Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

SmartMaps Navigator nepouzitelnym vrahem SD karty ? ;-(

Vlada165 (676)|10.7.2006 07:10
Tak jsem minuly patek ve 23.00 vecer (aby mne husa kopla) jen tak zkusil vygenerovat trasu jen z Litvinova do Libochovic, i kdyz ji znam a jel jsem az do Jeseniku, ale jen ze vyzkousim navigaci a jeste doma spustil simulaci v nejnovejsi verzi SM Navigatoru.
Nezbyla skoro zadna RAM, ale rikal jsem si "no tak spadne SM a pojede to dal...", ale ouha, kdyz jsem zjistil, ze mam na sve jinak bezproblemove 1GB SD porusenych a smazanych vetsinu souboru a musel jsem jeste pozde do noci obnovovat a rano jsem si netroufl navigaci spustit, abych mel na dovolene vubec podle ceko jezdit :-(.
Kdyz jsem jel domu z Jeseniku do Litvinova, tak uz o nic neslo a rikal jsem, ze schvalne zkusim navigaci (smireny s tim, ze si nebudu doma jisty, co zas mam na SD vsechno poruseno), i kdyz trasu nastesti znam a spustil jsem radeji PDA v nouzovem rezimu, kdy mel 24MB RAM a nic jineho nebezelo.
Kouslo se mi to uz v Lipove a je tedy prosim vubec mozne Navigator k navigaci pouzivat ? :-( ...
Dráček (68)|10.7.2006 15:48
No tak Smartmapy urcite nejsou dokonale, a ruznych neduhu ma ta aplikace docela dost....

Ale nakonec (za predpokladu ze je vypnute automaticke prepocitavani trasy) funguji vcelku normalne, a kdyz jsem testoval tak jsem s tim projezdil pulku cech... Pametove karty ruznych druhu a velikosti, od 1GB do 4GB....

Nekdy to spadlo, to je pravda, ale nikdy nijak destruktivne....
loox720 (15)|10.7.2006 22:00
Já používám poslední verzi,mám zapnuté centrování i otáčení mapy,po vygenerování trasy jsem se vydal přes Prahu.Zkoušel jsem sjet z trasy a vždy mi
to vypočítalo novou trasu bez problémů.
Vlada165 (676)|11.7.2006 07:04
Tak ted nevim, ale tusim, ze jsem mel zapnuto, aby se to na to prepocitani trasy zeptalo a mel jsem zapnute otaceni mapy (kde je bohuzel dost nekvalitni obraz, coz je ale urcite dan za rychlost jinak hezcich bitmap, nez vektoru).
Tu pamet to nejvic sezere hned, kdyz se necha spocitat nova trasa a pak bohuzel i behem jizdy jeste ubyva.
Kdyz jsem jeste mel jen verzi SM Standard, tak jsem se zaznamenaval trasu do Oziho a jeste zkusil spustit SM, abych se v pripade potreby mohl ryhle prepnout do mapy, ktera se mi zdala nejprehlednejsi, ale take jsem doma zjistil, ze se nekde cestou SM samy vypnuly i ve verzi Sandard, kdy mely te pameti k dispozici vic.
Nekdy se stane i kdyz v SM jen spustim samotnou simulaci, ze po ukonceni SM to chvili nevidi adresar SM na SD a za chvili se objevi, takze chvili take nevim, jestli opravdu neni zas smazany :-( ...

Dotaz na vyrobce: mel prosim jeste nekdo podobny problem a snazite se jej vyresit ? (takhle jsem si koupil "navigaci nenavigaci", kdyz se ji bojim na ceste, kde nemam moznost obnovovat data, spoustet :-(...)
PLANstudio (171)|11.7.2006 10:23
Dobrý den,

vámi popisované problémy nás mrzí, nicméně v tomto případě se určitě nejedná o závadu SW. Program na kartě nic nemaže a jeho činnost je vymezena systémem.
Podobný problém jsem navíc ještě neřešili.

