Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Konec držáků pro PDA (přísavné na sklo) v Čechách?

Miloš Strouhal (3997)|21.6.2006 12:20
Nevíte někdo co je na tom pravdy? Slyšel jsem od naší zákaznice, že prý dle nového zákona jež vstoupí za pár dnů v platnost již není možné mít držák s PDA či navigací (Tom Tom Go 910) na čelním skle automobilu.. :? :no:
atomion (1159)|21.6.2006 12:49
Tak tenhle zákon je už nějakou dobu v platnosti. Na čelním skle nesmí být zádný předmět co by řidiči bránil ve výhledu z vozidla. Teoreticky byste neměli mít ani na zpětném vnitřním zrcátku pověšený voňavý stromeček.. :D
Martin Ráž Hoch (1832)|21.6.2006 13:07
Ano, je to pravda - bohužel, cca týden zpátky to řešili jako velkou zprávu na Nově:) - přesně ve spojitosti s těmihle držáky na PDA navigaci.
To je na nic, protože navigace ve středovém panelu je mnohem nebezpečnější než na skle, neb koukat dolů se nevyplácí;)
beecher (9270)|21.6.2006 13:28
Pokud se jedna o all-in-one navigace ala TomTom GO zabudovanou na plubce tak sikovne, ze to nikdo nepozna (zadne kabely atd), vzdycky muzu tvrdit, ze to bylo soucasti dodavky... ;)
S husim brkem a PDAckem bych tohle moc neriskoval...
dort (1212)|21.6.2006 13:33
ano, vyhláška říká, že v zorném poli řidiče nesmí nic být, jenže je k diskuzi, pojem zorné pole řidiče ( někdo tvrdí, že je ve vyhlášce přesně definován, nevím nehledal jsem )

jinak, chápu, že policie bude postihovat neandrtálce, kteří si PDA s navigací dají na prostředek skla a tím pádem zakryjí svůj přímý výhled - ale je otázkou, co budou říkat na držák v dolní části skla, kde je i poměrně logicky umístitelný a viditelný ( maximálně mi zakryje díru, ale to už bude můj problém a mé peněženky )

BTW - TT a další navigační zařízení by měli mít schválení pro používání v Čr? nebo již díky EU toto schvalování odpadá?

a pokud ho mají, tak by součástí návodu mělo být i místo k umístění ve vozidle, neb pak v případě problémů, by byla i teoretická šance na uplatnění náhrady vzniklé škody po prodejci, respektive výrobci?!

Miloš Strouhal (3997)|21.6.2006 14:22
Jo tak to nevim, zkusim po tom zapatrat. Kazdopadne prave 910ky se zacinaj docela dost slusne prodavat, a u kazde sady je obsazen prave drzak pro uchyceni na celni sklo automobilu..
wisp_ce4you (200)|21.6.2006 19:02
Ja nekde zaslechl ze vyhled ridice je urcen plochou kde stiraji sterace.
Sieno (70)|21.6.2006 19:56
[QUOTE="wisp"]Ja nekde zaslechl ze vyhled ridice je urcen plochou kde stiraji sterace.[/QUOTE]

To nezní nelogicky...když třeba prší, tak tam, kde nestírají, vidíš stejně kulový... Jenže u mě pak zbyde snad jenom místo nahoře na straně spolujezdce :evil:

Jinak já používám schránku, kterou má Octavia II na palubní desce - hx4700 naležato, dosáhne tam kabel nabíjení a je tam dost místa i pro GPS modul....
solory (201)|21.6.2006 20:34
Pokud si dobře pamatuji na tu "reportáž", měli PDA v prostřed skla a kameru tak šikovně, že zakrývala pravou krajnici tak 100m před váma, takže nebyl vidět chodec. Nevím kolik z nás by si takto blbě své pda dalo, já jej mám co nejníže (felicie) ale i tak dost vysoko, aby zakrylo pravou přední hranu deklu motoru. Na Fiatu to šlo vyřešit lépe, ale i tak podle naší vyhlášky ( i staré) nesmí být nic ve výhledu (ani stará dálniční známka) natožpak stromeček na zrcátku, nebo PDA.
Reportáž ukázala problém, ALE citelně jej přehnali... začíná to připomínat kampaň proti majitelům legálně držených zbraní :?
dort (1212)|21.6.2006 21:02
proboha, lidi, premyslejte, vyhlaska s v tomto ohledu nezmenila a mate pocit, ze policie pokutuje dnes stromecky, ci PDA? bohuzel ne, ale v mnoha pripadech by MELA!

