Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

iPAQy a vadné pixely - kdy bude reklamace uznána?

Pavel Koza (4761)|15.4.2006 18:30
http://h20000.www2.hp.com/bizsup.......15348&objectID=c00644803

Při hledání podkladů pro recenzi HP iPAQ hw6900 jsem trochu omylem nalezl na stránce HP výše uvedený dokument. A protože se týká poměrně častého tématu v diskuzích, bylo by vhodné se s ním seznámit. Pokud neumíte anglicky, tak jen stručně:

V tomto dokumentu se uvádí, kdy má zákazník používající PDA od HP nárok na reklamaci zařízení kvůli displeji, který obsahuje špatné pixely. Dokument rozlišuje Bright sub-pixel defects (stále svítící bod) a Dark sub-pixel defects (stále vypnutý bod). V prvním případě stále svítícího bodu "potřebujete" pro úspěšné vyřízení reklamace minimálně 4 vadné body. V druhém případě stále neaktivního bodu je nutné jich mít už nejméně 6. A pokud patříte mezi skutečné děti Štěstěny a máte na jednom displeji oba typy defektů, součet všech vadných bodů musí být opět minimálně 6.

V článku se zmiňují i další, vzácnější defekty displeje, ale tam už je to na posouzení případ od případu.
Namornik. (184)|15.4.2006 18:47
Sam za sebe mohu rici, ze jsem mel asi 7 HP/Compaq PDAcek a spatny pixel / ly mely 2. Vzdy jasne svitici. Pekne me to stvalo. V prvnim pripade jsem to uhral na reklamaci vramci 24hodin po koupi (ze zakona je mozne vratit bez udani duvodu) ve druhem na hx4700 se ten bod objevuje jen po prehravani videa po cca pul hodine, pak sviti nekolik dnu a pak zase zmizi.

Aktualne badpixel free :-)

kupujte PDAcka pres internet - mate 2 tydny na vraceni bez udani duvodu. Toto je jedina rada.
ameron (124)|15.4.2006 19:21
Skoda ze tato tema je venovana len iPAQ, mam vyjadrenia servisnych stredisiek pre Fujitsu Siemens a pre HTC k tejto problematike (nakolko ma to zaujimalo zistoval som to predcasom).

Co dodat, mat 5 pixelov na displeji to uz znamena takmer nepouzitelne PDA :no: a je pekna drzost vyrobcu ze to nechce uznat ako vadu. Mozno by sme ako spotrebitelia mali aspon bojovat aby aspon toto bolo uvadzane v zarucnych podmienkach aby uzivatel aspon vedel co moze od toho cakat za svoje peniaze.
Miloš Strouhal (3997)|15.4.2006 20:13
Vadny pixel jsem mel jen jednou, na svem prvnim HTC Universalovi, a snad hned druhy den jsem zarizeni vratil. Na zarizeni se behem par hodin objevilo tech musek vice (problemy s napajenim, chraplajici repracek..), takze s jeho vracenim nebyl zadny problem. Koupil jsem hned jineho, ten by jiz zcela ok. Priznam se ze obdobne hodlam postupovat pri kazde koupi noveho zarizeni, nestrpim ani jeden vadny pixel, hned na prodejne si zarizeni peclive zkontroluji nez za nej platim, hlavne si prekontroluji vzdy ty pixely.
Krevety_tvf (143)|15.4.2006 20:35
myslim ze kdyz dokazi vyrobit a dat zaruku na 17palcove lcd na 0 bodu tak vybrat ci kupovat dobre kousky techto velikosti pro ne nemuze byt problem, na reklamaci by podle me melo jit zarizeni s 3 a vice vadnymi body, lepe vsak 0 :sarcastic:
Peavy (39)|15.4.2006 21:49
Mam MDA Vario s jednym vadnym pixelom. Na to ze je vadny som prisiel az po rozbaleni krabice doma - moja blbost. Pri okamzitej reklamacii mi bolo oznamene, ze zariadenie moze ist do servisu (s neistym vysledkom). Pritom sa jednalo o znackovu predajnu T-Mobile a kupu pristroja za plnu cenu. Preto tiez odporucam kazdemu kto kupuje obdobne zariadenie, otestovat vsetko este na predajni.
Zdenek Malinsky (9781)|15.4.2006 21:52
Nejen v tomto případě je Dell a jeho CompleteCare k nezaplacení. :yes:

