Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Problematika GPS

Yen_ce4you (77)|22.9.2003 16:07
Ahoj,

Zacinam uz vazne uvazovat o GPS k iPAQu a nasel sem GPSku pripojitelnou pres BlueToot (serial). Dost se mi to libi takze pres tu strasnou cenu mam zajem. Lze obecne pouzit libovolny software s libovolnou GPS?

Jaky software lze obecne doporucit pro CR (mesta se hodi) a Evropu? (opet mesta vyhodou).

Je nejaky specializovany server nebo prodejna GPS?

Lze BT GPS zakoupit i nekde v CR?

Diky predem za odpovedi, ev. i mailem pro podrobnejsi diskusi.

Yen
PavelR. (2184)|22.9.2003 16:18
[QUOTE="Yen"]
Zacinam uz vazne uvazovat o GPS k iPAQu a nasel sem GPSku pripojitelnou pres BlueToot (serial). Dost se mi to libi takze pres tu strasnou cenu mam zajem. [/QUOTE]

Co je to za GPS?

[QUOTE]Lze obecne pouzit libovolny software s libovolnou GPS?[/QUOTE]

Pokud ten soft podporuje stejny standard jako GPS (napr. NMEA) tak by nemel byt az tak velky problem. Samozrejme v pripade BT GPSky si pohlidejte podporu profilu (ve vasem pripade SPP).

[QUOTE]Jaky software lze obecne doporucit pro CR (mesta se hodi) a Evropu? (opet mesta vyhodou).[/QUOTE]

Pro CR je dobry PocketKim

[QUOTE]Lze BT GPS zakoupit i nekde v CR?[/QUOTE]
Napr. Socket BT GPS maji na www.kobe.cz

PavelR.
Yen_ce4you (77)|22.9.2003 16:46
[QUOTE]Lze BT GPS zakoupit i nekde v CR?[/QUOTE]
Napr. Socket BT GPS maji na www.kobe.cz

Mrknu, dik za tip

Aaaa, tak sem kouknul a to je presne to co jsem si vyhlednul. Takze pokud zakoupim ten navigacni soft co doporucujete, tak jiz nic dalsiho nepotrebuju?

Yen
PavelR. (2184)|22.9.2003 16:47
[QUOTE]Co to je za profil [/QUOTE]
SPP = Serial Port Profile

PavelR.
PavelR. (2184)|22.9.2003 16:49
[QUOTE="Yen"]Takze pokud zakoupim ten navigacni soft co doporucujete, tak jiz nic dalsiho nepotrebuju?[/QUOTE]

Pro CR ne :-)
PavelR.
Yen_ce4you (77)|22.9.2003 16:51
[QUOTE="PavelR."][QUOTE="Yen"]Takze pokud zakoupim ten navigacni soft co doporucujete, tak jiz nic dalsiho nepotrebuju?[/QUOTE]

Pro CR ne :-)
PavelR.[/QUOTE]

No a Evropa, resp. par zemi idealni vcetne mest?
PavelR. (2184)|22.9.2003 16:56
[QUOTE="Yen"]No a Evropa, resp. par zemi idealni vcetne mest?[/QUOTE]

TomTom RoutePlanner

PavelR.
pernik_ce4you (24)|22.9.2003 19:23
Pouzivam http://obchod.sunnysoft.cz/inshop/scripts/detail.asp?itemId=41259&level=56
a jsem spokojen.

GPS funguje i s notebookem
PavelR. (2184)|23.9.2003 07:43
[QUOTE="pernik"]Pouzivam http://obchod.sunnysoft.cz/inshop/scripts/detail.asp?itemId=41259&level=56
a jsem spokojen.

GPS funguje i s notebookem[/QUOTE]

... ano, to je ta GPS, o ktere jsme mluvili (vlastne psali) :)
Ja ji mam otestovanu s iPAQ 3970, iPAQ 5450, PocketLOOX a Tungsten T. Bude ale funguvat s jakymkoli BT zarizenim, ktere podporuje Serial Port Profile.

PavelR.
Yen_ce4you (77)|23.9.2003 08:45
[QUOTE="PavelR."]

... ano, to je ta GPS, o ktere jsme mluvili (vlastne psali) :)
Ja ji mam otestovanu s iPAQ 3970, iPAQ 5450, PocketLOOX a Tungsten T. Bude ale funguvat s jakymkoli BT zarizenim, ktere podporuje Serial Port Profile.

PavelR.[/QUOTE]

A tu druhou bt gps co nabizi sunnysoft jste nezkouseli? Je znatelne levnejsi, ma neco horsiho?

Y.
PavelR. (2184)|23.9.2003 08:51
[QUOTE="Yen"]Je znatelne levnejsi, ma neco horsiho?
[/QUOTE]

... podle zbezneho probehnuti specifikace urcite ne, ale v ruce jsem ji v zivote nemel.

