Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Jak prohlizet WAP stranky

martid_eu (1)|27.3.2002 14:14
Ahoj,
na svem iPAQu muzu na Internet, vyberu e-maily, ale nejdou mi prohlizet wap stranky. Jde to vubec v Pocket Internet Exploreru? Pokud ano, co zadat do adresy?

Diky
Marti[:D]
Paullus_ce4you (400)|27.3.2002 23:41
Nevím, zda Pocket Internet Explorer umí wapové stránky, ale funguje to s komerčním programem EzWap (www.ezos.com) nebo freewarovým Pocket M3Gate (www.m3gate.com/m3gate).
hybo (3107)|28.3.2002 06:36
verze pocketPC2002 by mela zvladat WAP protokol. Je tam dokonce moznost jehonastaveni portu a tak v sitovych nastavenich - tedy jako proxy. Ale taky jsem to neskousel a uzival jsem na testovani EzWap2. Je fakt dobre. Ale neni free :-( Ale pravdou je, ze wap jako takovy je, no alespon pro me, k nicemu, takze jsem se tim moc natrapil. Ale mam este pocit, ze som mal niekde nejaky CAB file, ktory bol nieco ako WAP doplnok pre pIE a olo to do MS. Ale to bolo este v dobe invexu, kedy nebol k dispozicii posledny PocketPC2002 a o SP sa ani nepremyslalo :-)

CEuky
VIta56 (69)|6.4.2002 11:13
Taky si myslím, že PocketPC 2002 by měl zvládat wap. Aspoň to píšou v helpu. Ale nějak mi to nefunguje, pokud jsem připojen klasicky k internetu a zadám vapovou stránku, tak ji to nezobrazí a chce stáhnout soubor. Nevíte někdo, jak to s tím wapem a IE v pocketPC 2002 je? EzWap2 samozřejmě funguje.
mmort7 (102)|6.4.2002 11:20
Aby wap v pocketIE fungoval, je třeba nastavit adresu a port wap gatewaye do nastavení internetového připojení.
VIta56 (69)|6.4.2002 14:52
No jo, ale tím se připravím o hlavní výhodu, tj. že si prohlížím wap po "internetu", což je v připadě Eurotelího GPRS asi 13x levnější. Když nastavím adresu a port gatewaye, tak musím být (pravděpodobně) připojen přes wap a nikoliv přes internet.. Asi zůstanu U EzWapu, tam to po internetu jde.
lecho_ce4you (3)|5.8.2002 12:33
Chci se zeptat jestli se Vam povedlo nejak tento problem vyresit. Mam 6310i kratce a zatim odmitam platit 0,40 Kc/kB za WAP, kdyze je tady moznost platit pouze 0,03 Kc/kB.

Predem dekuji za info.

Lecho

P.S. Nezkousel jste nahodou tem M3Gate nebo jak se to jmenuje?Chodi to pres GPRS?
Martin Hanzal (132)|5.8.2002 13:42
používám EzWap verzi 2.0 a to celkem bez problémů i když moc newapuju, vyzkoušej ho
MaxD (33)|19.11.2002 12:30
Ahoj,

chvilku jsem se s tím trápil, ale nakonec se mi podařilo zjistit následující:

Připojeni na wap pomocí IE je možné několika způsoby.

Buď klasickým internetovým připojením, potom je potřeba zadat celou cestu stránky (např.: wap.mobiljuice.cz/cz/index.wml, wap.oskarmobil.cz/cz/index.wml, wap.t-mobile.cz), nebo je to možné pomocí internetové stránky wapsilon.com.
V obou zmiňovaných případech je účtování jako za klasický internet, což je v případě GPRS velice výhodné. Nelze však zobrazit některé složitější stránky, například jízdní řády, či tel. seznam.

