Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Adresy v TomTom 5.21

Homer261 (98)|13.5.2006 09:09
Při zadávání např. města z klávesnice se zobrazuje seznam měst. Bohužel není abecedně řazen a např. při pokusu zadat Hanušovice se vypisují i města jako Nussdorf, apod. Jde nějak nastavit, aby se adresy zobrazovaly normálně?
Jiný problém v bodech zájmu, když si usmyslím,že chci navigovat např. z Prahy na benzínku v Brně, tak mám smůlu, anžto Tom zobrazí jen pumpy v nejbližším okolí. :O
Suoraj (704)|13.5.2006 11:25
Při zadávání názvů měst - ale i ulic- je funkce "fultextového vyhledávání" velice užitečná. Pokud musíš hledat Avehue W. Churchila tak v tomovi bude jako na just zaněšená jako Winston Churchil Avenue. Proto pokud mi ten název hned nevyplave zadám Churchil a potom vybírám mezi všemi názvy ulic, které to obsahují.
Stejné je to i u měst - rozhodně ale Hanušovice ti vylezou hned po zadání "Hanuso"...


Hledání bodů zájmu (navigování na ně) se filtruje podle momentálního bodu kde je umístěn kurzor (ten modrý bod). To je taky dobře. Pokud chceš navigovat na Shellku v Brně tak si umísti při prohlížení mapy kurzor nekam k Brnu a přes "najít blízký bod zájmu" si najdeš tu pravou pumpu. Přeci bys nechtěl aby ti tom 2 minuty načítat 6800 benzínek z celé evropy?...
Homer261 (98)|13.5.2006 14:02
Díky za objasnění, ale přece jen - při zadání Hanusovice se zobrazí:
Honezovice
Hanusek (Tworóg)
Hanuszov
Hanzlov ...

Podobně se nezobrazí např Bílovec.
Když zkusím vyhledat město Frýdek Místek, v seznamu jej sice nenajdu, ale zato je tam třeba Mstišov (Dubí). Ať se na mně nikdo nezlobí, ale tohle nemá s fulltextem opravdu nic společného.
Když umístím ukazatel do středu Ostravy a klepnu na BZ - Čerpací stanice, zobrazí mně opět jen ty pražské.
Musí mít Tom připojenou GPS, aby našel ve svém vlastním adresáři bod zájmu?
Homer261 (98)|13.5.2006 14:11
Zpět - u blízkých bodů zájmu jsem přehlédl menu Blízký bod, teď už je to jasné, tak sorry. :oops:
Ale ten seznam míst mně nejde z hlavy.
Není přece možné, aby Tom neznal Havířov. Při vypsání Havířov mně jako první město nabídne Havírnu v Pasekách nad Jizerou (což je osada o 10 chalupách ztracená v lese)! A Havířov v seznamu vůbec není. :((
Suoraj (704)|13.5.2006 14:20
Tomtom nevi co ty zrovna chces na displeji videt... Navic HavirNa je abecedne driv nez HavirOv který tam samozrejme taky je...


Tady uz neni co resit tak se mej.
beecher (9270)|13.5.2006 14:30
Ale je, tady nekdo ma v TT totiz pekne starou mapu, ze Homere? Ty jeste behas na 571, ne?
S novymi Map Plus 632 nebo 645 neni v tomto zadny problem...

