Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

IGO/tom tom

marcam (15)|3.7.2006 14:31
Ktora GPS navigacia je podla vas lepsia, IGO alebo tom tom ? Mam HP6915. Dakujem
Surgical (2364)|3.7.2006 19:04
Pokud odmyslime nektera specifika, pak vychazejme predevsim z dostupnych mapovych podkladu pro oba programy a kde s nimi hodlame cestovat.
TomTom je perfektni v zapadni Evrope, ma lepsi hlasove povely a jejich syntezu, bezkonkurencne nejergonomictejsi ovladani atd.
iGO je skvely program a jeho sila se hlavne projevuje v oblastech, kde je zmapovani TomTomem zcela nedostatecne, tedy vychodni a jizni Evropa...

Jinak zvyknout se da na vsechno, i na sibenici, kdyz uz visis, ani dolu uz se ti pak nechce...
Docent (1234)|24.9.2006 10:00
TomToma používám pár měsíců a zkušenosti jsou dost rozporuplné, hlavně vybírá trasy, které já bych si nikdy nevybral:
Nejkratší to bere přes kozí stezky, i neprůjezdné, nejrychlejší to bere oklikami, přičemž "nejrychlejší" je to zřejmě jen v hlavě programátorů (třeba od Kladna na Hradec Králové má být nejrychlejší od Ruzyně na Radotín a přes Barrandovský most po Jižní spojce, zatímco nejkratší znamená u letiště sjet na Přední Kopaninu a Nebušice (cesta je o 300 m kratší, zato o 10 minut delší než po Evropské) a pak za Kulaťákem tvdošíjně naviguje uličkami na Milady Horákové, kde se ovšem ve skutečnosti nedá odbočit doleva do centra...).
iGo mám od včerejška, takže jsem si zatím jen vyzkoušel naplánovat pár tras, a při volbě "ekonomická" to naplánuje přesně tudy, kudy bych si zvolil cestu sám podle zkušeností nebo podle mapy.
Ještě mám objednaný Trial Dynavixu, takže uvidíme, jak povídal slepej hluchýmu :-).
M66 (116)|25.10.2006 07:24
Docent: ona se některá specifika dají dost těžko SW zpracovat, zvlášť u navigací. Je dán algoritmus, u některé firmy dobrý, u některé špatný, a z toho vychází trasa.
Když si zvolíš nejkratší trasu (KL->HK), tak trasa o 300m kratší je prostě kratší, při této volbě je čas jízdy kritérium, které se nebere v úvahu. Jde jen o kilometry a považuji to za nejsnadněji programovatelnou, ale v praxi za naprosto nevhodnou, volbu.
A co se týče toho, že TT zvolil trasu přes Barrandovský most a Jižní spojku jako nejrychlejší, tak s tím bych vcelku souhlasil. Tento směr často jezdím. Zbořený kamion žádný SW samozřejmě nezohlední, zkouším různé zkratky, které v podstatě vždy "jedou", ale ve výsledku nula od nuly pojde. I když TT znám jen z místa spolujezdce od známých, tak se mi nezdá špatný.
Docent (1234)|25.10.2006 08:18
Trasa na HK přes Jižní spojku může být nejrychlejší tak od 23.00 do 4.00, jinak dost těžko ;) . U TomToma prostě chybí propočet trasy ve variantě "ekonomická" nebo "optimální" nebo prostě něco v tom smyslu... Má ji jak iGO, tak třeba Mapfactor-
oltcit (1098)|26.10.2006 00:14
Nápodobne tortoise :yes: :)
Docent (1234)|26.10.2006 08:37
[QUOTE="M66"]A co se týče toho, že TT zvolil trasu přes Barrandovský most a Jižní spojku jako nejrychlejší, tak s tím bych vcelku souhlasil. Tento směr často jezdím.[/QUOTE]
Mno, jenže na ten Barrandovský most to bere z okruhu přes Radotín a po Strakonické... Když chci jet z Kladna na Příbram, tak to pro změnu vezme na Barranďák přes Barrandov, a protože se z týhle cesty nedá sjet na Strakonickou přímo, tak velí přejet most, sjet na Modřany, na sjezdu na světelné křižovatce se otočit a šup zpátky přes most a z mostu sjet na Strakonickou...
Jinak řečeno, u těchto konkrétních 2 tras úplně obráceně, než by člověk normálně jel...
Ivo Pokorný (400)|13.11.2006 10:13
Me celkem zarazi dost rozdilne vypocty trasy mezi obema programy.
Pocitam trasu z domu do jedne ulice v C.B. v obou programech nejrychlejsi variantu.
TTN mi naplanuje cetu pres dalnici 243km za 3:00hod.
iGO mi naplanuje cestu jihem republiky 186km za 2:38hod.