S kartami obecně samozřejmě problémy občas jsou, jde ale o fyzický problém karty nebo PDA a SW toto neovliňuje.
Whippy (206)|11.7.2006 15:23
To PLANstudio

vy jste mozna ten problem neresili, ale tady: https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=7676&dd=0&fi=50 uz jsme dva kteri to v souvislosti se Smartmaps zaznamenali.
Netvrdim ze to musi nutne zpusobovat Smartmaps, ale jako moznost bych to nezavrhoval. Stalo se mi to pouze jednou a posledni dobou Smartmaps pouzivam celkem casto tak je mozne ze to s tim vubec nesouvisi...cas ukaze.
Vlada165 (676)|11.7.2006 15:25
Dobry den,

kdysi jsem mel kartu Adata 512MB, ze ktere se data opravdu sama ztracela a dal jsem ji radeji do fotaku, kde problemy nastesti nedela a ma soucasna 1GB (nevim ted typ, ale Adata to urcite neni) chodi od zari bez jedineho problemu.

Da se prosim nejak ten problem s ubyvanim RAM resit a mohu vam treba zaslat neco, co by k tomu pomohlo, anebo jsem vyhodil penize za program, ktery ted mohu pouzivat vlastne jen k prohlizeni map, kdyz v rezimu navigace ta RAM zmizi jeste mnohem rychleji a pokud by to opet navic smazalo SD, kterou nemam na ceste moznost obnovit, tak si jej skoro netroufam pouzivat ? :-(
Dekuji ...
petr22_ce4you (454)|12.7.2006 22:30
V tom programu asi fakt nebude nic, co by ty data mazalo. A uz vubec ne poskodilo filesystem.

V pripade pouziti "znackovych" karet typu Apacer, Adata, PQI a podobnych se ovsem muze dit cokoliv - nezapominejme ze navigace je sw, ktery neustale cte data z karty - tudiz i chvilkove preruseni kontaktu ve ctecce muze vest k poskozeni dat na karte. Spis bych to videl za hw zavadu, kdy vypadava spojeni karta/PDA a SM maji proste tu smulu, ze kartu porad pouzivaji ke cteni dat
Vlada165 (676)|13.7.2006 07:09
Jak jsem psal, aData mi tohle opravdu provadela, ale s mou soucasnou SD zadny od zari problem nemam.
PocketKim mi kdysi takto 2x pomazal RAM (nastesti uz jej pro jeho "rychlost" davno nepouzivam), ze neslo PDA vubec spustit, ale tu nastesti nebyl problem po hardresetu obnovit ani na ceste prave z SD.
Rekl bych, ze to nebude problem HW, ale spis SW, kdyz ta RAM uplne dojde, tak je otazka, jestli si PDA filesystem nekam "necachuje" a jak se k nemu pak zachova...
V kazdem pripade kdyz te navigaci nestaci ani 24MB RAM (v nouzovem rezimu) a casem uplne dojde na trase asi 330km uz asi ani ne po 30km, tak tam asi nebude neco v poradku.
Jak jsem simuloval tu trasu Litvinov-Libochovice a dokonce mi to smazalo tu SD, tak to sice nebylo v nouzovem rezimu (RAM bylo k dispozici mene), ale trasa byla mnohem kratsi.
Vlada165 (676)|14.7.2006 09:25
To PLANstudio

Tak jsem si vcera trochu hral a mam nejake poznatky, i kdyz nevim, jestli neco pomohou:

Kdyz nemohu pouzivat nejnovejsi verzi 2.8.6 a to ani s vypnutym otacenim mapy a automatickym prepocitavanim trasy (po spocteni navigacni trasy spotrebuje moc RAM a ta dale ubyva, az se PDA kousne), tak mne napadlo, jestli se stejne chova i starsi verze tusim 2.3.4.
Spoustel jsem v nouzovem rezimu s cca 26 MB volne RAM, vytvoril si trasu zadanim cca 10-ti bodu do mapy o delce asi 65km (pro kolo) a zjistil, ze starsi verze 2.3.4. si oproti nove 2.8.6. vytvori mene "navigacnich bodu v itinerari", ale hlavne pri tom spotrebuje mene RAM a nasledna simulace trasy probehne bez toho, aby mi RAM zmizela uplne (porad zbyvalo asi 2 dilky na vBaru - tusim 6 MB).
Pokud stejnou trasu vygeneruju ve verzi 2.8.6., tak na vBaru zvyval asi 1 dilek a RAM pri simulaci dale ubyvala a radeji jsem simulaci zastavil, kdyz na vBaru nebyl zadny dilek, aby mi to opet nezrusilo SD.
Dale jsem zjistil, ze pokud to delam opakovane ve verzi 2.3.4. a vzdy ji mezi tim uzavru a znovu spustim, tak je to bez problemu, ale jak to jednou udelam ve verzi 2.8.6. a pak spustim (jinak mozna bezproblemovou i kdyz na ceste a hlavne na delsi trasy jsem ji nezkousel) 2.3.4., tak ji potom take nezbyva ta RAM az do resetu PDA, tedy jakoby verze 2.8.6. "zrala nejakou RAM" a uz ji nevracela :-( ...
Da se prosim tento problem s RAM nejak resit, protoze kdyz uz jsem si tento program koupil, tak bych jej take pokud mozno rad pouzival?
Dekuji ...
Vlada165 (676)|14.7.2006 14:43
Jeste mne tak napadlo, nejsou prosim nekde k dispozici samotne *.exe fungujici s registrovanymi mapami od 2.8.6. aby se tak dalo pripadne vyzkouset od ktere verze zacala ta RAM rychleji mizet, anebo to delaji samotne mapy, ze obsahuji vic "navigacnich bodu" ?
PLANstudio (171)|14.7.2006 15:54
Domnívám se, že to bude spíše problém nárůstu velikosti navigačních dat.

Momentálně pracujeme na jejich výrazném zmenšení a zároveň na zrychlení výpočtu trasy. Předpoklad dokončení začatkem srpna.

Doporučuji do té doby Vám mohu zaslat všechny předešlé verze, nicméně asi bude jednodušší počkat na tu novejší verze. V případě zájmu Vám může poskytnout testovací verze, jakmile budou k dispozici.
Vlada165 (676)|17.7.2006 07:53
To PLANstudio:

Ano, to je pravda, ze 2.8.6 oproti 2.3.4. pocita trasu i mnohem delsi dobu a po skonceni vypoctu zbyde mnohem mene te volne RAM.
Zaroven treba oproti TomTomu si zvoli nejaky "svuj navigacni bod od ktereho zacne navigovat" misto nejblizsi krizovatky, anebo primo te, kterou si zvolim treba jako bod v mape a nevim, jestli by tohle take neslo vylepsit prave kvuli te velikosti navigacnich dat.

V sobotu jsem schvalne zkousel starsi 2.3.4. na kole na trase asi 68km.
Po vypoctu trasy zustalo cca 12MB volne RAM (coz u 2.8.6. byva kolem 6MB a pak porad ubyva).
RAM sice neubyvala a byla +- porad stejna, ale po 45km se najednou verze 2.3.4. sama ukoncila.
Kdyz jsem jsi znovu spustil, tak za chvili kousla PDA, ale po resetu se mi ulevilo, ze na SD to (doufam) nic nenakoplo a nevim, jestli to byla tenkrat nahoda, nebo porusila data jen 2.8.6. prave kdyz uplne dosla RAM, cemuz uz se ted radeji snazim vyhybat.

Pokud ma uz byt brzy srpnova verze, tak na ni samozrejme rad pockam a dam vedet, jak to s tou RAM vypada.
V pripade problemu samozrejme zkusim i ty starsi verze, zda se mi podari zjistit, od ktere verze zacala ta RAM tak ubyvat.
Dekuji za snahu o reseni problemu a drzim palce, at se to podari :-) ...
Vlada165 (676)|27.7.2006 07:21
Tak jsem vcera take zkousel na kole tu verzi 2.8.6d, ktera jak uz jsem se docetl byla v samoobsluze omylem a jen doufam, ze v te skutecne 2.8.7 (i kdyz bohuzel nevim, jestli se i dnes dostanu na kolo, ale projevuje se to i v simulaci trasy)
to bude s tou ubyvajici RAM konecne jinak :-(.

