Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

navigacia v aute: riesenie od vyrobcu, PDA+GPS, alebo navigacny system

maro.sk (46)|5.5.2006 23:27
Chcel by som sa spytat, ake riesenie je najvyhodnejsie z pohladu cena/vykon/jednoduchost/spolahlivost na navigaciu do auta. Jedna sa o Peugeot (dalej vysvetlim preco pisem znacku), bude to pouzivat hlavne priatelka, ale aj ja. Mapy budeme potrebovat pre celu Europu, s dorazom na Luxembursko + kvalitne pokrytie trasy Luxemburg-Bratislava. Tu su moznosti, ktore prichadzaju podla mna do uvahy:

Prve dve riesenia su jednoucelove.

1. Riesenie od vyrobcu automobilu.
Peugeot ponuka navigacny system ako doplnkovu vybavu, ale cena je medzi 1600-1800 Euro. Za to dostaneme integrovane GPS v palubovke, velky display (tusim 4, alebo 5 palcov), nieco je tam pisane aj o GSM (asi on-line dopravna situacia), netreba sa starat o napajanie a asi to bude mat slusny prijem signalu (tipujem antenu v streche, alebo v skle). Ako velku vyhodu by som tipoval jednoduchost pouzitia. Nevyhody asi budu, ze mapy pravdepodobne pokryvaju len zapadnu Europu, hlasova navigacia asi nebude v cz/sk jazyku (auto sa kupuje v Luxembursku), cena sa mi zda byt dost premrstena a je to pouzitelne len v aute.

2. Samostatny navigacny system typu Tom-Tom.
Ziskal som dojem, ze je to standard, s ktorym su porovnavane ostatne systemy (nieco ako Koss porta u sluchadiel :) ). Ale cenovo asi 2. najdrahsie riesenie. Predpokladam, ze to ma jednoduche pouzitie, spolahlivost, komplexne mapy (podla modelu). Neviem ci obsahuje cz/sk hlasovu navigaciu a ci sa da pouzit mimo auta. Predpokladam, ze k cene treba pripocitat cenu za pamatovu kartu. Tu v UK maju Tom-Tom v kazdom obchode a vsimol som si, ze je na nom slot na pamatovu kartu, na ktoru treba asi nahrat pozadovane mapy. Este ako miernu nevyhodu vidim, ze pri kazdom opusteni auta, treba system odpojit a zbalit, aby nebol na ociach. To plati aj pre vsetky dalsie riesenia.

Tieto dalsie riesenia su multifunkcne z coho mozu vyplyvat vyssie naroky na obsluhu.

3. All-in-one PDA + soft + sada do auta.
Nieco ako posledny Fujitsu-Siemens N560. Zaobstaravacie naklady za PDA + soft + sadu do auta su asi podobne ako u Tom-Tom, ale PDA moze mat univerzalnejsie vyuzitie. S tym zaroven prichadzaju aj vyssie naroky na obsluhu, co netechnicky zalozenym osobam moze sposobit horuce chvile. Soft sa da kupit aj nejaky lacnejsi, napr. Pocketnavigator, len ci sa potom peniaze usetrene za soft neminu na benzin a psychiatra... :)

4. "Normalne" PDA + GPS modul + soft.
Kedze vlastnim iPaq 3715, stacilo by k nemu dokupit externy BT GPS modul, sadu do auta a soft. Ja PDA vyuzivam miesto PC kazdy den, ale BT nevyuzivam, takze by som si zaobstaral nieco, co ma len WiFi (mam ho hlavne na web, mail, kontakty, upravu fotiek a vypisovanie dlhych prispevkov do diskusii ;) ).

5. Notebook + GPS modul + soft + napajacia sada do auta.
Kedze priatelka bude mat k dispozicii notebook, dal by sa pouzit aj ten. Nevyhoda je zjavna, je to velke, ked sa niekde ide na celodenny trekovy vylet, co s tym...? Zobrat ho so sebou (blbost), nechat ho v aute, kde ho mozu ukradnut (tazko ho nenapadne odpojit a schovat), prip. v lete moze byt v aute az 80 stupnov...?
=====================
No trocha som sa rozpisal, teraz vas poprosim, skuste napisat vy nejaky vas pohlad na tieto riesenia, ktore by ste zvolili z hladiska cena/vykon/jednoduchost/spolahlivost a zdovodnenia vyberu, pripadne nejake ine riesenie. Pre co by ste sa rozhodli a preco?
Diky.
beecher (9270)|6.5.2006 10:46
Ja bych si polozil otazku: Budu o toho zarizeni potrebovat i neco jineho nez navigaci?
1. Ne? Pak je volba jasna... TomTom All-in-one reseni.
2. Pokud mi ma zarizeni slouzit i na neco jineho, je pak jasna volba, PDA+GPS(at uz integrovana nebo pres BT)+software.
3. Notebook na navigaci muzou vpodstate pouzivat pouze kamionaci, kteri maji VELKOU palubni desku... ;)

No a jelikoz jiz zarizeni vlastnite, tak proc to komplikovat? Staci koupit BT GPS modul se SiRF III cipsetem (Navilock BT 338/iTec BT 339 nebo Nokia LD-W3), drzak do auta, navigacni software a je vystarano...