Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

4 GB SD karty - problémy s jejich formátováním a viditelností ve čtečkách paměťových karet

Miloš Strouhal (3997)|22.6.2006 12:08
Jelikož se nám na obchodě množí reklamace nových 4GB SD karet, zakládám tuto diskuzi na kterou budu odkazovat všechny zájemce o zakoupení těchto velkokapacitních karet na našem e-shopu či přímo na prodejně. Nové 4GB SD karty značek A-Data, Pretec a Transcend jsou dle našich zkušeností velmi citlivé na to v čem je uživatel formátuje. Zároveň si s nimi poradí jen opravdu málo čteček paměťových karet. Většina čteček tyto karty vůbec nevidí, a okamžitě po vložení vyzve uživatele ke zformátování. Pokud tak uživatel učiní, není pak nic neobvyklého, že je karta některými čtečkami zformátována na podstatně nižší kapacitu. A nebo dojde ke zformátování na správnou kapacitu, ovšem za cenu toho, že od tohoto okamžiku již SD karta není viditelná ve většině druhů PDA/MDA. Ty čtečky paměťových karet jež si se 4GB SD kartami bez potíží poradí (například tato od značky i-tec), karty bez potíží vidí, a umožňují s nimi plnohodnotnou a bezproblémovou práci, nejsou rovněž doporučeny na formátování těchto SD karet. V případě pokusu o zformátování sice dojde ke zformátování SD karty na příslušnou kapacitu 4 GB, ovšem karta je od tohoto okamžiku opět neviditelná pro většinu PDA/MDA zařízení. 4 GB SD kartu tedy doporučujeme formátovat POUZE a JENOM přímo v PDA/MDA zařízeních, ve kterých kartu hodláte používat, a to za pomocí známých utilit jako je Pocket Mechanic, Resco File Explorer či SPB Pocket Plus. Karta tak bude správně naformátována na kapacitu 4 GB, a zároveň bude pro PDA i tu správnou čtečku 100 % čitelná. Pokud tedy budete dodržovat zmíněný postup, nebudete mít se 4 GB SD kartami problémy. Osobně používám 4 GB SD kartu od značek A-Data a Pretec již mnoho týdnů bez potíží. Stačilo mi jen si najít tu správnou čtečku paměťových karet, jež 4GB SD kartu bez problémů zvládá, a kartu formátovat opravdu jen za pomoci PDA/MDA.

Netvrdím, že se vždy musíte setkat u 4GB SD karet se stejně problémovým chováním jako já, určitě je na trhu nějaká čtečka paměťových karet, s níž lze tyto karty formátovat tak, aby nedošlo k jejich zneviditelnění pro PDA, nebo degradování jejich kapacity na nižší hodnotu. Ovšem já na ni ještě nenarazil. A až na ni narazim, napíšu to sem. Nebo i třeba někdo z vás. :yes: Každopádně jsem testnul všechny čtečky paměťových karet jež máme momentálně skladem na našem obchodě, a různým testováním a zkoušením jsem odpravil zhruba 6 kusů 4GB SD karet značek A-Data i Pretec, než jsem se definitivně ujistil, že ty karty opravdu nemá cenu formátovat nikde jinde než v PDA/MDA za pomoci příslušného softwaru, alespoň zatím..
valdo_ce4you (182)|26.6.2006 23:47
v DELL AXIM X51V pouzivam 4 GB SD kartu zn. TRANSCEND, pouzivam externu citacku rovnakej zn. a karta je aj po formate v citacke viditelna aj pouzitelna v PDA ;)
Miloš Strouhal (3997)|26.6.2006 23:54
No, skvele. Tak tedy, o jaky typ ctecky se presne jedna? Hned ji objednam a zkusim se 4GB SD kartami jez mame skladem.
oltcit (1098)|26.6.2006 23:57
A podotykam,ze ta citacka bola viditelna aj v Looxovi,ale tiez ju nemozem zaboha zohnat na SK.Waldoooo kde si to kupoval?
maculak_ce4you (147)|27.6.2006 00:36
tak doted si s tim hraju a nic,PDA kartu vidi,když to připojim pres AS tak nic,pres softick vidi kartu ale nelze na ni zapisovat,zkousel jem pocket mechanic i resco explorer a vysledky stale stejne, tak ted Milosi rad!!!
valdo_ce4you (182)|27.6.2006 00:40
ale bola kupena pred troma rokmi v tsbohemia
to je ona ;)

