Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Výběr BT GPS - jakou?

ron.jeremy (92)|31.5.2006 11:52
Zdravím všechny,

chtěl bych si pořídit BT GPS modul, a dle diskusí zatím vítězí zařízení založená na SIRF III. Krom technických požadavků mám i požadavek vzhledový - pokud možno černý, nebo jen s malým množstvím stříbrné, kterou nesnáším.
Toto bohužel diskvalifikuje zřejmě jinak dobré Navilock BT-338 a i-Tec GPS 20 - BT339. V úvahu tedy přichází:
  • Leadtek 9553X - mám obavy o výdrž baterie
  • Adapt AD-700 - je sice černý, ale dost ošklivý :disgusted:
  • Navibe - působí na mě dost garážově a nedůvěryhodně
  • Haicom HI-406BT - se zatnutými zuby, stříbrné je dost
  • Nokia LD-3W - stříbrné okraje, ale asi bych vydržel, navíc používá snadno dostupné baterie Nokia, a v současné době za příjemnou cenu
Prosím o rady a zkušenosti, zajímalo by mě, nakolik se liší citlivosti a rychlostí různé GPS založené na SIRF III, proč kterou GPS ano a proč kterou ne, případně zda koukat na cokoliv s jiným čipsetem. Rád bych věděl, která GPS se dá přepnout na SIRF protokol a takto aktivovat/deaktivovat WAAS/EGNOS a Static navigation - zejména tato vlastnost, pokud by nebyla vypínatelná, by GPS činila pro pěší navigaci a geocaching nepoužitelnou.
Zatím jsem "nalomen" pro Nokia LD-3W - ne, že bych Nokii kdovíjak miloval, ale je z daných GPS asi nejplošší, a v poměru cena/výkon to papírově vypadá dobře.
Děkuji za vaše rady a názory. :)
Zdenek Malinsky (9781)|31.5.2006 12:28
Ad barva - to by mě asi tolik netrápilo (i když růžovou bych asi nevydejchal). Můžeš jí mít v pouzdře na opasku nebo v autě někde na tobě "neviditelném" místě.
Nevím, zda jsi všechny GPS viděl v reálu. Mě se třeba BT 339 zdá spíše béžová, než stříbrná.
beecher (9270)|31.5.2006 12:47
Pokud je v GPSce SiRF III cipset, tak by mel jit prepnout na SiRF protokol a taky nastavit vsechny potrebne features, pac se nenastavuje GPSka, ale mala FlashROM tohoto cipsetu, ktery je ve vsech SiRF III GPSkach stejny... ;)
ron.jeremy (92)|31.5.2006 14:23
[QUOTE="beecher"]Pokud je v GPSce SiRF III cipset, tak by mel jit prepnout na SiRF protokol[/QUOTE]
To jsem si také myslel, nicméně např. Navilock BT-313T to neumí, :no: přestože je na SIRF III založená, tak bych se právě případnému podobnému problému chtěl vyhnout. :(
ron.jeremy (92)|31.5.2006 14:46
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Ad barva - to by mě asi tolik netrápilo (i když růžovou bych asi nevydejchal)[/QUOTE]
No vidíš, a pro mě je stříbrná jen těsně za růžovou, a to krom jiného proto, že se v 99% nejedná o probarvený plast, ale o lak pochybné kvality, který se za chvíli v rozích odře či ošuní a zařízení pak vypadá nesmírne hnusně. Navíc mi vadí ten šustivý zvuk při přejetí, prostě nemám rád, když si plast hraje na něco, co není. (MDA2 jiné nebylo, a alespoň je "pokovené", ale i tak se mi za čas značně omrnil a vylezl šedý plast). Proto jsem si teď koupil Qtek9000 a ne MDA Pro nebo JasJar, protože je to prostě černý plast a hotovo. ;)
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Můžeš jí mít v pouzdře na opasku nebo v autě někde na tobě "neviditelném" místě.[/QUOTE]
Já nejsem moc na pouzdýrka, nosím krabičky jen tak v kapsáčích, :) a při geocachingu máš tu GPS v ruce poměrně často a viditelnou. :D
[QUOTE="Zdenek Malinsky"]Nevím, zda jsi všechny GPS viděl v reálu. Mě se třeba BT 339 zdá spíše béžová, než stříbrná.[/QUOTE]
Béžovou metalízu také moc nemusím, navíc mi vadí hlavně ten lak na plastu, který v tomto případě není stříbrný, ale "béžová metla". :)
Vím, že možná moc bazíruju na té barvě, ale pokud existuje volba, budu se snažit se stříbrné (nebo derivátu) do posledního momentu vyhnout.
Trochu OT, nicméně např. sehnat černý LCD panel (TV) je úkol takřka nemožný, pokud ho navíc člověk chce před koupí vidět "naživo", výběr je podstatně omezen... :(
beecher (9270)|31.5.2006 15:05
[QUOTE="ron.jeremy"]nicméně např. Navilock BT-313T to neumí[/QUOTE]Proc by to nemel umet?
ron.jeremy (92)|31.5.2006 20:22
[QUOTE="beecher"][QUOTE="ron.jeremy"]nicméně např. Navilock BT-313T to neumí[/QUOTE]Proc by to nemel umet?[/QUOTE]
To také nevím, proč by neměl, :sarcastic: nicméně neumí, vyzkoušeno. Jen NMEA a GNS2.0. Na příkaz pro přepnutí nereaguje, ani ručně, ani žádným nástrojem (SIRFdemo na PC, SIRFtweak na PPC, APLSIRF, MMsirf). :mad: Zřejmě je to prapodivná vlastnost/omezení této GPS, daná nějakým dalším "obalením" kvůli RDS/TMC. :no:
kopacek (466)|31.5.2006 23:52
Používám BT-338 i LD-3W a z praktického hlediska při autonavigaci je hodnotím jako identické.
Vkus je velmi těžce pouze osobní věc, ale pro mě v designu vítězí provedení od Nokie. A jedna drobnost - LEDky v noci oslňují podstatně méně než u BT-338, ty "blikají" po celé kabině... ;)
ron.jeremy (92)|1.6.2006 20:31
Ještě k té BT-338 - na některých obrázcích, které jsem našel, je vyobrazena varianta jak stříbrná, tak černá. Ovšem GPS je prodávána ne jako Navilock, ale GlobalSat. :sarcastic: Pravda, štítek by mohl být černý s bílými nápisy. :D

