Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Universal vs Vario vs Qtek 8310 vs HP6515 vs N 9300

MaxT (36)|13.4.2006 15:40
Dovolím si tady jako bývalý či současný uživatel zařízení uvedených v nadpisu zhodnotit postupně mé subjektivní pocity z těchto.
Začalo to loni v září Nokií 9300-vynikající zařízení,ale absence wi-fi a dotyk.displeje jej degraduje./ano vím,že nyní je už i s wi-fi/
Asi po 1 měsíci jsem zakoupil HP6515 pouze kvůli GPS a mohu říci,že je to totální katastrofa.
V prosinci jsem si pořídil Vario a mohu říct že až na kvalitu Qvga displeje mé nadšení z tohoto přetrvává dodnes.Poslední rom od cingularu je téměř bez chyby.Přes to a díky oslavným ódám pana Miloše Strouhala jsem se zbláznil a koupil si v lednu Universala.Mohu konstatovat,že mě v ničem nezklamal,pan Strouhal pěje ódy zcela poprávu avšak monstrózní velikost a hlavně nestabilita dosud vydaných Rom mě docela děsí.Ano,má úžasný displej na kterém vše vypadá fantasticky,má skvělou klávesnici a nejspíše i procesor,ale fakt je že je těžký a na běžné telefonování poněkud hůře ovladatelný.Navíc se blíží léto a v šortkách to bude docela problém.
Jelikož jsem do těchto věcí blázen,tak jsem se cca.před 14 dny nechal v Eurotelu ukecat a koupil si Qtek 8310./ano p.Strouhale,vidíte dobře/
A mé pocity:Po přehrání rom na i-mate naprostá bomba/Po 14 dnech používání mohu konstatovat,že z hlediska běžného uživatele nikoliv technoida je to ze všech zmíněných nejvíce se ideálu blížící zařízení.Super ovládání,malý ale nádherný QVGA display a zatím mi oproti jeho větším sourozencům nic nechybí.Všechny programy které jsem používal na Universalu mají svou alternativu pro Smartphone i když v daleko menším rozsahu.Proto prohlašuji,zkuste jej i já jsem se mu hloupě vysmíval a teď docela nechápu proč.
B@st@rRRd (297)|13.4.2006 16:27
Musím říct že pěkné srovnání měl jsem ho asi týden (8310) skvělí SM ale opět byla absence dotekového displeje veliká. na universala se těším konečně bude.:D :evil:
MaxT (36)|13.4.2006 16:38
To B@st@rRRd,
ano i já si cca. týden zvykal na absenci dotyk.displeje,ale teď už je to v pohodě.Navíc jestliže se ten displej dobře oskinuje,te´d používám vista II tak je tak nádherně ostrý a jemný,že se ani Universal nechytá
B@st@rRRd (297)|13.4.2006 16:43
možné to je ale já si prostě nedokázal odviknout už i do tátovi nokie sem tukal prstem do dipsleje jako magor:D qtek je hezek to jo ale já mám přeci jenom rád ty větší klacky....:D ;)
Miloš Strouhal (3997)|13.4.2006 17:11
Priznam se, ze bych si Qteka 8310 na zkousku take koupil, kdyby mel UMTS.. Ty rozmery a vaha u Universala je opravdu silena, take jsem zvedav jak s nim preziju to "leto v plavkach", ovsem kvuli rozliseni displeje 640x480, UMTS a super klavesnici tu zkousku jsem ochoten podstoupit. ;) Pokud jde o stabilitu, nevim co pouzivate za verzi ROM, ale co vysly nove s AKU2, nemel jsem se zarizenim zadny problem. Snazim se pouzivat minimalni mnozstvi aplikaci navic, a kdyz uz nejaky vyuzivam, tak jen 100% kompatibilni s WM5.
A pokud jde vas nazor na HP6516, naprosto s vami souhlasim, opravdu silene zarizeni.. :no:
MaxT (36)|13.4.2006 17:41
To Miloš Strouhal,
Teď mám poslední rom qtek /1.30.77/ a pořád se to seká.Je možné,že to je tím,že jsem tam hodil poslední betu pocket breeze a ta je velmi špatná.Předtím jsem tam měl poslední Orange,docela dobrý,ale hodně mě rozčiloval ukazatel signálu který si žil vlastním životem.Teď už se nemohu dočkat nevých rom od O2,protože ty staré bez AKU mi fungovaly nejlépe.Včera vypustili novou na Vario tak snad Universal a nově IO/Qtek 8310/ je už na spadnutí.Jinak Zkusit tu 8310 vřele dopuručuji,četl jsem téměř všechny vaše příspěvky a myslím si,že budete mile zaskočen.Mě to překvapilo natolik,že vážně uvažuji o prodeji Universala.Těmi ostatními jsem již podělil zaměstnance.