I kdyz jsem pred asi jen 30-ti km zkusebni jizdou pro 2.8.6d nastavil RAM umyslne tak, ze mela pred spustenim volne asi 24MB a jen 5MB "na disku" (logovani trasy si ani netroufam spoustet...), tak asi po 3km mi PDA psalo, ze dosla RAM, nabizelo k ukonceni SmartMaps (nic jineho nebezelo) a po ukonceni uz tam byla jen hlaska o dosle RAM, na kterou pomohl jen reset, ktery se v mem drzaku na kolo dela dost obtizne (uz jsem pro nej proto radeji do drzaku propiloval otvor) :-(.
Zkusil jsem to tedy alespon jen v rezimu bez navigace a asi po 3km uplne to same :-(.

Uz bych ale rad pouzival SmartMaps konecne k navigaci, kvuli ktere jsem si program koupil a ne jen k prohlizeni map doma a na ceste se jej dokonce bal spustit (viz. problem s porusenou SD a autem jezdim i 400km trasy) a doufam, ze uz to konecne bude v te verzi 2.8.7 fungovat, pokud uz je to ta slibovana "srpnova" :-( ...
PLANstudio (171)|27.7.2006 08:10
S RAM jsme zatim nic neprovadeli, tato zmena bude skutecne az v srpnu ve verzi 2.8.8.
Vlada165 (676)|27.7.2006 08:25
Tak to mi nezbyva, nez doufat a "modlit se" ;-) ...

Jeste jsem se ptal v jine diskusi, ale zatim bez bohuzel odpovedi:
Pokud SM zatim neumi navigovat jako OziExlorer (tedy i po lesnich cestach),
je mozne do pristi verze zabudovat i ukladani bodu z mapy do souboru, co se pouzivaji k "pasivni navigaci", aby se tak dalo pripravit predem vic "itineraru" treba i pro kolo, pokud chci pouzit i lesni cesty, po kterych SM odmita navigovat, ale vzdy je bohuzel objede velkym obloukem po silnicich i pokud dam treba "nejkratsi"? Dekuji...
PLANstudio (171)|27.7.2006 15:19
[QUOTE="vladas"]Pokud SM zatim neumi navigovat jako OziExlorer (tedy i po lesnich cestach),
je mozne do pristi verze zabudovat i ukladani bodu z mapy do souboru, co se pouzivaji k "pasivni navigaci", aby se tak dalo pripravit predem vic "itineraru" treba i pro kolo, pokud chci pouzit i lesni cesty, po kterych SM odmita navigovat, ale vzdy je bohuzel objede velkym obloukem po silnicich i pokud dam treba "nejkratsi"? Dekuji...[/QUOTE]

Bohužel si neumím představit jak by toto fungovalo.
Každopádně teď chceme čas věnovat výraznému vylepšení hledání - zmenšení velikosti navigačních dat a zrychlení výpočtu.

Pokud chcete přidat nějaké lesní komunikace do navigace, stačí zaslat jejich popis či umístění a my je do další verze doplníme.
Vlada165 (676)|28.7.2006 07:21
Mam na mysli zkratka jen ulozeni do souboru tech bodu, co vytvari takovou tu "tlustou zelenou caru", podle ktere se pak da navigovat "pasivne".
Sice to pak nenavadi samo a musi se to sledovat, ale muzu si tam dat jakoukoliv lesni cestu, ktere se SM bohuzel obloukem vyhne i pokud umistim body pro navigaci primo do ni a hlasit vsechny tyto cesty (protoze nikdy nevim predem, ktere vyuziju) by bylo moc obtizne a slozite :-(.
(dalo by se pak pripravit tech cest vic predem, anebo je hlavne pouzivat opakovane a ne vzdy pracne rucne zadavat znovu...)
Zkratka jen ty body z mapy ulozit do souboru a pak je zase moc nacist ...

(doplnit bych tedy potreboval do navigace vsechny viditelne lesni cesty v Krusnych horach a Jesenicich, ale to by se asi opet navigacni data zvetsila a zhorsil ten problem s RAM...)

Ano, to vylepseni hledani a zmenseni navigacnich dat ma opravdu urcite nejvetsi prioritu, protoze zatim porad bohuzel program nemohu vubec pouzivat :-(...

