Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

vypoved pisemnou formou - jak si to vysvetlujete

Big.T (111)|28.4.2006 23:09
V soucasne dobe prechazim na noveho providera WiFi. Puvodni, ma ve svych podminkach uvedeno, ze vypoved se dava pisemne. Proto jsem mu poslal pisemnou vypoved e-mailem. Provider mi po tydnu sdelil, ze mu takovato vypoved nestaci, ze ji mam poslat postou na papire.
Osobne si mysli, ze e-mail je pisemna forma. Toto mi potvrdil i novy provider, tomu staci e-mail. Jaky na to mate nazor vy?????

Mam s providerem podepsanou smlouvu, kde je uvedeno pouze nastaveni site (IP, DNS atd.) Nic o smluvnich podminkach a ani jsem mu zadne nepodepsal. Ma pouze nejake uvedeny na svych web strankach. Je to k povinnosti plneni jeho smluvnich podminek z me strany dostatecne? Na smlouve o nich neni nic uvedeno. Ani odkaz. Navic jsou pro zakaznika v nekterych bodech krajne nevyhodne.

Jde mi o to, ze se zmenil majitel firmy, ktery navic celou firmu prejmenoval. Po novem roce nam pouze sdelil, ze prebira firmu se vsim vsudy. Dlouho ani nemel poradny web s uvednymi vseobecnymi podminkami. Puvodnimu majiteli jsem zadne nepodepsal a novy je ma pro me v nekterych bodech vcelku nevyhodne. Navic je internet od neho v posledni dobe temer nepouzitelny. Na reklamace z me strany nereaguje, na e-maily ani sms take nereaguje. Proto prechazim k novem providerovi. Tot na vysvetlenou.
Paullus_ce4you (400)|29.4.2006 00:18
Samozřejmě, e-mailem zaslaný právní úkon se považuje za učiněný písemnou formou, viz ustanovení § 40 obč. 4 obč. zák.: (4) Písemná forma je zachována, je-li právní úkon učiněn telegraficky, dálnopisem nebo elektronickými prostředky, jež umožňují zachycení obsahu právního úkonu a určení osoby, která právní úkon učinila.
Big.T (111)|29.4.2006 07:40
Diky za odpoved. Jeste mi neda se zeptat. Nebude se nase smlouva ridit Obchodnim zakonikem? Smlouvu jsem s nim sepisoval jako obcan, ne firma.
... i kdyz sepisoval. Smlouvu jsem vlastne sepisoval s puvodni firmou. Soucasna me pouze e-mailem upozornila ze prebira zavazky.
swenak (135)|29.4.2006 09:09
he, ja ted chci dat vypoved telecomu a taky pisou, ze jen pisemne postou...ale ja se rad hraju, takze pujdeme mailem :-)
Big.T (111)|29.4.2006 10:04
[QUOTE="swenak"]he, ja ted chci dat vypoved telecomu a taky pisou, ze jen pisemne postou...ale ja se rad hraju, takze pujdeme mailem :-)[/QUOTE]

Na toto tema diskutuji jeste na jednom foru. Tam me nekolik lidi oponuje zfalsovanim e-mailu a tim ze e-mailem nelze prokazat kdo je pisatel. Tak nevim:evil:
Paullus_ce4you (400)|29.4.2006 10:39
[QUOTE="Big.T"] Nebude se nase smlouva ridit Obchodnim zakonikem? Smlouvu jsem s nim sepisoval jako obcan, ne firma.[/QUOTE]

Pokud jste ji sepisoval nikoli jako podnikatel a ve smlouvě jste si explicitně a v písemné formě nedohodli, že se právní vztahy mezi oběma stranami z této smlouvy vyplývající budou řídit obchodním zákoníkem, tak se smlouva bude spravovat zákoníkem občanským.
swenak (135)|29.4.2006 10:57
[QUOTE="Big.T"]Na toto tema diskutuji jeste na jednom foru. Tam me nekolik lidi oponuje zfalsovanim e-mailu a tim ze e-mailem nelze prokazat kdo je pisatel. Tak nevim:evil: [/QUOTE]

