Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Externí PDA nabíječka do přírody

AverageAvenger (10)|8.5.2006 13:58
Zdravím,
snažím se dopátrat externí nabíječky PDA (N560) na nejlépe tužkové baterie, aby toto zařízení fungovalo i jako nabíječka těch tužkových baterii. Hlavně aby stím bylo možno alespon 2x plně dobít PDA.

Prohledával jsem místní forum tak i jiné weby, ale narazil jsem pouze na homemade výtvory, které jsou jistě plně funkční (ale já nejsem elektrotechnik, abych si něco podoblného dokázal vyrobit).
Na webu jsem narazil na toto

Obrázek na externí nabíječku

s tímto popisem:
Dokáže napájet mobilní telefony, videokamery, fotoaparáty, PDA, databanky, radiostanice, MC/CD/MP3 přehrávače, a další přenosnou elektroniku.

ROZMĚRY: 100 x 63 x 22 mm
HMOTNOST: 136g
VÝSTUPNÍ NAPĚTÍ: 5.2 - 6.2 - 7.2V
VÝSTUPNÍ PROUD: max. 1800mA
KAPACITA: cca. 3600mAh (v závislosti na výstupním napětí)
LED INDIKACE: kapacita (%), vybito, nabíjení

celé to stojí cla : 1700-1900 kč

Je to moc pěkné, ale není to na tužkové baterie. Takže bych zase zkončil tam kde sem byl, když se mě vybije PDA.. pro navigaci a nebudu nikde poblíž elektrické zásuvky...

Dokáže někdo poradit
pavelbures (73)|8.5.2006 17:16
Takovou nabíječku jsem taky sháněl a nic hotového jsem nenašel. Na www.surplus-pda.com mají jednu nabíječku, která dle slov prodejce vychází z obyčejný nabíječky tužkovek. Ale když jsem se ptal tak je neměli skladem a pak už jsem se jich neptal.
Redcar (35)|6.7.2006 10:24
Také bys mohl zkusit solární nabíječky. Některé nabíjejí vlastní akumulátor a z něho se pak nabíjí příslušné zařízení, jiné nabíjejí přímo tužkové akumulátory. Nejsou ani nijak drahé. Stačí zadat v Google "solární nabíječky".
Zdenek Malinsky (9781)|6.7.2006 14:21
1. O dobíječce Koracell tu psal beecher mnohokrát, takže jsi žádnou "Ameriku" neobjevil. Ovšem nevím, proč vadí absence tužkových baterií.

2. Solární panely - je to sice krásná myšlenka, ale ty v rozumné mobilní velikosti vám tak nabijí za dlouhou dobu mobil, nikoli však PDA. A tahat s sebou panely o celkové ploše půlky voleyballového hřiště mě příliš praktické a mobilní nepřijde.
ZD3MOLATOR (13)|25.7.2006 15:26
Nenasel nekdo bateriovou nabijecku (4xAA) pro FS 560? Ja akorat na pc-mobile, ale u nas za rozumnou cenu nikde :(
Neporadi nekdo?

A nebo nema nekdo zkusenost s vyrobou? staci jen propojit baterie a naletovat na to kabel?
happy (25)|4.8.2006 23:29
[QUOTE="ZD3MOLATOR"]A nebo nema nekdo zkusenost s vyrobou? staci jen propojit baterie a naletovat na to kabel?[/QUOTE]
Prakticky ne, ale teoreticky toto staci.:yes:
Ivanm_ce4you (466)|5.8.2006 08:28
uz nejakou dobu mam ulozeno:
nabijecka pro Palm .
Pro uplneho neelektronika to neni, ale pokud se v okoli nekdo trochu sikovny nachazi...
Menit napeti jde velmi snadno, zmenou rezistoru /odporu/. Akorat by asi bylo vhodnejsi pouzit 4 clanky a ne pouze 2.
Nebo u modelaru koupit LiOn a pouzit 7805. Ale to by se uz muselo resit zvlast nabijeni te LiOn. Nabijet tuzkovky je asi pro kazdeho jednodussi.