mam aj novy model, no musim skusit.
info podam ;)
Miloš Strouhal (3997)|27.6.2006 00:43
2 maculak: A zkousel jsi na ni zapisovat i pomoci nejake te ctecky? Ne jen pomoci Card Exportu..
maculak_ce4you (147)|27.6.2006 07:28
jo zkousel a nic. Mam ctecku na nb integrovanou - nic a zkousel jsem to na externi ctecce Delock a taky nic :(( .Ctecka se tvari jak kdyz tam zadna karta neni. Kopirování z karty na kartu CF - SD a obracene v pda v pohode
Miloš Strouhal (3997)|27.6.2006 09:42
A nez ti nastaly ty komplikace, obe ctecky jez jsi jmenoval ti s kartou spolupracovaly korektne? Obe ti na ni umoznovaly zapis i bezproblemove cteni?
maculak_ce4you (147)|27.6.2006 10:36
Ta v nb ne ale ta druha externi jo, protoze jeste na srazu jsem kopíroval z 1GB na tu novou 4 GB a bylo to v pohode.Odpoledne se tam stavím, jestli to stihnu. Jo a slo to i pres ten card explorer úplne v pohode zapisovat.
valdo_ce4you (182)|27.6.2006 11:09
skuska druhej citacky
AD 13 in 1 CARD READER zdokumentovana, plne funkcna s 4GB SD TRANSCEND 150x ;)

zajtra pride ku mne Oltcit, odskusame s Looxom a podame spravu :)
Miloš Strouhal (3997)|27.6.2006 17:45
Čtečka objednána. Tak jsem na to zvědav.
valdo_ce4you (182)|27.6.2006 18:01
dufam, ze budu fungovat vsetky Vami predavane 4 GB SD karty :cool:

no a, chcelo by to odskusat aj 8 GB Compact Flash karticku ;)
maculak_ce4you (147)|27.6.2006 18:46
Díky Milošovi je zjištěna příčina problému u mne a to v kombinaci softick card a Axima x51v,problém s čtečkou vyřešen zakoupením čtečky itec ve které karta funguje. Díky za ochotu.:cool:
Miloš Strouhal (3997)|27.6.2006 19:34
Za málo. Pro nás je vždy nejvetší odměnou spokojený zákazník. :yes:
Dráček (68)|28.6.2006 10:32
Taky jsem par karet odpravil :mad: nez jsem nasel tule ctecku:
Čtečka pam. karet 9-in-1 Welland U2CR325-J31, interní/externí, USB2.0, podpora xD
http://www.okcomputers.cz/ctecka-pam-karet-9-in-1-welland-u2cr325-j31-interni/externi-usb20-podpora-xd/d-53931/