Vadný svítící pixel jsem měl jen na noťasu od Aceru a pořád mi na něj "padalo" oko. :mad:
Krevety_tvf (143)|15.4.2006 21:53
kdybys nebyl :sarcastic: tak mas podle zakona 2dny na vraceni bez udani duvodu ;)
ameron (124)|15.4.2006 23:37
[QUOTE="Krevety"]mas podle zakona 2dny na vraceni bez udani duvodu ;) [/QUOTE] no mozno v cechach ale na slovensku o takom zakone neviem.
ameron (124)|15.4.2006 23:45
[QUOTE="Peavy"]Mam MDA Vario s jednym vadnym pixelom.[/QUOTE] Ja takisto a kupoval som v bb v t-mobile. Nevyreklamoval som nic. Pri kupe treba mat na mini sd karte soft na testovanie pixelov inak si to tazko clovek vsimne. Je to podla mna podvod na zakaznika.
Miloš Strouhal (3997)|16.4.2006 00:13
Ja to u Universalu narychlo testnu vzdy pomoci fotaku. Staci zapnout fotak, drzet 5 vterin prst pred objektivem, displej zcela zcerna pokud mu odeprete jakekoliv svetlo, a pak staci jit nekam do tmy, nebo se schovat pod klopu kabatu a muzete studovat pixely.. ;) U toho fotaku jsem vzdy nasel jak trvale bile tak i ruzne zabarvene ci preblikavajici pixely, pokud tam nejake byly..
Peavy (39)|16.4.2006 00:25
[QUOTE="ameron"]Ja takisto a kupoval som v bb v t-mobile. Nevyreklamoval som nic. Pri kupe treba mat na mini sd karte soft na testovanie pixelov inak si to tazko clovek vsimne. Je to podla mna podvod na zakaznika.[/QUOTE]

Nebral by som to ako podvod - len "dodrzuju" zakon a ten im neuklada co len 2 sekundy po kupe vymenit kus za kus alebo vratit peniaze. Zmeni sa to vsak od 1.maja, kedy zacne na Slovensku platit zakon o moznosti vratenia tovaru bez udania dovodu do 30 dni.
Peavy (39)|16.4.2006 00:28
[QUOTE="Miloš Strouhal"]Ja to u Universalu narychlo testnu vzdy pomoci fotaku. Staci zapnout fotak, drzet 5 vterin prst pred objektivem, displej zcela zcerna pokud mu odeprete jakekoliv svetlo, a pak staci jit nekam do tmy, nebo se schovat pod klopu kabatu a muzete studovat pixely.. ;) U toho fotaku jsem vzdy nasel jak trvale bile tak i ruzne zabarvene ci preblikavajici pixely, pokud tam nejake byly..[/QUOTE]

Tip of the day :yes: . Dik.
ameron (124)|16.4.2006 00:33
Problem je v tom ze sa jedna o obmedzene zarucne podmienky o ktorych nie zmienka v zarucaku a ani v manualy a ani ustne ti to pri predaji neoznamia. A to je porusenie zakona na ochranu spotrebitela ako aj obcianskeho zakonnika lebo ta neinformovali pri kupe ze zariadenie ma vadu=mrtvy pixel.
Miloš Strouhal (3997)|16.4.2006 00:46
Nevim zda to stejne funguje na Variich, Compactech, Compactech II a casem i na Hermesech, ale na Universalech ano. Jde o to drzet tam ten prst dele, jelikoz tim ze to zakryjete jeste zcela cernou plochu neudelate, je tam hodne sumu zasahujiciho do te cerne. Teprve po tech 5ti ci vice sekundach displej zcerna zcela, a zmizi i ten sum jez cloveku znemoznoval ty vadne pixely hledat. No, a je dobre stisknout i spoust fotoaparatu a tu tmu vyfotit, zmizi vam tak male plochy jez obsahuji vstup pro nastaveni fotaku, cas apod, a potom muzete zkontrolovat nasledne i tato mista jez by pripadne mohly ukryvat nejaky ten vadny pixel. :no:
00139431_capture_fotak_1x5V.jpg
Peavy (39)|16.4.2006 01:02
[QUOTE="ameron"]Problem je v tom ze sa jedna o obmedzene zarucne podmienky o ktorych nie zmienka v zarucaku a ani v manualy a ani ustne ti to pri predaji neoznamia. A to je porusenie zakona na ochranu spotrebitela ako aj obcianskeho zakonnika lebo ta neinformovali pri kupe ze zariadenie ma vadu=mrtvy pixel.[/QUOTE]