Pokud odnutim TTN pouzit stejnou cestu jako nasel iGO (prujezdnimi body), jsem na vzdalenosti 189km a case 3:08hod., tedy rozdilem 30min. Pritom mi TTN pocitata cas celkem presne (zkusenost po par tis. km s timto programem).

Pokud donutim iGO pouzit trasu co mi naplanoval TTN (po dalnici), vyjde mi 236km a 2:43hod. Tedy asi o 1/4 hodiny mene nez TTN.

A ted podle ceho se mam ridit, kdyz nekde potrebuji byt vcas... :-)
Kocir (836)|13.11.2006 12:21
Nelze to takhle porovnavat nebot:
- TomTom kdyz pocita rychlost projeti trasy, tak nepocita s pouze max.rychlosti dane komunikace. Pocita s rychlosti nizsi. Na dalnici napr. 125 (coz je real, pokud jedete podle rychlomeru v aute). Tomtom navic bere v potaz zpomaleni v zatackach. Zkuste si pustit DEMO tam to uvidite.
- IGO naopak pocita s max. rychlosti dane komunikace. Naplanujte s A-B po dalnici bez odboceni a uvidite rozdilny cas na trasu mezi TT a IGO
- IGO ma trasu RYCHLOU, KRATKOU, EKONOMICKOU
- TT ma trasu RYCHLOU a KRATKOU. Ta RYCHLA u TT se rovna EKONOMICKA u IGO.

Diky tomu, muzou casy u TT vychazet jinak a proto naplanuje i trasu nasledne jinak nez IGO.
Da se tedy rici, ze pokud prekracujete povolenou rychlost pak jezdete podle IGO.
Pokud pojedete podle IGO pravdepodobne, cas prijezdu bude pozdejsi nez vam puvodne naplanovalo. U TT to vetsinou stihnete presne nebo malinko drive.

Osobne pokud jedu na cas, tak jezdim podle TT.
Ivo Pokorný (400)|13.11.2006 12:54
Je mi jasne, ze algoritmy budou trochu jine.
Zkusil jsem prepocitat v iGO ekonomickou a ne nejrychlejsi, presto je rozdilna od nejrychlejsi u TTN.
Jak jsem psal, najezdil jsem toho hodne s TTN a byl jsem spokojeny. Chtel jsem ted porovnat s iGO, ten mi navrhnul o asi 60km kratsi trasu nez TTN a udajne i rychlejsi. Proto jsem zavahal. Asi tu navrzenou trasu od iGO zkusim projet, ale s TTN, abych vedel jak vyjde cas...
Mr.B (27)|13.11.2006 13:03
To, že je IGO velice optimistické, je celkem známá vlastnost. Člověk k výslednému času musí připočíst 10 - 15% a pak je to celkem OK.
Docent (1234)|13.11.2006 15:17
[QUOTE="Kocir"]
- TT ma trasu RYCHLOU a KRATKOU. Ta RYCHLA u TT se rovna EKONOMICKA u IGO.[/QUOTE]
Blbost. Z Kladna na Hradec Králové vypočte iGO ekonomickou přes Prahu po Evropské, přes Letnou a po Sokolovské a Českomoravské na Černý Most, TomTom rychlou po obchvatu, přes Barrandovský most a po Jižní spojce.
Jinak iGO počítá dojezd z průměrné rychlosti přes obec 50 km hod., což je zvláště v Praze ve špičce na 2 věci...