a co NOVY se tyka, tak se divim, ze ji jeste nikdo nezaloval za sireni poplasne zpravy - neb to by si za tu jejich cernou kroniku ( zpravy ) zcela zaslouzili

atomion (1159)|21.6.2006 21:26
[QUOTE="dort"]a co NOVY se tyka, tak se divim, ze ji jeste nikdo nezaloval za sireni poplasne zpravy - neb to by si za tu jejich cernou kroniku ( zpravy ) zcela zaslouzili[/QUOTE]
Novu ani zažalovat nemohou! Není to šíření poplašné zprávy ale konstatování (i když přehánění) skutečnosti.. ;)
ElSoft (1244)|21.6.2006 22:38
kdo se chce na tu reportáž podívat, tak může zde
dort (1212)|21.6.2006 23:17
[QUOTE="atomion"][QUOTE="dort"]a co NOVY se tyka, tak se divim, ze ji jeste nikdo nezaloval za sireni poplasne zpravy - neb to by si za tu jejich cernou kroniku ( zpravy ) zcela zaslouzili[/QUOTE]
Novu ani zažalovat nemohou! Není to šíření poplašné zprávy ale konstatování (i když přehánění) skutečnosti.. ;) [/QUOTE]

no ono to nemelo byt smerovano k teto reportazi, ale spise obecne, byt tato byla hodne za vlasy pritazena :mad: , ale jinak mas pravdu
ZRH (47)|22.6.2006 07:12
Já mám MDA na husím krku na skle, opřené o palubku v landscape, a když zvednu sedadlo na max. výšku (stisk 1 tlačítka) - tak vidím obrysy celé kapoty. Kdyby se strážcům zákona něco nelíbilo - ať si sedne a řekne mi, kam nevidí :-)
ElSoft (1244)|22.6.2006 08:46
no aby neměřil metr padesát:D
FredMed (36)|22.6.2006 14:12
No já nevím, zaslal jsem příspěvek: https://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=16085. Byl uzamčen s tím, že se odpověď dozvím tady, ale zatím tady žádné kloudné řešení uchycení které by vyhovovalo kvůli případné buzeraci od policie nenacházím. Víte teda někdo jak z toho ven? Na palubní desce to asi držet nebude, co (mě teda ne)? Nebo jste na nějaký fígl přišli? Pochlubte se..
beecher (9270)|22.6.2006 14:17
FredMed, jak se tak na to divam, tak snizeni umisteni prisavky a otoceni PDA do "landscapu" by melo policii uklidnit...
Jestli tedy s takovou pozici nebude haprovat ta GPSka...
atomion (1159)|22.6.2006 14:50
Tak co to třeb audělat takto, když se to strážníkům nelíbí na předním skle. Zajímala by mě jejich reakce kdyby někoho zastavili a on to měl takhle na palubní desce.. :yes: :D

Omluvám se za omyl. Smažte prosím můj předchozí příspěvek..
sh0tek_ce4you (163)|22.6.2006 15:24
[QUOTE="beecher"]FredMed, jak se tak na to divam, tak snizeni umisteni prisavky a otoceni PDA do "landscapu" by melo policii uklidnit...[/QUOTE]
Jj, ted jen jak donutit i TT aby se do toho landscape modu prepnul.
kopacek (466)|22.6.2006 15:32
Cesta by mohla vést přes držáky "na míru" pro každé konkrétní zařízení od firmy Brodit (zkuste shlédnout např. tento odkaz). Držáky lze umístit kamkoliv (např. do míst vývodů vzduchu v konzoli) a navíc se tím dá velmi šikovně odstranit kabeláž vedoucí po skle a palubní desce, ovšem jednak je to další finanční výdaj a pak to je řešení pouze v případě, kdy člověk nestřídá několik aut.
beecher (9270)|22.6.2006 15:36
[QUOTE="sh0tek"]Jj, ted jen jak donutit i TT aby se do toho landscape modu prepnul.[/QUOTE]Menu nastaveni je otaceni obrazovky TT...
Karm (365)|22.6.2006 16:47
Doufám že mě zažalují,ale ti co dělali tu reportáž sou podle mě idioti,a zkreslovali skutečnost.Zaprvé,PDA doprostřed šířky a výšky skla může dát jen absolutní ignorant všech předpisů a zdravého rozumu,tam to opravdu nemá co dělat.Za druhé,ta kamera to zabírala zprostředka ze zadu nikoliv z úhlu pohledu řidiče což udělá docela dost Za třetí,už asi nemaj co vysílat,protože podobnou reportáž už dávali.
Já mám PDA přicucnuté dole na skle hned u levého předního sloupku řidiče,a opravdu mi to podle mého výhled neomezuje.A myslím že tento předpis už dávno platí,čili zase klasické novácké nafouknutí bubliny.Jak se říká prázdnej sud nejvíc duní.
Zdenek Malinsky (9781)|22.6.2006 17:28
Myslím, že:
1. U navigace je za jízdy důležitější hlasová část, než obrazová - přeci jen je potřeba koukat, co se děje na silnici než na PDA.
2. Logicky je lépe dát PDA poněkud (s rozumem) dále od okna - nebude vadit ve výhledu a také nebude tolik vadit (sluneční) světlo při sledování displeje.