Ved hovorim, ze "dodrzuju" zakon :) Ked robis obchod z tovarom, potrebujes mat pre pripad kontroly SOI (Slovenska obchodna inspekcia) nasledovne veci: Krajinu povodu, dovozcu, distributora + v pripade mobilu GSM homologizacie a potvrdenie zo statnej skusobne (je to napajane z 230V), dokumentaciu o zhode. Koncovemu zakaznikovi sa z tychto potvrdeni dostane len to co je vytlacene na krabici, na tovare alebo v manuale a v zmysle zakona je to v poriadku. Ak by sa ti na SOI podarilo presvedcit tetu o chybe mrtveho pixela, tak bud si isty, ze T-Mobile Sk by pri kontrole vytiahol detailnu dokumentaciu o zhode, kde su urcite popisane aj take veci, kolko mrtvych pixlov je pripustnych a ine zaujimave veci. Lenze, z pohladu predajcu, vsetko bolo dodrzane a zakaznik dostal pri kupe zariadenia vsetky dokumenty, ktore ma dostat...
ameron (124)|16.4.2006 01:35
suhlasim, ale aj ked niekdo podvadza a dodrzuje pritom zakon, bude pre mna iba podvodnikom a neserioznym predajcom :no:
Krevety_tvf (143)|16.4.2006 10:19
s tim fotakem dobra finta, ale daval bych si bacha na vypalene body v samotnem fotoaparatu...

ad slovensko ... 30dnu bez udani duvodu je sproste ... myslim si, ze 2dny v kamennem a 14dni v e-shopu je fer nabidka, 30dni je znacne zneuzitelnych :no:
MIlan Kvasnica (88)|16.4.2006 12:06
[QUOTE="Krevety"]kdybys nebyl :sarcastic: tak mas podle zakona 2dny na vraceni bez udani duvodu ;) [/QUOTE]

To jste četl kde?
JiH_ce4you (149)|16.4.2006 12:20
Nemáte prosím nějaký software, něco jako Nokia Test, který umí rozsvítit
- cernou, bílou a pak samostatne cervenou, modrou a zelenou?

Jirka
beecher (9270)|16.4.2006 13:03
Krevety_tvf (143)|16.4.2006 20:12
[QUOTE="MIlan Kvasnica"][QUOTE="Krevety"]kdybys nebyl :sarcastic: tak mas podle zakona 2dny na vraceni bez udani duvodu ;) [/QUOTE]

To jste četl kde?[/QUOTE]
tak to je snad ze zakona ne ? paragraf neznam, nedelam do toho ...
Peavy (39)|16.4.2006 20:28
[QUOTE="Krevety"]
ad slovensko ... 30dnu bez udani duvodu je sproste ... myslim si, ze 2dny v kamennem a 14dni v e-shopu je fer nabidka, 30dni je znacne zneuzitelnych :no: [/QUOTE]

Iste, vsade sa najde zopar vycurancov, ktori to budu zneuzivat, ale je to minorita, tej majorite to pomoze. Momentalne je na Slovensku chraneny obchodnik a nie spotrebitel a preto ked sa vratim k mojmu Variu s vadnym pixelom, ktory mi sice nijako nekomplikuje pracu a nie je ani na mieste kde by mi extra vadil, zakon o vrateni penazi by mi pomohol - hodil by som im krabicu na stol - bud druhy kus alebo z obchodu nic nebude. Za plnu a nie zanedbatelnu cenu ocakavam zariadenie v 100% stave a nie robit v obchode šamana s utilitkami na SD karte :)
Krevety_tvf (143)|16.4.2006 21:50
ja to myslel spis tak ze na takoveto veci staci 2dny, 30dni je pro ty vycuranky ;)
MIlan Kvasnica (88)|16.4.2006 22:14
[QUOTE="Krevety"]tak to je snad ze zakona ne ? paragraf neznam, nedelam do toho ...[/QUOTE]

