Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

SmartMaps - tvorba vlastních bodů zájmu

Jarouš_ce4you_oldd (1206)|29.7.2006 23:04
V tomto úvodním příspěvku najdete vždy nejaktuálnější verzi POI (points of interest) radarů, v případě SmartMaps označované jako „Body zájmu“. K dispozici bude vždy soubor „dbcr-radary-CZ_xxxxxxxx.smp“, kde malá x budou představovat datum vydání aktualizace. Současně bude přiložen i soubor *.csv pro možnost vlastních úprav a tvorbu vlastních souborů.

Jako zdroj údajů pro toto úvodní zpracování jsem použil soubory, které jsou veřejně přístupné na www.poi.cz, kde si případně můžete stáhnout podklady i pro jiné oblasti a tvorbu vlastních bodů zájmu pro SmartMaps. Na poi.cz narazíte na jména profláknutá i na ce4you :D , můj dík a obdiv směřuje k libor_m a MilanSu.

Struktura zápisu POI pro TomTom je trochu odlišná, zcela bez problémů lze převzít číselné údaje pro latitude a longitude. Horší situace byla u popisu a lokace jednotlivých POI, je tam trochu nedisciplinovanosti autorů jednotlivých zápisů, některé zápisy připomínají určení lokace „no přece tam u křížku, co byl před rokem Novákův oves“… Snažil jsem se to přepsat do jednotného formátu, který bude vyhovovat zobrazení v SmartMaps. Na prvém místě je proto vždy jméno lokace, pokud se jedná o trochu méně známé místo, doplnil jsem do závorky okres nebo nejbližší větší město. Následují případné doplňující údaje, do textů jsem doplnil nabodeníčka. Při zápisu je nutné dodržovat i zápis čárek za údaji, jinak dojde k zpřeházení při abecedním setřídění údajů. Ne všechny lokace jsem možná přiřadil správně, možná jsem přehlédl i zkomolení názvů. Ověřte vám známá místa a dejte vědět, kde jsem se seknul. Podle mého názoru jsou tam některé lokace duplicitně, určité podezření mám zejména na okolí Barrandovského mostu v Praze, tzn. radary na Strakonické a směrem na Barrandov. Prověřte, chyby odstraníme.

Náš soubor POI radarů slučuje POI stacionárních, mobilních a úsekových radarů včetně radarů na semaforech, toto členění bylo dohodnuto v rámci POI.CZ a já ho převzal, pouze v informacích jednotlivých bodů najdete trochu jiné zkratky. Konkrétně MR 50 v hranatých závorkách (které příspěvky na ce4you nedokáží zobrazit, proto je popisuji) označuje mobilní radar, měřící 50 km limit, ÚR 50 je označení úsekového radaru, SmR je radar na semaforu a konečně SR 130 je označení stacionárního radaru měřícího limit 130 km.

Nebudeme na ce4you vytvářet druhou centrálu pro sběr údajů, tzn. na doplnění, vymazání či úpravy jednotlivých POI. Pokud máte zájem spolupracovat na jejich tvorbě, zaregistrujte se na poi. cz a do této jediné centrály směřujte své příspěvky. Pomůžete tak nejen uživatelům SmartMaps, ale i jiných navigačních programů a současně tak trochu splatíte to, co můžeme na základě jejich dosavadní práce úžívat i u nás.

To je pro dnešek vše přátelé, zítra napíši pár zkušeností, jak na převod POI pro TomTom do bodů zájmu v SmartMaps. Jo, soubor "dbcr-radary-CZ_29072006.smp" normálně nakopírujte do SmartMaps.

K úplné spokojenosti nyní chybí jen vlastní ikona pro radary, zatím je to pouze ikona, jako je u jiných bodů zájmu a dále případně možnost zapnutí zvukové hlášky, upozorňující na možný radar, tak jako je upozornění na křižovatku. No, možná nás p. Žemlík časem překvapí :D.


Poslední aktualizace: 22.1.2007, v této verzi převzato značení radarů v hranatých závorkách z POI.CZ, tzn. M = radary mobilní, S = radary stacionární, U = radary úsekové a C = radary na semaforech.
libor_m (1026)|30.7.2006 10:29
Dobrá práce, Jarouši :yes: :D
jojolaser (82)|30.7.2006 11:50
[QUOTE="Jarouš"]Současně budou přiloženy i soubory *.xml a *.cvs[/QUOTE]
Este by som poprosil export do *.svn a *.arch ;-)

... len upozornujem na chybku, ze tam ma byt *.csv
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|30.7.2006 14:09
Tučňáky nekrmím :D , *.csv opraveno, Spišský hrad a borovičku (dvakrát protahovanou) miluju od dávných vandrů … End OT.
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|31.7.2006 15:19
Popis některých zkušeností s tvorbou vlastních bodů zájmu do SmartMaps.