Ale jinak je mi to jedno, kdo si kam to PDA dá. Klidně na zadní okno, hlavně ať nikoho nezabije, nezmrzačí a neudělá někomu škodu.
dort (1212)|22.6.2006 17:42
ad 1) no ve městech, či na složitějších dálniřních uzlech bych se s TT nechtěl řídit jen podle hlasu - neb tam je pohled na obrazovku 100% nutný!

Osobně považuji "rozruch" způsobený reportáží TV NOVA za maličko zbytečný, ale na druhou stranu ja zajímavé vidět PDA uprostřed čelního skla, do dnešního dne jsem se domníval, ře je to BLBOST, ale není dneska jsem celý den strávil v autě po Praze, bohužel, a takových EXOTŮ s PDA či TT uprostřed skla jsem potkal asi 6 kousků - takže pro ně ta reportář opravdu byla jak dělaná!

jinak ještě jednou podotknu, že dle mých skromných informací se vyhláška v tomto bodu neměnila a proto bych zachoval klidnou mysl, neb policie bude mít mnoho jiných NOVINEK pro výběr "desátků" :evil: :mad: :no:
Docent (1234)|22.6.2006 17:47
[QUOTE="dort"]neb policie bude mít mnoho jiných NOVINEK pro výběr "desátků" :evil: :mad: :no: [/QUOTE]
Zvláště když je zřejmé, že soudruh náčelník dopraváků někde chlastal a zapomněl se postavit do fronty, když se dával rozum:

OTÁZKA (Alex..)
Vážený pane Bambas, v předchozím rozhovoru jste zmínil, že jsou zakázány všechny radary, včetně pasivních, protože pak kontrola není funkční. Jakou funkčnost jste měl na mysli? Prosím o uvedení paragrafu, který se k tomuto vztahuje, ale ne Paragraf 3, odst. 4, protože tam se jasně říká toto:"Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, která znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen antiradar)." Zákon o funkčnosti kontroly nic neříká. Je mi jasné, že asi nemůžete říct, že se používat mohou, ale vymýšlet si důvody nevidím zrovna jako férový přístup, o kterém jste mimochodem taky mluvil. Děkuji za komentář
ODPOVĚĎ( 22.06.2006 10:04 )
Jsou zakázány všechny antiradary, i ty pasívní. Dle písmeného stanoviska tvůrce zákona - ministerstva dopravy - i pasívní antiradar ovlivňuje funkčnost policejního radaru. Tímto stanoviskem se Policie ČR bude řídit.
Šeba_oldd (1184)|22.6.2006 21:16
Co je to pasivni antiradar?Je to i poznamka meho spolucestujiciho pozor zde byva radar? Hrozne mne jiz nekolik let sere to co ministerstvo dopravy dokaze predvadet s tvorbou zakonu a nasledne vysvetlujicich stanovisek.Tusim ze si take budemem muset vymontovat z vozidel autoradia - jelikoz tam take hlasi kde je dopravni hlidka policie a kde prave meri.