Další možnost je připojení pomocí wapového přístupu. Potom je potřeba zadat APN adresu do inicializačního řetězce modemu (+cgdcont=1,"IP","APN") a v nastavení proxy zaškrtnout obě políčka, pak dát pokročilé a zadat IP adresu a port ( pro ET: 160.218.160.218 port: 9201). V Tomto případě se mi načetly veškeré stránky které jsem zkoušel. Účtování je však jako ¨za klasický wap.

Možná vám pomůže moje stránka: http://sweb.cz/jarmil.prdel2/

P.S.: testováno s iPaqem 3870 a Nokii 6310i karta Eurotelu.
mmort7 (102)|19.11.2002 12:38
nebo třetí a nejlepší možnost: připojit se přez APN internet a využít některou veřejnou wap gateway, účováno jako internet, zobrazí se vše korektně. Vlastně je to postup 2, využije se ale APN internet a jako IP gatewaye se zadá jedno z:

Ericsson gateway (IP: 193.95.167.178)
WapTunell gateway (IP: 207.232.99.109)
Halebop gateway (IP: 194.237.106.73)
O2 gateway (IP: 193.113.200.195)

port je stejný, 9201.

A je to, za levno a bez problému na korektní wap.

Point (19)|19.11.2002 13:49
M3Gate přes GPRS chodí bez problémů (technicky :-), mám PC2002 na i3630+BT+N6310i. Mám pouze problémy s lokalizací, nějak se mi tomu nedaří vnutit český font. Na CE3.0 to před tím česky chodilo ?-(
null (0)|22.11.2002 00:51
Internet Explorer v PocketPC 2002 zvlada WML protokol a tedy WAP. Bohuzel na nekterych strankach jsou s nim problemy. Doporucuji spise M3Gate, ktery je free, u mne zadny problem se cestinou, i kdyz co se tyka ovladani, tak na EzWAP nebo snad uplne nejlepsi Klondike nema, ale ty nejsou freeware.
Nejlepsi postup je, pokud pouzivate T-Mobile GPRS, nainstalovat si jejich GPRSpeed Plus Client, ktery bezi jako localhost proxy. V M3Gate si nastavit v jako proxy localhost a port 9090. Proxy pro WAP musi byt take nastavena u tel. pripojeni, ten GPRSpeed klient se umi prilepit jen na Work Settings, takze tel. pripojeni mit tam a do Advanced doplnit k policku WAP zase localhost a port 9090. Je to stejne jako pro HTTP. A pak mate ten nejlevnejsi WAP, jaky muzete mit, rychly, protoze se nemusi kompilovat na nejake cizi vzdalene gateway ale komprimuji se data, takze je to zhruba na urovni kompilovaneho kodu, ktery prijimaji telefony. Samozrejme tady mluvime o GPRS za 3 halere/kB.
Komprimace jde az na 30% puvodniho kodu, takze si to muzete spocitat sami, kolik stoji brouzdani po beznych WAP strankach :-).
Stejnym zpusobem funguje komprimace beznych WWW stranek, pres tu proxynu se daji prohanet i emaily pres POP3/SMTP (tady to je tak cca. 50%, protoze tyhle protokoly jsou na GPRS docela ukecany), nebo jde i ICQ pres Socks na portu 1080 (tam nemam zmerene, nakolik se zmensi datove objemy). Kdo ma a pouziva nejaky program na cteni News, tak muze i tohle, protoze ten klient umi i NNTP.
Vse testovano na H3970 + Ericsson R520m + BT.
Vse jen v siti T-Mobile, ale Eurotel uz se nechal taky slyset, ze s necim takovym take pocita.
Aifel_ce4you (105)|1.12.2002 19:50
Ahoj,
1. mám ten samej problém. Všechno je O.K. akorát ta čeština a nedaří se mi jí jakkoliv nastavit. Nevíte někdo jestli to nejde třeba editací registru ??
2. Jinak zkusil bych třeba EzWap2, ale když není "free" tak se mi do toho nechce a ani neznám jaký má omezení bez registrace...
Díky Aifel...
VanJ_ce4you (57)|10.12.2002 14:49
To MaxD:
Nie celkom som tomu navodu porozumel, nieco podrobnejsie by nebolo? A este otazocka, ked sa tu spomina "klasicky wap", co sa tym mysli? U nas ponuka ORANGE sluzbu Wap Panorama. Je to WAP cez GPRS, pricom sa neuctuje datovy prenos, len mesacny pausal, tak by som chcel vediet, ci sa da aj toto pouzit.
MaxD (33)|12.12.2002 19:37
napiš, co ti konkrétne nebylo jasné. Pokud budu vedet, rád ti napíš podrobneji své poznatky.