PavelR.
Yen_ce4you (77)|23.9.2003 14:22
Hele, koukal sem na pametove naroky PocketKIM a tam pisou

Paměťové nároky: 8.3 MB

To se mi zda vcetne mapy CR a 112 mest jako naprosto neuveritelny. Muzete to nekdo potvrdit?

Diky,

Yen
Pavel Koza (4761)|23.9.2003 14:29
[QUOTE="Yen"]To se mi zda vcetne mapy CR a 112 mest jako naprosto neuveritelny. Muzete to nekdo potvrdit?[/QUOTE]

Myslite si, ze to je hodne, nebo malo;) Kazdopadne tomu verte, mapovy soubor ma presne 8MB.
Yen_ce4you (77)|23.9.2003 14:59
A videli jste uz tohle?

TomTom CityMaps Europe

Je tam 240.000 map mest a vesnic v zapadni evrope a vcetne softwaru to stoji 60 EUR!

http://www.tomtom.com/products/platform/products.php?ID=21&Language=1

Hergot co si koupit driv. :))
PavelR. (2184)|23.9.2003 15:17
...tech 8 MB bych se nebal - tj. co se tyce podrobnosti, tak PocketKIM nema v CR konkurenci (tedy alespon o ni nevim). Dnes snad ani jiz mensi databaze bodu a map nelze delat (a to nemluve o tom, ze se nejedna o rastrove mapy, ktere by byly nesrovnatelne vetsi :-)

PavelR.
Pavel Koza (4761)|23.9.2003 15:20
[QUOTE="Yen"]Je tam 240.000 map mest a vesnic v zapadni evrope a vcetne softwaru to stoji 60 EUR![/QUOTE]

Nejak v te "Zapadni Evrope" nemuzu najit nasi malou vlast:D Tudiz to je (pro cloveka cestujiciho mimo CR jen obcas) dost drahy spas.

Nicmene ted si vzpominam - z Microsoftiho Autoroute 2003 by snad mely jit exportovat mapy do Pocket Streets, muze to nekdo potvrdit?
Yen_ce4you (77)|23.9.2003 15:23
Tak snad posledni dotaz,

Jeste mi doporucte, jestli stoji za to investovat do BT GPS nebo staci "kabelova" verze.

Predpokladam pouziti vicemene pouze v aute (resp. ted si nedovedu predstavit ze bych si ssebou tahal GPS kdyz neco hledam po meste pesky).

BT GPS bych strcil pod zadni sklo do zasuvky v kufru. Kam se v aute dava ta "dratova" GPS? Co takhle na vyklopenou slunecni clonu u spolujezdce? Potrebuje takova dratova GPS nejake dalsi externi napajeni nebo si vystaci z iPaqa?

Hm, dik. :)
Pavel Koza (4761)|23.9.2003 15:35
Pouzival jsem jak CF kartu, tak BT verzi (zitra bude recenze:). Hlavni vyhoda oddelenych casti spojenych pres BT je ta, ze ten modul date kamkoliv v aute tak, aby co nejlepe videla na oblohu, zatimco v pripade CF karty to u nekterych aut muze byt problem zaroven videt na displej a na satelity...
PavelR. (2184)|23.9.2003 15:43
[QUOTE="Yen"]Jeste mi doporucte, jestli stoji za to investovat do BT GPS nebo staci "kabelova" verze.[/QUOTE]

... volil bych BT; kabely jsou nekdy uzitecne, ale u GPS a PDA spise na prekazku :-)

PavelR.
Yen_ce4you (77)|23.9.2003 15:45
No na CF kartu potrebuju hlavne Jacket a s tim se uz iPaq neda rozumne denne pouzivat a nosit. Takze CF u me neprojde. Ted je otazka jestli volnost s BT stoji za tech 2x tolik penez (cca 5.000 vs 10.000 s DPH). Ale zase jsem koukal, ze "dratovou" verzi neni stejne mozno pouzivat pri chozeni, vyzaduje totiz napajeni z autoadapteru. Tzn. dratovou GPS je asi vhodne namontovat do auta napevno nekam na pod predni okno a kabilek nechat couhat nekde kam odkladate PDA.

Na recenzi se tesim,

P.S. Ted jsme se s kolegou hadali, kolik vlastne je potreba satelitu na urceni polohy. Pouziva se i promitnuti zemekoule? S tim by stacili 3, bez zemekoule imho 4. Je to pravda?