Jinak s tou prisavkou na prednim skle maji pravdu a mohou ji opravnene pokutovat.Zacina to jiz u obchodniku pokud tuto prodavaji k uziti do automobilu musela by myt v prvni rade nejakou homologacni znacku a byt na seznamu schvalenych autodoplnku..
Surgical (2364)|22.6.2006 21:35
Pasivni antiradar neovlivnuje funkci policejniho radaru (fyzikalne je to nesmysl), neb je to pouze cidlo, oznamujici "ozareni" prislusnou vlnovou delkou elektromagnetickeho spektra, obvykle pouzivanou policejnimi radary.
Nemuze tedy radarovy paprsek ani rusit, ani jinak znehodnocovat.
Muze ale ovlivnovat "ekonomickou navratnost" na porizeni prislusne techniky Policii Ceske republiky, proto sup - zakazat. Zase na druhou stranu je fakt, ze si ho porizuji souridici, kteri vyjizdeji na komunikace u vedomi, ze se proste na jakoukoli vyhlasku a pravidla mohou zvysoka vykaslat.
Ad prisavka na celnim skle: nesnasim je, mohou selhat, pri narazu rozhodne nezvysuji pasivni bezpecnost posadky, naopak, pristrojky na nich uchycene se mohou stat poletujicimi projektily, samy pristroje na nich rozhodne v bezpeci nejsou, at to jsou mobily, nebo PDA, nebo cokoli jineho. Navigace musi byt umistena v obvyklem zornem poli ridice a dovolim si doporucit stejnou vysku, ve ktere se nachazeji bocni zpetna zrcatka nebo hlavni pristroje na palubni desce (rychlomer, otackomer), rozhodne ne vyse.
Navigace rozhodne neni od toho, aby se ji ridic za jizdy "kochal" (i kdyz zpozatku se kocha kazdy hrdy sam na sebe, ze ji ma). Primarni informace je predevsim hlasova, letmy pohled slouzi k ujisteni, ze jsem na vypocitane trase, pripadne k upresneni oznameneho manevru, tvaru krizovatky napriklad...
Prakticky idealni a universalni reseni pro nase mazliky poskytuje jiz opakovane zminovany zde Brodit a jeho analogy (tedy ne ty s husimi krky). Tech par kacek navic poslouzi jak lepsi pasivni bezpecnosti clenu posadky vozu, tak nasich mazliku, v nich umistenych, tak zajiste prispeji i k estetictejsimu vzhledu interieru nasich plechovych milacku...
dort (1212)|22.6.2006 21:50
Brodit - jen se zeptám, Ty s ním máš nějakou osobní zkušenost?

já, ano a vřele bych nedopuručil, neb při prvních kostkách se N70 s držákem a slavným Broditem potácela k zemi a ten kdo to navrhoval, by zasloužil maximálně pořádně do čenichu! :mad:
Šeba_oldd (1184)|22.6.2006 21:55
Presne lepe to napsat neslo. Jen veskere ty drzaky by opravdu mely byt homologovane.
Surgical (2364)|22.6.2006 21:58
Ano, ja mam Brodit, vsem kamosum jsem pomahal porizovat Brodit (ruzna auta, ruzny strojky), a vsichni jsou spokojeni, opravdu nic lepsiho pro mazliky neni.
V jakem aute ti to prosim upadlo? Myslim ten Brodit, jaka to byla montaz? Platform Brodit spravne namontovana (to znamena prislusna pro dany typ vozidla) je prakticky skalopevna, zbytek se na ni sroubuje srouby, pokud je vse provedeno spravne, neni sance to urvat.
karlic (707)|23.6.2006 06:05
Ja co mam Qtek9000, tak uz zadny drzak nepotrebuju. Mam v Oktavce na palubovce takovou tu protiskluzovou podlozku co prodavaji u kazde benzinky a na ni mam polozeneho Qteka s otevrenym displejem a TomTom v modu nalezato. Muzu vrele doporucit ;).
Nejen, ze je tak pekne videt na displej, ale je celkem dobre pristupna I HW klavesnice. Podlozka udrzi Qtek9000 v pohode I na brzdy az na podlahu. Samozrejme, ze pri havarii by urcite letel, ale toho by bylo v aute vic :)
Karm (365)|23.6.2006 07:50
No k tomu projektilu-při přímém čelním nárazu do stojící přejkážky by se asi nic moc nestalo Pda by asi bylo maximálně na skle,ale při bočním by to bylo horší-to by byla asi opravdu létající kulka :-(
ms_ce4you (364)|23.6.2006 08:38
[QUOTE="Karm"]No k tomu projektilu-při přímém čelním nárazu do stojící přejkážky by se asi nic moc nestalo Pda by asi bylo maximálně na skle,ale při bočním by to bylo horší-to by byla asi opravdu létající kulka :-([/QUOTE]

A co by na tom bylo horsiho ? Letici kulka ma prilizne 600m/s. To by do tebe musel naleet tryskac a to uz by ti mohlo byt jedno, jestli te prasti jeste PDAcko :-)

A co jako myslis, ze se stane, kdyz do tebe nekdo naleti ze strany ? Kdyz to bude ve stovce, bude ti uz uplne jedno, jestli PDA zustalo na svem miste a auto se posunulo... Navic, drzak dost velkou cast energie absorbuje.

