Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

MDA vs. MDA

PavelR. (2184)|6.10.2003 10:56
Kvalitnější displej, více paměti, integrovaný fotoaparát, bluetooth, SD slot podporující IO, Windows Mobile 2003 Phone Edition a spousta softwaru navíc - to jsou nejvýznamnější změny T-mobile MDA2 oproti jeho předchůdci.

To, že společnost T-mobile uvede nástupce svého poměrně úspěšného PDA s integrovanou telefonní částí se ví poměrně dlouho. Jeho česká odnož si ale nechávala oficiální představení této novinky nazvané T-mobile MDA2 až na právě začínající veletrh INVEX. Ze stejného důvodu jsem i já musel počkat se sepsáním následujícího přehledu a to i přesto, že se toto zařízení ke mně dostalo již před více než měsícem. Ihned poté se stalo mým nejpoužívanějším PDA – a to nejen proto, že jsem jej dostal především z důvodu přípravy české lokalizace.

V tomto přehledu se chci spíše než na popis parametrů, designu, obsahu balení nebo příslušenství, soustředit především na věci, kterými se MDA2 liší od svého staršího kolegy. Rovněž bych rád zmínil i některé funkce, které mi přišly docela zajímavé.

Windows Mobile 2003 Phone Edition

Přítomnost nového operačního systému Windows Mobile 2003 Phone Edition v MDA2 je jedna z největších změn, které se ale nijak zvlášť věnovat nebudu. To proto, že rozdíly mezi PocketPC 2002 a Windows Mobile 2003 byly na ce4you popsány a prodiskutovány více než důkladně. Uvedu snad jen to, že v části Phone Edition byly opraveny některé chyby jako např. zobrazovaní jména kontaktu u příchozích SMS, automatické znovu navázání GPRS připojení po ukončení hovoru atd. Před nedávnem se rovněž vyskytly spekulace o tom, že by Windows Mobile 2003 Phone Edition měly mít integrovaný plug-in pro MMS. Byly to opravdu jen spekulace a T-mobile u své novinky řeší podporu MMS dodáním aplikace třetí strany - o té ale až později.

Kvalitnější displej

Jednou z nejviditelnějších vylepšení MDA2 je nový displej. I když kvalita zobrazovací jednotky u MDA1 byla pro většinu použití naprosto dostačující, tak se těžko může srovnávat s displejem, který HTC použilo pro MDA2. Rozdíl je nejvíce patrný, když položíte obě tyto zařízení vedle sebe. Oproti MDA2 je displej jeho předchůdce zabalen do mléčného oparu, je o něco hůře čitelný, nerovnoměrně podsvícený a s horším zobrazením barev. Tato rozdílnost je ale dána pokračujícím vývojem v oblasti displejů a není na tom tedy nic moc zvláštního. Spíše než kritiku MDA1 to tedy berte jako pouhé konstatování.

MDA2 má transreflektivní TFT displej schopný zobrazit až 65K barev. Věrnost jejich zobrazení je podle mého názoru ještě o něco lepší než např. u iPAQu 5450, který má opravdu velmi dobrý displej. Použiji-li otřepané fráze, kterou jsem někde zaslechl (čert ví kde :-), bude znít srovnání displejů MDA2 a iPAQu 5450 následovně: u MDA2 se vám bude zdát bílá bělejší a barvy barevnější.

Další věcí týkající se displeje, která byla u MDA2 vylepšena, je možnost více stavové regulace podsvícení displeje. U MDA1 jste mohli podsvícení zapnout nebo vypnout a to bylo vše. U MDA2 je již možné, stejně jako u jiných PDA, podsvícení plynule regulovat a to zvlášť při napájení z baterie a zvlášť při napájení pomocí AC adaptéru.



Paměť

V zařízení je více paměti. Tento fakt se týká jak RAM, tak i ROM. U MDA2, které mám nyní před sebou já, je velikost paměti RAM 64 MB; finální verze by měly mít 128 MB. Velikost paměti ROM je 64 MB a je rozdělena na několik částí: (1.) část vyhrazená samotnému OS, rádiové části a dalším potřebnostem souvisejícím s provozem MDA2; (2.) tzv. Extended ROM, ve které jsou uloženy aplikace a nastavení, které se T-mobile rozhodl svým zákazníkům poskytnout. O těchto programech se ale rozepíši až později. Zde si jen dovolím zmínit, že v této části ROM nechybí ani Language Extender, který se bude tímto způsobem dodávat s každým T-mobile MDA2 prodaným v ČR; (3.) část, která je na rozdíl od těch předešlých přístupná i uživateli pro ukládání vlastních dat. Její velikost je přibližně 15 MB a byla nazvána velmi jednoduše: Storage.