Saman_ce4you (1451)|13.4.2006 18:30
[QUOTE="MaxT"]V prosinci jsem si pořídil Vario a mohu říct že až na kvalitu Qvga displeje mé nadšení z tohoto přetrvává dodnes[/QUOTE]
To by me zajimalo co se ti na tom displeji nezda..
MaxT (36)|13.4.2006 19:16
Co se mi nezdá?No zkuste si chvíli pohrát s Universalem nebo 8310 a jistě pochopíte.Vezmete-li poté do ruky vario,bude vám připadat jako nejapný žert.
Prostě QVGA na téměř 3 palcích vypadá děsivě.
Chápu ale,že nemáte-li možnost konfrontovat tak budete s variem zcela spokojen.U mě to do koupě těch dalších bylo stejné.
Miloš Strouhal (3997)|13.4.2006 19:44
Pokud bych mel ted kupovat neco ve stylu smartphone, priznam se ze bych dal radeji prednost Nokii N80. :) Ta ma displej jeste lepsi nez Qtek 8310, hlavne co do rozliseni, a rovnez konektivita je take uz nekde trosku jinde.. A tu ja k zivotu potrebuji.
Jinak, na tom prodat Universala a pouzivat Qteka 8310 nevidim vubec nic spatneho, Universal je zarizeni jez bude vzdy vyhovovat jen nekomu, je zbytecne jej vlastnit a trapit se s nim (rozmery, vaha, cena..) pokud jej clovek nevyuzije, a jeho potreby s prehledem zvladne 4x tak mensi a hlavne levnejsi zarizeni. :yes:
MaxT (36)|13.4.2006 20:15
To Miloš Strouhal,
Přiznám se,že v zápalu nadšení okolo PPC jsem nové Nokie ani nezaregistroval,po Vašem upozornění jsem si ji právě prohlédl a musím přiznat,že to nezní špatně.Ale co ten symbian?Měl jsem chvíli 9300/S80/ a asi 14 dnů N90/S60/ a oproti windows mi to příjde docela hrozný.Snad až na tu Operu proti PIE.
vario (441)|13.4.2006 21:57
můj názor je takový a za ním si pevně stojím, že srovnávat Pocket PC a Smartphone prostě NEJDE.... měl jsem MDA 1 a MDA 2, pak Motorku MPX200 i MPX220, nyní Wizarda... člověk se musí rozhodnout, kvalita displaye nemůže být parametrem rozhodnutí, jestli přejdu z PPS na SP nebo naopak
Saman_ce4you (1451)|14.4.2006 10:30
MaxT: Jestli vam pripada 2.7" pro QVGA zbytecne moc, tak to je pak jasny. (Co byste pak rikal na starsi typy PDA s QVGA na 3.7"?). Me uz to tak prijde mrnavy, ve vsech readerech si musim zvetsovat fonty. Sice jsem qteka 8310 nevidel, ale qvga na 2.2" me prijde jako zabijak na oci, na to bych ja asi potreboval lupu.
MaxT (36)|14.4.2006 18:04
Saman
2.8 mi na qvga nepřipadá moc,ale qvga mi na tento rozměr připadá málo.četl-li jste příspěvky výše uvedené ,vidíte že nesrovnávám pouze s 8310 ale i s Universalem což je opět někde úplně jinde.Prostě Vga na 640x480 a QVGA na 2.2 vypadají super,ikony jsou dokonale prokreslené a například možnost práce s PIE u 8310 je oproti Variu neskutečně lepší.Co se např.rychlosti prohlížeče týče ani jedno z výše uvedených zařízení se nechytá.A,že je displej malý?Ano je,ale díky jeho kvalitě je na něm vše přehlednější než na Variu.A to už vůbec nemluvím o procesoru který je u obou shodný ale vzhledem k systému na 8310 běží tak jako by byl o třídu výše/např. jako u Universala/.
P.S. a co bych říkal na starší typy? Naštěstí je nevlastním takže nemohu říci nic.Je třeba pochopit,že doba jde kupředu.Počátkem 90-let jsem byl také spokojen se Š-Favoritem,ale přiznám se že jen proto bych v něm dnes jezdit nechtěl.