jinak pojem klasický wap byl skutečne užit v souvislosti s účtováním. U eurotelu se účtuje za připojení k wapu via. GPRS 0,50kč/kb zatímco připojení na internet stejným způsobem, při zapojení datové služby stojí 0,03kč/kb.
lecho_ce4you (3)|23.1.2003 15:56
Tak nevim. Bud jsem natvrdlej nebo mi to nefacha.

Zarizeni: iPAQ 3630 (PockePC 2002) + 6310i + Eurotel (tarif Business 300)

Vytvoril jsem nove pripojeni: *99#, DNS servery:160.218.10.201 a 194.228.2.1, zadal jsem AT strig: +CGDCONT=1,"IP","internet". Dale jsem v polozce proxy zatrhnul obe policka, kliknul na Advanced, zapsal IP adresu (nejdriv 193.95.167.178 a potom 207.232.99.109) port 9201 (ono se vzdy stejna Ip adresa zapsala do SOCKS a byl tami jiny port-nevadi nahodou toto?).

Bohuzel porad chce IE downloadovat (zkousel jsem napr. wap.mobil.cz/, wap.mobiljuice.cz/) do slozky My Documents. Poradte! Budu moc zavazan.


Predem diky.

lecho
Yen_ce4you (77)|15.2.2003 02:32
Ahoj,

Ciste pro uvedeni na pravou miru. IE v PocketPc 2002 skutecne umi (alespon v iPaqu 3970) nacitat wml (wap stranky) a to stejnym stylem jako nacita html. Tzn, pokud mate funkcni pripojeni k internetu (treba pres levnejsi GPRS), tak bez jakehokoliv nastavovani lze brouzdat i wap stranky identickym zpusobem jako www. Takze zapomente na nastavovani gatewayu atd, to je pouze pro browsery, ktere neumeji prelouskat wml kod primo ze serveru (typicky mobilni telefon) a potrebuji tedy predzvykani gatewaye. A neni samozrejme treba zadavat konkretni adresu stranky, staci napr wap.ceskenoviny.cz atp...

Honza
null (0)|17.2.2003 07:33
Je ale fakt ze se obcas setkavam s 'inteligentnima' strankama kde se pri prvni komunikaci snazi ziskat informaci o prohlizeci. Kdyz tedy zjisti ze se jedna o IE tak mi posle html kod a kdyz zjisti ze je to wapbrowser tak mi posle wlm. Je pravda ze v takovem pripade jsem s celym krasnym IE nahranej (nactou se mi pres GPRS plnohodnotne stranky za tezky prachy)[:((] Takze pouzivam spise EZWap.
To je duvod proc se mi nelibi pouzivani IE pro prohlizeni WAPu.
Condor2
null (0)|7.4.2003 11:49
Wap jde v Pocket Internet Exploreru prohlizet stejne jako html.
Staci zadat adresu napr. mini.seznam.cz, nebo pda.atlas.cz, nebo jakoukoliv jinou adresu wapovych stranek.
Pro "inteligentni" stranky ktere kontroluji prohlizec kterym se pripojujete a podle toho se zobrazi staci zadat misto http:// na zacatek adresy wsp://