Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

TomTom Navigator 5 a aktuální mapy + budoucnost TomTom pro PDA

Kee (8)|23.5.2006 20:17
Nemá někdo seriozní informaci o tom, zda již na našem trhu jsou, či v krátké době budou k dispozici nové mapové podklady v balíku s TomTom? AH Mobile nemá momentálně TomTom skladem, dle slov prodejce čekají novou dodávku a předpokládají že balík SW + mapa bude obsahovat mapy ve verzi 632. Nicméně byla to čistě spekulace. Na stejný dotaz v Patro.cz (mimochodem je zde TomTom levnější) prodejce nesměle prohlásil, že "samozřejmě" nové mapové podklady jsou součástí balíku. Po dotazu zda si tím je jistý pronesl, že to tak je pravděpodobně a že se zeptá kolegy a informaci mi předá. Zatím jsem informaci nedostal.

Nicméně, tak nějak jsem si po zkušenostech myslím své o informacích padajících z "webových obchodníků" a tudíž zopakuji svou otázku - má někdo ověřenou informaci, či osobní zkušenost zda se již na našem trhu vyskytuje, či v krátké době bude vyskytovat krabice obsahující TomTom a mapy 632?

Díky
Robin

EDIT by MODERATOR - nadpis
sh0tek_ce4you (163)|23.5.2006 20:46
Proc trvas na verzi 632 kdyz uz je k dispozici "PL-CZ-SK-HU-Map" v645?
Kee (8)|23.5.2006 20:50
Samozřejmě tím lépe. Jde mi principiálně o to, aby v tom nebyla zabalená mapa 571.
Scatman_ce4you (123)|23.5.2006 23:25
Právě protože se tu množí stížnosti lidí na verze map u TT, tak pokud budeš něco kupovat, nech si od prodejce písemně potvrdit, jakou verzi TT a jaké verze map si kupuješ. Když se budou cukat, nekupoval bych. Obchodník je povinen ti před koupí sdělit vlastnosti výrobku, což si myslím, že u softu a dat zrovna verze produktů jsou - a to dost podstatné!
Kee (8)|24.5.2006 08:19
Spíš to udělám tak, že si to nechám poslat na dobírku, nainstaluju a pokud tam bude stará mapa tak jim to zas vrátim. Mám zkušenosti, že někteří prodejci zvlášť pokud nemaj provizi z prodeje, tak než aby měli problémy, nebo si přidělali práci se zjišťováním informací, tak rači řeknou něco ve stylu "nemáme, nemumíme." Takže pokud se nedopátrám informace zde na fóru, tak koupim a poreferuju.
MilanSu (823)|24.5.2006 09:19
No ono u nakupu SW na eshopu je asi nekdy trochu problem s vracenim. Znamy si objednal Dynavix na svuj mobil (Symbian) vcetne GPS, to ze Dynavix nepodporuje Symbina zjistil az kdyz prisel ke mne abych mu to nainstaloval. No nakonec mu to vzali jenom diky tomu, ze to nebyl jenom SW ale i HW.
Ale mozna ze se mylim
pekro (346)|24.5.2006 09:31
[QUOTE]Spíš to udělám tak, že si to nechám poslat na dobírku, nainstaluju a pokud tam bude stará mapa tak jim to zas vrátim. Mám zkušenosti, že někteří prodejci zvlášť pokud nemaj provizi z prodeje, tak než aby měli problémy, nebo si přidělali práci se zjišťováním informací, tak rači řeknou něco ve stylu "nemáme, nemumíme." Takže pokud se nedopátrám informace zde na fóru, tak koupim a poreferuju.[/QUOTE]

To tě asi zklamu:

Možnost vrácení zboží ze zásilkového obchodu (dle občanského zákoníku - zákon č. 367/2000 Sb) se nevzathuje na software

Viz odstavec 7d
http://www.mvcr.cz/sbirka/2000/sb099-00.pdf
Surgical (2364)|24.5.2006 10:09
Cely problem s TomTomem je ten, ze prodejce proste nevi, co je v krabici za verzi. Aby se to dozvedel, musi krabici otevrit, vy jakozto kupujici ale budete trvat na neotevrene, zapecetene krabici, ze? Otevrenim krabice s pretrzenim prislusnych plomb/nalepek totiz prijimate licencni ujednani, ze kupujete soft takovy jaky jest a bla bla bla....A otevrit si ji tedy zakonite budete moci az...po zakoupeni.
Nevim, jake matrice na lisovani CDcek vyrobce (TomTom) pouziva, pochybuji, ze by je aktualizoval 4x do roka. Nikde se ani k bezplatnym upgradum nezavazuje, bezna udrzba se pak tyka softwaru samotneho, tedy programu TomTom, nikoli mapovych podkladu, ktere sam kupuje ze treti strany....Proste nasekal varku krabicoveho softu na sklad a ten ted prodava/doprodava. Jedine zarucene reseni je....pockat na novou verzi TomToma.
beecher (9270)|24.5.2006 10:51
Tak jeste jednou pro nechapave!