Pídil jsem se, jestli někdo tu černou vozí, bohužel, do ČR asi nikdo.
Stejně tak jsem nikde nenašel Holux GPSlim236, která by se mi líbila velmi (i díky malým rozměrům).
Takže zbývá mi Leadtek 9553X, který tady asi nikdo nezná, a Nokia LD-3W. :(
Pokud se tedy nenajde jiné řešení, počkám, až (a zda) kopacek o víkendu udělá srovnání LD-3W, a pak se uvidí...
beecher (9270)|2.6.2006 06:21
Chapu, ze nekdo resi barvu sveho auta, barvu mobilu, barvu kvetin atd. Ale resit barvu GPSky? Za tu dobu, co ji mam, jsem ji z pouzdra nevytahnul ani jednou, pac ji mam porad pri sobe na opasku a ani kvuli nabijeni ci zapinani ji z nej nevytahuji. Takze pomalu ani nevim , jak vypada. Chapu, ze se nekomu imitace stribrneho kovu nemusi libit, ale vzdycky jsem myslel, ze chlap je schopen prekousnout barvu, ze mu jde hlavne o parametry daneho zarizeni.
Kdybych se mel pri vyberu zarizeni limitovat barvou, tak to si asi nikdy nic nekoupim a nebo koupim, ale bude to mit prd parametry...

Jinak GlobalSat je originalni vyrobce vsech tech GPSek Navilock a i-Tec. Co je proste designove stejne jako 338 ci 339, tak to vyrabi GlobalSat a ten zbytek jsou pouze rebrandy...
Mira_ce4you_oldd (192)|2.6.2006 15:05
Me osobne se nejvic libi BT 339. Chci se zeptat hlavne nekoho kdo ji pouziva (beecher). Pokud ji mas stale u sebe v pouzdru, funguje bez problemu i pokud ji budu mit u pasu a pojedu v aute?
A jeste jeden dotaz. Pokud budu mit pustenou navigaci na PDA, jak dlouho vydrzi v prumeru baterka bez dobijeni? (alespon priblizne).