Asi by bylo dobre mrkout na fyz. zakon setrvacnosti.
Martin Ráž Hoch (1832)|23.6.2006 10:16
Stejně si myslím, že má pan kolega s tou bezpečností pravdu - si vemte, že jste vy stojící překážka a někdo do vás prdne ze zadu - v tom případě myslím držák neabsorbuje:)
Pepa7 (110)|26.6.2006 13:26
Tak už jsem vyřešil přísavku na sklo.Teď mi můžou fízlové políbit...
( zlatá DICOTA:yes: )
00154637_1_vF47.jpg 00154637_2_Z4aC.jpg 00154637_3_eJ6U.jpg
Miloš Strouhal (3997)|26.6.2006 13:52
Mam pochybnosti o tom zda jsou všichni ochotní si vrtat díry do palubky.. :oops:
Saman_ce4you (1451)|26.6.2006 14:58
Asi tak, ja menim auto jednou za 2-3 roky a poskozeny se blbe prodava..
Mark314 (232)|26.6.2006 15:05
Ja už tohle přestal řešit... tenhle zákaz byl už dřív... mám držák ve fabii uchycený co nejníž (opřený o palubku) a ve výhledu mi skoro vůbec nebrání... tak uvidim... buď mi to projde, nebo ne... myslím že hodně záleží na policajtovi...
m.sapurka (5)|27.6.2006 01:02
ahoj,

sice je to delsi dobu co me zastavily policajti ( jel jsem v obci 62 km misto 50-ti ), PDA-cko bylo v drzaku, urcite si toho vsimli a nic nerekli, takze neresim a zatim jezdim dal.
Karm (365)|27.6.2006 08:26
já myslím,že pokud budou aspoň trošku rozumní tak nebudou bazírovat na držáku který je mimo zorné pole někde úplně dole u sloupku,aspoň do té doby než začne být řidič drzý nebo něco podobného :).Pokud ovšem člověk narazí na blbce vždycky něco najde když bude chtít.
Surgical (2364)|27.6.2006 10:11
Jj, az zacnou kontrolovat, jestli ma ridic radne vycisteny brejle... :)
Martin Ráž Hoch (1832)|27.6.2006 12:47
Hele, to máte obecně jako se všim... vždycky můžeš potkat blba a je konec:)
sh0tek_ce4you (163)|27.6.2006 21:18
[QUOTE="beecher"]Menu nastaveni je otaceni obrazovky TT...[/QUOTE]
Mea culpa, mea maxima culpa, ja si doted (nevim proc, asi kvuli te ikone) myslel ze TT umi otoceni jenom o 180, a tak jsem ani neskousel, co ta ikona ve skutecnosti dela.
Holt clovek se uci cely zivot :)

Nebo ze by to tak bylo v nejake starsi verzi, a proto jsem to mel vsugerovany?!?
beecher (9270)|27.6.2006 21:27
To spise mystifikuje ta ikona te volby... ;)
Mem__ce4you (485)|3.7.2006 16:44
[QUOTE="Surgical"]Jj, az zacnou kontrolovat, jestli ma ridic radne vycisteny brejle... :)[/QUOTE]
To mi připomíná kámoše, který platil pokutu za stopku, a když se ho policista ptal, jestli jí neviděl, tak se skoro přiznal, že si zapomněl doma brýle a bez nich pendrek vidí - no to by ale zasloužil spíš nakopat ;)
Saman2 (1)|3.7.2006 18:01


Prisavka de umistit as k zalomeni a husibrk nastelovat tak aby bylo PDA dole tak de okno stahovat o cca 15cm i s prisavkou, ja ale okno us nestahnul ani nepamatuju, takze mi to vyhovuje takhle.
giby_r (3)|13.7.2006 10:42
nevím, jestli je to co je na fotkách výše řešení, pokud vím, tak tak nesmí nic vyčuhovat nad úroveň palubní desky. Podle fotek vypadá, že to vyčuhuje, i když to není přisáté na skle.

jinak ohledně landscape...majitelé některých pda typu N35 budou mít při orientaci na šířku problém s gps anténou, která není otočná - pak bude potřeba dokoupit externí anténu v ceně cca 500-600,- (jde použít i levnější neoriginální)

Ad "přísavné kolečko" dodávané s N35 - oboustraná lepící páska opravdu ve vedrech nedrží :o(, já to vyřešil kapkou chemoprenu, který by pak při případné demontáži snad měl jít bez následků sundat.