ROM je typu NOR – tj. na rozdíl od pamětí NAND podporuje přímé spouštění aplikací – tzv. XIP (eXecute In Place). Není tedy potřeba nic stínovat do RAM a zbytečně tak z paměti ukusovat cenné místo, které by bylo možné využít užitečnějším způsobem. Z technického hlediska je zajímavý i fakt, že ROM je integrována společně s procesorem do jediného čipu s označením PXA263 – užitečné řešení z pohledu ušetření nějakého toho místa na desce.



Integrovaný fotoaparát

Další odlišností, které si nelze při prvním pohledu na MDA2 nevšimnout je integrovaný fotoaparát. Jak je u podobných zařízení běžné, je použit jednoduchý CMOS snímač s maximálním rozlišením fotografie 640x480 a video sekvencí 176x144 disponujícím 4x digitálním zoomem. Kvalita fotografií je vhodná především na použití v MMS zprávách a na nějaké to rychlé focení, když zrovna není po ruce nic lepšího.

O nastavení a provoz fotoaparátu se stará vynikající aplikace od IA Style. Kromě již zmíněného rozlišení a typu záznamu (tj. fotka nebo video) v ní můžete nastavit např. expozici, efekty (sépie, negativ atd.), název a způsob číslování snímků a několik dalších parametrů. Pohledy na fotografovaný objekt pak můžete stisknutím jednoho tlačítka otáčet z režimu portrait (na výšku) do landscape (na šířku) a naopak.



Aplikace starající se o fotoaparát je velmi dobře provázaná s dalším programem společnosti IA Style. Program se jmenuje Album a je rovněž součástí základní výbavy MDA2. Album umí nejen pořízené fotografie prohlížet v různých náhledech, ale také je řadit do alb, opatřovat textovými i audio poznámkami a to vše pak přehrávat v souvislých prezentacích s mnoha animovanými přechody mezi jednotlivými snímky.



Aplikace umí také zobrazit data z EXIFu a i jednoduchý histogram. To ale jen v případě, že do MDA2 zkopírujete fotografii z plnohodnotného digitálu. U fotek pořízené přímo v MDA2 nejsou tyto data dostupná. Album můžete nastavit i jako výchozí prohlížeč/přehrávač pro formáty jako jsou BMP, JPEG, GIF, AVI, MPEG-4, MIDI, WAV.



V souvislosti s fotoaparátem ještě zmíním, že se na zadní straně PDA těsně pod čočkou nachází malé kruhové zrcátko, které výborně slouží pro zaměření a vyfocení sebe sama :).

Bluetooth

Bluetooth je funkce, kterou byste hledali u MDA1 marně. Naopak u MDA2 je bluetooth integrováno přímo v samotném PDA. I když jej patrně nebudete používat ke komunikaci s mobilním telefonem (alespoň ne pro připojení k internetu; já jsem to ale několikrát s úspěchem vyzkoušel), tak své uplatnění si zcela jistě najde. Na trhu je několik bluetooth GPS, tiskáren a především bluetooth sluchátek, kvůli kterým je bluetooth v MDA2 integrováno.

K nastavení bluetooth slouží u MDA2 aplikace, která je součástí obecné části Windows Mobile 2003. Je poněkud jednodušší (tj. nedá se rozhodně srovnat se software od společnosti Widc
Jirpos (32)|6.10.2003 11:58
Děkuji za vyčerpávající recenzi tohoto zařízení.
Už se těším až bude v prodeji a dám si do něj DataNonstop.
Doufám, že nebude toto zařízení nějak blokováno pouze a jen na síť T-Mobile.
PavelR. (2184)|6.10.2003 12:11
[QUOTE="Jirpos"]Doufám, že nebude toto zařízení nějak blokováno pouze a jen na síť T-Mobile.[/QUOTE]

... myslim, ze bude. Nicmene bylo tomu tak i u MDA1 a spousta lidi je ted stejne pouziva i v jinych sitich.