V 571 je Morava v podstate od Vyskova nahoru spatne, takze se nediv, ze ti to nenajde Havirov, Hanusovice apod. Karvina tam taky neni...
Suoraj (704)|13.5.2006 14:33
no to snad ne? :D Me nenapadlo... On ma old mapu :-)))))
Homer261 (98)|13.5.2006 14:55
No, dost dobrý, máte pánové pravdu, a dosti mně to se*e, neboť Toma jsem koupil ve poslední verzi před nějakým měsícem, takže by tam 632 už mohla být. Moje blbost, že jsem si toho důkladněji nepovšiml.
Kouká z toho dojemný hovor se Sunnysoftem hned v pondělí.:evil:
Surgical (2364)|13.5.2006 14:57
Obavam, se, ze budes mit dost smulu...Upgrade zdarma neni...
beecher (9270)|13.5.2006 15:37
No, nemluve o tom, ze problem dodanych map se tady jiz probiral a od CeBITu se rika, nekupovat TT, prijde TT6, ktera snad bude lepsi...
Homer261 (98)|13.5.2006 18:28
Jo, jo, to je o tom, jak chudák do ještě větší nouze přišel, protože si ten vůl kupoval licenční soft a najmě pak u Sunnysoftu. (BTW- před výhodnými balíčky co nejdůrazněji varuji!!):!: :mad:
Než bych se temi hochy soudil kvůli klamavé reklamě, zvolil jsem raději BigTorrent, liceční soft pěkně cracknul, natáhl aktuální mapy a mám pokoj. A Suňáci jsou o mé čtyři litry bohatší.
Ta Surgicalova poznámka byla opravdu k věci - za upgrade mapy pro střední Evropu chtějí 60€ - podotýkám, že pro bratry Slováky je na prd, neboť pokryto je pouze několik větších měst. K navigaci na slovenských silnicích pak GPS nikdo nepotřebuje, tam stačí mapa a oči.
Atisbusty (102)|13.5.2006 22:06
Může mi prosím někdo zde vysvětlit, jaký je rozdíl u map mezi mapu plus a mapu základní ? Co se týče funkčnosti a podrobností ? Díky
MilanSu (823)|13.5.2006 22:34
Mapa normalni je jenom mapa prislusne oblasti (treba iberia ...), kdezto mapa plus je mapa prislusne oblasti a zaroven prujezdni mapa (tusim dalni a silnice Ia II.tridy) zbytku evropy
Atisbusty (102)|13.5.2006 22:40
Díky za rychlou odpověď, teprve se s tím učím,ale zatím bomba. Jen nevím, kde se dá zjistit verze mé mapy, už mi to všechno do PDA na prodejně nahráli a teď nevím, kde se na to v programu podívat
Atisbusty (102)|13.5.2006 22:44
BTW, kam se mají nahrát soubory z POI ? Do souboru používané mapy ?

Díky
Surgical (2364)|13.5.2006 23:02
Jj *.ov2 a volitelne stejnojmeny soubor *.bmp (s ikonkou) se nahraje do adresare aktualni mapy.
MilanSu (823)|13.5.2006 23:04
VERZE mapy : ve slozce mapy je soubor "nazev mapy".pna, ten se otevre treba v poznamkovem bloku na PC a na tretim radku je verze mapy. Primo v TT pak Zmenit predvolby a na 4.strance je zobrazit verzi
POI : samozrejme nahrat na PDA do slozky s mapou
beecher (9270)|14.5.2006 08:07
[QUOTE="Homer261"]Jo, jo, to je o tom, jak chudák do ještě větší nouze přišel, protože si ten vůl kupoval licenční soft a najmě pak u Sunnysoftu. (BTW- před výhodnými balíčky co nejdůrazněji varuji!!):!: :mad:
Než bych se temi hochy soudil kvůli klamavé reklamě...[/QUOTE]Homere, jak jsem jiz psal, to, co je na CD originalu TomTom, se uz tady resilo x-krat. Nemuze za to Sunnysoft, nemuze za to distributor TomToma, ale vlastni firma TomTom. Software, ktery si clovek kupuje se nazyva TomTom Navigator 5 - Software & Maps of Western Europe (viz zde), ktery ma pokryti map zpecifikovano zde, tzn. koupil sis to, co je specifikovano vyrobcem.
Tak pozor na rychle soudy. ;)
Homer261 (98)|14.5.2006 10:21
No, já se nehádám, je to pravda, ale přece jen: Ani u TomToma ani u prodejce se nedozvím verzi mapy. Kdyby byla uvedena v popisu zboží, bylo by všechno jednodušší, ale na druhé straně asi by si to moc lidí nekoupilo.
I kdybych pátral u TomToma po nové mapě (jako že jsem pátral) stejně se nedozvím verzi a mohu se po zaplacení 60€ dočkat toho, že budu opět mít nepoužitelný soft. Což nepovažuji za solidní podporu zákazníka. Kdyby prodávali boty bez podrážek, tak jim to každý hodí na hlavu. Bohužel licenční smlouvy a autorské právo takovéto jednání dovolují.
Těžko říci, zda je to úmysl firmy TomTom beo pouhá neschopnost.
V každém případě od těchto věcí se zcela zřetelně odvíjí pirátství - zákazníkovi prostě nakonec nezbyde nic jiného, než buď místo licenčního softu stáhnout cracknutý (pokud je dostatečně prozíravý) nebo licenční soft cracknout.
beecher (9270)|14.5.2006 11:45
Verzi se sice nedozvite, ale u kazde mapy se na strankach TT dozvite stupen pokryti daneho statu. Nerku-li, ze ty na CD dodane mapy jsou "Map" a ty z PLUS services jsou "Map Plus"...
Tj. vse je v poradku, je to pouze vase chyba, ze jste se neinformoval. Bohuzel.
Homer261 (98)|14.5.2006 13:04
Přesouváme se na poněkud jinou rovinu.
1. Podle platných zákonů je povinností prodejce informovat nezkresleně a úplně o vlastnostech a způsobu použití prodávaného zboží.
2. Prodejce nemůže očekávat, že se kupující bude informovat na vlastnosti zboží kdesi jinde mimo něj, např. u výrobce zboži, protože ze zákona je za prodávané zboží odpovědný výhradně prodejce a nikdo jiný.
3. Už vůbec nemůže prodejce požadovat, aby se kupující informoval na cizojazyčném serveru nebo z cizojazyčného tištěného materiálu či jiného zdroje.
4. Dostatečným důvodem reklamace je již sama skutečnost, že prodejce prodává zboží bez českého návodu, což je jednoznačně protizákonné.

