Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

nabíjení PDA přes solární panel

Edan (13)|20.3.2006 10:33
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda-li máte někdo zkušenosti s nabíjením PDA přes solární panel. Často používám PDA při cykloturistice daleko od civilizace a hlavně možností PDA dobíjet. Na netu jsem našel pár panelů, z nichž mě zaujali tyhle dva http://www.vavrys.cz/index.php?section=katalog&prod=silva&sub_prod=pristroj ohužel se v elektrice nevyznám, tak bych chtěl slyšet pár vašich rad, připomínek či poznatků třeba z vlastních zkušeností díky. Jo a PDA je Acer N35. Díky
Mashe (622)|20.3.2006 10:55
na netu neni problem neco najit .. je tam toho celkem dost .. ale taky by me zajimali osobni zkusenosti pritomnych .. jsou-li nejkae :))
ameron (124)|20.3.2006 11:20
tu je celkom zaujimavy clanok o baterkach v druhej casti sa popisuje aj solarne nabijanie

http://www.skyfly.cz/pristroj/baterky02.htm
Zdenek S (27)|20.3.2006 11:30
Mrkni se do GMelectronic. Videl sem tam par panelu. Jinak se daji sehnat primo panely ktere maji "ze sebe" konektor. Takze uz pak staci jen udelat redukci na konektor potrebny k PDA.
Jen mam strach ze nabijeni bude dost zlouhave, protoze proudy dodavane solarem jsou dost male a kdyz bude potreba vetsiho proudu tak sou ty panely dost velke.
Jen tak pro zajimavost - dodava se panel pro dobijeni autobaterie proudem cca 2-3A a jeho plocha byla pres cele celni sklo.
cenebris (144)|20.3.2006 11:38
Ten panel nechat v aute to je skoro 100% procent jistoty, ze dalsi den se "vypari" spolu s tim sklem :D
Edan (13)|20.3.2006 11:44
No o délku nabíjení mi ani nejde, jestli je to 3h nebo 5h. Jen by mě zajímalo, na co se zaměřit při výběru panelu, volty apod, jsem v tomhle laik.
ameron (124)|20.3.2006 11:58
V tom clanku (na skyfly) hore sa o tom pise a je to vseobecne platne pre vsetky nabijacky ci uz solarne, alebo nie.
A tu je aj nejaky cenik
http://www.prosolar.net/nabijecky.htm
sh0tek_ce4you (163)|22.3.2006 09:28
[QUOTE="Zdenek S"]Jen mam strach ze nabijeni bude dost zlouhave, protoze proudy dodavane solarem jsou dost male[/QUOTE]
Bacha na jednu vec - PDA se dobiji az od nejake hodnoty nabijeciho proudu - u n35 je to asi od pul amperu - pokud ti solarni panel ten proud neda, nic nedobijes, IMHO (ten samej problem je s dobijenim z USB - ani pouziti upraveneho kabelu ti nezaruci, ze pripojene PDA k PC se ti dobije) - a taky je potreba vyssi proud, pokud PDAcko dobijis zapnute, je lepsi ho pri nabijeni z malo vykonneho zdroje vypnout
Karm (365)|22.3.2006 09:46
MYslím že lepší řešení by bylo ještě jednu baterii,kterou by průběžně dobíjel ten solární panel,a ta by se pak odpojila od soláru a připojila k PDA.Protože solární panel který by dával 1 ampér by měl asi trošku nekompaktní rozměry :))
ameron (124)|22.3.2006 10:13
Na tej stranke prosolaru pisu pri nabijacke Robinson:
"Dobíjení nejen v noci a za špatného počasí není vůbec složité díky vestavěným akumulátorům (kapacita 1100mAh)."
takze akumulatory nabijacka ma, akurat asi samozrejme nepojdu vybrat a vlozit do PDA :D, ale mozno by islo mat nahradnu baterku stale pripojenu na toho Robinsona na opasku a po jej dobiti dat do PDA a tu z PDA zase na nabijacku. Ale to su dohady treba sa opytat predajcu/vyrobcu.
ms_ce4you (364)|22.3.2006 15:05
Staci dat na Robinsona konektor, aby se dal zapojit do konektoru, co se pouziva od nabijecky v aute a zivit to z baterek uvnitr.
Edan (13)|24.3.2006 08:14
To jsem trošku nepochopil, mohl by si to jeste jednou napsat jak si to myslel? díky.
d4nix (16)|24.3.2006 14:52
Mno nejak si nedokazu predstavit tahat na kole jeste solarni panel a to jeste k tomu tak velkej, za jizdy uz vubec ne.