Y.
Pavel Koza (4761)|23.9.2003 16:00
[QUOTE="Yen"]P.S. Ted jsme se s kolegou hadali, kolik vlastne je potreba satelitu na urceni polohy. Pouziva se i promitnuti zemekoule? S tim by stacili 3, bez zemekoule imho 4. Je to pravda?[/QUOTE]

Nejsem odbornik, papouskuji to, co jsem vycetl z ruznych webu:) Nevim, co myslite tim "promitnutim zemekoule", nicmene pro urceni polohy staci 3 satelity, pokud chcete i nadmorskou vysku, potrebujete 4.
PavelR. (2184)|23.9.2003 16:15
... nekdy ani ty 3 popr. 4 satelity nemusi stacit a to v pripade, ze jsou ve spatne vzajemne poloze (napr. blizko sebe nebo v jedne primce) viz http://gpsinformation.net/main/whynoloc.htm.

PavelR.
pernik_ce4you (24)|23.9.2003 16:19
Prakticka zkusenost overena u 'odborniku' na GIS

3 satelity je minimum pro urceni polohy
pokud chci i vysku idealne 5

PS - nikdy jsem vice jak 5 nechytil, pri 4 satelitech je vyska nepouzitelna - prilis se 'pohybuje' a inteligentni soft ji ani nezobrazuje
Michal Jelínek (220)|24.9.2003 10:51
Az konecne prestanu zabejvat blbostma (pomoc pri rekonstrukci byt apod.) a dopusu recenzi na GPS do auta, tak po jejim precteni by ti melo vyjit, ze pokud chces skutecne jen do auta, tak cena/uzitnost je neprekonatelna!

Jinak jsem GPS mel pod predni oknem i nahore v prostoru pod strechou (tedy pod plechem) a nevypozoroval sem snizeny dohled na satelity.

Strcis konektor do cigaretove zastrcky a do Vcka zasunes antenu a do drhue zdirky do PDA, ktere to soucasne napaji. Cili kdyz si das odpoledne praci v aute a poschovavas to pod pristrojovou desku, mas vlastne auto s GPS, jen staci PDA zasunout do drzatka. To je muj sen :-)
Yen_ce4you (77)|24.9.2003 11:11
[QUOTE="Michal Jelínek"]

Jinak jsem GPS mel pod predni oknem i nahore v prostoru pod strechou (tedy pod plechem) a nevypozoroval sem snizeny dohled na satelity.
[/QUOTE]

Pockej, ono to funguje i "skrz" strechu auta? Nemas kabriolet? ;)
pernik_ce4you (24)|24.9.2003 11:15
Bez problemu - polozene kdekoli ve standardnim vozidle

PS - rozumne (ne napr. na motoru pod kapotou :))
Yen_ce4you (77)|24.9.2003 11:48
Vy me blbnete. To pak je vylozene zbytecny porizovat si BT GPS. Kde vam to treba jeste bez problemu funguje? Muze to byt necim zakryte? Predpokladam ze v prihradce pred spolujezdcem to asi nepujde. :)

Dost me to zajima, precejen "drataky" stoji polovinu toho co BT. A uklizet pri opusteni auta bych musel oboje pokud ten dratak nejak pekne nezabuduju primo do auta.

Y.
Frankie_ce4you (103)|24.9.2003 12:03
Užívám už přes rok spojení ipaq 3970 + GPS Hi 302 + software PocketKim event. softwareTomTom Route Planner k absolutní spokojenosti. Jak pro cestování v republice tak i mimo. :yes: :))
Michal Jelínek (220)|24.9.2003 14:53
K umisteni: ja to testoval v Citroenu Berlingo. Je hodne vysoke a pod strechou ma uloznej prostor na mapy apod. Jeste nad clonou proti slunci. Tam sem s tim jezdil.
Jak rikam, nepodarilo se mi zlepsit vysledky, kdyz sem to dal pod preni okno uplne dopredu, kde tomu vyhled nic nebranil.
Jedine misto, kde sem ztratil signal, bylo pod sedackou spolujezdce, kdyz na nem spolujezdec sedel :-)

K cenne: jasne ze cena je spicka, ale uvedom si, ze s touhle GPS tezko vyrazis do terenu, pokud si nevyrobis nejaky externi zdroj napajeni a stejne budes ovencenej kabelama.

Ale jak rikam, ten komfort, sednout do auta, svihnout XDA do stojanku, zapnout Pocket KIM, popripade cvaknout vypinacem a jet ...

P.S. - Dekuji firme Sunnysoft za pujceni na testovani
Yen_ce4you (77)|24.9.2003 15:31
No je fakt, ze ta BT se da strcit do kapsy u kalhot a vyrazit. Hergot to je dilema. ;)

Jeste se zeptam, neco jako turisticke mapy pro chozeni po horach (Krkonose) neexistuji?

Y.
Paullus_ce4you (400)|24.9.2003 21:07
Shodou okolností jsem teď právě na dovolené na Moravě, kde to neznám a zhusta proto používám GPS (F/S Loox 600 + HAICOM CF bez ext. antény + upravený držák od Dicoty + PocketKim ).