A kdyz to poslu pisemne, jak budou vedet, kdo to zasilal? Naopak, myslim, ze mailem je toprukaznejsi, jsou tam registracni emaily, taky se to nasledne da overit telefonicky. Ja treba s Telecomem nemam smlouvu podepsanou vubec. Proste jsem to vse zaridil telefonicky, smlouvu jsem si mel vytisknout a zaslat, ale neudelal jsem to. Kdyz na vytvoreni smluvniho vztahu nepotrebuji pisemnou formu a overeni totoznosti a toho, ze jsem opravnen k tomu ukonu, tak u zruseni je to jine?
Big.T (111)|29.4.2006 14:39
No ja si prave myslim, ze staci e-mail, ale na jinem foru me spousta lidi presvedcuje, ze e-mail neni dostatecmy. Co clovek to nazor. Bohuzel nevim, ktery z nich je fundovany.
mad.hat (42)|30.4.2006 11:09
To je skutečně zajímavá věc, ovšem dle mého názoru mají pravdu ti, kteří tvrdí, že se smlouva dá v tomto případě vypovědět poštou. Jde o to, že email je skutečně lehce zfalšovatelný, pač tam nikde není podpis (jeden a v tomto případě vlastně jediný způsob, jak prokázat totožnost odesílatele).
Další věc je ta, že právní úkon učiněn písemně je možné změnit nebo zrušit také pouze písemně (v tomto případě tedy tou samou formou, jakou byla smlouva podepsána). Podle § 40 odst. 4 ObčZ je sice písemná forma dodržena i emailem, ovšem skutečně nelze jednoznačně určit, o koho se v emailu jedná. S nástupem elektronických podpisů bude všechno jednodušší.
Podle obchodního zákoníku by se to skutečně řídilo pouze tehdy, pokud byste se na tom ve smlouvě dohodli.
Co se týče nových obchodních podmínek nového vlastníka, jsou pro vás právně neúčinné, protože jste se na nich nikde nedohodl. Pokud by se oháněl tím, že to jsou přece obchodní podmínky a ty jsou pro všechny, tak to není pravda, protože by muselo být ve smlouvě výslovně napsáno, že další práva a povinnosti účastníků se řídí obchodními podmínkami.
Toliko můj názor, samozřejmě s ním nemusíte všichni souhlasit.
Přeji hezký den.

EDIT: Ještě jedna drobnost. V zákoně o ochraně spotřebitele je ustanovení, které opravňuje zákazníka k tomu, aby mu byl s novým výrobkem dodán písemný návod k použití. U GPS za 15000,- byl jenom na CD a pán, jelikož byl advokát, tak u nás na prodejně udělal takovej bugr, že jsme mu ten 160-ti stránkový návod museli vytisknout. Toť k písemné formě ;)
Big.T (111)|30.4.2006 17:42
Samozrejme, ze nejjednodussi by bylo poslat to postou a cela tato diskuse by byla o nicem . Cela vec ma trosku pozadi o kterem tady nebudu psat. Bylo by to na roman. Spis mi jde o princip. Novy majtel se k zakaznikum chova dosti podivne, nereaguje na reklamace atd. To ze si vyvesi na web jeho Vseobecne podminky, kde ma uvedeno napr. to, ze reklamace z duvodu nefunkcnosti se uznava az po 15-ti dnech kdy internet nejde, je na nakopani toho providera do pr.... Ani ve smlouve s puvodnim providerem nemam ani zminku o plneni nejakych vseobecnych podminek, ktere si vyvesil na webu. On se s nima presto ohani.
mad.hat (42)|30.4.2006 21:01
No, nechci nikoho obviňovat, nebo někomu křivdit, ale tohle mi zavání jasným vyhýbáním se plnění povinností, které vyplývají ze smlouvy. Ovšem je to téměř neřešitelná situace. Buď poslat poštou písemnou výpověď a vybrat si jiného providera, nebo na něj podoat žalobu pro neplnění poviností. Což je ovšem až krajní možnost, pač se to protáhne na několik měsíců až let a nic tím vlastně nevyřešíte.