Zkousel jsem zatim jen doma tu 2.8.7, vypocet asi 30km cyklotrasy zadane asi 8-mi body z mapy trval opravdu dost dlouho (coz by se jeste dalo vydrzet), ale horsi je, ze pokud umyslne zadam nejaky "okruh", tak SM se na nej uplne vykasle a misto aby nejakou silnici normalne (logicky) "projel", tak do ni vjede casto uplne z druhe strany a pak jede zase zpet, (mozna to vychazi kratsi, ale pro cyklotrasu v horach to neni prave "prakticke" ;-(...) a muzu mu ty prujezdni body do te komunikace, kterou chci jen projet vkladat kam chci :-(.
Hned po vypoctu nezbyla skoro zadna RAM (a to jsem ji jeste musel v nastaveni systemu uvolnit skoro celou pro programy a jeste ze skoro vse vetsinou instaluju na SD) a po male chvilce simulace teto trasy nastalo opet "Out of Memory", a opet nebyla chvili videt data na SD, i kdyz nastesti jen do Resetu a doufejme, ze to opet neco na SD opravdu neposkodilo, jako minule, coz uz asi bohuzel nemohu mit ted po te neprijemne zkusenosti jistotu :-( ...
PLANstudio (171)|28.7.2006 08:53
OK, uložení značek nějak vymyslíme, to by mělo jít.

Co se týče výpočtů a nesmyslů, určitě to bude spojeno s problémem s RAM. Při jejím nedostatku se to může začít chovat nestandardně.

Věřím, že ve slibované další nové verzi již s tím problém mít nebudete, stejně jako jej nemá drtivá většina uživatelů již nyní.
Džanek (194)|29.7.2006 09:05
pro PLANstudio: sice to sem nepatří, ale chci se Vás zeptat, jestli neplánujete verzi SmartMaps Navigator i pro system symbian UIQ.

Děkuji
PLANstudio (171)|30.7.2006 23:58
Rádi bychom, ale ještě jsme nenarazili na toho správného programátora :-(
Vlada165 (676)|31.7.2006 07:01
A jeste mne tak napadlo, kdyz se zadavaji ty "zelene body pro pasivni navigovani", tak je docela otrava potvrzovat zadani kazdeho bodu v menu.
Neslo by prosim radeji (jako treba v OziExploreru) jednoduse "Zapnout funkci pridavani, ci insertu bodu" a po jejich zadani ji zas jen jednoduse vypnout ?
Dekuji ...
Vlada165 (676)|18.8.2006 07:07
Tak jsem se tesil, ze uz zitra na dovolene budu moct zacit SM konecne pouzivat (co jej mam koupeny, tak jej zatim mohu bohuzel pouzivat jen k prohlizeni map doma), ale jak jsem tak pochopil z popisu i po vyzkouseni, tak ta verze 2.8.8 zatim jeste neni ta, co resi ten problem s ubyvajici pameti, ze ?

Kdy by prosim mela ta verze vyjit, protoze uz docela zazinam uvazovat, jestli si za program nemam nechat vratit penize, pokud jsem jej jeste nemohl vyuzit k navigaci (a to ani k "pasivni"), i kdyz to bych docela nerad, protoze se mi jinak program libi :-( ...

Jeste jsem tak postrehl, ze ta RAM ubyvala i pokud jsem jen rucne posunoval mapu a zatim co jsem takto prohlizel trasu asi 50km dlouhou, tak RAM ubyla ze 6MB volnych az na 1.5MB a pak se program sam ukoncil.
(bohuzel mu RAM nedostacuje ani v nouzovem rezimu, i kdyz toto v nouzovem rezimu nebylo)
prach (60)|31.8.2006 11:39
Dobrý den,
hlásím, že mi taky došlo ke zborcení dat na kartě při používání SmartMaps. Počátkem srpna mi PLANstudio instalovalo mapy do PDA, protože mi stará verze sw ve WM2005 nefungovala. Odjel jsem tedy na Šumavu i s novou mapou 1:25000 a těšil se na navigaci. Asi po dvou dnech používání (spouštěl jsem navigaci jen na nejasných křižovatkách) mi pda hlásilo, že mám smartnav přeinstalovat, protože je nedostupný. Výsledek: Nečitelný adresář SmartNav na kartě (chyba 13). Takže jsem si šel koupit papírovou mapu a po zbytek týdne byl silně rozladěn, protože notebook i instalační media zůstaly doma. Teď po návratu jsem kartu strčil do čtečky a v ní byla většina dat v adresáři čitelná, pouze zmizel smartnav.exe a byly tam asi 3 soubory nesmyslných názvů a délky. Překopíroval jsem tedy všechno použitelné na novou kartu, nainstaloval pár map a update na verzi 2.8.8 a zdá se, že všechny mapy i s registračními klíči jsou použitelné. Starou kartu jsem zatím nemazal, mohu poskytnout k analýze (4GB A-data). Nemám nainstalovanou indikaci volné RAM, nicméně PDA se kousalo častěji než bych u nové instalace očekával, pravděpodobně častým spouštěním smartmaps opravdu docházelo k úbytku RAM.

