.

Co se týče SW tak zde jisté rozdíly jsou. Eurotel dodává svá první zařízení se stejnou ROM jako všichni ostatní operátoři, kteří již XDA2/MDA2 prodávají. T-mobile CZ začne dodávat své MDA2 s novejší verzí ROM, která obsahuje tzv. AKU1 - oprava některých věcí od MS atd.; tuto opravu vydal jako ROM upgrade např. i Fujitsu Siemens pro PocketLOOX 610 (ROM v527) i pro starší PocketLOOX 600 s upgradem na WM2003 (ROM v 427). Na stránkách Fujitsu Siemens lze najít tento detail list oprav v AKU1:

AKU1 integration:
1. NET CF:  Updated .NET Compact Framework 1.0 SP1
2. Shell: Autorun works when there are three storage unit
3. Shell: File Explorer will not ‘crash’ if the location it was exploring is removed
4. Security: M2M certificates included in the Privileged root store
5. Security: GeoTrust SSL certificates included in root certificate stor
6. Reader: DRM enhancement
7. Homescreen: Updated Splash screen to include the new Windows Mobile brand
8. Contacts: removed default birthday and anniversary dates in contacts
9. Connections: 802.1x connection is established for all languages
10. Connections: Wireless networks can support an SSID that has 32 characters
11. Connections: Zero Configuration uses the correct WEP key for the connection
12. Connection Manager: PPP Authentications succeeds when renegotiating CHAP authorization on LAC/CHAP LNS/CHAP extended networks
13. ActiveSync: A third party application will no longer cause inadvertent deletion of contact database during a sync

Běžná SW výbava obou zařízení je rovněž téměř srovnatelná - tj. jak Eurotel DataPhone tak i T-mobile MDA2 obsahují základní aplikace Windows Mobile 2003 Phone Edition, programy IA Style Camera, IA Style Album, IA Style Photo Contacts, MMS Composer, HTC aplikace (tj. xBackup, SIM Manager, SIM Tool Kit, Permanent Safe) a CZ lokalizaci Language Extender. S T-mobile MDA2 se bude navíc dodávat ještě Spb GPRS Monitor (výborný soft pro sledování datového provozu a ceny připojení), CueVue PDF Viewer a CueVue Presenter (prohlížeč prezentací), které se instalují z Extended ROM.

PavelR.
Ondra42 (11)|30.12.2003 12:22
Diky PavleR,
mam dojem, ze tohle je presne ten druh informaci co vsichni chteli.
Ja osobne si dnes koupim u ET DataPhone II, jen mne trapi jedna otazka.

Uvedena aktualizace AKU1 se da nahrat i na DataPhone II ?
Je nekde ke stazeni nebo budu mit moznost zajit do servisu a oni aktualizaci provedou?

Ondra42
PavelR. (2184)|30.12.2003 13:32
[QUOTE="Ondra42"]
Uvedena aktualizace AKU1 se da nahrat i na DataPhone II ?
Je nekde ke stazeni nebo budu mit moznost zajit do servisu a oni aktualizaci provedou?
[/QUOTE]

AKU1 neexistuje jako samostatny soubor. Vyrobci PDA dostali od MS vse potrebne a je na nich tyto zmeny zapracovat do upgrade, ktery bude k dispozici pro uzivatele jejich zarizeni - vetsinou se jedna o kompletni ROM image, ktery pak vyrobce dava ke stahnuti na svuj web (viz napr. jiz zminovany Fujitsu-Siemens). U HTC to bude jeste trochu jinak jelikoz HTC upgrade pro XDA2/MDA2 samo nezverejnuje, ale dava je k dispozici operatorum nebo distributorum, jejichz ROM obsahuje specificke aplikace a nastaveni (tj. neexistuje jedna univerzalni verze - kazdy operator/distributor ma svoji verzi ROM). Pak je veci kazdeho operatora jak tento upgrade zpristupni (napr. O2 jej myslim jiz ohlasilo).

PavelR.
Ondra42 (11)|30.12.2003 16:29
[QUOTE="PavelR."]
[QUOTE="Ondra42"]
Uvedena aktualizace AKU1 se da nahrat i na DataPhone II ?
Je nekde ke stazeni nebo budu mit moznost zajit do servisu a oni aktualizaci provedou?
[/QUOTE]

AKU1 neexistuje jako samostatny soubor. Vyrobci PDA dostali od MS vse potrebne a je na nich tyto zmeny zapracovat do upgrade, ktery bude k dispozici pro uzivatele jejich zarizeni - vetsinou se jedna o komletni ROM image, ktery pak vyrobce dava ke stahnuti na svuj web (viz napr. jiz zminovany Fujitsu-Siemens). U HTC to bude jeste trochu jinak jelikoz HTC upgrade pro XDA2/MDA2 samo nezverejnuje, ale dava je k dispozici operatorum nebo distributorum, jejichz ROM obsahuje specificke aplikace a nastaveni (tj. neexistuje jedna univerzalni verze - kazdy operator/distributor ma svoji verzi ROM). Pak je veci kazdeho operatora jak tento upgrade zpristupni (napr. O2 jej myslim jiz ohlasilo).

PavelR.[/QUOTE]

Chapu. DIk za informace obratim se na ET uvidim co mi reknou.
Pravdepodobne nebudou vedet. Tezko se clovek rozhoduje kde nakoupit.
Skoda, ze se neda predpokladat, ze ET upgrade vyda. Naklady na vydani precejen nebudou prilis vysoke. No nic.

Jeste jednou diky.
Ondra42