Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

PDA na kole

Vlada165 (676)|26.6.2006 07:30
Neodolal jsem a po navigaci autem i pesky jsem si udelal drzak na cihlu (Yakumo DeltaX) uz i na kolo a je to parada, kdyz naviguje TomTom a na pozadi Ozi zaznamenava trasu, ukazuje nadmosrskou vysku atd., akorat baterka vydrzi tak na nejakych 60 az 80 km a budu s sebou asi muset vozit muj maly "Czernobyl" (nahradni zdroj s osmi tuzkovkami)

Akorat mi ale dela starosti, ze nemam horske kolo, ale pologalusky a na tech deravych silnicich jsou to obcas pekne rany a navic pekne pralo slunicko do displaye, u ktereho jsem mel radeji (kvuli baterce a i aby se mene hral) alespon vypnute podsvetleni, i kdyz na nej bylo dost blbe videt, ale alespon TomTom videt byl, i kdyz radeji zapnuty zvuk take asi zral baterku a navic mi ze vseho nejvic rezonoval stylus, co z mne pekne znervoznovalo a nevim, jestli by pod nej neslo "neco nacpat", abych pak nelitoval anebo jej jinde neztratil.

Pisu to ale hlavne proto, ze se chci zeptat, jestli s tim nekdo nemate nejake (hlavne spatne) zkusenosti, protoze na slunicku musi byt v PDA asi pekne horko a navic ty otresy - neodeslo uz nekomu takto PDA, nebo ho tak vozite v pohode ?
(precejen "Garmin zdarma s novym kolem" radeji nechci a PDA mi vyhovuje mnohem vic, i kdyz je asi zranitelnejsi a hlavne v desti)

Dik...
spamoid (83)|26.6.2006 08:49
Bohuzel zkusenosti nemam, spis jsem se chtel zeptat na navigacni schopnosti TT pri jizde na kole - jezdil jsi po cyklostezkach, nebo po silnicich?
Diky moc za info :)
Vlada165 (676)|26.6.2006 09:01
Zkusil jsem nepred navigaci "nejkratsi", ale na pologaluskach se mi polnacky moc nelibi (i kdyz se jim obcas treba na horach vyhnout neda), takze nakonec navigace "cyklo" ale po silnicich (z nasi "cyklostezky" ve Flajske obore mne vyhodili myslivci, ze je pristupna az od 1.7. do 30.8., takze "hlavne ze ji mame" ;-(...) a bylo dobre, ze to kupodivu i celkem presne odhadlo dobu dojezdu (zatim jsem tak jel prvne a vetsinou rovinky, jen par kopecku, tak uvidim priste, tedy pokud PDA vydrzi ;-)...)
Byl by hezky i Ozi, nebo SmartMaps a sledovat co je kolem v mape za zajimavosti, ale bohuzel jem musel setrit baterku a bez podsviceni na to bylo videt dost blbe a cim vic programu bezi, tim to asi vic zere :-(.
ZdenekP (224)|26.6.2006 10:49

Tady jsem kdysi narazil na stránky nějakého podobnáho nadšence.

Ještě jsem někdy viděl i popis jak si navigaci přidělat na kolo (měl to včetně brašny na baterky,.... Bylo to docela zajímavý, ale url už nevím.
ZdenekP (224)|26.6.2006 10:52
Hele, tak jsem to objevil http://www.gpsweb.cz/misun.htm
spamoid (83)|26.6.2006 13:03
Tak to jsou hodne zajimava reseni napajeni a uchyceni PDA na kolo... Hlavne napajeni vyzaduje elektro znalosti a notnou davku sikovnosti! Opravdu koukam, co vsechno se da vytvorit :yes:
Vlada165 (676)|26.6.2006 16:17
To ja jsem jen odsrouboval vrsek z original drzaku za 400Kc (do auta mi lepe pasuje drzak z Plusu za 199Kc, ktery jsem si koupil az pak, ale i tento drzak jsem neznicil a da se normalne sundat a znovu sestavit pro auto), udelal na nej cipant z plechu na riditka a i kdyz to drzi, tak pro jistotu jeste "ozdobil" (ucel sveti prostredky) gumickou od rexovky aby to pri velkem drncnuti nahodou nevyskocilo a v pripade deste by to doufam stacilo zabalit do igeliteku a prebrnkbout dalsi gumickou.

Na pesi turistiku jsem si na opasek udelal pouzdro s 8-mi dobijecima tuzkovkama, kterym normalne USB kablikem dobiju 4.5x hlavni baterku (nemusim ji tak vubec vyndavat), ale na kolo se mi to zda tezke a premyslim, jestli nenapadne nepropojit do serie baterky z predniho i zadniho svetla (ktere tam mam stejne jen kvuli policajtum a asi nikdy potrebovat nebudu, protoze za tmy nejezdim), ale asi by tam take chtelo dat dobijeci (kvuli vetsimu proudu a normalni by asi byly hned pryc) a akorat skoda, ze vzadu jsou 2xAAA a vpredu jen jeden monoclanek a ja bych tam na dobiti potreboval alepon 4 tuzkovky 2700mAh v serii, aby to dobilo alespon 2x, coz uz by mohlo stacit i na delsi vylet, kdyz samotna hlavni baterka byla jen na 56km bez podsviceni a jeste jen tak tak (bezel mi TomTom a Ozi soucasne)
Croog (12)|26.6.2006 16:24
V těchto dnech nad tímto také začínám bádat. Přesněji řečeno včera jsem měl první testovací cyklovýlet s navigací. :) V prvé řadě přišlo rozhodnutí, že přímo na řidítka navigátor nedám. (V mém případě smarphone, s PDA by to ale bylo stejné.) Tam je příliš otřesů a málo místa. Zkusil sem tedy brašnu na řidítka, ale byla neforemná, nedržela dostatečně pevně a vršek byl sice připraven k vložení mapy, ale za deště by stejně utrpěla újmu, protože to bylo děravé. Prostě nic moc.

Druhý pokus byl o mnoho zdařilejší. Odněkud :)) jsem vytáhnul druhou brašnu na řidítka, která je vystužena, drží tvar, lépe sedí na řidítkách a hlavně na vrchu má z tvrdého igelitu kapsu na mapu, která nepromokne a dá se v případě potřeby odejmout, protože ji drží suchý zip. To už bylo mnohem použitelnější. (Už předtím jsem se po podobné pídil, ale nakonec jsem jí k mému velkému překvapení místo na googlu nalezl u nás ve spíži. :D ) Zatím jsem se tedy dostal tam, že zabalím telefon do toho mapníku a mohu při jízdě koukat na displej, telefon je v relativním bezpečí před otřesy, protože leží na pružné látce a dokonce je v obalu odolnému proti vodě. Jak prosté. A ještě jsem ušetřil stovky korun za drahé obaly.

Nevýhod je ale zatím spousta. Skrz ten tlustý igelit mapníku je i při zapnutém podsvícení špatná viditelnost displeje, protože dost odráží sluníčko. To možná půjde obejít tím, že koupím lepší obal a plácnu ho na ten suchý zip místo mapníku. Jak jsem zjistil, bez podsvícení to ale stejně nemá cenu, takže by to hlavně chtělo vyřešit to napájení. Neprodávají se nějaká novodobá dynama na kolo? Tohle řešení by bylo nejlepší. :))

Pokud budete chtít foto té brašny, tak napište, přijde mi to nejlepší řešení umístění něčeho podobného na řidítka..
osch (1330)|26.6.2006 17:46
Problém by možná vyřešilo dynamo v náboji předního kola. Někde jsem to náhodou viděl, ale už nevím kde. Ještě se po tom kouknu.
Croog (12)|26.6.2006 18:13
Stačí zadat "dynamo v náboji" do googlu a vyjede informací celkem dost. ;) Teď jsem to ale chvilku studoval, a pokud bych nejel na opravdu dlouhou expedici na kole, tak by bylo asi vhodnější prostě sehnat nějaký nabíječ na akumulátory. V mém případě ideálně nějaký výrobek na 4 AA tužkovky s výstupem na CL adaptér. To už by bylo 6V / 10Ah (EDIT: To je blbost, má to být 6V/2,5Ah)... Musím zagooglovat, to se přece musí prodávat. Resp. tady se to určitě také někde bude řešit, nevěřím že ne. ;)
Erikt68i (266)|26.6.2006 21:43
A proč nepoužít 6V gelovou PB bezúdržbovou baterku z UPS? Dát tam 1 až 2 diody 3A do serie ani ne tak pro ochranu proti přepólování ale na snížení napětí "bezeztrát" a je to. Kapacita v Ah mnohem větší než všechny ty tužkové články, objem a hmotnost srovnatelné. A nabíječka taky není problém. A cenově to vyjde mnohem levněji než tužkové baterky.
ElSoft (1244)|26.6.2006 22:02
no já uvažoval o Pb akku 6V 9Ah, rozměry 98.5x56x118mm, váha 1.57kg, nebo o Pb akku 6V 5Ah, rozměry 70x47x101mm, váha 0.96kg
S těmi diodami bych nesouhlasil, napětí na akumulátoru se ti pohybuje v dost velkém rozpětí podle stavu nabití. Proto by byl lepší stabilizátor na přesných 5V a nejlépe nějaký spínaný, který má mnohem větší účinnost než běžné lineární stabilizátor.
Croog (12)|27.6.2006 10:46
1,5kg, to je hrozně těžký! Je ale pravda, že cena je dobrá. Já osobně to vidím tak, že si koupím obal na 10x AA baterie, bez jakékoliv další součástky (max zenerku) na to napájím CL napájecí konektor jako je v autě (který jsem ale zatím nenašel ani v GME :? ) a mobil, GPS, pda.. budu nabíjet normální autonabíječkou, která chce logicky 12V. A na nabíjení AA baterek mám chytrou a velmi rychlou nabíječku, kterou nemusím kontrolovat(!).