Ivan Prachenský
FSC N560
Vlada165 (676)|31.8.2006 18:02
Nektere A-data jsou pro data nebezpecne samy o sobe, jak se tu muzes nekde docit a 512MB zlobila i mne, ale ted ji tam nemam a s tou RAM se mi to stalo na karte, ktera mi chodi jinak bez problemu.

Srpen skoro pryc (uz mam po dovolene, kde jsem SmartMaps potreboval) a ta slibovana verze nikde :-(

Ty mas alespon notebook, ze ktereho se to da obnovit i na ceste (i kdyz neni moc prakticke a nekdy hlavne bezpecne jej s sebou zbytecne tahat treba na dovolenou), ale ja jej nemam a vypada to, ze krome PDA budu muset nosit na vylety se SmartMaps (pro jistotu) jeste na zadech cele PC i s klasickym 17" monitorem abych mohl obnovovat data na karte ;-( ...
prach (60)|1.9.2006 11:19
Včera jsem stahoval verzi 2.8.8 z 18.8. tak si myslím, že je to ona. Jenže 18.8. jsem byl akorát na cestě na hory.

Notebook sice mám, ale jako náhradu desktopu 16" obrazovka a váha i se zdrojem 5 Kg. SONY VAIO a ten taky nechci tahat všude.

Mimochodem ta A-Data 4GB mi chodila rok bez problému v MDA III a kdybych si ho nerozbil, věřím, že by chodila i nadále. Kupoval jsem ji hlavně kvůli rychlosti. (150×). Teď mám Pretec (133×) a ta rychlost se pozná. A když je dám obě do čtečky, tak Pretec ukazuje o trochu menší kapacitu. Holt jiné uspořádání obvodů.
Vlada165 (676)|1.9.2006 11:31
Ja myslim, ze to ta 2.8.8 jeste neni, protoze tam slibovali optimalizaci navigacnich dat a v novinkach o tom nic nepisou a jen tam pridali takove (alespon pro mne) zcela nepodstatne drobnosti - pro mne je dulezite, abych mohl program po nekolika mesicich od zakoupeni konecne zacit pouzivat a jeste se nemusel bat, ze nekde na ceste zustanu bez navigace uplne :-( ...

Take bych rad 4GB misto me nedostacujici 1GB, ale u meho Yakuma DeltaX pisou ze umi jen 1GB (i muj starsi fotak Panasonic FZ10 asi umi podle popisu max. 2GB), jeste mi nikdo nepotvrdil, ze v Yakumu pouziva i vic a nikde v okoli nemam obchod, kde bych to mohl zkusit :-(
Vlada165 (676)|6.9.2006 09:23
Bude prosim nekdy ta slibovana "srpnova" verze s upravenymi navigacnimi daty a lepe hospodarici s RAM ?
Uz je zari a porad nic a rad bych program konecne po nekolika mesicich od zakoupeni zacal pouzivat, protoze v zime uz moc na kole jezdit nebudu :-(
Dekuji ...
PLANstudio (171)|6.9.2006 09:39
Dobrý den,

ještě na ni pracujeme, prosím ještě o chvíli strpení. Rádi bychom vše pořádně otestovali a dopracovali všechny zamýšlené vylepšení.