vyhodil jsem ramecek ktery se dava misto disketovky, a taham sebou jenom ctecku s usb kabelem a pohoda :) nema problem s velikostmi karet, a v ni naformatovane karty ctou bez problemu pdacka, fotaky i mobily....
Alanos (2)|29.6.2006 12:59
NO já jsem velice zklamán , tuto kartu jsem již podruhé reklamoval. Fungovala vždy max. 3 dny, napřed vpohodě , pak sem tam se stalo že nešlo zapisovat , pak po vložení do PDA okamžitě halsila jestli ji chci zformátovat. Data v .... . to říkal jsem si to se může stát ale když mi to udělalo takhle 5x po sobě byl jsem hodně naštvaný. Koupil jsem tedy čtečku SD katet od firmy i-tec , po vložení a nakopírovaní dat sní už potom nešlo v PDA pracovat vůbec a nešla ani naformátovat. Takže si myslím že je to hoooodně velý šmejd . Osobně požaduji vrátit zpět peníze , jelikož za to mi to nestojí . A vest diskusi o tom jakou čtečku atd... budu hledat aby karta fungovala, mi připadá velice hloupé, na obalu od výrobce není uvedeno , vkládejte jen do čtečky XY a do PDA XY , má to fungovat všude, jinak je to nekvalitní výrobek a je ho třeba vrátit.
Miloš Strouhal (3997)|29.6.2006 13:08
Dobře, pokud jste 4GB SD kartu i čtečku kupoval u nás, klidně nám to zašlete či osobně přineste na reklamaci. Vrátíme vám peníze.
Vlada165 (676)|18.7.2006 07:45
Uz prosim nekdo zkousel jestli nejaka 4GB karta funguje i v Yakumo DeltaX ?
Omlouvam se za O.T., ale stale se to nikde nemohu dozvedet, takze se ptam i tady...
beecher (9270)|18.7.2006 08:40
vladas: Jestlize nikdo neodpovída, pak jsou pouze dve moznosti, ze 1. to nikdo nezkoušel a vam nezbyde nic jineho nez to vyzkoušet sám, a nebo 2. majitelé stejného zarizeni bud 4 gb kartu nepotrebuji nebo nečtou všechny diskuze atd. Psat do kazde diskuze je nesmysl.:sarcastic:
Budte trochu akční. :yes:
Namornik. (184)|15.8.2006 09:36
mam 4GB SD A-Data a hx4700. ve 47ce to facha bez problemu, ale doma mam dve ctecky a ani na jedne to nefacha, tedy to vlastne chce zformatovat na 1GB a ikdyz se podivam do spravce disku tak i tam to vykazuje jako 1GB.

Nastesti jsem prinesl jednu ctecku z prace je to prahistoricky kousek a tam to facha bez probemu.
k.karel_ce4you (147)|26.8.2006 22:25
Pokud se Vám podařilo SD naformatovat na nižší než nominální kapacitu, zkuste použít tutoutilitku, mě pomuhla a SD má o5 správnou velikost.:)
hanysek3099 (115)|8.9.2006 21:40
Tak přidávám se do diskuse. Dnes jsem koupil k Aceru N 311 novou 4GB kartu A-DATA a zatím vše ok. PDA si kartu našlo okamžitě a i moje čtečka SD karet kterou používám místo USB flashky si s ní poradila bez jakýchkoli potíží. Pokud bude mít někdo zájem o typ čtečky tak odkaz na ni je: http://www.ab-com.cz/default.asp?stiplname=ali-ctecka-pametovych-karet-5-in-1-usb-2-0-ext-&cls=stoitem&stiid=8549
Ganja_ce4you (324)|12.9.2006 15:21
ja dopad hur..muj mda compact ji nevidi (a-data 4gb)...ctecka ji taky nevidi..takze ze bych mel uz druhej privesek na klice po 1gb usb SD :-))

