Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

250MB ortofoto JPG mapa a nacteni + kalibrace v Ozi

pf_ (4)|2.6.2006 00:10
Zdravim Ozi usery - je nejaka cesta jak nakalibrovat 250MB ortofoto JPG obrazek a udelat z toho mapu? OziExplorer pro PC takhle velkej obrazek nenacte (spadne to hned na zacatku). Chtel sem to nakalibrovat vcelku - je nejaka cesta? Diky moc.
Ivanm_ce4you (466)|2.6.2006 14:17
otazka je, proc to kalibrovat takhle velike. POkud se to rozdeli, funkcnost zustane, akorat to:

a/ alespon püjde rozbehat
b/ bude to sviznejsi
pf_ (4)|2.6.2006 14:42
no ja si prave myslel, ze format OZF je udelanej interne tak sikovne, ze to tam stejne je "interne" po kouskach a ozi si to podle indexu dotahuje rychle jak potrebuje at je ta mapa velka jak chce - na rychlost to podle me vliv mit nebude - spis bych chtel mit tu mapu proste vcelku jako jednu mapu a ne ve 20 sektorech - problem je jen v tom pripravnym procesu, na kerej soucasna vypocetni technika koukam nema, no nic...
Padluke_ce4you (49)|6.6.2006 10:34
jedina moznost a to mam vyzkouseno je format ecw, ale ted si nejsem jisty jestli ecw podporuje OziCe
pf_ (4)|6.6.2006 10:51
Padluke: co je ECW format a jak to resi moji situaci? neni ECW uz primo format vysledny mapy? muj problem je ze ani nenatahnu prvotni obrazek (JPG 250MB) do zadnyho programu, kterej by to preved na neco jinyho... muzu poprosit o upresneni? diky moc
Aaaik (123)|6.6.2006 15:19
Ja mel podobny problem s nascanovanym Broumovskem 1:25T. Melo to 300Mb v TIFu(a stalo to 600Kc).
Musel jsem ke kamosovi, na vykonny stroj a obycejnym WinXP prohlizecem jsme to zmensili na 33Mb JPG. Pak uz orezat zbytecnosti a zkalibrovat(to uz ale delam mesic). Ceho mapu to mas?
Sorry, ted jsem si vsimnul, ze ty mas OrtoFoto, takze beru zpet.
xtonda (811)|6.6.2006 16:05
[QUOTE="Aaaik"]Ja mel podobny problem s nascanovanym Broumovskem 1:25T. Melo to 300Mb v TIFu(a stalo to 600Kc).
Musel jsem ke kamosovi, na vykonny stroj a obycejnym WinXP prohlizecem jsme to zmensili na 33Mb JPG. Pak uz orezat zbytecnosti a zkalibrovat(to uz ale delam mesic). Ceho mapu to mas?
Sorry, ted jsem si vsimnul, ze ty mas OrtoFoto, takze beru zpet.[/QUOTE]

Co je to za mapu? Kde se dají koupit mapy 1:25T? Turistické mapy, co jsou běžně k mání, jsou až na pár výjimek jen 1:50T.
Aaaik (123)|6.6.2006 17:57
Vydal to ROSY-Rohlik a syn, jsou to turist mapy od Adrzpachu pres Broumovske steny a Hejsovinu(Streliniec) po Gory stolove az k Polanica Zdroj. Pred nekolika roky jsem to koupil v Polsku, jsou na blbym papiru, ale uz se vydavaj jen 1:50T.
Kája_oldd (759)|6.6.2006 18:06
Počkejte, copak když převedete ten jpeg pomocí "img to ozf" do do "oziovského" formátu, to nenačte? Mě takhle rychle načítá i velké mapy a tento soubor lzepoužít ke kalibraci, nemýlím-li se?
pf_ (4)|6.6.2006 21:01
Kaja: problem je ze tak velkej JPEG (250MB) nenacte ani Img2Ozf ani OziExplorer pro PC. Takze ho nelze prevest na OZF ani nakalibrovat nic.
Jirca (7)|13.6.2006 11:26
Zdar chlapi,

když už jste u tý kalibrace, tak mi neni jasná jedna věc. Mám mapu, souřadnice si zjistim na mapy.cz např. 49°48'14.79"N atd., pak zadávám body do OZIho, ale nevim v jakym formátu je zadat do toho druhého políčka po stupních. Zadával sem to takto: první políčko 49 - to je jasný, ale druhý 48,1479. Je to dobře nebo to dělám blbě, popř. jak? Děkuji za odpovědi.
Mem__ce4you (485)|13.6.2006 12:42
Nevim jak v Ozim, ale v GPSdash2 zadavam souradnice prave z mapy.cz v tomto formatu:

WGS84/DDMMSS.SS, tj. na tvem prikladu by to bylo 494814.79
(Na vyber je tam jeste DDMM.MMMM a DD.DDDDDD, ale to jsou logicky jina cisla bez obloukovych minut (a vterin))
Ivanm_ce4you (466)|13.6.2006 14:31
Ahoj, v Ozim se da nastavit, jestli jsou souradnice ve formatu:
degrees 14,8794°

deg min 13° 12,78´

deg min sec 15° 32´ 11" /nezadavam stejnou pozici!!!/

Takze bys mel nastavit: stupne, minuty, vteriny a zadat:
49 ° 48´ 14,79"

Ivan
[QUOTE="Jirca"] Zdar chlapi,
...Mám mapu, souřadnice si zjistim na mapy.cz např. 49°48'14.79"N atd., pak zadávám body do OZIho, ale nevim v jakym formátu je zadat do toho druhého políčka po stupních. Zadával sem to takto: první políčko 49 - to je jasný, ale druhý 48,1479. Je to dobře nebo to dělám blbě, popř. jak? Děkuji za odpovědi.[/QUOTE]
Jirca (7)|13.6.2006 17:48
Dík Ivane už to šlape.
Ivanm_ce4you (466)|13.6.2006 21:26
;)
pivous (58)|14.6.2006 08:08
Ještě k původnímu tematu... 250M mapa, to by mě zajímalo, co je to za mapu... Souhlasím, že je lepší ji rozsekat. Nicméně, pokud trváš na kalibraci celé mapy, domnívám se, že je buď ve zbytečně velkém rozlišení, nebo má moc barev. Čili otevřít ve fotoshopu (musí to jít, v něčem přece ten soubor vznikl), snížit rozlišení, případně počet barev. Uložit zpátky na disk a ejhle, snad soubor bude menší. Img2ozf.exe dělá stejně něco podobného - dočteš se v dokumentaci - tak se asi není třeba bát ztráty kvality.
Zdenál_ce4you (103)|16.8.2006 14:39
problém velkého souboru se tu řešil v jiné diskuzi - což takhle jpg uložit jako tiff s LZW kompresí? tenhle formát Ozi miluje..
frogale (447)|10.2.2007 21:17
Kdyz tu mapu budu mit rozsekanou na mensi kousky, zobrazi ji Ozi jako jednu velkou? Blby by bylo, kdyby se muselo pokazdy loadovat to co potrebuju..
Ivanm_ce4you (466)|11.2.2007 00:53
nezobrazi, ale i pri jizde autem (s autoatlasem 1:100 000 a jednotlivymi stranami) se dalsi stranka nacita rychle v radu vterin. Navic pri kalibraci muzes zadat okrajove body, ktere nemusi byt uplne na hranici mapy, ale treba 1 cm od kraje. Potom se teprve blizis k okraji a OZI uz nacita dalsi.

Zalezi, na co to vlastne pouzijes.
hpa (159)|10.5.2007 09:22
[QUOTE="Zdenál"]problém velkého souboru se tu řešil v jiné diskuzi - což takhle jpg uložit jako tiff s LZW kompresí? tenhle formát Ozi miluje..[/QUOTE]
Sqely, diky za radu. Pekne dlouho jsem se moril s 250 megovou mapou CR, zkousel vsechny mozny formaty a nemoh nakalibrovat, pac to ani ozi ani img2ozf nemoh nacist. Tiff me napadlo jen v RLE :-) Nic nepomahalo az ten tiff v LZW :-)

Takze jeste jednou diky za radu :-)

hPa
PedroKV (180)|12.6.2007 10:33
[QUOTE="hpa"][QUOTE="Zdenál"]problém velkého souboru se tu řešil v jiné diskuzi - což takhle jpg uložit jako tiff s LZW kompresí? tenhle formát Ozi miluje..[/QUOTE]
Sqely, diky za radu. Pekne dlouho jsem se moril s 250 megovou mapou CR, zkousel vsechny mozny formaty a nemoh nakalibrovat, pac to ani ozi ani img2ozf nemoh nacist. Tiff me napadlo jen v RLE :-) Nic nepomahalo az ten tiff v LZW :-)

Takze jeste jednou diky za radu :-)

hPa[/QUOTE]

Já bych doporučil koupit RAMku. Od té doby, co mám 1,25GB RAM mi tolik nesvítí disk a leccos se mi podaří natáhnout. Mám ji od té doby, co jsem se pokoušel vytvořit DVD s fotkama z dovolené, ke konci DVD (+-GB) to mělo PC problém ustát (256MB RAM). Po upgradu už ok (ale dvouvrstvé DVD pořád nehrozí). Tož jen pro info.

Jinak pro info: img 2 ozf umí zmenšit počet barev, sám to používám. Ale tuším že aby šel převést jpg na ozfx3, tak musí existovat kalibrační .map soubor