Na tohle bych spise videl moznost vyuzit pohybu na kole a pripojit pres jakousi elektroniku dynamo nebo jinej generator co se bude roztacet pomoci kol. Tohle reseni ma tu vyhodui ze funguje i za spatnyho pocasi, ale zase klade odpor a vic se na kole nadrete.
ameron (124)|24.3.2006 15:40
:?:
citujem zo stranky o solarnej nabijacke Robinson:

"Robinson je přibližně velký asi jako obal od cédéčka (105x125x12mm;váží 180g)"
beecher (9270)|24.3.2006 16:24
Ja to rikam porad, ze 2-3 kousky tohoto a je po starostech... ;) :)
Surgical (2364)|24.3.2006 18:12
Ja to rikam taky, akorat me poslali na jinem foru do Prcic, ze je to drahe...Jeste k tomu Koracell dela rucni dobijecku, je v tom 550mAh baterka, kterou lze dobijet (krome site) otacenim vyklopne klicky...stoji 800.- plus minus .
Jinak do cyklosportu nedelam, moje 1 OP (ox power) na to moc stavena neni. Ale v dobach meho detstvi a mladi, kdy zadne LED svitilny na kola neexistovaly, svitilo se zarovkou a baterie byly drahe (za jednu plochou baterii byl parek s chlebem a pivo, teda ne Plzen, pochopitelne), skorem kazde kolo melo...dynamo, ktere se otacelo trecim prevodem o rafek kola a krmilo zarovicku v lampe. Neni neco podobneho k mani i v soucasnosti? Jiste uz to bude spise alternatorek se stabilizatorem vystupniho proudu, kterym by bylo lze pres akumulatorek pohanet/dobije cokoli? Jinak solarni panel velikosti obalu od CD se obavam stezi staci ke kompensaci spotreby displaye PDAcka a nemam tucha jak dlouho by dobijel tu byt "jenom" 1100mAh baterii....obvzlaste navic dukladne vybitou....
Mashe (622)|24.3.2006 18:25
[QUOTE="beecher"]Ja to rikam porad, ze 2-3 kousky tohoto a je po starostech... ;) :)[/QUOTE]

ale stejne to musis nekde dobijet ne? nebo jakou to mas vydrz samo o sobe?
ameron (124)|24.3.2006 20:51
No pisu tam ze cca. 3600mAh co je celkom slusna kapacita ...
ameron (124)|24.3.2006 20:59
[QUOTE="Surgical"]Jeste k tomu Koracell dela rucni dobijecku, je v tom 550mAh baterka, kterou lze dobijet (krome site) otacenim vyklopne klicky...stoji 800.- plus minus .[/QUOTE]

http://koracell.inshop.cz/inshop/scripts/set.asp?Level=532

pozeram ze to vyzera zaujimavo a cena je tam uvedena 300 Kč co by bolo velmi slusne ak by to fungovalo. Ktovie kolko s tym treba krutit ak sa ma naplno dobit povedzme taka 1000mAh bateria :D
windmaster (307)|24.3.2006 21:16
Dobíjení PDA přes solární panel jsem zkoušel, přímo to nejde, proud generovaný světlem na to opravdu nestačí, jak už bylo řečeno výše.
Možné řešení je dobíjet články mimo PDA např. NiMh akumulátory a takto nabitým akupakem potom PDA občerstvit.
Nabíjení čtyř aku NiMh 2500mAH na plnou kapacitu trvá přibližně tři dny a lze pak prodloužit běh PDA minimálně na dvojnásobek. Nic moc, ale na přežití v poušti, kde nepotřebujeme WiFi to postačí.
brkel (56)|29.3.2006 00:25
..stary dobry ctyry tuzkovy a odpor...
Edan (13)|29.3.2006 08:56
No mě jde o jednu věc, jako cykloturista se budu pohybovat cca 14dní v přírodě, s minimální možností dobíjet PDA klasicky nabíječkou. Co by jste tedy doporučili jako řešení při dobíjení. díky za info.
Surgical (2364)|29.3.2006 09:59
beecher (9270)|30.3.2006 00:45
[QUOTE="Edan"]Co by jste tedy doporučili jako řešení při dobíjení.[/QUOTE]Jednou za 3-4 dny se zastavit na noc (vzdyt v te nasi kotline clovek pomalu nema sanci nepotkat hotel/penzion co 500 m), kde maji 230 V stridavych, a nabit jak PDAcko, GPSku, tak ty 2-3 PowerBanky... ;)