Dik

Mira
Surgical (2364)|2.6.2006 16:01
Nejsem Beecher, ale s BT-339 zkusenosti mam od listopadu 2005, kdy jsem ji poridil a verne mi slouzi dosud, na nahradu nepomyslim (neni cim nahradit).
Ohledne barvy, shanel jsem ruzovou, ale nedelaji se. Musel jsem si kvuli tomu poridit novou kabelku.
i-Tec BT-339 mi u pasu spolehlive funguje pri volne chuzi pod otevrenym nebem, akorat musim trochu zatahovat bricho, aby mi ji nestinil muj pivni mozol, pak je preci jen pocet fixovanych satelitu mensi. Premyslim, jestli by te GPSce nebylo lepe u me na hlave pod radiovkou. Kdo nema pivni mozol, asi problem mit nebude vubec.
V aute ale GPSku za pasem nenechavam, preci jen je nade mnou plechova strecha, pocasi letos na otevrene kabriolety zatim jaksi nebylo, a navic vsede mi GPSku vzdycky spolehlive prekryje muj pivni mozol (a navic me pak do nej GPSka neprijemne tlaci). Vyndavam ji z pouzdra u pasu a odkladam do prihradky v pristrojove desce pod celnim sklem, kdyz opoustim vozidlo, opet ji ukladam do pouzderka u pasu.
Vydrz je asi takova, ze nabijim cca 1x za 14 dni, ale nesedim za volantem 8 hodin denne, realne tu GPS odhaduju na 15-17 hodin nepretrziteho provozu.
Kdyz na PDA vypnu navigaci = PDA prestane odebirat NMEA data, GPSka se po chvili sama vypne. Pro pripad dalekych nekolikadennich cest vozim v supliku v aute cigaretovou nabijecku, dodavanou primo s GPSkou, ale jeste jsem ji defacto nepouzil.
beecher (9270)|2.6.2006 16:58
Jo, takhle GPSka funguje i pod sedadlem spolujezdce (vyzkouseno). :)
Nejak jsem ji nesikovne vyndaval z pouzdra, pac ji chtel nekdo videt a razem se v danem miste valela... Ale bezela...
ron.jeremy (92)|2.6.2006 18:25
[QUOTE="beecher"]Chapu, ze nekdo resi barvu sveho auta, barvu mobilu, barvu kvetin atd. Ale resit barvu GPSky?[/QUOTE]
Bohužel, ta GPS bude doplňkem toho "mobilu" (jestli se tak Qtek9000 ještě dá říkat), a u toho jsem barvu řešil. To je jako říct, že chápu, že někdo řeší barvu kalhot, trička, ale boty jsou přece šumafuk. :sarcastic:
[QUOTE="beecher"]vzdycky jsem myslel, ze chlap je schopen prekousnout barvu, ze mu jde hlavne o parametry daneho zarizeni.[/QUOTE]
To jsem taky udělal, v případě MDA2 - prostě jiné zařízení s požadovanými vlastnostmi na trhu nebylo, tak jsem tu stříbrnou chtě nechtě překousnul. A musím říct, že přestože jsem byl s funkčností spokojen, stále mě ta barva štvala, a dvojnásob po tom, kdy se začala otírat a loupat. :mad:
Moje žena se MDA dokonce štítila (nemá ráda takový druh "kovových" věcí, nesnese např. kovovou propisku), což ovšem byla vlastnost spíše pozitivní. :D
