Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

QVGA vs. VGA úvaha..

khooca (133)|18.7.2006 14:13
Ahoj všem.

Nedávno jsem měl možnost porovnat své PDA (WM5, 300Mhz, QVGA) s FSC 720kou (2003SE, 624Mhz, VGA) a byl jsem poněkud..zmaten.

Snad všichni zde na foru tvrdí, jak jedive VGA je koukatelné a QVGA je o ničem. Jistě, co se týče rozlišení, kvality, tedy celkově je to nepopiratelně hezčí, čitelnější apodobně.

Ale.

Už nikdo se nezmiňuje o tom, že VGA = 4x více bodů, čili výpočtově 4x náročnější na procesor. Dnešní nejvýkonnější procesory mají 624Mhz, což je jen 2x více, než ve výše uvedeném případu. Jistě, nedá se to brát tak, že to bude 2x pomalejší, nějaká optimalizace jistě probíhá, ale stejně..

Co z toho vyplívá? Že VGA jsou pomalejší! Konkrétní případ je třeba v TT - na 520 zcela plynule, bez jediného škubnutí. Na 720 se obraz při otáčení celé mapy poškubával a třeba i práce v menu byla poznamenána nedostatečným výkonem procesoru. Navíc toto je obecný problém, né TT. Prostě je vidět, že ten procesor nestíhá.

Napadá mě tedy otázka, proč VGA, když to procesory nestíhají? Je to samozřejmě trochu přehnané, ale stejně je rozdíl vidět i na první pohled a podle mě to není zcela ideální.

Co vy na to? Prosím, no flame, je to jen úvaha.
Surgical (2364)|18.7.2006 14:38
Prestan uz psat vypliva, protoze to tluce do oci. Reka taky nepline a na zemnim plinu doma taky nevarite.
Vykon centralniho procesoru je jedna vec, pouziti grafickeho chipu nerkuli 3D akceleratoru (v pripade Axima 51v) druha.
Ze by nestihal Loox se 624MHz procesorem TomToma kvuliva VGA rozliseni se mi nepozdava, neb tentyz TomTom pracuje na daleko slabsim Aceru 311 zcela plynule. Vubec plynulost neplynulost TomToma zavisi od vice faktoru, nejvice pak na poctu kategorii (hlavne externich) POI, taktez na rychlosti komunikace a pouzite GPS, poctu a narocnosti dalsich uloh spustenych na pozadi atd...
Ostatne nejlepsim zpusobem objektivizace vykonu by bylo, kdyby sis provedl na svych masinkach treba Spb Benchmark plus dalsi a pak je porovnal, odkazy na podobne programky zde urcite najdes...i ve freewaru.
Jinak hotove benchmarky naleznes taky zde a zde
khooca (133)|18.7.2006 14:53
Nojo, sory, toho jsem si nevšiml :(. Btw když už mi opravuješ pravopis, budu Ti příště vděčný za diakritiku.

K věci.

Tebou zmíněný grafický akcelerátor, který má snad jen axim je k tématu nerelevantní.

Možná jsem se přesně nevyjádřil - jedná se mi o rychlost překreslování jednotlivých pixelů, potažmo celého obrazu (tedy s rychlostí třeba odezvy jednotlivých programů to nesouvisí) . U VGA je vidět postupné překreslování (v případě 720 tuším odzhora dolů), u QVGA to tak zřetelné není. Jistě, neříkám, že to je nepoužitelné, ale přeci jen je to vidět.

A poslední věc - benchmarky mě nezajímají. Stačí mi to co vidím.
Surgical (2364)|18.7.2006 15:10
Pokracuj pls ve svych zcestnych uvahach sam :)
PatrikL (383)|18.7.2006 15:25
OT: pozrite si na http://www.jbenchmark.com/index.jsp výsledok Dell X51v a môjho Looxa N520. Test sa robil na rovnakom rozlišení. Čo z toho vyplýva? Dell je riadne delo :)
atomion (1159)|18.7.2006 15:34
[QUOTE="PatrikL"]Dell je riadne delo :) [/QUOTE]
To už se ale pěknou dobu ví.. ;) V grafickém výkonu nad něj snad není!
flashman (1366)|18.7.2006 16:31
[QUOTE]Možná jsem se přesně nevyjádřil - jedná se mi o rychlost překreslování jednotlivých pixelů, potažmo celého obrazu (tedy s rychlostí třeba odezvy jednotlivých programů to nesouvisí) . U VGA je vidět postupné překreslování (v případě 720 tuším odzhora dolů), u QVGA to tak zřetelné není. Jistě, neříkám, že to je nepoužitelné, ale přeci jen je to vidět.[/QUOTE]
tož bys mohl zkusit toto
VoDo (87)|18.7.2006 17:10
[QUOTE="Surgical"]Prestan uz psat vypliva, protoze to tluce do oci. Reka taky nepline a na zemnim plinu doma taky nevarite.
Vykon centralniho procesoru je jedna vec, pouziti grafickeho chipu nerkuli 3D akceleratoru (v pripade Axima 51v) druha.
Ze by nestihal Loox se 624MHz procesorem TomToma kvuliva VGA rozliseni se mi nepozdava, neb tentyz TomTom pracuje na daleko slabsim Aceru 311 zcela plynule. Vubec plynulost neplynulost TomToma zavisi od vice faktoru, nejvice pak na poctu kategorii (hlavne externich) POI, taktez na rychlosti komunikace a pouzite GPS, poctu a narocnosti dalsich uloh spustenych na pozadi atd...
Ostatne nejlepsim zpusobem objektivizace vykonu by bylo, kdyby sis provedl na svych masinkach treba Spb Benchmark plus dalsi a pak je porovnal, odkazy na podobne programky zde urcite najdes...i ve freewaru.
Jinak hotove benchmarky naleznes taky zde a zde[/QUOTE]


Ha ha a co tvůj plin? Co to je?

JInak můj názor na VGA je ten, že pokud se doopravdy nebude využívat plné rozlišení 640x480 i v OS tak je VGA k prdu.
atomion (1159)|18.7.2006 18:42
To je napsaný úmyslně!! :sarcastic: (správně pro všechny okolnosti je vyplývá, voda plyne a na zamním plynu ...) :D Aby už bylo jasno

Když VGA tak jenom kuli realVGA jinak si také myslím že je nanic..
rhinos (113)|19.7.2006 11:37
a opravdovy duvod k napsani prispevku byl jakej?Vybiras novy zelezo a rozhodujes se mezi qvga a vga?a nebo te prudi ze ty mas "jen" qvga?
Popravde receno nikdy sem si nevsim ze by se vga "vykreslovalo" ani nejake pomalosti systemu z duvodu rozliseni.Ono uz i tva uvaha o rychlosti cpu a rozliseni je dost spatne zduvodnena.Musel bys predpokladat ze qvga tvuj procesor jen tim vykreslovanim zatezuje na 100% pak by se asi dalo s mnoha vyhradami souhlasit s tim ze na vga potrebuju 6x vyssi vykon,ale pokud ho vytezuje treba jen na 40% tak ti ten 2x rychlejsi procesor vicemene staci...a osobn esi myslim ze i 40% je zbytecne moc kdyz pominu ze nemuzes srovnavat vykon procesoru jen na zaklade kmitoctu...
beecher (9270)|19.7.2006 14:49
Nemluve o takovych drobnostech, ze system sam osobe prekresluje v bufferu a to jeste pouze ty casti, ktere se zmenily... ;)