BTW 14 dni v prirode na kole? To ma teda nekdo hodne volneho casu... :sarcastic:
Edan (13)|30.3.2006 10:47
No jedná se o cyklovýjezd mimo ČR, takže spoléhat se na možnost že si někde vše dobiju nechci, proto mě zaujal ten solarní panel. byla tu řeč o proudech a mě tedy není jasné zda se bude PDA dobíjet, zda bude možné ho mít zapnuté cca 5h denně při trvale zapojeném sol. panelu apod. Jedeme pouze na kolech, s hromadou věcí, takže panýlek vzadu na báglech vézt není problém. Nebo je lepší koupit nabiječku na dobijecí baterie a ty pak nějak zapojit aby dobíjeli PDA?
ameron (124)|30.3.2006 13:16
No mne sa zda, ze potom lepsie ako solar, je ta nabijacka cez kluku, alebo v tvojom pripade to dynamo na bycikel nie? Ak si nieco take kupis daj vediet ako to funguje, mna by to zaujimalo.
ameron (124)|30.3.2006 13:20
... ale v tvojom pripade je podla mna najlepsia ta cyklonabijacka co o nej pise Surgical. Nie len ze by si mohol mat PDA stale zapnute - navyse by bolo aj stale nabite ak je pravda co pise vyrobca: [CODE]CN12 dobíjí již od rychlosti 5km/h (*)[/CODE] 5km/h hadam pojdes :D ?
Invin (14)|30.3.2006 14:10
Jelikoz se ve skole venuji solarnim clankum, tak o tom neco vim :) Problem s nabijenim by nebyl, ale takovy klasicky sol. clanek 100x100mm dava priblizne 0.5V a proud zalezi na intenzite svetla..optimalne ma jeden clanek vykon 1.5W, coz aby jsi dosahl dobrych parametru, tak potrebujes vice kousku a to uz chce prostor :/Clanky bud muzes paralelene i seriove kombinovat a tim dosahnout pozadovane napeti, proudu a tim i vykonu ;) Zrovna v pristim tydnu pojedu do Solartecu, tak je zkusim poprosit o nejake ulomky nebo pokazene platky ;)
Edan (13)|30.3.2006 20:59
No otázkou je, jestli se mi bude chtít šlapat každý den s dynamem, přecejenom odporu už tak bude dost (váha báglu apod). Tak s tím solarem me to docela zklamalo, jako laik jsem si myslel že koupím nejakej ten hotovej panel, a ve dne to bude fkačit. njn naivka :))
windmaster (307)|30.3.2006 21:01
Použít cyklonabíječku bych nedoporučoval, vzhledem k velkým změnám výstupního napětí bys i mohl poškodit regulátor dobíjení v PDA.
Jak jsem psal, optimální by byl sekundární článek dobíjený ze solárního panelu, to jsem odzkoušel, funguje to.
Pokud budeš mít zájem, můžu ti jeden solár zapůjčit, opatřil jsem dva na testy a nijak je nevyužívám.
Edan (13)|30.3.2006 21:28
Jak velký akupack bych měl použít (kolik mAh) pro nabíjení N35ky? nevíte?
windmaster (307)|30.3.2006 21:37
Dnes vyráběné dosahují běžně kapacitu 2500mAh, pro tvoje účely by byly optimální tak tři sady, t.j. 12 tužek, to by mohla tak jednou za tři dny jedna sada dobita. V Tescu se dá koupit slušný článek už za 70 Káčé.

Solární články, které mám na mysli najdeš v této diskuzi, odkaz skyfly.cz
Edan (13)|30.3.2006 21:45
a jak dlouho by přibližně trvalo dobíjení toho pda tím akupackem? 12ks? tak to je docela dost, ne že byhc to neuvezl, či snad nekoupil, ale moje představa byla někde jinde :)) jak říkám laik :)
windmaster (307)|30.3.2006 21:56
Nabíjení je prakticky stejné jako ze sítˇového adaptéru, v závislosti na vybíjení akupaku se pochopitelně čas bude prodlužovat.
12 baterek v třídenním cyklu by mělo pro n35 vystačit na zhruba celodenní provoz, pokud ovšem bude dostatek sluneční expozice. Pokud nechceš nakupovat tolik baterek, musíš holt šetřit proudem.
Edan (13)|30.3.2006 22:02
A je jedno kolik volt pustím do PDA? myslím jestli 5,6 či 12? narazil jsem na stránku s akumulátory. např. http://www.conrad.cz/oloveny-akumulator-6-v-10-ah-voltcraft+dp46476/ kolik vlastně "žere" PDA přibližně? ja jen ohledně kapacity těch akumulátorů.
windmaster (307)|30.3.2006 22:14
Jedno to rozhodně není, napětí 6V by zřejmě ještě PDA sneslo, ale je potřeba si uvědomit, že plně nabitý olověný aku má ještě o volt více a to už by mohlo regulaci přetížit a zničit.
Na téma proudového odběru toho tady už bylo také napsáno dost, zkus si také projít diskuze, řádově se jedná o proud okolo jednoho ampéru, záleží na PDA, potažmo na kapacitě jeho aku.
Edan (13)|30.3.2006 22:24
Jakým způsobem b yse tedy zapojilo těch 12ks tužkovejch baterek aby se to nepřetížilo ?
windmaster (307)|30.3.2006 22:46
Edane, tohle už je nad rámec této diskuze, projdi si vlákna na toto téma, je tu toho dost, např.zde.
To není o 12 baterkách najednou, mluvil jsem o sadách po čtyřech, to dává v serii při plně nabitých článcích těch 5,6V.
oly750_ce4you (0)|4.4.2006 23:19
[QUOTE="windmaster"]Použít cyklonabíječku bych nedoporučoval, vzhledem k velkým změnám výstupního napětí bys i mohl poškodit regulátor dobíjení v PDA.
Jak jsem psal, optimální by byl sekundární článek dobíjený ze solárního panelu, to jsem odzkoušel, funguje to.
Pokud budeš mít zájem, můžu ti jeden solár zapůjčit, opatřil jsem dva na testy a nijak je nevyužívám.[/QUOTE]

