Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Odhad času příjezdu

tortoise (546)|24.7.2006 13:18
iGo s tím má velké problémy, jak jsem si všiml. Zatímco navigace typu TomTom počítá s tím, že na silnicích se nejezdí na hranici rychlostního limitu (protože se občas dává přednost, občas jsou zatáčky, kde to ani 90/130 nejde, tachometr předměřuje apod.) a při počítání času příjezdu toto bere v úvahu a dává proto reálné odhady. Krásně je to vidět na simulaci cesty, kdy třeba při jízdě po dálnici TT počítá s tím, že člověk jede cca 123km/h místo 130.

iGo oproti tomu při výpočtu uvažuje striktně v mezích "když se může 130, auto jede vždy přesně 130" a nereálné doby příjezdu tomu odpovídají. Dá se někde, např. v registrech, upravit rychlosti, které iiGo při odhadu trasy bere v potaz? Např. město = 35km/hod, okreska 80, dálnice 120?
Peta_ce4you (314)|24.7.2006 14:20
[QUOTE="tortoise"]iGo s tím má velké problémy, jak jsem si všiml. Zatímco navigace typu TomTom počítá s tím, že na silnicích se nejezdí na hranici rychlostního limitu (protože se občas dává přednost, občas jsou zatáčky, kde to ani 90/130 nejde, tachometr předměřuje apod.) a při počítání času příjezdu toto bere v úvahu a dává proto reálné odhady. Krásně je to vidět na simulaci cesty, kdy třeba při jízdě po dálnici TT počítá s tím, že člověk jede cca 123km/h místo 130.

iGo oproti tomu při výpočtu uvažuje striktně v mezích "když se může 130, auto jede vždy přesně 130" a nereálné doby příjezdu tomu odpovídají. Dá se někde, např. v registrech, upravit rychlosti, které iiGo při odhadu trasy bere v potaz? Např. město = 35km/hod, okreska 80, dálnice 120?[/QUOTE]

a mate posledni verzi??
z3rg_ce4you (48)|24.7.2006 15:05
Ano, je to tak. Bohuzel je to celkem problem i pri hledani trasy, tam kde TomTom to vezme dalnici tak iGO to vezme radeji po okresce. Bohuzel, ve vetsine pripadu, na to nema vliv jestli nastavite ekonomicky nebo nejrychlejsi prepocet. iGo s poslednim updatem.

Prepocet trasy se tu uz na foru probiral (stejne tak spatny odhad dojezdu) a TomTom proste preferuje dalnice a iGo ve vetsine pripadu nejspise posadi primku mezi body a snazi se vest cestu kolem ni.
Jojosk (18)|24.7.2006 19:24
Co sa tyka tej priamky, tak to si nemyslim.. Zalezi dost na type vypoctu, tj. rychla, ekonomicka, najkratsia.. A tiez to zavisi na nastaveniach preferovanych ciest, ak si odskrtnete dialnice, tak to je samozrejme ze to pojde mimo nich.. :D
z3rg_ce4you (48)|24.7.2006 21:01
dalnice mam samozrejme zaskrtnuty, ruzny nastaveni muzete menit jak chcete a i tak bude ekonomicka x rychla ve vetsine pripadu stejna ... coz je rozhodne spatne ... staci si vzit igo a tomtoma a porovnat ... ten smajl je trochu mimo :sarcastic: staci si prolest poradne diskuze ...
Peta_ce4you (314)|24.7.2006 21:25
[QUOTE="z3rg"]dalnice mam samozrejme zaskrtnuty, ruzny nastaveni muzete menit jak chcete a i tak bude ekonomicka x rychla ve vetsine pripadu stejna ... coz je rozhodne spatne ... staci si vzit igo a tomtoma a porovnat ... ten smajl je trochu mimo :sarcastic: staci si prolest poradne diskuze ...[/QUOTE]