Vycházím z toho, že se mi zde totiž válí asi 8 stejných AA nimh 2000mAh, které bych na to mohl použít.. Problém je, že potřebuju ještě dvě a od stejné značky je sehnat nelze, takže je otázka, jestli by šlo tyto baterky skombinovat s nějakými se stejnou kapacitou, ale od jiného výrobce, či by to byl problém a baterky by trpěli :?:
EDIT: Asi nejdříve vyzkouším, jestli by se ta autonabíječka nevystačila s 9,6V...
ElSoft (1244)|27.6.2006 11:36
zásuvku máš tady.
Těch 9,6V by mělo stačit, spíš se bych se bál o Max proud který z toho vytáhneš, přeci jen spojení tolika článků dohromady se ti sečtou i jejich vnitřní odpory a při větším proudu bude docházet k rapidnímu snížení napětí. Nemluvě o tom že 2000mA/h ti bude stačit tak na jedno nabití PDAčka (ale i to někdy stačí).
A tu Zenerku bych tam určitě nedával, ta se dá použít pouze tam kde máš zaručen konstantní proud, tady by se ti nikdy nepovedlo vypočítat předřadný odpor.
osch (1330)|27.6.2006 18:16
MyPower ALL - kapesní elektrárna pro PDA, mobil či notebook
beecher (9270)|27.6.2006 18:45
Osch: To jest pekne, dokonce i designove... :yes:

Akorat by to chtelo uz ty nekolikrat vyrobci slibovane palivove clanky, nejlepe na alkohol... ;)
Surgical (2364)|27.6.2006 23:24
Ty by byly vecne suchy...
beecher (9270)|28.6.2006 00:13
:D :D :D
Croog (12)|29.6.2006 21:06
Tak sem se konečně dostal k tomu abych si zase trošku zakutiloval. :D Vzal sem těch 8 AA nimh baterek, připojil nabíječku do auta pro mobil a nabíjení jelo jak po másle. :cool:

http://data.pivohoryrum.net/cyklogps/IMG_6119.JPG

Nabíječka zvládala nabíjet dokonce i při 8,4V. Na tohle napětí mi to padlo z toho důvodu, že jedna baterka asi nebyla dobře nabita a doslova klekla na 0V... Teď si jí zpracovává nabíječka, tak uvidim, jak hodně utrpěla újmu.. Chvilku sem dumal jak tomuto niceni baterek predejdu bez slozitych obvodu a asi tam dam jednoduse 7 baterek = prave tech 8,4V a kdyz jedna padne, tak se proste ukonci nabijeni.. Jak proste. :))

Jinak kdo chce vidět tu brašnu na řidítka tak zde:
http://data.pivohoryrum.net/cyklogps/IMG_6121.JPG
http://data.pivohoryrum.net/cyklogps/IMG_6122.JPG
http://data.pivohoryrum.net/cyklogps/IMG_6123.JPG
Ja vim, nic profi, ale přístroj je v ní v absolutním bezpečí a mám ho pořád na očích. :)

(Uvedené "postupy" jsou použitelné i pro PDA, takže doufám, že vás telefonem nepohoršuju..)