PavelR.
Wuffi (1599)|6.10.2003 12:30
Super clanek! Jen se mi ted na MDA2 zacaly sbihat sliny... :D
PavelR. (2184)|7.10.2003 10:49
... jeste jsem opomenul zminit, ze MDA2 umi narozdil od MDA1 prehravat krome WAVu i MIDI a je samozrejme mozne je nastavit i jako vyzvaneni.

PavelR.
karlic (707)|7.10.2003 11:26
Jelikož mám datanonstop a používám z MDA vestavěný modem pomocí utility WModem v1.04 vadila mi nemožnost přijmutí hovorů a SMS v průběhu používání modemu přes tuto utilitu.

Jak je tomu v nové verzi MDA II.?- Lze přijmout hovor a SMS když datuju s notebooku pře seriový kabel? Jak je to s rychlostí přes infra, je to již více jak 9600kb?

-k-
PavelR. (2184)|7.10.2003 13:44
[QUOTE="karlic"]Lze přijmout hovor a SMS když datuju s notebooku pře seriový kabel?[/QUOTE]

... ted jsem to zkousel pres IR a nelze

[QUOTE]
Jak je to s rychlostí přes infra, je to již více jak 9600kb?
[/QUOTE]

... rychlost na portu ted nemam moznost zmerit, nicmene prenosova rychlost (Eurotel) se pohybovala v rozmezi 15-24 kbs, takze asi ano.

PavelR.
karlic (707)|7.10.2003 16:28
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="karlic"]Lze přijmout hovor a SMS když datuju s notebooku pře seriový kabel?[/QUOTE]

... ted jsem to zkousel pres IR a nelze

[QUOTE]
Jak je to s rychlostí přes infra, je to již více jak 9600kb?
[/QUOTE]

... rychlost na portu ted nemam moznost zmerit, nicmene prenosova rychlost (Eurotel) se pohybovala v rozmezi 15-24 kbs, takze asi ano.

PavelR.
[/QUOTE]


A jak se tváří mobil, když je datově spojen s Notebookem a volá se na něj.
Teď to dělá dvě věci:

Když přes GPRS netečou data, tak volající slyší ton, jako že to zvoní (ale MDA stejně nezvoní)

Když přes GPRS data tečou, tak volající slyší obsazovací tón (ale MDA stejně nezvoní)
PavelR. (2184)|7.10.2003 16:42
[QUOTE]A jak se tváří mobil, když je datově spojen s Notebookem a volá se na něj. Teď to dělá dvě věci:

Když přes GPRS netečou data, tak volající slyší ton, jako že to zvoní (ale MDA stejně nezvoní)

Když přes GPRS data tečou, tak volající slyší obsazovací tón (ale MDA stejně nezvoní)
[/QUOTE]

... u MDA2 je to stejne ...

PavelR.
Wuffi (1599)|7.10.2003 17:39
Mno MDA1 ale umi MIDI taky (i kdyz pravda - ne moc valne)... Hlavne ale umi pouzit jako zvoneni zvuk ve WMA...
Martin Hanzal (132)|7.10.2003 17:42
Viděl jsem pár fotek dělaných MDA2, byly naprosto otřesný. Je to tak ve většině případů nebo byly tyto zvláště nepovedené?
PavelR. (2184)|7.10.2003 17:51
[QUOTE="darthpet"]Mno MDA1 ale umi MIDI taky (i kdyz pravda - ne moc valne)... Hlavne ale umi pouzit jako zvoneni zvuk ve WMA...[/QUOTE]

MDA1 umi prehrat MIDI bez pouziti exter. SW?

PavelR.
PavelR. (2184)|7.10.2003 18:00
[QUOTE="Martin Hanzal"]Viděl jsem pár fotek dělaných MDA2, byly naprosto otřesný. Je to tak ve většině případů nebo byly tyto zvláště nepovedené?[/QUOTE]

Fokty opravdu zadna slava nejsou, ale jejich kvalita odpovida ucelu vyuziti (tj. MMS apod.). Pokud je jen trochu horsi svetlo, tak jsou docela zasumele, s ostrosti je taky ponekud na stiru. Ale kvalitu plnohodnotneho DF nelze u zarizeni podobneho typu ocekavat, ze? :-)

PavelR.
karlic (707)|8.10.2003 08:49
Kdo má momentálně v naší republice MDA II k dispozici? Chtěl bych udělat nějaké testy. Od koho to máš v zápujčce?
Díky
-k-
PavelR. (2184)|8.10.2003 08:57
[QUOTE="karlic"]Kdo má momentálně v naší republice MDA II k dispozici?[/QUOTE]

... pouze T-mobile.

[QUOTE]
Od koho to máš v zápujčce?
[/QUOTE]

... stejna odpoved jako v predchozim pripade. Jak jsem jiz zminoval v clanku, delame pro T-mobile ceskou lokalizaci pro toto zarizeni tudiz se nejedna o beznou zapujcku.

PavelR.


zanta_ce4you (8)|8.10.2003 11:05
1. Mam možnost získat MDA2 za docela zajímavou cenu z Německa. Je možné nahrát a pokud ano tak za kolik česká lokalizace?

2. Jde odblokovat MDA2 i pro jiného operátora?
PavelR. (2184)|8.10.2003 11:26
[QUOTE="zanta"]1. Mam možnost získat MDA2 za docela zajímavou cenu z Německa. Je možné nahrát a pokud ano tak za kolik česká lokalizace?

2. Jde odblokovat MDA2 i pro jiného operátora?[/QUOTE]

Odpoved viz zde. Obvykle staci uverejnit otazku v diskuzi jen jednou.

PavelR.
Wuffi (1599)|8.10.2003 14:12
PavelR: Ano, MDA1 opravdu umi pouzit MIDI jako zvoneni bez externiho SW. Zkousel jsem to. Ale neni to vubec zadna slava - asi to bylo zamysleno pouze na jednohlase melodie, protoze ty vicehlase maji v podani MDA1 ke svym originalum opravdu velmi daleko :D
"Recenzent CE4YOU": PavelR ma pravdu - ten fotak je tam predevsim kvuli MMS a na to aby si clovek mohl rychle neco vyfotit kdyz nema po ruce poradny fotak, zato v ni ma PDA. Kvalita odpovida pouzitemu snimaci. Za lepsi integrovany fotoaparat se vetsinou dost draze zaplati.
PavelR. (2184)|8.10.2003 14:28
[QUOTE="darthpet"]Ano, MDA1 opravdu umi pouzit MIDI jako zvoneni bez externiho SW. Zkousel jsem to. [/QUOTE]

... to ja prave taky (na Eurotel DataPhone, puvodni ROM). U MDA1 jsem si odlisnosti tohoto typu nevsiml. Neni to nejake SW vylepseni nektere z naklonovanych ROM (neco podobne PocketMIDI) nebo ma vase MDA1 nejaky FM synthetizer? :) :)

PavelR.

Wuffi (1599)|8.10.2003 14:35
Nenene, umi to primo system, ale zapomnel jsem podotknout ze mam WM2003PE.
PavelR. (2184)|8.10.2003 14:42
... tak to jo :) Je to jedna z WM2003 novych "feature" (viz zde).

PavelR.
karlic (707)|8.10.2003 14:45
[QUOTE="zanta"]1. Mam možnost získat MDA2 za docela zajímavou cenu z Německa. Je možné nahrát a pokud ano tak za kolik česká lokalizace?
[/QUOTE]

Kolik je ta Zajimavá cena? V Německu se již prodáva? Za kolik?
-k-
Wuffi (1599)|8.10.2003 14:59
PavelR: Diky za odkaz - divim se ze se temi MIDI chlubi, zni to jako rozladene varhany!!! :no:
PavelR. (2184)|8.10.2003 15:14
[QUOTE="darthpet"]PavelR: Diky za odkaz - divim se ze se temi MIDI chlubi, zni to jako rozladene varhany!!! :no: [/QUOTE]

... jasne, SoundBlaster Live!, ktery mi hraje doma v PC, to opravdu neni. Ale zase se mi chce napsat, ze na pouziti jako vyzvaneni do telefonu je to super. Alespon MDA2 hraje minimalne stejne dobre jako S55 - jiny telefon s polyfonnim vyzvanenim ale nemam a tak nemuzu porovnavat :(

PavelR.
Wuffi (1599)|8.10.2003 15:21
Mno ja taky nedrbu MDA2 ale DataPhone s WM2003. Asi je tam neco shnileho. Nektere MIDI ani neprehraje, jen 3x beepne jako ze to nemuze prehrat. Neni tam nejake omezeni co se tyce poctu hlasu ci velikosti? Zkusim to s melodiemi pro Motorolu T720i...
Wuffi (1599)|8.10.2003 15:34
Hm - tak nektere z nich take odmita prehrat, zbytek hraje, ale opravdu divne. Na druhou stranu jdou ve WM2003PE pouzit jako zvoneni WMAcka takze to neni az zase takova skoda.
PavelR. (2184)|8.10.2003 15:38
[QUOTE="darthpet"]Neni tam nejake omezeni co se tyce poctu hlasu ci velikosti?[/QUOTE]

To netusim...

PavelR.
Bronek_ce4you (24)|8.10.2003 21:13
Jak je na tom MDA2 s GPRS ? Kolik timeslotu zvlada ? 4+1 nebo 4+2 TS ?
PavelR. (2184)|9.10.2003 07:51
[QUOTE="Bronek"]Jak je na tom MDA2 s GPRS ? Kolik timeslotu zvlada ? 4+1 nebo 4+2 TS ?[/QUOTE]

... dostupne jsou nastaveni 4+1 a 3+2; jako vychozi je brano to prvni. Samozrejme, ze v praxi bude rychlost zaviset predevsim na pouzitem kodovani (u T-mobilu CS-1 az CS-4) a moznosti "aktivni" BTS pridelit pozadovany pocet timeslotu.

PavelR.
Honzabr (192)|9.10.2003 09:03
Měl bych 3 dotazy:
1.Chápu dobře, že půjdou použít veškeré SW určené pro platformu PDA s W mobile 2003 ?
2.Mám 5450-půjde použít příslušenství např sync.kabel pro USB ,cest. nabíječka, klavesnice atd. pro MDA II (otázka sync a nab.konektoru) a jak velikou kartu SD bude možno použít (P800 jen 128 Mb např.)
3.Lze připojit přes BT jiný telefon (S55 např.) jako k PDA a využít jeho modemu pro připojení na data jiného operátora (Eurotel Non Stop např. :)) )

Při kladné odpovědi na většinu otázek do něj jdu :D
Honza
PavelR. (2184)|9.10.2003 09:19
[QUOTE="Honzabr"]Měl bych 3 dotazy:
1.Chápu dobře, že půjdou použít veškeré SW určené pro platformu PDA s W mobile 2003 ?
2.Mám 5450-půjde použít příslušenství např sync.kabel pro USB ,cest. nabíječka, klavesnice atd. pro MDA II (otázka sync a nab.konektoru) a jak velikou kartu SD bude možno použít (P800 jen 128 Mb např.)
3.Lze připojit přes BT jiný telefon (S55 např.) jako k PDA a využít jeho modemu pro připojení na data jiného operátora (Eurotel Non Stop např. :)) )

Při kladné odpovědi na většinu otázek do něj jdu :D
Honza[/QUOTE]

... na vasi otazku bych odpovedel i v pripade, ze byste ji poslal do diskuze jen jednou. Duplicitni prispevky jen zbytecne zabiraji misto.

Odpoved zde.

PavelR.
karlic (707)|9.10.2003 10:04
MDA II má USB1.1 nebo 2.0 - dost podstatná věc ;)

-k-
PavelR. (2184)|9.10.2003 10:32
[QUOTE="karlic"]MDA II má USB1.1 nebo 2.0 - dost podstatná věc ;)

-k-[/QUOTE]

... myslim, ze USB 2.0 to rozhodne neni; nicmene zadny oficialni datasheet s technickou specifikaci nemam.

PavelR.
Pavel Koza (4761)|9.10.2003 10:43
[QUOTE="karlic"]MDA II má USB1.1 nebo 2.0 - dost podstatná věc ;)[/QUOTE]

Nemyslim si, ze to je tak podstatne... 480Mbit z Pocket PC stejne NIKDY nemuzete dostat, a jak jsem nedavno testoval, tak ze soucasnych Pocket PC plne nedostanete ani tech tusim 12Mbit, ktere ma umet USB 1.1...
LOCHi (106)|9.10.2003 19:09
hral sem si s nim na invexu asi 50 minut - ma trochu slabsi display ale jinak v pohode kdyby byly otazky tak se ptejte
PavelR. (2184)|9.10.2003 20:23
[QUOTE="LOCHi"]hral sem si s nim na invexu asi 50 minut - ma trochu slabsi display[/QUOTE]

... nerad bych opakoval to, co jsem jiz psal v clanku, ktery uvadi toto tema, ale presto to udelam ...

... tak tedy, podle meho skromneho nazoru (vzdyt MDA2 pouzivam teprve mesic a na Invexu jsem doposud nebyl) ma MDA2 velmi slusny displej. Mam tu vyhodu, ze muzu srovnavat s mnoha jinymi PDA a napr. co se tyce vernosti barev (nejvice je to videt na bile) je dokonce o neco lepsi nez iPAQ 5450 (opet viz clanek). Ostrost a kontrast jsou rovnez podle meho soudu vice nez dobre.

Samozrejme pokud na displej jakehokoliv PDA pustite svetla z bodovych nebo jinych reflektoru, ktere na Invexu radi, tak se muze prvotni dojem zkreslit (a to i presto, ze MDA2 ma pomerne solidni reflektivni vrstu a silne podsviceni).

PavelR.
Pavel Koza (4761)|9.10.2003 20:34
[QUOTE="LOCHi"]hral sem si s nim na invexu asi 50 minut - ma trochu slabsi display ale jinak v pohode kdyby byly otazky tak se ptejte[/QUOTE]

Nesouhlasim. Displej na MDA II nema chybu;)
TomasCE (35)|9.10.2003 21:02
A co povrchova uprava ?? Po cca 3 mesicich pouzivani MDA1 se mi vytratila matna barva :) a na mistech kde telefon drzim je leskle stribrny. Neni to technicka vada, ale vypada to nehezky :p
Pavel Koza (4761)|9.10.2003 21:09
[QUOTE="TomasCE"]A co povrchova uprava ?? Po cca 3 mesicich pouzivani MDA1 se mi vytratila matna barva :) a na mistech kde telefon drzim je leskle stribrny. Neni to technicka vada, ale vypada to nehezky :p[/QUOTE]

Asi by se na me ty ruzovy slecny koukaly divne, kdybych tam zacal MDA drit o nejaky kus ostreho koberce:D Ja doufam, ze jelikoz je tento problem siroce znamy, ze se vyrobce (ani ne tak T-Mobile) poucil... Ale to se asi ukaze az v praxi.
LOCHi (106)|9.10.2003 21:13
mozna ze to tam meli trosku pojebany ale nemuzu si pomoct - display mi nesedl (mozna to je jen nejakej bug ci vadnej model - kdo vi treba to tam dali schvalne kdyby to lidi znicili ale opravdu display me moc nenadchl (jinak velmi dobre hlavne ten fotacek :) na momentku to staci):sarcastic:
PavelR. (2184)|9.10.2003 21:49
[QUOTE="TomasCE"]A co povrchova uprava ??[/QUOTE]

... tezko rict; material tela bude asi nejaky plast, po obvodu PDA zdrsneny (zadni kryt je jeste o neco hrubsi). Nevypada, ze by se lehce opotreboval, ale to se u MDA1 mohlo zdat taky...

PavelR.
Jirpos (32)|10.10.2003 07:10
Tak mi včera hezké holky na Invexu řekli, že MDA 2 bude na prodej ke konci listopadu za cenu 25.000,- Kč bez závazku a 17.000,- Kč se závazkem. O odblokování na jiného operátora nevěděli zhola nic.
Pavel Koza (4761)|10.10.2003 11:06
[QUOTE="Jirpos"]Tak mi včera hezké holky na Invexu řekli, že MDA 2 bude na prodej ke konci listopadu za cenu 25.000,- Kč bez závazku a 17.000,- Kč se závazkem. O odblokování na jiného operátora nevěděli zhola nic.[/QUOTE]

Nejsem si 100% jist, ale "bez zavazku" = odblokovane...? Teda alespon u meho Eurotel Smartphone to tak 100% platilo.
st.tom_ce4you (365)|10.10.2003 11:11
[QUOTE]Nejsem si 100% jist, ale "bez zavazku" = odblokovane...? Teda alespon u meho Eurotel Smartphone to tak 100% platilo.[/QUOTE]

ani nahodou, kupoval jsem MDA 1 za plnou cenu a nebylo odblokovane, musi si o to clovek pozadat. Pokud je cena "bez zavazku" tak je to za 0, pokud "s" tak je to za 2000 Kc. Nicmene to trva 14-dni a po tu dobu je mozne pouzivat jen T-Mobile. Myslim, ze u MDA 2 to bude to same.