Ahoj, jaký solární panel přesně používáš?
Jakým způsobem bych propojil například nabíječku na Acer n35 se solárem?
Díky za odpověď
r.huzva (14)|8.4.2008 21:46
Předem se omlouvám za "vyhrabání" starého topicu.
uvažoval jsem o solárním dobíjení PDA, a docela slušně rozměrově a parametricky (a cenově :-) ) mi připadá tahle . Protože třeba tyhle od SunnySoftu: Brando
mi připadne spíš jako hračka (pro opravdu nouzové dobití o pár %). Chtěl bych se zeptat, ci si o prvním odkazu myslíte, nebo jestli můžete doporučit něco jiného? Díky
windmaster (307)|9.4.2008 20:52
Oly750:
Solární panely, jsou označeny ICP, jeden Battery SaverAA, druhý BatterySaverPowerPak. Rozdíl je v ploše solárních článků a tudíž v nabíjecím proudu. Oba dva jsou určeny pouze k nabíjení tužkových (AA) NiCd článků a to maximálně čtyř najednou. Nabíjejí proudem cca 50 a 100mA na přímém slunci. Nabité články se pak spojí do jednoho akupaku, kterým už se dá dobíjet PDA, jinak to nejde.

Připojit přímo k PDA je nelze, mám to vyzkoušeno, regulátor v PDA vyžaduje stabilní zdroj s proudovou zátěží alespoň 1A.
windmaster (307)|9.4.2008 21:07
huzva:
ta z mnshopu si myslím by byla dost dobře použitelná, ovšem nutno počítat k plnému nabití přibližně 2-3 dny plné sluneční expozice. Vestavěný LiPol článek je pro tyto účely rozhodně vhodnější než NiCd akumulátor. Ta první varianta ze Sunny, se svou velikostí panelu, by potřebovala k nabití nejméně týden.
Docent (1234)|9.4.2008 21:41
http://www.rufi.cz, viz poslední příspěvek tady.
Anitka (108)|1.11.2008 17:06
Ahoj. Koukám, že se odkaz na mé stránky objevil i tady, to mám radost. ;) Je fakt, že spoustu věcí, na které jsem tady našel odkaz, jsem testoval a nikdy jsem nenabyl dojmu, že bych měl přestat vyrábět tu svojí krabičku. :)) Když vidim, jak se někteří trápí s nabíjením mimo civilizaci, mám pro vás bonus. Když mi napíšete soukromou zprávu, že jste z Ce4you, poskytnu vám na nákup akubloku RuFi slevu 200Kč. ;) To už je znát...
Horal Fanda (6)|17.11.2008 21:40
Ahoj,
jelikoz jsme s pritelkyni jiz jedenacty mesic v Jizni Americe a hodne lezeme po horach, udelal jsem jiz v Cechach takovou univerzalni krabicku. Vstup 12V 2.5A ze spinaneho zdroje, ci 12V 0.35A ze solarniho panelu Silva 2. Vystupy na nabijeni 4xAA ci AAA baterii, vystup 5V na dobijeni databanky, mobilu, ci PDA a vistup 8,7V pro napajenio nabijecky k fotoaparatu Canon 400D.
Co se tyce PDA, tak mame Acer N311 a pri napajeni pres slunecni panel se z nejakych 20% nabije na primem slunci za 5 hodin. Panel mam treba pripevnen na batohu a tak se muze v pohode nabijet za chuze. Vecer pri psani deniku se PDA zas az tak moc nevybije.
Sikovna vec a pro postaveni staci v podstate jen Stabilizator a dva konektory (CL+2.5mm napajeci pro PDA). Jeste jsem zapomnel, ze pro pripojeni PDA pouzivame kombinovany USB client/host napajeci kabel.
Fanda
cestydonebe.com