Jenze: pokud ma zarizeni- myslim PDA atp. napajeci napeti 5V, klidne staci pripojit naprimo 4 tuzkove akumulatory, coz da 4,8V . Pokud se pouziji nejake s 2500mA, dalo by se mozna nabit i 2x.

EDIT: pouziti pouze 4,8V nutno vyzkouset. Je mozne, ze je to prilis malo na dobijeni.
atomion (1159)|5.8.2006 12:01
Jen aby nedošlo k nedorozumění.. myslíte LiIon akumulátor.? A k těm tužkovým bateriím. Když zapojíte 4 (n) "tužkovky" do serie tak U=n.U1 a to je 6 V a ne 4,8 V! Takže bez omezení mi připadá jediná možnost a to 3 tožkové baterie (4,5 V).. A to by mělo stačit jestli je v LiIon baterii 5 V.. Nechce se mi rozebírat MDA a zároveň to nechci zpochybňovat ale mobilní telefony mají tuším 3,6 V. ;)
Ivanm_ce4you (466)|5.8.2006 15:36
K nedorozumeni neni duvod.

K nabijeni PDA venku nabizim 2 moznosti:

LiOn akumulator /s napetim asi 7,2 V/ a k nemu 7805 pro dosazeni 5V.

4x tuzkove ACU, ktere daji 4,8V. /4*1,2V/

Dalsi moznosti je pouzit primarni clanky/ mysleno nenabijeci tuzkovky/ Ale 4 daji 6V, coz je dost, 3 daji 4,5, coz asi nebude dost.
Jenze na 6V uz nepujde 7805, ale musi se pouzit nejaky LOWDROP stabilizator. Treba:
LF50CDT, který je schopen dodávat proud až 1A, a stabilizuje ještě při vstupním napětí 5,3V.

To by mohlo byt dobre a levne reseni a dokonce i pro zacatecnika. Staci ten obvod a 2-3 kondenzatory, bratru celkem tak 30,-

Pokud ma uz clovek nabijecku na LiOn, tak pouzit ACU LiOn.
POkud ne , tak nejlepe 5-6 ACU NiMh 2500-2700mA a stabilizator/za predpokladu vlastnictvi nabijecky/, ale pouzivat primarni clanky se dlouhodobe nevyplati, nouzove neni problem. Dokonce jsou nejake tuzkovky Energizer E nadruhou, ty jsou lithiove, drahe a maji obri kapacitu. Takove si vzit treba do hor /nemyslim do Krkonos/, zima jim totiz nevadi. A pri expedici ta cena neni hlavni.
Ivanm_ce4you (466)|5.8.2006 15:55
A jedna nabijecka LiOn pro sikovne:
Erikt68i (266)|6.8.2006 12:16
Již jsme tyto problémy zde několikrát probírali. Viz diskuze
Pro nabíjení přes USB bude pravděpodobně nutné mít napětí 5V dost přesně, čipy řídící USB obecně si hlídají úroveň napětí a při překročení mezí napájení odstaví!!! tj. vypnou napájecí větev a do PDA žádnou energii nedostanete. Pokud nabíjíte přes vstup od nabíječky tak plně platí poznatky z diskuze viz uvedený odkaz.
Takže na obyč. články AA nebo snad dokonce AAA zapomeňte, nemají patřičný proud do zátěže.
Já osobně jsem si koupil 3Ah Lion baterii ke kameře a nabíječku do sítě/autobaterii. Baterie za 877Kč, nabíječka 590Kč. Baterie ma 7.2V, k tomu 3A stabilizátor na 5V, vše v malé krabičce rozměrů krabičky cigaret, obal krabičky hliník - chladič stabilizátoru, kablík s konektorem a můj Loox na to jede navíc 4,5 hodiny. A pro zvětšení kapacity - už se prodávají i 3,8Ah, případně několik kusů původního akumulátoru.
nabíječka
baterie