takze jedina rada je asi najit ctecku co to umi a naformatovat ji proadne jako fat32 a modlit se aby me ji muj compact pak videl..
pepee_ce4you (8)|12.9.2006 16:24
Pouzivam ctecku v notebooku ASUS M6Va a neni problem s formatovanim A-Data 4GB a jejim naslednem pouziti v Loox N560, problem mam jen s rychlosti prenosu...cca 0,5MBps
Ganja_ce4you (324)|12.9.2006 17:08
me tu kartu nevidi ani muj ntb asus m5200N..nezbyva nez hledat nekoho se cteckou,ktera ji precte a naformatuje..snad to pomuze
herajn (1)|22.9.2006 13:05
[QUOTE="hanýsek"] Tak přidávám se do diskuse. Dnes jsem koupil k Aceru N 311 novou 4GB kartu A-DATA a zatím vše ok. PDA si kartu našlo okamžitě a i moje čtečka SD karet kterou používám místo USB flashky si s ní poradila bez jakýchkoli potíží. Pokud bude mít někdo zájem o typ čtečky tak odkaz na ni je: http://www.ab-com.cz/default.asp?stiplname=ali-ctecka-pametovych-karet-5-in-1-usb-2-0-ext-&cls=stoitem&stiid=8549 [/QUOTE]

taky jsem si tu ctecku koupil a jeste jednu a mam tento problem. sice to funguje ale je hrozne pomaly zapis na kartu. mam a-data 4GB. cteni tak 4 mB/s ale zapis tak 300 kB/s. to je vice nez 10x horsi. jinak kartu mam FAT32, zkousel jsem menit velikost klusteru ale porad stejny. jak to zapisuje tobe na te ctecce??
hanysek3099 (115)|22.9.2006 18:40
No v mém případě ja zápis tak kolem 5,5 Mbitů což jestli počítám správně je cca 700-800kB za vteřinu. Je to zřejmě vlastnost, ale co za tuhle cenu může člověk čekat :D
dkena (84)|8.10.2006 21:24
Ahoj mám kartičku A-Data 4GB a na mém Qteku S200 žádný problém.Rychlosti jsou vesměs stejné co udáváte.
szoustal_ce4you (174)|29.3.2007 17:35
Mám kartu TRANSCEND 4GB a snažil jsem se postupovat podle rady. Kartu jsem rozbalil a vložil hned do Qteku 9000 a chtěl ji v Pocket Mechanic zformátovat. Ovšem karta se neobjevila ani tam ani když jsem se chtěl na ni podívat přímo v nastavení v položce paměť. Zařízení ji vůbec nevidí.
kulio (2)|11.4.2007 07:30
Zdravím všechny, mám SD kartu Pretec Cheetah 4GB. Ve čtečce i v PDA (ASUS A639) je karta vidět, ale nelze mi naformátovat. Při formátování ve windows na konci píše "systém nemohl dokončit formátování", v DOSu píše "vadný sektor 0". V PDA se mi Resco i Pocket mechanic pri formatování sekaji, Storage Tools naformátují jako by nic, ale přeformátováno není. Na kartě mám zkušebně nahraný jeden film, který nelze smazat, zápis dalších souborů rovněž nelze. Ten film ale z karty normálně jede. Pomohlo by ještě něco, nebo reklamace ? Díky !
szoustal_ce4you (174)|19.4.2007 13:57
Jaké tedy používáte na Unim 4Gb karty? Měl jsem i A-Data i Trans..... Jsou to však všechno SDHC karty a ty Uni nevidí. Pokud vím, tak SD karty jsou jen do 2Gb a vyšší jsou již SDHC. Pokud máte nějaké,které fungují,dejte vědět.
Díky
Miloš Strouhal (3997)|19.4.2007 14:02
To neni pravda. Klasicke SD karty maji bezne i 4GB, jako napriklad ty, co uz rok v HTC Universalu pouzivam. Je to Pretec SD 4GB Cheetah 133x a A-DATA SD 4GB 150x. Prvni zminovanou lze stale bez potizi sehnat, napriklad zde.
xtonda (811)|19.4.2007 14:20
Nějaké info viz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital_card
http://www.hjreggel.net/cardspeed/special-sd.html

Malé shrnutí:
[QUOTE]
Quick Overview

SD 1.01

* One CSD register layout, CSD Version 1.0.
* 4bit transfers at up to 25MHz, good for about 10MB/s (66x).
* Technical limit of 4GB, more than 1GB requires special handling.
* Specified limit of 2GB to keep compatibility with FAT16 SD host devices.

SD 1.1

* 4bit transfers at up to 50MHz, good for about 22MB/s (150x).
* Full compatibility between cards and host devices, speed will be negotiated.

SD 2.00

* Additional CSD Register layout: CSD Version 2.0 for SDHC cards.
* SDHC standard for cards of more than 2GB and up to 32GB (technical limit 2TB).
* SDHC cards can only be used in SDHC compatible host devices.
* Speed Classes 2, 4 and 6 for guaranteed minimum sustained write rates of 2, 4 and 6MB/s. [/QUOTE]

Čili 2GB karty musí být explicitně podporovány a 4GB je vlastně mimo specifikaci.
Miloš Strouhal (3997)|19.4.2007 14:27
Nevim kdo to psal a zda to vylucuje, ze existuji 4 SD karty jez nejsou SDHC, ani to nechci studovat, ale klasickou 4GB SD kartu zde ma v PDA zastrcenou snad kazdy druhy majitel PDA zarizeni a SDHC to 100% neni, takze asi tak.. :)
xtonda (811)|19.4.2007 14:42
Chci tím jen říct, že 4GB SD karty nejsou úplně standardní a proto s nimi mohou být problémy. Samozřejmě je možné že někdo vyrobí takovou kartu a někdo jiný zařízení, které jí přečte, ale každý by si měl předem zjistit zda konkrétní zařízení bude fungovat s konkrétní kartou, než si jí koupí.

Problémy kvůli nimž byl tento thread založen to jasně dokládají.
Miloš Strouhal (3997)|19.4.2007 14:45
Jasne, zcela chapu, proto jsem sem take dal ten odkaz na kartu Pretec, jez je v HTC Universalu 100% funkcni, jelikoz tuto kartu v totoznem zarizeni jiz rok bez potizi pouzivam.
kulio (2)|19.4.2007 15:09
Takže pánové, jen pro informaci - psal jsem o nemožnosti naformátovat Pretec Cheetah SD 4GB, skutečně ji v Electro Worldu uznali jako vadnou, nedělali problémy a vyměnili. Dostal jsem novou, funguje v PDA (ASUS A639), čtečce (noname) i foťáku (Kodak V570). Akorat s rychlostí to teda není valné, při čtení ve čtečce je to nějakých 4MB/s a zápis pouhých asi 100 kB/s, nevim zda nezkusit jinak naformátovat. Anebo je to starou čtečkou ?
black-star (4)|24.4.2007 19:07
Používám čtečku SHARKOON FLEXI-DRIVE™ XC a kartu SD 4GB TRANSCEND 150x ... Na novou kartu jsem uložil pár souborů z PC. V PDA čitelná byla. Pak jsem v dalším PC kopíroval soubory na kartě ze složky do hlavního adresáře. A od té doby mi PDA kartu nenajde. Ve čtečce a na 4ech PC data vidím. Poradí někdo co stím udělat? Formátovat?
Vyzkoušel jsem 3 čtečky, 3 prográmky i Pocket Mechanic a výsledkem je to, že v PDA se mi karta načte jednou a po vysunutí je opět nečitelná... Z firmy FSC mi napsali že moje zařízení by mělo podporovat max. 2GB.
"VYŘEŠENO": SD 4GB TRANSCEND 150x jsem prodal a koupil SD 2GB TRANSCEND 150x.
Pocket Mechanic (některé utility ji vidí a některé nevidí, a proto jím nejde formátovat)
Resco Explorer ji vidí, zformátuje tak, že není pak použitelná v digitálním foťaku.
Ve foťáku jsem ji zformátoval do OK stavu. Dál už ji testovat ani formátovat nebudu...
adam.pelikan (12)|26.4.2007 16:02
Nevím jestli jsem měl přesně stejný problém jako vy. Koupil jsem si 4GB SD kartu Emgeton a dal jsem jí do PDA Acer n30 a nic, prostě jí to nevzalo. Pak jsem jí strčil do čtečky takeMS na pc a normálně fungovala, ale na pda prostě ne, tak jsem jí zkusil zformátovat ve windowsech, ale nic se nezměnilo. Tak jsem začal procházet fóra na webu a našel jsem toto: https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=22623&fi=0#4

Nachází se zde odkaz na nějakej formátovací software na SD karty od HP, který jí prej naformátuje přesně podle specifikací SD. Zkusil jsem to a od té doby karta funguje i v PDA. Doufám že to někomu pomůže, protože to je docela nepříjemné když si někdo koupí kartu a ona nefunguje tak jak má.
szoustal_ce4you (174)|26.4.2007 18:56
[QUOTE="adam.pelikan"]Nevím jestli jsem měl přesně stejný problém jako vy. Koupil jsem si 4GB SD kartu Emgeton a dal jsem jí do PDA Acer n30 a nic, prostě jí to nevzalo. Pak jsem jí strčil do čtečky takeMS na pc a normálně fungovala, ale na pda prostě ne, tak jsem jí zkusil zformátovat ve windowsech, ale nic se nezměnilo. Tak jsem začal procházet fóra na webu a našel jsem toto: https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=22623&fi=0#4

Nachází se zde odkaz na nějakej formátovací software na SD karty od HP, který jí prej naformátuje přesně podle specifikací SD. Zkusil jsem to a od té doby karta funguje i v PDA. Doufám že to někomu pomůže, protože to je docela nepříjemné když si někdo koupí kartu a ona nefunguje tak jak má.[/QUOTE]

Odkaz není v pořádku. Stránka neexistuje. Můžeš to sem hodit ještě jednou?
adam.pelikan (12)|26.4.2007 19:01
Omlouvám se, radši to zde vložím jako text:
https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=22623
mike80 (18)|6.6.2007 22:36
all ok
ruud (2)|26.6.2007 10:50
Pocket Mechanic, jak jinak..:D
code (174)|28.6.2007 12:47
Je tedy na trhu nejaka OVERENA ctecka pametovych karet, ktera umi spravne naformatovat 4GB (Transcend 150x no-HC) kartu?

Zkousim velice starou ctecku PQI, ta ji naformatuje na 1GB, pak novou ctecku MSI StarReader, ta ji nenaformatuje vubec..

Jde me o to, ze chci tuto kartu pouzivat take do digi fotaku, takze nestaci naformatovat v PDA, protoze ji pak fotak nevidi..

dekuji za odpovedi
Tomáš Kubec (749)|28.6.2007 17:32
Foťák by ji měl umět naformátovat,ne?
Baltazarek (121)|28.6.2007 20:13
4GB SD formatuji v sandisk extreme a naprosto vpohode.
mike80 (18)|28.6.2007 21:24
ja mam i - tec a taky v pohode ctecka, bezproblemu ji naformátuje na 4 Gb:cool:
tane (41)|28.6.2007 22:28
code: Novější čtečky by to měly zvládat všechny. Snad i ta od MSI, i když tu už vídám na trhu docela dlouho. Koukni jestli je ta čtečka dobře napájená. Mně jedna čtečka nahrávala na 2 GB kartu jen dokud nebylo 1024 MB zaplněnejch, pak pořád že disk není připravenej apod. Prostě nad 1024 MB už nic nenahrála. Tak jsem ji vypojil z usb hubu a strčil přímo do portu v pc a jak krásně chodí.
slay_ce4you (38)|15.7.2007 12:17
Povedlo se mě naformátovat 4GB SD kartu ve čtečce na velikost 957MB. Utilita SDFormatter nepomohla. Je možné ji nějak dostat na velikost 4GB? V PDA kartu vidím jako 957MB, ale Pocket Mechanic jí nevidí vůbec. Dík.