nesouhlasim, ze trasa bude stejna dejte sem priklad...
milhaus65 (104)|24.7.2006 22:07
Moje zkušenost na 680 km trase když pominu zastávky tak nutno přičíst k 7 hodinám původně odhadovaného času další 1 až 1,5 hod. tj + 15-20% času jinak CZ - CHorvatsko, bez jediné chyby.
z3rg_ce4you (48)|24.7.2006 23:32
Peta: Praha-Kobylisy - Dobris. TomTom vas vezme po magistrale a na jizni spojku a pak na Strakonickou. iGo vzdy centrem, tedy pres Karlak na Strakonickou. Pokud pominu semafory u Barandaku tak po magistrale a jizni spojce by to bylo rychlejsi ... nicmene, jezdim trasu iGo. Kolega z prace ma problem s trasou Malesice - nejaka vesnice u Kladna. TomTom to vezme kolem Ruzyne, kdezto iGo jede spodem, pres E48, coz je asi o 2km kratsi, ale otazka je jestli lepsi.

To je to co mi na iGo "trochu" vadi - rad bych radeji videl vetsi preferenci dalnic, tak jak to ma TomTom.

vic diskuze treba tady https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=15133&dd=0&fi=10
tortoise (546)|25.7.2006 16:01
[QUOTE="z3rg"]Ano, je to tak. Bohuzel je to celkem problem i pri hledani trasy, tam kde TomTom to vezme dalnici tak iGO to vezme radeji po okresce. [/QUOTE]

To jste mě nikdo nepochopil. Já neřeším, že iGo volí jinou cestu, ale to, že iGo naprosto tupě předpokládá, že na dálnici jedu v průměru 130 a na okresce 90, což je nesmysl z mnoha důvodů, které jsem uváděl. Občas se stojí, občas se zpomaluje do zatáčky, navíc 90 dle GPS bývá 95 tacho, zkrátka normální člověk tak nejezdí. Zatímco TT správně očekává, že průměrná rychlost na komunikaci, kde je maximální povolená X, nebude X, ale něco jako 0,9*X apod.
Peta_ce4you (314)|25.7.2006 17:22
[QUOTE="tortoise"][QUOTE="z3rg"]Ano, je to tak. Bohuzel je to celkem problem i pri hledani trasy, tam kde TomTom to vezme dalnici tak iGO to vezme radeji po okresce. [/QUOTE]

To jste mě nikdo nepochopil. Já neřeším, že iGo volí jinou cestu, ale to, že iGo naprosto tupě předpokládá, že na dálnici jedu v průměru 130 a na okresce 90, což je nesmysl z mnoha důvodů, které jsem uváděl. Občas se stojí, občas se zpomaluje do zatáčky, navíc 90 dle GPS bývá 95 tacho, zkrátka normální člověk tak nejezdí. Zatímco TT správně očekává, že průměrná rychlost na komunikaci, kde je maximální povolená X, nebude X, ale něco jako 0,9*X apod.[/QUOTE]

Igo toto ale neocekava co jsem zkousel tak vychazi prumer na trasu cca 65-70 km za hodinu
tortoise (546)|25.7.2006 17:44
Dle mé zkušenosti očekává. Když si dá člověk simulaci v reálném čase (při kliku na tlačítko simulace držet levou HW klávesu), je to vidět, dokonce jsem zažil i okresky, kde to iGo v simulaci "hnalo" 130.
Peta_ce4you (314)|25.7.2006 17:45
[QUOTE="tortoise"]Dle mé zkušenosti očekává. Když si dá člověk simulaci v reálném čase (při kliku na tlačítko simulace držet levou HW klávesu), je to vidět, dokonce jsem zažil i okresky, kde to iGo v simulaci "hnalo" 130.[/QUOTE]

naplujte si trasu a spocitejte prumer a uvidime co Vam vyleze...
MilanSu (823)|25.7.2006 21:17
Jenomze tady (podle mne nejde o prumer). Jde o to, ze cas pocita dle mapy typem z celkove trasy 100 km je treba 50 km pres mesto (50) a 50 km po silnici (90). Z toho ti vyjde taky prumerna rychlost 70, ale to nikdy v realnem case nedocilis (pokud budes dodrzovat predpisy).
Kdezto TT to pocita asi realneji 50 km rychlost cca 40 a 50 km rychlost cca 80 (cisla si cucam z prstu)
U TT pokud jedu bez zastavek a neni nejaky problem na silnici, tak jsem vestsinou v cili o neco drive, ale v radu minut (5-10, zalezi na delce trasy a samozrejme na terenu)
Peta_ce4you (314)|25.7.2006 22:29
[QUOTE="MilanSu"]Jenomze tady (podle mne nejde o prumer). Jde o to, ze cas pocita dle mapy typem z celkove trasy 100 km je treba 50 km pres mesto (50) a 50 km po silnici (90). Z toho ti vyjde taky prumerna rychlost 70, ale to nikdy v realnem case nedocilis (pokud budes dodrzovat predpisy).
Kdezto TT to pocita asi realneji 50 km rychlost cca 40 a 50 km rychlost cca 80 (cisla si cucam z prstu)
U TT pokud jedu bez zastavek a neni nejaky problem na silnici, tak jsem vestsinou v cili o neco drive, ale v radu minut (5-10, zalezi na delce trasy a samozrejme na terenu)[/QUOTE]

me casy sedi co vim tak igo nebere udaje takto ciste z map tedy krome upozorneni prekroceni rychlosti
guard_ce4you (34)|26.7.2006 07:50
Mne tak isto casy sedia, rozdiel je cca 10 min. a menej na trase 600km.
tortoise (546)|26.7.2006 18:22
Tak si schválně dejte simulaci Praha, Koněvova 1 až Praha, Koněvova 255. iGo to první 3 km požene rychlostí 100km/hod, je mu zcela jedno, že je v obci, že jsou po cestě semafory, že tachometr přeměřuje (takže kdo jede 50, jede ve skutečnosti 45). Posledních asi 800m jede neustále 50km/hod, takže přesně to, co říkám. Tuto trasu jako nejrychlejší iGo vypočítá na 3,4km a 3 minuty, 22 vteřin. Utopie, naprostá.
Pro zajímavost, TT jede spodní část stejné trasy rychlostí 58km/h, zbytek 54km/hod. Evidentně jsem - byť náhodou - nevybral dobrý příklad, protože obě navigace tam rychlost překračují, ale TT je daleko reálnější. Navíc ví, že na světelné křižovatce nemohu dělat U-turn a proto mě vede o trochu delší, ale lepší trasou. 4,3km a 7 minut. Podstatně reálnější údaj.

Další trasa: Praha, Modřanská 10 - Praha, Formanská/K Motelu. TT5 14,3km a 20 minut, cesta vede okreskami. iGo (bez dálnic) 14,2km (trasa vypadá stejně jako u TT), ale jen 15,5 minuty. Z tohoto malého příkladu je zcela evidentní, že iGo uvádí nesmyslně optimistické časy příjezdu, protože dle mé zkušenosti TT uvádí velmi reálné údaje a iGo nemá, kde těch 5 minut na 20km trase nahnat.