Na strankach www.tomtom.com je jasne specifikovano, jake pokryti map je dodavano v baliku (na CD) TomTom Navigator 5 Software & Maps of Western Europe. Pro ty, co chteji cisla, jsou to mapy 571.
Tj. prodejce vi, ze prodava takoveto mapy. Treba na webu Sunnysoftu jsou tyto stavy pokryti uvedeny.

Mapy s verzi c. 632 jsou prodavany samostatne v ramci sluzby TomTom Plus, tzn. nikdy nebudou na CD pri koupi vyse uvedeneho softwaru.

Mapa verze 645 je urcena pouze pro zarizeni TomTom ONE, tzn. jeji uziti na PDA pomoci TomTom Navigatoru 5 je nelegalni.

Jeste je stale na tom neco nejasneho? Doufam, ze ne. :sarcastic:
Kee (8)|24.5.2006 12:11
Je otázka, jestli na webu TomTom maj 100% aktualizovaný informace. Dle slov AH Mobile, sou aktuálně vyprodaný veškerý skladový zásoby v německu. Aniž bych věděl jak funguje jejich výroba, tak lze předpokládat, že pokud budou vyrábět nový balíky, tak existuje reálná šance, že se bude vyrábět s aktuálními verzemi ať už samotného SW, tak s mapami. Ale jak jsem uváděl výše, jedná se čistě o spekulaci.

Ad možnost vrácení - nejsem si úplně jistej, jestli by to náhodou nešlo vrátit na základě informace, kterou má Patro na webu. Tam stojí toto: "Pokrytí Evropy: Benelux: 99%, FR: 99%, GB: 99%, DE: 99%, AT: 99%, CH: 99%, PL, CZ, IT, ES, AD, PT, DK: 99%, NO: 99%, SE: 99%, FI: 99%." Pokud je tato informace chybná, tak by mi dodali něco jinýho než jsem zaplatil. Nicméně asi je to otázka na právníka - dám vědět.
beecher (9270)|24.5.2006 13:40
[QUOTE="Kee"]...lze předpokládat, že pokud budou vyrábět nový balíky, tak existuje reálná šance, že se bude vyrábět s aktuálními verzemi ať už samotného SW, tak s mapami.[/QUOTE]A pripravit se o zisky? To zadna firma neudela... ;)
Nesmime taky zapomenout, ze kazda 632 mapa je i s prujezdni mapou cele Evropy, coz je taky pekny balik dat a mit to u kazde mapy je trochu nepotrebne...

Spise se ted doprodalo to, co nalisovali, a ceka se na TT 6...
sh0tek_ce4you (163)|24.5.2006 14:06
[QUOTE="beecher"]Mapa verze 645 je urcena pouze pro zarizeni TomTom ONE, tzn. jeji uziti na PDA pomoci TomTom Navigatoru 5 je nelegalni.[/QUOTE]
Beechere, ty nelegále!!!! :)
beecher (9270)|24.5.2006 14:27
A nemam snad pravdu? :? :sarcastic:
Mefisto (231)|24.5.2006 15:04
Mas a naprostou.

Jinak bych snad dodal, ze na strankach TT to maji aktualni s pokrytim, to u nas kuli prodeji trochu procenta upravuji. Setkal jsem napriklad ve FONSu ze kolegovi tvrdili ze zakladni mapa bez PLUS sady ma CZ 50% a ze si jiz nepotrebuje neco dokupovat.
Petr Šinagl (25)|24.5.2006 16:03
[QUOTE="beecher"]Tak jeste jednou pro nechapave!

Na strankach www.tomtom.com je jasne specifikovano, jake pokryti map je dodavano v baliku (na CD) TomTom Navigator 5 Software & Maps of Western Europe. Pro ty, co chteji cisla, jsou to mapy 571.
...
Mapy s verzi c. 632 jsou prodavany samostatne v ramci sluzby TomTom Plus, tzn. nikdy nebudou na CD pri koupi vyse uvedeneho softwaru.