Několik základních poznatků:

1) Špatné ovládání (v rychlosti nad 50 km/hod. není radno stylusem provádět zmenšování a zvětšování měřítka, což je ale velice potřebná operace)

2) Při slunečném počasí velice špatně viditelný display (uznávám, že to může specifický problém Looxu)

3) Nesmí být nastaveno automatické vypínání PDA (dobrá je utilita Stayon)

4) Na delší trasy externí baterie, nebo dobíjení z cigaretového zapalovače.

Proto jsem se rozhodl, že jakmile bude vydán klasický automobilní navigační systém na CD pro ČR, nechám si ho zamontovat přímo do vozu a GPS pro PDA budu používat jenom v rámci pěšího provozu.

P.S. Jenom pro informaci, jak se tady hovořilo o BT GPS, nepotřebuje to náhodou vlastní napájení?

Psáno a odesláno z Ostravy z PDA přes BT a GPRS (upřímně řečeno, psát na PDA delší projev je práce pro vraha)

P.
Frankie_ce4you (103)|25.9.2003 07:12
To Paullus:
1. Není třeba užívat stylus - měřítko lze měnit křížovým tlačítkem zcela komfortně. Navíc lze v PockemKimu nastavit, aby se před křižovatkou automaticky zvětšilo měřítko.
2.Je to otázka umístění a nastavení PDA (pokud ho umístíš tam, co "klasické GPS", nebudeš mít asi s čitelností problém - otázkou zůstává, zda to nebude na úkor bezpečnosti).
3. a 4. ano
PavelR. (2184)|25.9.2003 08:14
[QUOTE="Paullus"]Jenom pro informaci, jak se tady hovořilo o BT GPS, nepotřebuje to náhodou vlastní napájení? [/QUOTE]

Samozrejme potrebuje :-) Vetsina BT GPS maji vestavenou baterii. V pripade Socket BT GPS to je Li-ion (vyrobce udava az 6 hodin vydrze). Nikdy jsem to presne nemeril, ale myslim, ze 4-5 hod. nepretrziteho provozu by to snad byt mohlo. Brzy by se ale mela na ce4you objevit recenze teto GPSky tak snad Pavel K. tyto informace o vydrzi potvrdi nebo vyvrati ... :-)

PavelR.
PavelR. (2184)|25.9.2003 08:20
... a jeste jsem zapomel dodat, ze v baleni je CL adapter do auta a AC adapter (neni v baleni) je kompatibilni napr. s adaptery, ktere dodava HP ke svym PDA.

PavelR.
Yen_ce4you (77)|11.10.2003 10:19
Tak jsem si nakonec koupil Navilock BT-308 od Sunnysoftu.

Vlastnimu baleni nelze nic vytknout, je tam dokonce i sitove trafo a externi antena a jednoduchy soft na otestovani gps. Co by me ale maximalne sralo nemluvit anglicky nebo nemecky je nepritomnost navodu v cestine. (krome jineho je to protizakonne prodávat neco bez cz navodu).

K vlastni bt lze vytknout jen to, ze kdyz je schovana v loketni operce a nekdo se na ni rozvali tak je s navigaci konec. Jinak absolutne ok.

Pro zacatek jsem zakoupil PocketKim a tady sem dost zklaman. Jednak mapy jsou dost mizerny a spousta sjezdu z dalnice a ruzne se krouticich krizeni je na mape oznacena pouze bodem krizovatky. Tzn spatne funguje upozorneni na odbocku (vlastni fyzicke krizeni je treba o 100m dale) a pak se pri odbocovani neda podle mapy nijak navigovat.

Dalsi pro me absolutne nepochopitelny nedostatek je, ze se lze nechat navigovat pouze do mista nejblizsi krizovatky kterou pkim zna. Ta je casto od mista (ulice) dost vzdalena. Nechapu proc neni mozno placnout vlajecku na libovolne misto na mape a nechat se tak navigovat i od posledni krizovatky k vlajecce. Imho vsechny potrebne informace program ma. (umisteni ulic)

Proste predpokladal jsem vetsi automatizaci, kdy na pda nebudu pri rizeni muset cumet a rovnou dojedu podle pipani kam potrebuju.

Dal to tedy vyzaduje umistit pda do nejakeho drzaku na palubni desku. Mate nejake tipy na drzak a umisteni?

Posledni dotaz souvisi s TomTom City maps. Jedu do Anglie do Briminghamu a ac je dle webu tomtomu v City maps kazda prdel, Brimingham tam zrejme neni! (neuveritelne). Nemate tento program nekdo abyste se mi podivali?

Diky,
Honza
hybo (3107)|12.10.2003 21:29
Ad drzak : Dicota Keeper treba u nas