Nemáme k dispozici konvertor pro převod POI TomTom formátu *ov2, ale máme štěstí, na poi.cz a na poi.benkov jsou data k dispozici i v formátech *.csv. Pro tvorbu vlastních zdrojů proto potřebujeme tabulkový nebo textový procesor a program SmartMaps ConvertTools.

Příprava podkladů pro SM ConvertTools:
- Podklad musí být vždy členěn do 5-ti sloupců, v tabulce to je jasné, v texťáku použijeme pro oddělení sloupců středník nebo tabelátor.
- V prvém sloupci je vždy kategorie bodů zájmu (např. Radary, Dopravní situace apod.). Druhý sloupec obsahuje vždy lokaci, třetí latitude, čtvrtý longitude a pátý je určen pro poznámky.
- Prvé čtyři sloupce musí mít v každé položce vždy vyplněný nějaký údaj, pouze poznámky nemusí obsahovat žádný text.
- Pokud stahujeme z výše uvedených zdrojů soubor *.csv, jsme ve výhodě, vždy obsahují zadání latitude i longitude v tom správném formátu. Pokud budete sami tvořit soubor bodů zájmu, musíte případně údaje souřadnic z GPS přepočítat dle následujícího návodu (cituji p. Žemlíka):

Souřadnice WGS 84 jsou v desetinném vyjádření, které snadno získáte následujícícm postupem (při přepočtu postupujeme "odzadu"):
42.53" / 60 = 0.70883 (přepočet vteřin na minuty)
0.70883 + 4'´= 4.70883/60 = 0.07848056 (přičtení vteřin k minutám a převod na stupne)
0.07848056 + 50°= 50.07848056 (přičtení minut ke stupňům)
Výsledkem je souřadnice ve stupních.
Pro více položek je vhodné využít funkce tabulkového procesoru (např. Excel či OpenOffice-Tab)

- Úprava přejatých *.csv souborů spočívá v přeorganizování sloupců, tzn. případné vymazání označení záhlaví, odstranění či vyplnění prázdných polí/řádků, vytvoření prvého sloupce pro kategorii bodů zájmu (včetně napsání názvu), na druhé místo přesuneme název lokace, na třetí a čtvrté místo dáme sloupce latitude a longitude. Pokud budeme vytvářet sloupce pro poznámky, mám na to následující postup. Vytvořím nový, pátý sloupec a do něj sloučím údaje poznámek dalších sloupců pomocí fce =CONCATENATE(F:F;" ";G:G;" ";H:H), tzn. v tomto případě texty sloupců F, G a H, údaje jsou proložené na dvě mezery. Pokud budete slučovat více sloupců údajů, musíte přidat jejich označení a oddělení na dvě mezery. Kdo má trpělivost, projede a doplní háčky a čárky v lokacích a poznámkách. Pokud máte zájem na abecedním seřazení lokací ve SmartMaps, doporučuji doplnit nabodeníčka zejména v lokacích, program SM ConvertTools automaticky provede abecední seřazení. Celý soubor dáme uložit jako "název.csv".

Převod upraveného souboru *.csv do formátu *.smp:
Po spuštění programu SM ConvertTools zadáme cestu načtení souboru *.csv a uložení souboru *smp. Po načtení souboru případně zapneme/vypneme zatržítka kategorií bodů a hlavně zadáme název oblasti, které body zájmů přísluší (např. Česko – radary). Spustíme konverzi a program do příslušného adresáře uloží soubor *.smp.

Dnes jsem si stáhl z poi.benekov soubor obsahující přehled aktuálních dopravních omezení a uzávěr, výsledek přikládám, jen jsem z časových důvodů neopravoval názvy a poznámky, je to prostě jen překopírované. Pokud plánujete nějakou cestu na dovolenou, aktivujte si body zájmu „Dopravní omezení“ a celou trasu si projděte, můžete se vyvarovat nepříjemnostem na cestě.

Škoda, že program SM ConvertTools nemá funkci zpětné konverze, tzn. souborů *.smp zpět na *.csv, občas by bylo dobré některé soubory upravit dle svých potřeb a požadavků.
Vlada165 (676)|1.8.2006 07:15
Omlouvam se, ze to mam kompilovane jako "!Moje body zajmu" a nemel jsem vcera cas, ale kdo bude chtit, tak si to z CSV urcite udela jinak.
Take uz jsem mel neco malo hotovo, talze prispivam svou "troskou do mlyna",
akorat by tam mozna chtela pomazat ta "samotna mesta", ktera jsou tam zbytecne matouci (i v TomTomu se mi zdaji dost zbytecna) a asi to casem udelam a bylo by docela sikovne, kdyby nekdo napsal nejaky konvertor rovnou z TomTomu do CSV, aby se to nemuselo pracne editovat v excelu a textovem editoru ...
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|1.8.2006 09:58
Ano, ten konventor by se hodil, ale ještě více uvítám zpětný konventor z *smp do *csv. Koukal jsem, že jsi si máknul na více než 1330 položkách turistických zajímavostí, ale má dotaz, kolik položek je tam nyní duplicitně s originál body zájmu, které jsou v Česko - body zájmu jako botanické zahrady,hrady, jeskyně, městská rezervace, naučné stezky, památky UNESCO atd.? Pokud bude k dispozici zpětný konvertor, budeme mít možnost ty turistické body zájmu z Česko - body zájmu vycucnout, přidat do tvého souboru a duplikáty eliminovat. Zatím se hold musíme smířit s případnou duplicitou. Kolik toho je, to nevím, jen mám prostě podezření, že se duplicita nedá vyloučit, Český Krumlov je názorný příklad.
Vlada165 (676)|1.8.2006 10:44
Mno nektere ty duplicity mne tam take docela stvou a ve sloucenem CSV by mozna byly alespon lepe videt, ale odstranovat by se musely asi take rucne, pokud by nebyl nazev, anebo souradnice uplne presne stejne, coz vetsinou bohuzel neni.
Na druhou stranu pokud jedu na vylet a chci videt co nejrychleji vsechny nejblizsi zajimavosti, tak mi vyhovuje, kdyz vidim pekne vsechny hrady, rozhledny, ZOO, prirodni a technicke zajimavosti atd. a nemusim hledat kazde zvlast a proto jsem si "ukradl" prave tuto kategorii a spis bych byl radeji, kdybych ji jeste mohl sloucit se vsemi temi z "Cesko - body zajmu" a pak teprve eliminovat ty duplicity (tedy vpodstate to, co pises), aby tak bylo opravdu pekne pohromade videt uplne vse, co je zajimaveho v nejblizsim okoli ...
(mozna namet pro PLANstudio, aby se dalo alespon navic zobrazit na mape najednou vic kategorii bodu zajmu soucasne i z original souboru s body zajmu, protoze se trochu obavam, ze "zpetny konvertor" by mozna mohl svadet k pouzivani bodu zajmu i v jinych programech a asi si je tedy PLANstudio bude chranit :-( ...)

Spis mi tam prijdou zbytecne ty samotne nazvy mest (take vpodstate "duplicity") a odstranovat je rucne z kazde nove verze z POI.CZ by take byla docela pakarna.

Take skoro nedelam v excelu a jsem takovy budizknicemu, ze kdyz jsem chtel odstranovat ty "0001 - ", tak jsem sice vzorecek vytvoril, ale kdyz jsem ho chtel "roztahnout na dalsi radky", tak mi porad dosazoval A1 a ne A2, A3 atd. (vim, ze je na to nejaka finta s nejakymi "promennymi" ci co, ale nemohl jsem si vzpomenout a byl liny hledat) a nakonec jsem to mazal v textovem editoru rucne radek po radku - to je tak, kdyz je nekdo blby a jeste liny hledat ;-( ...
landys_ce4you (119)|28.8.2006 13:41
Ahoj lidičky, potřeboval bych něco jako bylo ve staré verzi "Cyklotrasy.cat", je něco i pro nové SmartMaps?
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|23.1.2007 00:23
V prvním příspěvku můžete sosat na 800 kousků radarů, podklad je opět z POI.CZ. Nemám čas na opravy překlepů, na doplnění háčků a čárek, na případné doplnění údajů, ale je to funkční. SmartMaps nemá ikony pro jednotlivé radary, proto jsou všechny typy radarů v jednom celku, vždy to bude pouze modře orámovaný žlutý čtvereček na mapě. Klepnutím na něj se zobrazí informace, kde v hranatých závorkách jednotlivá písmena znamenají: M = mobilní radar, S = stacionární radar, U = úsekový radar a C = radar na semaforu. Díky za podklad směřuje opět k přispěvatelům na POI.CZ . Od středy 24. ledna asi budeme nějaký čas jezdit hodně pomalu, máme jezdit v 50 cm sněhu, ale snad se to časem někomu hodí...
prala (2)|5.5.2007 23:35
[QUOTE="Jarouš"]Popis některých zkušeností s tvorbou vlastních bodů zájmu do SmartMaps.

Nemáme k dispozici konvertor pro převod POI TomTom formátu *ov2, ale máme štěstí, na poi.cz a na poi.benkov jsou data k dispozici i v formátech *.csv. Pro tvorbu vlastních zdrojů proto potřebujeme tabulkový nebo textový procesor a program SmartMaps ConvertTools.

Příprava podkladů pro SM ConvertTools:
- Podklad musí být vždy členěn do 5-ti sloupců, v tabulce to je jasné, v texťáku použijeme pro oddělení sloupců středník nebo tabelátor.
- V prvém sloupci je vždy kategorie bodů zájmu (např. Radary, Dopravní situace apod.). Druhý sloupec obsahuje vždy lokaci, třetí latitude, čtvrtý longitude a pátý je určen pro poznámky.
- Prvé čtyři sloupce musí mít v každé položce vždy vyplněný nějaký údaj, pouze poznámky nemusí obsahovat žádný text.
- Pokud stahujeme z výše uvedených zdrojů soubor *.csv, jsme ve výhodě, vždy obsahují zadání latitude i longitude v tom správném formátu. Pokud budete sami tvořit soubor bodů zájmu, musíte případně údaje souřadnic z GPS přepočítat dle následujícího návodu (cituji p. Žemlíka):

Souřadnice WGS 84 jsou v desetinném vyjádření, které snadno získáte následujícícm postupem (při přepočtu postupujeme "odzadu"):
42.53" / 60 = 0.70883 (přepočet vteřin na minuty)
0.70883 + 4'´= 4.70883/60 = 0.07848056 (přičtení vteřin k minutám a převod na stupne)
0.07848056 + 50°= 50.07848056 (přičtení minut ke stupňům)
Výsledkem je souřadnice ve stupních.
Pro více položek je vhodné využít funkce tabulkového procesoru (např. Excel či OpenOffice-Tab)

- Úprava přejatých *.csv souborů spočívá v přeorganizování sloupců, tzn. případné vymazání označení záhlaví, odstranění či vyplnění prázdných polí/řádků, vytvoření prvého sloupce pro kategorii bodů zájmu (včetně napsání názvu), na druhé místo přesuneme název lokace, na třetí a čtvrté místo dáme sloupce latitude a longitude. Pokud budeme vytvářet sloupce pro poznámky, mám na to následující postup. Vytvořím nový, pátý sloupec a do něj sloučím údaje poznámek dalších sloupců pomocí fce =CONCATENATE(F:F;" ";G:G;" ";H:H), tzn. v tomto případě texty sloupců F, G a H, údaje jsou proložené na dvě mezery. Pokud budete slučovat více sloupců údajů, musíte přidat jejich označení a oddělení na dvě mezery. Kdo má trpělivost, projede a doplní háčky a čárky v lokacích a poznámkách. Pokud máte zájem na abecedním seřazení lokací ve SmartMaps, doporučuji doplnit nabodeníčka zejména v lokacích, program SM ConvertTools automaticky provede abecední seřazení. Celý soubor dáme uložit jako "název.csv".

Převod upraveného souboru *.csv do formátu *.smp:
Po spuštění programu SM ConvertTools zadáme cestu načtení souboru *.csv a uložení souboru *smp. Po načtení souboru případně zapneme/vypneme zatržítka kategorií bodů a hlavně zadáme název oblasti, které body zájmů přísluší (např. Česko – radary). Spustíme konverzi a program do příslušného adresáře uloží soubor *.smp.

Dnes jsem si stáhl z poi.benekov soubor obsahující přehled aktuálních dopravních omezení a uzávěr, výsledek přikládám, jen jsem z časových důvodů neopravoval názvy a poznámky, je to prostě jen překopírované. Pokud plánujete nějakou cestu na dovolenou, aktivujte si body zájmu „Dopravní omezení“ a celou trasu si projděte, můžete se vyvarovat nepříjemnostem na cestě.

Škoda, že program SM ConvertTools nemá funkci zpětné konverze, tzn. souborů *.smp zpět na *.csv, občas by bylo dobré některé soubory upravit dle svých potřeb a požadavků.
[/QUOTE]

Kde se dá sehnat program SmartMaps ConvertTools?
Díky, Prala
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|6.5.2007 00:04
SmartMaps ConvertTools je program, který je možné stáhnout v samoobsluze na pdamapy, kam se ale dostane jen registrovaný uživatel některého jejich programu… možná se mýlím, ale domnívám se, že tu někde p. Žemlík z Planstudia uveřejnil nějakou verzi tohoto programu, ale fakt si nejsem stopro jistý a hledat to nebudu ;)
prala (2)|7.5.2007 11:27
Díky moc, našel jsem odkaz na http://www.pdamapy.cz/down/sm2/SMusrpoi.zip od p. Žemlíka. Otestuji a uvidime :yes:
Prala
MilaCzeque (109)|16.5.2007 21:45
[QUOTE="Jarouš"]Ano, ten konventor by se hodil, ale ještě více uvítám zpětný konventor z *smp do *csv. ...[/QUOTE]

Měl jsme chvilku volna, tak jsem něco uplácal. Převádí to, zatím, zpět pouze uživatelem vytvořené databáze, s mapami dodané databáze jsou nějak šifrované, či co:-(.

Použití(z příkazové řádky):
[CODE]smp_reader.exe db.smp[/CODE]

Výsledek tiskne na standardní výstup, takže si to případně přesměrujte:

[CODE]smp_reader.exe db.smp > vystup.csv[/CODE]

edit: opravená závorka

MilaCzeque
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|17.5.2007 00:10
Dobrý počin, ale má to háček. Od té doby, co Bill otevřel vokna, normální uživatel zlenivěl a s příkazovým řádkem se moc nekamarádí. Mám sice stále 3 instalační diskety MS-DOS 6.22, ale většina příkazů a postupů se z hlavy vypařila, příkazový řádek např. v TotalCommanderu užívám zcela vyjímečně…
Jsem prostě jen uživatel, co jen kliká na ikony a ne ajťák, který raději vše ovládá formou příkazů :D . Nebylo by možné udělat nějakou nadstavbu pro obsluhu, tzn. okno s tlačítkem pro zadání cesty, kde je uložen soubor *smp a druhé okno s tlačítkem pro zadání jména a úložiště výsledku, tzn. *csv? Třetí, zcela nezbytné tlačítko je OK ;) . Je to reálné?
Já zvládnul jen zadání cesty k souboru, ale nezvládnul jsem zadání výstupu, pěkná černá obrazovka plná bílých písmen a čísel, na které kamsi zahučel výsledek, jak říkám, blbej uživatel :oops: .
MilaCzeque (109)|17.5.2007 00:30
Znamenalo by to přepsat všechny "printf" na "fprintf(file," a ještě si to 'file' předávat(nehledě na pitvání se s GUI), ale máš TC, to vpohode stačí:
1. nakopíruj(v TC) smp_reader.exe do adresáře, kde máš *.smp(vyhneš se tak zadávání celé cesty)
2. do příkazové řádky napiš
[CODE]smp_reader.exe mapa.smp > vystup.csv[/CODE]
včetně špičaté závorky.
3. stiskni ENTER, naběhne černá obrazovka, ale tentokrát bez písmenek, místo toho se vytvoří soubor "vystup.csv"
4. hotovo

MilaCzeque
Jarouš_ce4you_oldd (1206)|17.5.2007 00:47
Jo funguje to, ale jak koukám, v úvodním příspěvku máš tu šipku obráceně, já to jako cvičená opice opsal, zadal jména souborů a vono furt nic. Díky, skutečně to nestojí za námahu s tím psaním nadstavby, při správném zadání jsem to zvládnul i já :D .
MilaCzeque (109)|17.5.2007 01:21
Ajtakrajta, opravím to, mezitím jsem přišel na jednu závěžnější chybu, souřadnice vůbec nesouhlasí. Zkusím s tím něco udělat, ale bude to chvilku trvat.

Nema nekdo zdrojaky k prevodu z S42 na stupne, minuty, sekundy?

MilaCzeque