Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Přesnos měření rychlosti radarem a navigací s GPS

pepa_ce4you (105)|10.7.2006 12:37
Ahojte mám dotaz neměřil si někdo jaké jsou přesné rychlosti s GPSky v navigaci s porovnáním s policejními radary. mám na mysli jestliu někdo jel třeba přes obec 53km/hod dle GPS a policie mu je skutečně naměřila a dala 2 bodíky či naměřili něco jiného. Jde mi o to čím se spíše řídit zda navigací či tachometrem. Vím že tu byla dříve taková diskuse ale poněkud jsem ji nenašel:(
neooo666 (243)|10.7.2006 12:52
Tachometr v automobilu má stanovenou odchylku směrem nahoru, tzn. jedete v reálu o něco méně než ukazuje tacho, takže důsledným dodržováním tacho rychlosti tu reálnou nepřekročíte. Použití jiného rozměru pneumatik samozřejmě přispěje k degradaci tachometrového údaje. Co jsem vypozoroval údaj na GPS se zobrazuje se zhruba 1-2sec prodlevu oproti informativnímu radaru instalovaném na vjezdu do některých měst - ten je přinejmenším rychlejší (refresh kolem 5x/sec) a patrně bude i přesnější s přihlédnutím k udávané přesnosti civilní GPS +/- 10m. Každopádně u všech měřících zařízení se vyskytuje tzv. nejistota měření a je to tolerance naměřené hodnoty oproti hodnotě skutečné udávaná výrobcem a příslušnou kalibrací či cejchováním, dle typu mají policejní radary odchylku +/- 3km/hod do rychlosti 100km/hod a +/- 3% nad 100km/hod
ipf (2136)|10.7.2006 12:58
Pokud máš qalitní GPSku tak podle ní. Mám vyzkoušeno na světelných radarech, co ukazují rychlost, že když jedu podle tachometru 50, radar ukazuje 46 a GPS podle kvality signálu a počtu družic 45-47.
ivanmart07 (88)|10.7.2006 16:39
Údaj analogového tachometra je dosť skreslený už len uhlom pohľadu. Rozdieľ je už pokiaľ sa naň človek pozerá mierne zhora alebo zdola pri nižších rýcholstia (20-80) erne zprava a zľava pri vyšších ( 80-160 ) . Takže aj nastavenie výšky sedadla tento údaj skresľuje. Ideálna pozícia, kedy sa človek pozerá presne kolmo na tachometer asi možná nebude. Pokiaľ napríklad ja na aute nastavím tempomat na cca 100 km/hod podľa tachometra, zresetujem priemernú rýchosť na palubnom počítači, tak palubný počítač ukazuje stále cca 96km/hod. Predpokladám, že tempomat udržuje rýchlosť konštatnú. No a podľa GPS idem 95-97 km/hod. Takže pri rovnomernom pohybe je GPS asi presnejšie, pri zrýchlovaní a spomaľovaní to už asi neplatí vzhľadom k oneskoreniu GPS. Možno by bolo zaujímavé to zmerať na aute s digitálnym zodrazovaním rýchlosti.
Jiri02 (62)|10.7.2006 21:11
Zdar! Veril bys spise udaji GPS. Zalezi, jake konstrukce je tachometr. Obycejny" tachometr pracuje tak, ze toci magnetem a indukovane virive proudy krouti kotouckem proti pruzince. Unavena pruzinka -> vetsi namerena rychlost. (Vytahanim pruzinky se delavala rychla motorka pred prodejem.)GPSka meri obdobne, jako tzv. integracni rychlomery, ktere byvaji dosti presne - BTW pouzivaji se na draznich vozidlech skoro stoleti. Princip mereni je, ze nemeri rychlost jako takovou primo, ale meri vzdalenost ujetou za urcity cas a z toho pak rychlost pocita. Tak nejak meri i elektronicke techometry, nevim ale presne, s jakym integracnim casovym usekem pracuji, odhaduji to na zlomek sekundy - a zobrazeni rychlosti byva casto primo cislicemi, ale nemusi tomu tak byt vzdy. U GPSky ten cas je par (malo) sekund. Proto take, kdyz prudce zabrzdite, GPS ukazuje nejakou rychlost, ktera spadne na nulu az po chvilicce. Takze kalibrovat tachometr je treba dostatecne dlouhou jizdou ustalenou rychlosti - par sekund nezrychlovat/nezpomalovat.
Obvykle "obycejny" tachometr udava o neco vetsi rychlost, nez je skutecna. Pouzijeme-li vsak vetsi pneu nebo dokonce kolo, muze se snadno stat, ze udana rychlost tachometrem je nizsi - pri stejnych otackach ujede kolo vetsi drahu.
Zkratka - verte spis GPSce.
BADMOPAR_ce4you (85)|19.7.2006 11:23
Můžu potvrdit,že tachometr moc přesnej není.Na autě mam pneu předepsaný výrobcem.
tachometr-60 km/h na tempomat
police radar-52km/h
GPS+TOMTOM-53km/h
Z toho vyplývá,že je jedno kolik jedeš,důležitý je kolik ti naměřej.A ještě se můžeš zeptat jestli maj radar homologovanej a jestli ti můžou předložit doklad o kalibraci.HE HE:D
z3rg_ce4you (48)|24.7.2006 23:39
Je to tak, bohuzel policajti uz jsou celkem pripraveny. Kolegovi automaticky dali fotku a na ukazku dokumenty o kalibraci radaru :)) Zrejme i PCR se obcas podiva na internet:D