Nakonec to tak špatně nedopadlo. Sice jsem zacvaknul to, co jsem nemusel, ale na druhé straně mám dobrý pocit z legálního vlastnictví map západní Evropy. Kdybych se chtěl se Suňákama soudit, asi bych to nakonec vyhrál, tipuji to tak na 70:30, ale v podstatě k tomu nemám důvod.

Pokud by se však chtěl někdo pouze pomstít, pak stačí na výše uvedené skutečnosti poukázat a poslat na ně ČOI. Proti jejich nálezu není prakticky odvolání a je známo, že si na nešťastných prodejcích rádi smlsnou kvůli mnohem banálnějším nedostatkům. Skončilo by to pokutou v řádu desetitisíců.
Pro ostatní snad poučení, že je na místě:
1. trvat na úplném vysvětlení vlastností produktu,
2. při první nesrovnalosti okamžitě reklamovat,
3. bezpodmínečně trvat na dodání české dokumentace. Nepřítomnost české dokumentace je důvodem k odstoupení od kupní smlouvy.

Interní reklamační řád prodejce nemá na účinnost Obchodního a občanského zákoníku žádný vliv. Jedná se právě pouze o vnitřní předpis prodejce, který se zákazníka nijak netýká.
beecher (9270)|14.5.2006 13:11
S tim ceskym manualem je to mozne, ale Sunnysoft ma na webu u TT5 presne to, co je na strankach tomtom.com:

Pokryté území: Benelux : 99%, FR: 99%, GB: 99%, DE: 99%, AT: 99%, CH: 99%, PL: 18%, CZ: 36% IT: 97%, ES: 86%, AD: 99%, PT: 43% DK: 99%, NO: 99%, SE: 99%, FI: 99%
Homer261 (98)|14.5.2006 15:03
Popis produktu je zde.
O pokrytí zde není ani slovo.
Zmíněný popis je uveden přímo u produktu TomTom, což je však jiné zboží.
Je mně opravdu líto, ale zákon se vztahuje na každou položku zboží. Pokud tedy někdo prodává kombinaci několika produktů jako produkt jediný, jedná se ve smyslu obchodního zákoníku o samostatný druh. Na něj se pak vztahují všechny dříve zmíněné povinnosti.