Miloš Strouhal (3997)|14.4.2006 18:30
No, ja bych to prirovnal k rozdilu komfortu prace mezi lcd na noteboocich s rozlisenim 1024x768 a 1920x1200. Vario ma rozliseni 1024x768 pri uhlopricce 15,4" lcd, Universal ma 1920x1200 na 17" lcd, a Qtek 8310 ma stejne jako Vario rozliseni 1024x768, ovsem na malicke uhlopricce Sony VAIO 12" kde ten obraz vypada nadherne jemne a ostre, stejne jako tech 1920x1200 na 17" u Uniho.. ;)
vario (441)|14.4.2006 20:11
[QUOTE="MaxT"]a například možnost práce s PIE u 8310 je oproti Variu neskutečně lepší..[/QUOTE]
chápu tvé nadšení pro malou a přitom chytrou věc, ale vysvětli mi, prosím, v čem je 8310 NESKUTEČNĚ lepší v práci na PIE oproti Variu :O
JecminekMaselnik (464)|16.4.2006 20:03
tak toto by mne zajimalo rovnez: rozliseni stejne, 8310 mensi displej a nedotykovy, absence qwerty klavesnice, kde je to neskutecne lepsi vyuziti?

[QUOTE]No, ja bych to prirovnal k rozdilu komfortu prace mezi lcd na noteboocich s rozlisenim 1024x768 a 1920x1200. Vario ma rozliseni 1024x768 pri uhlopricce 15,4" lcd, Universal ma 1920x1200 na 17" lcd, a Qtek 8310 ma stejne jako Vario rozliseni 1024x768, ovsem na malicke uhlopricce Sony VAIO 12" kde ten obraz vypada nadherne jemne a ostre, stejne jako tech 1920x1200 na 17" u Uniho..[/QUOTE]

ale tady samorejme taky hovori ergonomie! Mam 14-ti palcovy displej na notebooku s rozlisenim 1400 na 1050 bodu. Vsechno krasne prokreslene, ale kdyz jsem unaveny, tak na to fakt nevidim nejlepe a rada mych kolegu to resi bud nastavenim vetsiho systemoveho fontu (coz ale blbe vydychavaji nektere aplikace s pevne stanovenymi velikostmi menu baru checkboxu apod.), nebo dokonce nastavenim vetsiho rozliseni, ktere jako nenativni vypada hure, nez kdyby ten displej mel rozliseni 1024 na 768.
Takze co nejvyssi rozliseni nemusi byt vzdycky nutne a pro kazdeho vyhoda.
na 17-ti palcovem displeji by tezko nekdo vydrzel dlouhodobe delat pri rozliseni 1920 na 1200, standardni nativni rozliseni i 19-tek (kde uz to mozna mrzi) je 1280 na 968.
MaxT (36)|16.4.2006 20:26
Lepší práce s PIE spočívá zejména v mnohem rychlejším načítání stránek a jejich následném rolování.Jistě že jsou tu díky absenci dotek.displeje určitá omezení,ale jako běžný uživatel internetu informace v prvé řadě čtu a v tomto mi výrazně vyšší rychlost připadá jako velmi pádný argument.Rád bych opět uvedl,že zde nepíšu jako zanícený vlastník Qteka 8310,stále užívám Universala/i když čím dál méně/ a díky tomu,že jsem zbývajícími z výše uvedených zařízení podělil své nejbližší zaměstnance,mám i je neustále k dispozici,tudíž si troufám tvrdit že mohu porovnávat.
P.S.:Jinak chápu váš údiv.Když mi v prosinci v Eurotelu 8310 nabízeli tak jsem se jim vysmál a vytáhl z kapes Vario od T-mobilu.Také jsem nechápal jak tato 2 zařízení může někdo porovnávat.A proč jsem ho tedy koupil?Před 14 dny mi ho v Eurotelu půjčili na víkend na hraní.Po 2 hodinách jsem chtěl 8310 rozbít o stěnu a nechápal jsem stále.Pak jsem nainstaloval novou ,mnohem rychlejší ROM a další nezbytné programy + úpravu Today obrazovky.Při těchto instalacích jsem se navíc začal sžívat s nedotykovým ovládáním a po 24 hodinách to došlo tak daleko,že jsem si ho jel koupit a zrušil jsem objednávku na Qteka S200.A ačkoliv bych tomu nevěřil i navigace pomoci TomToma je naprosto bezproblémová díky super jasu displeje.
JecminekMaselnik (464)|16.4.2006 22:12
pri vsem co pisete (a qteka 8310 jsem mel take moznost vyzkouset na par dni), proste nemuzu jednak souhlasit s rychlosti prekreslovani (stejny procesor, stejne rozliseni) a displej 8310 je zkratka prilis maly na kloudne cteni o navigaci nemluve
vario (441)|16.4.2006 23:36
ve své podstatě sem toto téma skoro vůbec nepatří, každopádně bych navrhoval to uzamknout, protože hodnotu to nemá a brzy se z toho stane FLAME :))