st.tom
Jirpos (32)|10.10.2003 13:48
[QUOTE="Pavel Koza"]Nejsem si 100% jist, ale "bez zavazku" = odblokovane...? Teda alespon u meho Eurotel Smartphone to tak 100% platilo.[/QUOTE]

I u Eurotelu v případě koupě většiny telefonů za plnou cenu je tento telefon "odblokovaný" pouze pro Eurotel. Rozdíl je v tom, že není žádný závazek s operátorem. Takto mi to bylo řečeno u autorizované prodejce Eurotelu.
Pavel Koza (4761)|10.10.2003 15:02
Jak pisu, nevim, jestli to byla vyjimka, ale ja jsem si koupil za 18000 NEDOTOVANY Eurotel Smartphone a oni mi pak poslali SMS, kterou jsem zadal do formulare na telefonu, a pak to zacalo chodit i s Oskarem... Skutecne si myslim, ze NEDOTOVANY pristroj vzdy znamena ODBLOKOVANY pro vsechny site...
Honzabr (192)|10.10.2003 15:19
Dobrý den,
pane Koza ano - logika tak velí ale známe logiku operátora ;) skuste z hlediska své účasti na tvorbě takovýchto stránek a následně možnosti ovlivnění mnoha zákazníků operátorů oslovit mluvčí těchto organizací (jde to i mailem) a podat výsledek všem nám plebsu, který v nejlepším případě dostane slušně řečeno málokdy pravdivou odpověď na odborný dotaz(ne typu má 6310i barevný display :) ) na tel.č. operátora, kde se s Vámi dvě hodiny baví "odvrávač" (bože jak já je nenávidím :mad: :mad: )
Honza
st.tom_ce4you (365)|10.10.2003 15:21
[QUOTE="Pavel Koza"]Jak pisu, nevim, jestli to byla vyjimka, ale ja jsem si koupil za 18000 NEDOTOVANY Eurotel Smartphone a oni mi pak poslali SMS, kterou jsem zadal do formulare na telefonu, a pak to zacalo chodit i s Oskarem... Skutecne si myslim, ze NEDOTOVANY pristroj vzdy znamena ODBLOKOVANY pro vsechny site...[/QUOTE]

tak to je Eurotel o krok dale nez T-Mobile, ten totiz vsechny telefony prodava blokovane a po koupi podepisete zadost o odblok. Do 14-ti dnu
mi prisel dopis, ze se mam dostavit na prodejnu a tam slecna milostive zadala kod na odblok. Kdyz jsem MDA kupoval byl jsem tim padem nucen koupit i twist kartu, abych mohl MDA pouzivat. Zda se mi to protizakonne.
Pavel Koza (4761)|12.10.2003 17:37
Ad. Honzabr - je mi lito, ale operatory nejaky maly web o PDA moc (cti VUBEC) nezajima. Psal jsem na oficialni press adresy 3x na oba (Oskar toho zatim nema moc co nabidnout) a JEDINA odpoved byla JEDNA automaticka odpoved... Ne, ve vztahu k operatorum jsme si bohuzel rovni, zkuste zaslat svuj pozadavek na mobil.cz:D

Ad. st.toma - abych byl uprimny, TAK moc uzasne to nebylo, protoze jsem ten SMP kupoval o vikendu, a pan prodavac mi sdelil, ze ta JEDINA pani, co se o to stara a kody generuje, o vikendu nepracuje, ze mi ten kod poslou v pondeli (coz se pak skutecne stalo). Nicmene to je ten duvod, proc obchod zvany ODBLOKOVANI tak uspesne funguje....:disgusted:
hybo (3107)|12.10.2003 20:40
Ono je to tak, ze ani operatori nemaji moznost zarizeni odblkovat. Museji udajne oslovit HTC, a to jim dle IMEI zasle kod pro odblpokovani, ktery zadata pri vlozeni jine SIMN karty. Co se tyce MDA2 a ceny, dle toho, co vim, by mohla byt cena nedotovaneho kolem 17000 bez DPH. Udajne ale MDA2 nebude vubec blokovane ani pri slevnenem modelu. Samozrejme, budete vazani smlouvou, ale budete klidne moct uzivat i jineho operatora, staci, kdyz budete platit po dobu smlouvy pausal, i kdyz ho nebudete vyuzivat :-)