No nic, nechme už Sunnysoft být. Snad si ostatní dají pozor.
Akorát mně vrtá hlavou ta obchodní politika TomToma - oni skutečně dohánějí potenciální kupce svého vlastního zboží k tomu, aby za ně neplatili a raději je kradli. Co jim sakra brání dodávat aktualizované mapy, popř. uvolnit časově omezený upgrade zdarma nebo za symbolický bakšiš?
Podobně idiotsky se před lety choval Garmin, až jej nakonec nezájem uživatelů obrácený ke cracknutým verzím donutil snížit ceny na přijatelnou úroveň.
Surgical (2364)|14.5.2006 15:19
Homere, nemas pravdu. Balik TomTom5 Europe s jinou verzi map nez 571 neni k mani ani u TomToma, neni tedy ani u Sunnysoftu ani u AH Mobile atd. Update programu na aktualni verzi 5.21 je zdarma ke stazeni na strankach vyrobce. Zduraznuji PROGRAMU, ne mapovych podkladu. Mapa DE_AT_CH_PL_CZ_Plus ve verzi 632 je k mani jako samostatny update, ovsem za cenu 60€. Nejaktualnejsi pro nase zemepisne sirky PL-CZ-SK-HU-Mapa ve verzi 645 se prodava na SD karte (neni Plus tudiz neobsahuje prujezdni mapu Evropy) a je primarne urcena pro TomTom Go....Takova jest situace na trhu s TomTomem....
Homer261 (98)|14.5.2006 16:27
No právě! O tom je řeč.
Moje otázka zní takto: kdo si koupí software když ví, že s ním kupuje zastaralé datové vstupy které nepoužije a místo nich bude muset koupit nové? Jestliže TomTom stojí 4818 a mapa pro omezenou část Evropy dalších skoro 3569 Kč tak je rozhodnutí celkem jasné. Takový člověk si nekoupí asi nic.
jindrapro (81)|14.5.2006 17:47
[QUOTE="Homer261"]Jiný problém v bodech zájmu, když si usmyslím,že chci navigovat např. z Prahy na benzínku v Brně, tak mám smůlu, anžto Tom zobrazí jen pumpy v nejbližším okolí. :O [/QUOTE]

K tomuto bych jen doplnil, ze v menu je nabidka: Navigovat na->preskocit na druhou stranu menu a tam je BZ v jinem meste->pak uz dle libosti. ;)
Atisbusty (102)|14.5.2006 22:34
Dobry vecer,

mam jeste par dotazu :

1) vim,ze se tu resil ten problem s ukazovanim nadrazich ve verzi 645,mne to dela taky. Dela mi to kdykoliv jedu okolo metra. Je to věc, ktera se vyresila ci nikoliv ?
2)BZ-super věc hlavne ohledne benzinek,jen...jak se mam nechat navigovat k benzince,ktera nelezi uplne na trase a pritom si nesmazat puvodni trasu? Coz se da rict i jinak,jak zmenit trasu pridanim objektu během navigovani a nesmazat puvodni ?
3) lze si trasu bez signalu pripravit a nejak ulozit ?

Diky
Ales
jindrapro (81)|14.5.2006 22:43
2) v nabidce najit alternativu je nabidka cestovat pres.
3) Druha strana menu, pokrocile planovani. Tam si najdes trasu a pri spusteni GPS by to melo navigovat. (i po uzavreni a znova spusteni Tomtoma)
Surgical (2364)|14.5.2006 22:44
ad 3) Pokrocile planovani
Atisbusty (102)|14.5.2006 22:49
Diky za rychlou opdoved a posledni dotaz. Kdyz pocita TT nejrychlejsi trasu, jake rychlosti pocita na dalnici a silnicich I a II tridy ?

Ales
jindrapro (81)|14.5.2006 22:59
On spise bere poradi kategorii silnic pri vyberu nejrychlejsi trasy a pohodli, takze nejdrive uprednostni silnice prvni tridy, pak druhou atd. Ale kdyz pojedes zkrarkou po vedlejsi silnici jaksi rychleji nez je povolena rychlost zakonem, tak tam muzes byt v cili drive, nez po dalnici. Cas dojezdu je ale u Tomtoma vzdy vcelku presna. Na 50 km +- 10 minut, na vzdalenosti 300km +- 20minut. Pri dodrzeni normalni rychlosti. (Dalnice do 150, prvni kategrie 110 atd...). Da se i v nastaveni zmenit maximalni rychlost. Co jsi myslel tim prvnim bodem ve vyse uvedenem prispevku? (s tim nadrazim)
Atisbusty (102)|14.5.2006 23:03
No nekdo tu resil, ze i kdyz si vypne BZ, vzdy mu to ukazuje nadrazi. No me taky a navic i tam kde neni, ale je tam Metro. Je to jen drobnost a je mi to jedno, jen vim, ze jsem to nekde tady uz cetl a nevim, kam se dospelo

Ales
Crusader_ce4you (624)|15.5.2006 14:04
Vážení přátelé, tak jsem tuto diskuzi pročítal, a může mi někdo vysvětlit, co mají příspěvky zhruba od strany 2 společného s tématem v nadpisu?? Mám obavy, že návštěvník této diskuze bude mít v hlavě trochu zmatek a proto zamykám :!: :!: :!: