Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Yakumo alphaX GPS - nemám signál

mosquitor (0)|14.4.2006 07:53
Dobrý den,
opravdu jsem se snažil skoro celé dva dny prohledávat internet, ale bohužel nic mému problému podobné jsem nenašel, tak mě prosím nekamenujte ať hledám.

Koupil jsem si navigační set Yakumo AlphaX GPS i s příslušenstvím (držák do auta, napájení do auta, SD karta 256MB, SmartMaps Navigator Basic).

Nainstaloval jsem češtinu, potom SmartMaps a jal jsem se zkoušet jak GPS funguje. Vše, dle mého názoru, mám nastaveno dobře - COMport 8, Baud-rate 4800. Pokud se přepnu v programu smartmaps do stavu gps, kde by v okně měli probíhat nějaké informace přicházející z GPS a ukazovat to zeměpisnou výšku a šířku a dále signál ze satelitů, tak tam vidím pouze změť nějakých znaků, ale položky šířky, výšky nebo stav satelitů nijak nereagují.

Kolega vlastní iPaq h3970 a k němu má BT GPS iTec. Tomu v tom okně probíhají taky nějaké údaje, nicméně se mi zdají aspoň částečně smysluplné - nějaká čísla oddělená čárkou.

Mě tam probíhá nějaká takováto sestava:
””UV”tp1–´ÖTÔTVVT”öTTvVV””—tS‘±PPTVVVVVV”—öTT”
——tS‘qQÔµ´—ôÖVVV¶””UV”tp1–´ÖUÔTVVT”öTTvVV””—uS‘±PPTVVVVVV”—öTT”——tS‘qQÔµ”—ôÖVVV¶
Tuto sadu dat jsem nahrál pomocí programu VisualGPSce, který také neukazuje, že by z těch dat něco vyčetl. Přikládám dva soubory.

Volal jsem cvičně do samartmaps a tam mi nějaký člověk sdělil, že to není rozhodující, že BT gps posílá data v jiném formátu.

Včera jsem chodil a jezdil různě možně se zapnutým PDAčkem a žádná změna. Faktem je, že ani včera, ani dnes není zrovna jasno, může to na to mít vliv?

Prosím poraďte co dělám špatně, nebo co s tím můžu dělat.

Díky Radek
mosquitor (0)|15.4.2006 18:43
Odpovím si sám :))

Takže po konzultaci s pánem ze SmartMaps jsem problém vyřešil. Ta špatná data způsobovalo špatné nastavení baud rate. Nastavení jsem provedl podle internetu, protože v příručce jsem nikde nastavení nenašel. Na internetu jsem našel nastavení na COM port 8 a baud rate 4800, nicméně pro správnou funkčnost bylo potřeba nastavit baud rate na 9600. Obávám se ale bohužel, že asi bude potřeba dokoupit ještě externí anténu, protože signál přijímám max ze čtyř družic a to ještě velmi slabě.

Ještě něco k celkovému dojmu ze zařízení. Třeba to někoho bude zajímat :) , protože jsem nic podobného na internetu nenašel. Zatím jsem tam nainstaloval jen češtinu (je to komplet pro verze od sunnysoftu), smartmaps a pár dalších utilitek. PDA běží zatím bez jakéhokoliv zaváhání (můj služební ipaq 3970 tuhne celkem pravidelně). Trochu mi jen vadí, že se složitě zapíná a vypíná napájení GPS. Možná existuje nějaká utilitka, ale zatím jsem na nic takového nenarazil. Displej mě nejprve trochu vyděsil, ale když jsem zjistil, že oproti verzi 2002 (v yakumu je 2003 SE) je možnost zapnout jakési vyhlazování písma, které jsem vypl, tak to bylo mnohem lepší. Navíc se mi zdá, že má displej větší jas než zmiňovaný ipaq. Další věc, která mi zatím dělá problémy je dle mého subjektivního názoru méně citlivá dotyková obrazovka. Je potřeba trochu více tlačit než u ipaqu, ale to bude asi jen otázka zvyku. Jinak všechny ostatní věci není podle mě potřeba nějak speciálně rozepisovat. Pokud znáte Windows v PDA, tak se nekoná žádná nová záležitost. Za tu cenu - 9000 - neberte to. V ceně PDA je napájení do auta, držák do auta, sd karta 256MB (v některých obchodech jsem viděl i 512MB), smartmaps navigator basic a zmiňovaná čeština.

Doufám, že jsem někomu aspoň trochu pomohl.
S pozdravem Radek
neooo666 (243)|18.4.2006 08:58
[QUOTE="mosquitor"]Trochu mi jen vadí, že se složitě zapíná a vypíná napájení GPS. [/QUOTE]

To jsem asi moc nepochopil zcela - GPS modul přece zapíná až příslušná navigační apliikace, do té doby je vypnut, a ta jej také sama odpojí po jejím ukončení, nebo mi něco uniklo? Jinak čtyři satelity je normální v husté městské zástavbě, na volné prostranství je to podezřele málo, průměrně chytám tak osm. Externí anténa je pro tento přístroj podle mě zbytečnost, příjem signálu je velmi kvalitní, v autě i pod pokoveným sklem rovněž, odzkoušeno i z místa zadních cestujících či přímo z autobusu a nikdy jsem nepozoroval žádný problém. Přístroj jsem zakupoval na podzim loňského roku a hned ze začátku jsem pozoroval právě problém kvality signálu, málo satelitů a někdy se nemohl sesynchronizovat vůbec (i hodina čekání na místě), či odchylka řádově ve stovkách kilometrů :D. Tento problém odstranilo přehrání nejnovějš ROM verze s opravenými ovladači GPS modulu, teď se i po studeném startu chytá do 40sec na místě a do 2min v pohybu (při hot startu GPS prakticky okamžitě). Sice se dá předpokládat, že pokud jste přístroj zakoupil nedávno tak již tuto novou verzi obsahuje, na druhou stranu mohl také půl roku ležet někde skladem takže pokud pozorujete podobné problémy nemáte co zkazit, update ROM maximálně doporučuji

EDIT Aha takže oprava - já se rozepsal o DeltaX, toto je AplhaX :? , ta má ještě tuším starší chipset a ne tedy nejnovější SIFRIII, který je dostatečně citlivý, takže tam je externí anténa zřejmě na místě (ne-li nutnost)
mosquitor (0)|18.4.2006 09:21
[QUOTE="neooo"]
To jsem asi moc nepochopil zcela - GPS modul přece zapíná až příslušná navigační apliikace, do té doby je vypnut, a ta jej také sama odpojí po jejím ukončení, nebo mi něco uniklo?
[/QUOTE]

Nevím, jak je to s napájením GPS v DeltaX, ale tady v tomhle AlphaX je tam taková modrá kontrolka, která má blikat v případě, když je zapnuto napájení GPS a ta začne blikat po zapnutí PDA. Když to vypnu, tak přestane. Možná o nic nejde, ale podle mě když zrovna nepotřebuju GPS, tak to asi žere míň, když je vypnuté, ale to jsem zatím nestihl vypozorovat. A kromě toho ovládání v Nastavení (viz. příloha) to nikde jinde není. Podle mě to aplikace asi nezapne ani nevypne, ta podle mě jen přijímá data, nebo nepřijímá, ale s příjmem signálu jako takovým nemá nic společného, ta jen čte data z com portu. Tzn, když nepotřebuju GPS, resp. když nepoužívám žádnou aplikaci, která čte z GPS data, a GPS je zapnutá a pak si po nějaké hodině aplikaci zapnu, tak to musí najet okamžitě, protože už musí být dávno sesynchronizovaná se satelity.

Vyzkouším, jak je to s tou dobou výdrže s vypnutou a zapnutou GPS. Taky mám domluveno zapůjčení antény.
neooo666 (243)|18.4.2006 09:57
Zmýlil jsem se, psal jsem o DeltaX - u Alphy je to jasné, ještě jednou sorry
Dudyn (2)|29.5.2006 22:00
Zdravím všechny, přemýšlím o nějakém hodně levném navigačním řešení do auta. Narazil jsem na tohle a docela se mi to zamlouvá, hlavně teda kvůli té ceně:

http://www.cechcomputer.cz/Yakumo/Navigace-PDA-YAKUMO-Alpha-X-GPS-512MB-SD_g5629.html

Dá se s tímhle někam dojet? :)
mosquitor (0)|30.5.2006 08:15
Dá se s tím určitě dojet, asi měsíc jsem to používal celkem bez problému, nicméně momentálně to mám na reklamaci z důvodu pokaženého displeje. Najednou začal měnit barvy. A taky to není žádný rychlík. Zkoušel jsem na tom třeba i tom tom navigator a když jsem tam nahrál přídavné body zájmu, tak se to začalo děsně škubat, ale třeba to bylo rukama :)
Kocir (836)|30.5.2006 10:14
ALPHA X je stary PDA se slabym procesorem pro dnesni dobu. Muze se stat brzo ze pro nove navigace s novyma mapama to uz bude skoro nepouzitelne.

Zkuste mrknout na MIO 169, je dostatecne rychle a ma dobrou vydrz baterii.
Dandi_ce4you (2)|9.12.2006 14:11
[QUOTE]To jsem asi moc nepochopil zcela - GPS modul přece zapíná až příslušná navigační apliikace, do té doby je vypnut, a ta jej také sama odpojí po jejím ukončení, nebo mi něco uniklo? Jinak čtyři satelity je normální v husté městské zástavbě, na volné prostranství je to podezřele málo, průměrně chytám tak osm. Externí anténa je pro tento přístroj podle mě zbytečnost, příjem signálu je velmi kvalitní, v autě i pod pokoveným sklem rovněž, odzkoušeno i z místa zadních cestujících či přímo z autobusu a nikdy jsem nepozoroval žádný problém. Přístroj jsem zakupoval na podzim loňského roku a hned ze začátku jsem pozoroval právě problém kvality signálu, málo satelitů a někdy se nemohl sesynchronizovat vůbec (i hodina čekání na místě), či odchylka řádově ve stovkách kilometrů . Tento problém odstranilo přehrání nejnovějš ROM verze s opravenými ovladači GPS modulu, teď se i po studeném startu chytá do 40sec na místě a do 2min v pohybu (při hot startu GPS prakticky okamžitě). Sice se dá předpokládat, že pokud jste přístroj zakoupil nedávno tak již tuto novou verzi obsahuje, na druhou stranu mohl také půl roku ležet někde skladem takže pokud pozorujete podobné problémy nemáte co zkazit, update ROM maximálně doporučuji[/QUOTE]
Mohu se zeptat, kde se da ten novější ROM stáhnout? Dal jsem si Yakumu na Acer n35 a dost bych to chtěl zpět =(