Mapa verze 645 je urcena pouze pro zarizeni TomTom ONE, tzn. jeji uziti na PDA pomoci TomTom Navigatoru 5 je nelegalni. :sarcastic: [/QUOTE]

A právě proto je plusovými mapami v632 mnohonásobně napěchován web (Evropa poskládaná celkem ze 7mi map něco přez 2GB) - lidi nejen v ČR prostě došli k názoru, že když jim někdo zákeřně místo čerstvého zboží podstrčí prošlé, tak mají morální právo si pro to čerstvé šáhnout sami (a s nimi se celkem očekávaně svezou i ti, co nic nekoupili).
Taktéž mapa v645 je pro PDA "veřejně" k dispozici a to dokonce v "odemčené" verzi, která pouhou svou přítomností na kartě odplokuje i všechny ostatní jinak zamčené mapy.

Holt si výrobce musí vyžrat, co si pohrdáním zákazníky nadrobil.
beecher (9270)|24.5.2006 16:07
Ale on jimi nepohrda, ferove jim nabizi moznost zakoupeni upgradu! Coz vlastne TomTom Plus Services jsou...
Petr Šinagl (25)|24.5.2006 16:12
[QUOTE="beecher"]
Spise se ted doprodalo to, co nalisovali, a ceka se na TT 6...[/QUOTE]

Kdeže, optimisto. :(

Kdyby měli TT6 pro PDA byť jen rozdělaný, tak se s ním pochlubí aby nažhavili zákazníky, kteří by jinak šilhali po jiných řešeních, např. po Navigonu 6.
Jenže podle změny map a softu v Go 910 soudě, asi celý segment PDA dají k ledu aby jim neomezoval prodej "jednoúčelovek", které se prodávají dráž (včetně vývaru z prodeje železa), jejich uživatelé se v nich nešťourají a taky u nich lze lépe sladit nové požadavky na HW (viz 3D vizualizace versus výkon grafiky u levnějšího segmentu PDA - to bude s novým Navigonem mezi uživateli "hukot") s tržní realitou - tak proč dělat konkurenci sami sobě.
:$: :$: :$:
Petr Šinagl (25)|24.5.2006 16:16
No, když příjdu do krámu, požádám o bochník chleba, oni mi prodají rok starý a nabídnou k němu možnost "upgrade" dokoupením toho čerstvého, který mají v regále za sebou (ale který bez předchozího zakoupení starého neprodají), to je co ?
Pohrdání zákazníkem nebo případ pro výjezdovku psychiatrie ?
beecher (9270)|24.5.2006 16:33
Ja nejsem optimista, pac jsem nikdy nerekl, ze TomTom vyda na 100% TomTom Navigator 6.0. To "ceka se" bylo mysleno, jako my uzivatele cekame na TT6, jestli tedy nekdy bude nebo nebude.
Jinak souhlasim, mam taktez obavy, ze TomTom posila SW pro PDA k sipku a bude prodavat ciste PNA zarizeni.

Ad bochnik chleba: Trochu blba analogie, protoze upgrade na bochnik chleba proste nemuze existovat. Vymyslete jine prirovnani... ;)
Ale jinak proste pochopte, ze neexistuje zadne nove vydani baliku TomTom Navigator 5 Software + Western Europe Maps. Tento balik vam dava k uziti nejake mapy. Chcete lepsi mapy? Priplatte si.
Ja v tom proste porad nevidim zadny problem, zadne ojebavani se zakaznikem, ci jeho pohrdanim atd. Mapy 632 jsou "nadstandard", tak je nutne za ne zaplatit.

EDIT: Myslite si, ze i kdyby se TT5 distribuoval s 632 mapami, ze by nebyly na netu? Tady jste zase optimista vy. :)
Surgical (2364)|24.5.2006 16:38
Nevim, o budoucnost TomToma na WinCE platforme bych se prilis neobaval, segment trhu je to stale dost znacny a dynamicky, navic vakuum by po Tomovi asi nezustalo, krom nostalgicke slzicky.
Kdyz se podivame, kam speje Navigon, jake razantni entree ma iGO atd. nelomil bych rukama a nebedoval...Dynavix se zajiste take docka pouzitelne podoby (to bylo moc tvrde, ale uzivatele uz budou vedet, co myslim), totez B.O.R. nebo MapFactor...
Naopak, konec TomToma pro PocketPC by bylo zboznym pranim prave konkurence :)
Situace se meni kazdym okamzikem, budoucnost je (doufam) svetla....ted jeste jak dopadnou volby ;)
Petr Šinagl (25)|24.5.2006 16:47
Upgrade bochníku chleba (pravda né ročního) se nazývá mikrovlnka :D

Na webu Tomtomů je u Navigatoru 5 větička:
"All the newestTeleAtlas maps are now available on a CD pack, allowing you to find your way to any address across Europe."
Nevím jak ostatní, ale já si pod slovem "newest" rozhodně nepředstavuji verzi 571, když od téhož už existuje verze 632 a dokonce i 645 - ale možná jsem jen slabý v angličtině.
Není to náhodou totéž, jako by na výloze dříve zmíněného obchodu inzerovali čerstvé pečivo a prodávali loňské, ač mají čerstvého plný regál ke kterému ale zákazníky bez zakoupení starého chleba a doplatku prostě nepustí ?

Pánové a dámy z TomTomu se prostě svou anti-obchodní politikou na poli PDA dokonale zařízli tím, že zájemce o svůj produkt defacto donutili z něj udělat "freeware" a teď zbaběle prchají pryč na jiný kus trhu, kde jim načas nad zákazníky zbyde kontrola alespoň prostřednictvím "železa" - inu, akce, reakce a reakce na reakci jak z učebnice.
Petr Šinagl (25)|24.5.2006 17:02
[QUOTE="Surgical"]....ted jeste jak dopadnou volby ;) [/QUOTE]

Předpokládám, že po nich bude TomTom ONE s mapou 645_PL_CZ_SK_HU pro mnohé z nás zcela zbytečnou investicí :((


A k výhledu navigací na PDA obecněji:
S nástupem 3D zobrazení objektů v navigacích se dostáváme do situace, kdy mezi uživateli běžná PDA prostě přestanou stačit HW nárokům navigačních softů (stačí se podívat na vymizení VGA z PDA a nástup zvěrstev typu HP 240x240), takže cesta "3D omalovánkami" rozmazlené většiny řidičů povede k jednoúčelovým strojkům zahrnujícím ještě Hands-free pro mobil a přehrávač MP3 či TV.
Naše nová PDA se naopak budou výrobci snažit přiohnout do kolonky komunikátorů, takže než dobrou gafiku a displej, uvidíme spíše 240x240 a telefon, foťák, ... - že na tom použitelně nerozchodíme ani současné navigace, je jasné.
Může se mi to nelíbit, můžu prskat, nadávat, ale na věci nic nezměním. A výrobci navigací si směr vývoje uvědomují moc dobře (a mají z něj radost, neb na jednoúčelovkách vydělají výrazně více, než na softu pro PDA).
beecher (9270)|24.5.2006 17:07
Muzeme prskat, muzeme nadavat, stav, ktery jsem popsal ve svem prvnim prispevku teto diskuze, nezmenime, takze bych to tady zamknul.
Co moderatori? Nebo tady uz zadni nejste? :sarcastic:
Petr Šinagl (25)|24.5.2006 17:55
Nějak utíkáte od oné věty:

"All the newest TeleAtlas maps are now available on a CD pack, allowing you to find your way to any address across Europe."

co je na webu www.tomtom.com v popisu produktu :D
beecher (9270)|24.5.2006 18:00
Neutikam, nemam co k tomu dodat. Pouze to, ze to slovo "newest" je tam od te doby, co byla vydan TomTom Navigator 5.
Nemluve o tom, ze na stejne strance, na kterou odkazujeme oba, je to pokryti uvedeno...
brodic (6)|24.5.2006 19:20
Před necelým měsíce jsem komunikoval s product managerem jednoho z distibutorů TomTom do ČR (RRC - CZ), ptal jsem se ho na nové mapy a nějaké další funkce. Poslal mi odpověď, že většinu mých otázek bude řešit verze 6 pro PDA, která by měla být dostupná v květnu. Bohužel se mi nepodařilo tuto informaci nikde jinde ověřit, květen pomalu končí, ale jsem dál optimista ;)
Henry_ce4you (58)|24.5.2006 23:05
Já jsem taky optimista a věřím, že do konce pololetí verze 6 pro Toma bude, jak už jsem psal na poi.cz:
http://www.poi.cz/index2.php?option=com_forum&Itemid=0&+...+pic&p=1021#1021