[QUOTE="beecher"]Kdybych se mel pri vyberu zarizeni limitovat barvou, tak to si asi nikdy nic nekoupim a nebo koupim, ale bude to mit prd parametry...[/QUOTE]
Mno, popravdě, postavil by sis do obýváku růžovo-hnědo-fialovou televizi ve tvaru hroudy hlíny, byť by měla parametry nejlepší ze všech?
GPS se SIRF III je povícero, tak jsem si tak nějak myslel, že na rozdíl od MDA2 bych si mohl i vybrat barvu...
[QUOTE="beecher"]Jinak GlobalSat je originalni vyrobce vsech tech GPSek Navilock a i-Tec. Co je proste designove stejne jako 338 ci 339, tak to vyrabi GlobalSat a ten zbytek jsou pouze rebrandy...[/QUOTE]
Bohužel, hledáním jsem zjistil, do Česka se s největší pravděpodobností vozí jenom ty rebrandy, GlobalSat jsem tu nikde nepotkal, stejně tak jako Holux GPSlim236, který se mi z estetického hlediska líbí nejvíc. :)
Jinak, nejsem žádná sisinka, abych potřeboval všechno žůůůůžový, :D nakonec, Qtek9000 jsem si vybral i přes jeho velikost a hmotnost, ale byl jsem vděčný alespoň za to, že je černý. Ovšem jsou věci, o kterých vím, že je podruhé neskousnu, nebo velmi ztěžka - a to je stříbrná barva. :( :no:
MilanSu (823)|2.6.2006 21:07
[QUOTE="beecher"] z pouzdra nevytahnul ani jednou, pac ji mam porad pri sobe na opasku a ani kvuli nabijeni ci zapinani ji z nej nevytahuji. [/QUOTE]
Hezky pohled Beecher stojici u zasuvky s kabelem od pasku:D
kopacek (466)|3.6.2006 23:54
Na této adrese je velmi zajímavý a vyčerpávající článek o kvalitě (přesnosti) GPSek.
Řeší se, jaký vliv mají sytémy pro zpřesnění polohy (WAAS, EGNOS). V poslední šesté části textu je zajímavý příklad průběhu navigace při pohybu v nějaké uzounké uličce v Paříži. - Na "frak" tam dostala naše zamilovaná BT-338, porazil ji Nemerix v4 iBlue.
Autor serveru gpspassion slibuje, že brzy provede obdobně podrobný test Nokie LD-3W, takže bychom měli mít objektivní posouzení této GPSky.
Mr.B (27)|25.7.2006 12:43
Odešla mi moje celkem bezproblémová GPS BT 308, kterou jsem používal s externí anténou.
Chtěl bych koupit něco nového, nejspíš Navilock BT 338, ale nemá vstup pro externí anténu a moje auto má atermická, tedy pokovená okna. Zvládne to ta GPSka i bez externí antény? Jaké jsou zkušenosti?
Surgical (2364)|25.7.2006 12:59
Zkusenost je takova, ze zvladne :) Navic teprve nyni poznas, jak je BT-308 ve srovnani s novymi GPSkami se SIRF III. chipsetem nevykonna a zastarala.
Shadow74 (117)|8.8.2006 20:41
Mam 2 otazky na Bluetooth GPS:

1. Mam GPS Fortuna Clip-On a chtel bych ji prodat. Za jakou cenu myslite, ze je prodejna? (samozrejme kompletni baleni)

2. Chci koupit nejakou jinou stejne nebo vice vykonnou GPS. Poradite jakou? Mam jedinou podminku - musi pracovat skrze pokovene predni sklo.

Ten problem se sklem je vlastne jediny duvod prodeje Fortuny. Bohuzel v mem aute nechce pracovat.

Diky za pomoc

Zdenek Malinsky (9781)|8.8.2006 20:54
1. Tipuju tak za 1/2 původní ceny a méně. Můžeš využít náš bazar.
2. To by asi chtělo vyzkoušet. Pokovené sklo nemám, tak v tomto neporadím. BTW. Máš všechna okna pokovená? Co zkusit dát GPS jinam, než k přednímu sklu?
Pavel Stancík (66)|8.8.2006 21:22
Zdravim.Já používám Fortunu Clip-On již přes rok,v autě jsou pokovená skla,orig.úprava Solar+. Fortuna funguje bez problému ,chytá se do 30sec. podle počasí.Musí být ale přepnuta na mód XT.Spolehlivě běhá i v kaslíku pod palubovkou.Mám asi extra kousek:D
krabicka3 (361)|8.8.2006 23:54
Musim te zklamat, nemas extra kousek, to je normalni. Bude fungovat i pod sedackou. ;)
Shadow74 (117)|9.8.2006 00:59
Diky za reakce. Bohuzel v mem aute ma Fortuna problem. A pokovene mam pouze predni sklo.
Dnes jsem si pujcil Navilock BT-338. Ten se chyta celkem dobre, ale je stale hodne znat rozdil v signalu, kdyz ho dam napr. na strechu auta.
Jedine misto kde se mi pod prednim sklem chytne Fortuna je kolem zpetneho zrcatka. Tam podle popisu neni ta ochranna folie. To misto je urcene k nalepeni karet pro automaticky odecet mitneho.
Shadow74 (117)|16.8.2006 15:44
Tak uz jsem prodal Fortunu Clip-On a chci pozadat o pomoc pri vyberu nove GPS. Jak jsem popsal v predchozim prispevku problemy, potrebuju neco hodne dobryho :)

Moje pozadavky na GPS:
- bluetooth verze
- male rozmery
- dobra citlivost modulu (problem s pokovenym sklem na Peugeot 307)
- chipset si necham poradit!

Zamlouval se me modul od Nokie, mate nekdo prakticke zkusenosti. Nedo nejake porovnani vykonu atd.

Predem diky za rady
in0 (13)|23.8.2006 12:34
muze mi nekdo zkusenejsi nez ja (uplne bez zkusenosti) napovedet jestli ma smysl chodit v tridach vys nebo staci nejlevnejsi varianta a drazsi je zbytecny luxus? (pripojeno bude k mda compact, provozovano v aute)

Navilock BT-308 + TMC kabel (1900+800=2700kc s dph)
Navilock BT-338 + TMC kabel (2800+800=3600kc s dph)
Navilock BT-313T + TMC je uz soucasti (5761kc s dph)
beecher (9270)|23.8.2006 13:09
Chcete si usetrit starosti? BT 313T.
in0 (13)|23.8.2006 13:25
diky :)
ron.jeremy (92)|23.8.2006 15:19
Pokud ale chceš používat GPS i na pěší turistiku či geocaching, BT-313T si nekupuj. Nedá se u ní vypnout static navigation, takže při rychlosti pod 4km/h nehlásí změnu polohy.
To aby sis případně také ušetřil starosti.
in0 (13)|23.8.2006 15:52
achjo, myslel sem ze drahe = univerzalne pouzitelne a spolehlive. co tedy jineho? (a to je z praxe, nebo se to da vycist na zaklade tech.specifikace? ja to tam nikde nevidim)
ron.jeremy (92)|23.8.2006 22:06
Moje poznatky jsou z praxe, zařízení jsem skutečně měl v ruce a zkoušel. Na základě ceny jsem si myslel zhruba totéž, co ty, bohužel skutečnost byla jiná. Prostě zařízení se nedá přepnout do SIRF protokolu (umí jen NMEA a GNS 2.0), a nelze ho donutit k vypnutí (IMHO pro takové zařízení pochybné) funkce static navigation, která je implicitně zapnutá. Jiné BT zařízení kombinující GPS a RDS/TMC přijímač podle všeho bohužel neexistuje.
Jak to vyřešit bez kompromisů jsem bohužel nezjistil. Já nakonec skončil u běžné SIRF III BT GPS (Nokia LD-3W), s tím, že RDS/TMC budu prostě řešit později, až to bude aktuální.
Stejně zatím není pro ČR solidní navigační software, který by to uměl použít - Navigon 6 ještě není, TomTom to neumí. Z českých - Dynavix myslím má, ale přijde mi hrozný, Be.on.Road (snad) bude v nějakém update/upgrade RDS/TMC podporovat.
Navíc přesnost informací, které v TMC pro ČR jsou, není nijak oslnivá...

Asi jsem tě moc nepotěšil, ale snažil jsem se tě připravit na možné problémy, které tě čekají. Třeba si pak řekneš: "A stojí to vůbec za to?" Jak jsem si odpověděl já, už víš...