Tak já do toho dělám a tvrdím, že žádný takový zákon neexistuje. Proto se ptám, v jakém zákoně jste to četl. Prosím neblbněte lidi.
Peavy (39)|16.4.2006 22:38
[QUOTE="Krevety"]ja to myslel spis tak ze na takoveto veci staci 2dny, 30dni je pro ty vycuranky ;) [/QUOTE]

Obchod nestoji na predaji PDA a sledovani vadnych pixelov. Takyto zakon chrani zakaznika aj pred nekvalitnym tovarom, kedy sa zavada nemusi prejavit do 2 dni, popripade tovar jednoducho nemusi splnat tu kvalitu, aku deklaruje obchodnik alebo vyrobca a nie vzdy sa daju tieto veci zistit do 2 dni. Preto tych 30 dni.
svobod3 (142)|17.4.2006 12:35
[QUOTE="MIlan Kvasnica"]
Tak já do toho dělám a tvrdím, že žádný takový zákon neexistuje. Proto se ptám, v jakém zákoně jste to četl. Prosím neblbněte lidi.[/QUOTE]

Taky jsem o tom jeste nidky neslysel ... takze to tedy znamena, ze pri koupi na prodejne neexistuje zadna ochranna doba, po kterou by mohl zakaznik zbozi vratit bez udani duvodu? BTW zde je asi nejlepsi si zbozi koupit a nechat poslat, tech 14 dni se muze hodit:-)
MIlan Kvasnica (88)|17.4.2006 13:01
[QUOTE="jirka.s"]takze to tedy znamena, ze pri koupi na prodejne neexistuje zadna ochranna doba, po kterou by mohl zakaznik zbozi vratit bez udani duvodu?[/QUOTE]

Ne, ale existují obchodníci, kteří Vám nějakou lhůtu dávají dobrovolně.

Ještě existuje jedno řešení, které se mi bytostně nelíbí, protože jde proti smyslu zákona: zboží si objednejte po internetu a jděte si ho jen vyzvednout do prodejny. V tomto případě je 14ti denní lhůta zachována.
Krevety_tvf (143)|17.4.2006 15:17
[QUOTE="MIlan Kvasnica"]Tak já do toho dělám a tvrdím, že žádný takový zákon neexistuje. Proto se ptám, v jakém zákoně jste to četl. Prosím neblbněte lidi.[/QUOTE]
tak ja sem to nestudoval a fakt se mi nechce hledat kde to je, ale vazne to plati do 48ti bez udani duvodu, pokud prodejci pripomenete ze existuje COI tak mileradi vam vrati penize, uz sem to nekolikrate uplatnil a ani jsem jim nemusel nic pripominat...

treba mam jen stesti na seriozni prodejce :D
_blackBone (271)|17.4.2006 20:53
[QUOTE="MIlan Kvasnica"] Ještě existuje jedno řešení, které se mi bytostně nelíbí, protože jde proti smyslu zákona: zboží si objednejte po internetu a jděte si ho jen vyzvednout do prodejny. V tomto případě je 14ti denní lhůta zachována.[/QUOTE]

No to nevim, treba Cybex ma ve svych podminkach napsano, ze internetova objednavka je chapana jako nezavazna a pokud dojde k vyzvednuti v miste osobniho odberu, dojde k uzavreni kupni smlouvy az na miste samotnem, takze neplati prodlouzena lhuta na vraceni zbozi...
MIlan Kvasnica (88)|17.4.2006 21:07
[QUOTE="_blackBone"]Cybex ma ve svych podminkach napsano, ze internetova objednavka je chapana jako nezavazna a pokud dojde k vyzvednuti v miste osobniho odberu, dojde k uzavreni kupni smlouvy az na miste samotnem[/QUOTE]