Při simulaci naposledy zmiňované trasy iGo jede ulicí Povodňovou nejprve 50km/hod, poté 90km/hod. To samé ulicí Čsl. exilu. Kolárovou jede dokonce 180 (!!!!!). Jaké další důkazy potřebujete, že iGo počítá nesmyslné časy?
Pro zajímavost, tou samou Kolárovou jede TT 32km/hod.
Peta_ce4you (314)|26.7.2006 18:41
[QUOTE="tortoise"]Tak si schválně dejte simulaci Praha, Koněvova 1 až Praha, Koněvova 255. iGo to první 3 km požene rychlostí 100km/hod, je mu zcela jedno, že je v obci, že jsou po cestě semafory, že tachometr přeměřuje (takže kdo jede 50, jede ve skutečnosti 45). Posledních asi 800m jede neustále 50km/hod, takže přesně to, co říkám. Tuto trasu jako nejrychlejší iGo vypočítá na 3,4km a 3 minuty, 22 vteřin. Utopie, naprostá.
Pro zajímavost, TT jede spodní část stejné trasy rychlostí 58km/h, zbytek 54km/hod. Evidentně jsem - byť náhodou - nevybral dobrý příklad, protože obě navigace tam rychlost překračují, ale TT je daleko reálnější. Navíc ví, že na světelné křižovatce nemohu dělat U-turn a proto mě vede o trochu delší, ale lepší trasou. 4,3km a 7 minut. Podstatně reálnější údaj.

Další trasa: Praha, Modřanská 10 - Praha, Formanská/K Motelu. TT5 14,3km a 20 minut, cesta vede okreskami. iGo (bez dálnic) 14,2km (trasa vypadá stejně jako u TT), ale jen 15,5 minuty. Z tohoto malého příkladu je zcela evidentní, že iGo uvádí nesmyslně optimistické časy příjezdu, protože dle mé zkušenosti TT uvádí velmi reálné údaje a iGo nemá, kde těch 5 minut na 20km trase nahnat.

Při simulaci naposledy zmiňované trasy iGo jede ulicí Povodňovou nejprve 50km/hod, poté 90km/hod. To samé ulicí Čsl. exilu. Kolárovou jede dokonce 180 (!!!!!). Jaké další důkazy potřebujete, že iGo počítá nesmyslné časy?
Pro zajímavost, tou samou Kolárovou jede TT 32km/hod.[/QUOTE]

Simulace umi bezi klidne i 900 km/h.

K hodnocení je potreba tu cestu projet já s I-go jezdim a casy me proste sedi...
tortoise (546)|26.7.2006 21:43
Pravděpodobně jsi nepochopil, že simulace jedoucí 900km/hod je 10x zrychlená. Simulace v reálném čase se pustí tak, že držíš levou HW klávesu (většinou to bývá kalendář) a k tomu klikneš na simulace.
guard_ce4you (34)|27.7.2006 11:50
Opat musim napisat ze mne cas sedi. Neskusal som sice simulaciu, ale vcera som presiel trasu Bratislava-Poprad a spat a rozdiel bol tam 5min a spat 8 min. Tak neviem.
pacho (9)|27.7.2006 12:21
[QUOTE="tortoise"]Pravděpodobně jsi nepochopil, že simulace jedoucí 900km/hod je 10x zrychlená. Simulace v reálném čase se pustí tak, že držíš levou HW klávesu (většinou to bývá kalendář) a k tomu klikneš na simulace.[/QUOTE]

1. nepovedal by som, ze je to simulacia v realnom case ... mozno len trochu spomalena a so zvukom oproti simulacii bez hw tlacidla ... ziadny triezvo uvazujuci clovek by nenazvla simulaciou v realnom case prechod horskym priechodom jahodna v 180km/h ...
2. v kazdom priapde mi to hodilo ekonomicku jazdu trasy kosice-prievidza severnou stranou 278km za 3h53m ... co zodpoveda 72km/h (mimo tych kuskov dialnic) co na danej trase nie je nerealne
maculak_ce4you (147)|29.7.2006 23:13
čerstvá zkušenost z dovolené na cestě 550 km z Chorvatska přes BiH je rozdíl oproti skutečnosti 2,5 hodiny - žádná zácpa pouhé prosté dodržování předpisů, v BiH běžné měření rychlosti i v 02:30 ráno. 550 km jsem jel 11,5 hodiny!!!!!:evil:
ipf (2136)|30.7.2006 00:05
Pánové kolegové, pár postřehů a poznámek:
1. ještě v dobách, kdy jsem byl v armádě a plánoval přesuny praporu, počítali jsme s hodinovou rychlostí 30km
2. dnes jezdím převážně trasu Humpolec - Praha (D1), pak cca 100 km po Praze a zase z5. Letos jsem už najel 20.000 km a podle palubního počítače můj hodinový průměr činí 48km
3. TomTom podle mých zkušeností počítá dobu dojezdu velice přesně, ovšem i mistr tesař se jednou utnul (vlastně dvakrát).
Poprvé, když jsem jel na Sicílii a jeli jsme na trajekt, TomTom spočítal cestu dokonale (akorát u dlouhých cest by bylo dobré zakalkulovat počet zastávek a jejich délku), my jeli téměř nonstop a střídali se za volantem. Do Neapole jsme dorazii o hodinu dří, než měl trajekt odjíždět, bohužel trajekt z jezdí stylem Tam a Zpátky a na nějaké hodiny nebere zřetel, takže odjel čtyři hodiny před námi a my skoro celý den čekali až se opět objeví ;-).
Podruhé se TomTom utnul v souvislosti s novými pravidly na našich silnicích, takže když jsem jel minulou sobotu dopoledne pro děti na tábor, trvala mi cesta dlouhá 52 km jednu hodinu a dvacet minut místo 50 minut, které spočítal TomTom (který bohužel nepočítá s tím, že posraní čeští řidiči, buzerovaní městskou policií, jezdí v obci 35 a mimo obec 70 :( ).
tortoise (546)|31.7.2006 10:56
[QUOTE="ipf"]
3. TomTom podle mých zkušeností počítá dobu dojezdu velice přesně[/QUOTE]
A to je přesně to, nad čím jsem se pozastavoval. Pokud TT5 počítá velice přesně (a o tom jsem se nejednou přesvědčil) a zároveň odhady iGo jsou vždy o dost menší než u TT5, pak iGo musí odhady počítat prostě špatně (přehnaně optimisticky). Proto jsem tuto debatu započal, abych zjistil, jak iGo přimět k realističtějšímu plánování.
pacho (9)|31.7.2006 11:14
pozrel by som sa na to, ale ...
podla mna by mal pocitat obmedzenia podla limitov danej krajiny (overte mi prosim, ci sa nemylim - ci na .sk dialnici robi 130, ale na .de dialnici vyrazne nad 130) ... ak je toto pravda, tak to bude zakomponovane niekde v subore pre danu krajinu, co bude podstatne vacsi problem analyzovat a uz toboz zmenit (a uz vobec nehovorim o tom, ze autorsky zakon vam neumoznuje menit tieto subory :-)
ipf (2136)|31.7.2006 11:37
Já si myslím, že rozdíl v dálnici v DE a dálnici na SK asi nastavený nebude, protože na dálnici na Slovensku většinou 130 jezdím (skoro sám), zatímco v Německu je poměrně nával a tak výsledná stotřicítka je reálný průměr.
kopacek (466)|31.7.2006 12:02
Mám zajímavé srovnání. Používám jak iGO na SD kartě se svým hx4700 tak i navigaci All In One Mio C710, což ale není nic jiného než iGO "v krabičce". Zatímco iGO pro PDA je opravdu špatné při výpočtech času příjezdu (příliš krátký čas) tam iGO v Miu je velmi reálný, spíše má asi 5% "rezervu". Takže soudím, že se jedná pouze o úpravu samotného výpočtu a že v dalším upgradu iGO pro PDA se dočkáme opravy.
djelinek (60)|4.8.2006 11:08
V iGO je evidentne pouzit prilis optimisticky algoritmus pro vypocet, protoze napr. v Praze z Modran do Strasnic trasu o delce 14 km odhadne za 12 minut, coz je prumerna rychlost nad 60 km/h, coz je na trase, kde je vetsinou 50, temer nemozne dosahnout i za 0 provozu pri dodrzeni vsech pravidel.