Psal jsem, že se mi to výše uvedené řešení nelíbí a pokud dojde i k placení na místě předání, pak tento postup Cybexu chápu a podporuji.
maro.sk (46)|18.4.2006 15:21
[QUOTE="beecher"]PocketLCD[/QUOTE]
Sikovny programcek, len som zistil, ze na mojom PDA nespravne zobrazuje farby Pink, Brown a Purple...:D
beecher (9270)|18.4.2006 15:26
Nejen na tvem... ;) :D

Zalezi na tom, jak je nastaveny Contrast na danem PDA...
freddy158 (9)|19.4.2006 20:18
a nazev toho prográmku by se tu nedalo napsat a nebo nejlépa odkaz?....už i kvůli ostatním?....;)
beecher (9270)|19.4.2006 20:31
Jakyho programku?
freddy158 (9)|19.4.2006 20:49
už sem ho našel...moc se omlouvám.....sem si nevšimnul.......diky..:oops:
swenak (135)|19.4.2006 20:52
[QUOTE="MIlan Kvasnica"][QUOTE="_blackBone"]Cybex ma ve svych podminkach napsano, ze internetova objednavka je chapana jako nezavazna a pokud dojde k vyzvednuti v miste osobniho odberu, dojde k uzavreni kupni smlouvy az na miste samotnem[/QUOTE]

Psal jsem, že se mi to výše uvedené řešení nelíbí a pokud dojde i k placení na místě předání, pak tento postup Cybexu chápu a podporuji.[/QUOTE]


takze abych to uvedl na pravou miru:

1. objednavka pres internet jako takova, pripadne pres telefon, fax, ..... je nezavazna

2. pokud obchodnik, prodejce, dodavatel...potvrdi takto udelanou objednavku (mailem, faxem, telefonicky) je tim uzavrena "smlouva na dalku", pro obe strany zavazna...takze pokud treba objednate nekde vec, kterou maji jinde za 5000, ale Vy jste ji objednal za 1000 a obchodnik tuto cenu v potvrzeni omylem potvrdi, je povinen Vam to za tuto cenu prodat...

3. forma prevzeti jiz neni dulezita, to znamena, ze pokud je smlouva jako takova uzavrena na dalku, tak 14 dni mete i kdyby jste si nasledne sel pro zbozi osobne...

4. trosku jina situace je, pokud se jedna o zbozi, ktere neni bezne, resp. je kompletovano, upravena na zakazku a prani zakaznika...

pak jsou tu jeste takove veci, jako pripadny poplatek za zbozi nekompletne vracene, nebo poplatek, ktery musi prokazatelne prodejce pouzit na to, aby vracene zbozi mohl zase prodat...tady uz presne nevim, jak to je...
ameron (124)|19.4.2006 23:41
Neviem mozno je to co pisem trochu OT ale mozno to niekomu pomoze:

vyjadrenie servisu pre Fujitsu Siemens na otazku kolko pixelov je uznanych na reklamaciu:

[QUOTE]
Dobrý den p . XYZ , takze na Fujitsu to je tak ze mozete mat maximalne
JEDEN cierny pixel vadny alebo JEDEN biely pixel vadny alebo mozete mat TRI
(cervene, alebo zelene, alebo modre) vadne pixely. Pokial mate aku kolvek
kombinaciu CIERNEHO alebo BIELEHO alebo FAREBNYCH je to na vymenu tj. napr .

2 farebene neuznava sa

1 cierny neuznava sa

1 biely neuznava sa

2 cierne uznava

2 biele uznava

1 biely a 1 cierny uznava sa

1 cierny a 1 farebny uzanava sa.
[/QUOTE]

dalej vyjadrenie nemenovaneho autorizovaneho servisu na tu istu otazku pre HTC
[QUOTE]V příloze přikládáme tabulku kritérií výrobce pro vadné pixely. Z ní plyne, že světlé body mohou být až 3 (pokud jsou od sebe ve vzdálenosti min. 5mm).[/QUOTE]


Pripajam aj obrazok s tabulkou co mi poslali (v zipe lebo je velky a pokazil by tuto stranku :D )
dRizdik_ce4you (0)|29.4.2006 01:03
no spatne pixely jsou peklo jak u PDA tak u normalnich LCD. Zatim mam teda stesti a zadnej sem nepotkal ale treba u dvou znamejch se mi oovedlo vadne pixely "vylecit" -> vypnout zarizeni, zatlacit primerene v miste spatneho pixelu a zapnout zarizeni .. neveril jsel ale funguje
ameron (124)|1.5.2006 23:03
Tak a uz mam od minuleho tyzdna Vario bez vadnych pixelov :yes: T-mobile mi ho vymenil po dvoch reklamaciach a podani podnetu na SOI. Nabuduce kupujem cokolvek co ma LCD displej len s notebookom a SW na test pixelov alebo s SD kartou aby som to mohol testnut.
Uz len dufam ze sa vadne pixely neobjavia neskor.
Hexer_ce4you (0)|3.5.2006 21:49
Uprimne lituju vsech co maji problem s vadnymi pixly... Bohuzel pri vyrobnim procesu MDA / PDA zarizeni je displey aktivni a technologie neni zdaleka tak pokrocila jako napriklad u LCD. Dobrym prikladem jsou tablet PC (notebook s aktivnim LCD) kde jsou mrtve pixly prakticky vzdy...

V nasi firme pouzivame MDA Compact. Celkem jsme jich vzali od T-mobilu 12 + 2 starsi MDA II...a jedno MDA VARIO... Svete div se ale ani na jednom neni vadny pixel :D

Jak uz tady padalo nejlepsi je objednat u prodejce ktery ma kameny obchod pres internet a podrobit PDA/MDA brutalnimu testu (nekolik hodin bila obrazovka atp.) a pokud se objevi zavada okamzite vratte bez udani duvodu. Bohuzel je to jedina moznost jak se branit proti zmetkum kdyz vyrobce vas ma na parku... :evil:

---------
mimo diskuzi
---------
Zkusil jsem vetsinu MDA a zatim za nejvetsi zmetek povazuju VARIO (mizerna klavesnice...neukazovani ktera klavesnice je aktivni...velmi pomaly takt procesoru ktery se projevi pri pouzivani)

Naopak dobre zkusenosti mam s MDA II ktere je sice robustni ale o to lepe se na nem treba cte a jeho takt 400MHz je vic nez dost i pro slozite vypocetni operace (vim o cem mluvim...az budete zkouset svym PDA prohnat kontrolu nekolika tisic bunek a promenych pochopite ze 233MHz a 400MHz je rozdil)

MDA Compact I si taky zatim nevede zle jen mi tam vadi opravdu titerny displey...ale rychlostne je na tom stejne jako MDA II
Ronin (45)|8.5.2006 14:27
Používám stejný grif jako Miloš, jen tam nedržím prst, ale položím zařízení na rovnou podložku, to postačuje. Tímto způsobem jsem odhalil vadný pixel při koupi mda compacta, prodavač se strašně divil, že mi ten bod tak vadí :-)
Stanik_ce4you (77)|15.7.2006 01:11
[QUOTE="Krevety"][QUOTE="MIlan Kvasnica"]Tak já do toho dělám a tvrdím, že žádný takový zákon neexistuje. Proto se ptám, v jakém zákoně jste to četl. Prosím neblbněte lidi.[/QUOTE]
tak ja sem to nestudoval a fakt se mi nechce hledat kde to je, ale vazne to plati do 48ti bez udani duvodu, pokud prodejci pripomenete ze existuje COI tak mileradi vam vrati penize, uz sem to nekolikrate uplatnil a ani jsem jim nemusel nic pripominat...

treba mam jen stesti na seriozni prodejce :D [/QUOTE]

Prosim, toto je naproosta hovadina. Kupni smlouva je zavazna pro obe strany a nelze ji jen tak zrusit. Obcansky zakonik v tomto smeru hovori jasne. Neexistuje zadna ochrana lhuta na vraceni penez a pokud se pokusite vyhrozovat COIkou, tak verte ze pred vami nikdo nepadne na prdel, ale doporuci vam prostudovat si zakony. Samozrejme vyjimku maji smlouvy sjednane prostrednictvim komunikace na dalku (internet). Takze opravdu NEBLBNETE LIDI!