Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Oprava vypadávajícího stylusu na HTC Wizard (MDA Vario, QTEK 9100 atd.)

Martin Kubečka (44)|20.3.2006 09:43
Jelikož mi v mém MDA Vario začal z ničeho nic najednou vypadávat stylus (pro nováčky - to je ten klacík, kterým ťukáte do displeje), což mě přivádělo k šílenství, že jsem začal hledat, jak to opravit. Někdo radil ohnout stylus tak aby nevypadával, jiný zase omotat vršek stylusu lepicí páskou. Tyto rady však neřešily skutečný problém, pouze jej obcházely. Po dlouhém přemítání o propadlé záruce jsem se rozhodl podívat se mému MDA Vario na zoubek. Ehhm, tedy vlastně na střeva.



Přečtěte si celý článek.
Mem__ce4you (485)|20.3.2006 10:07
Pěkný popis problému i řešení, ale s ohledem na záruku se do toho asi bude málokdo sám pouštět - teoreticky by se ale dal poslat link na tento článek nějakému servisu, a použít to i jako argumentaci, že se jedná o konstrukční vadu :yes:
Tissi (210)|20.3.2006 10:30
Bezva článek :yes: , musím jenom chválit!
No možná je to trošku offtopic, ale chci se zeptat, nestalo se někomu, že by se mu utrhly u klávesnice takové bílé pacičky (na horním díle - nejsou vidět a ani v tomto článku jsem je na fotkách nikde neviděla), které po zavření klavesničky zajíždějí do spodního dílu? Já je mám asi utrhlý obě dvě :( ... jednu jsem totiž našla v té drážce u klávesnice. No a tím pádem je po uzavření mezi oběma dílama tak 2 mm mezera :oops: ... myslíte, že to mám reklamovat? Díky za info
ameron (124)|20.3.2006 10:48
Super, tie fotky sa hodia keby som niekedy rozoberal Vario, ale v zaruke sa na to urcite nechystam :D
bigboban_ce4you (47)|20.3.2006 14:37
Tak nevím, ale měl bych na autora jednu docela zásadní otázku.

Proč bych měl jako já sám montovat PDA a riskovat, že přijdu o záruku třeba na displej apod, když samotné vypadávání je podle článku zjevná závada?? :mad:

Nemělo by být náhodou v článku napsáno něco jako ".. pokud vám vypadává stylus, je to prasklý plast a tedy dejte PDA do servisu na reklamaci..." ?? :sarcastic:
JecminekMaselnik (464)|20.3.2006 14:44
a jak jsi to bigbobane cetl, vzdyt presne ty vety, jejichz absenci reklamujes, tam jsou?
Surgical (2364)|20.3.2006 14:45
Zjevna nezjevna, souvisi s mechanickym poskozenim. Cela problematika dukazniho rizeni, ze se jedna o konstrukcni zavadu nebo vyrobni vadu (pouziti jine sarze plasticke hmoty pri vyrobe uvedene soucastky napriklad nebo nedodrzeni stanoveneho technologickeho postupu a parametru pri vyrobe apod.) muze byt dost problematicka....Mnoha lidem totiz stylus nevypadava....
Krevety_tvf (143)|20.3.2006 16:45
mam pocit, ze mda vario je v tomto ohledu nachylnejsi, mam dve a qtek zatim drzi , i kdyz uz nedrhne jako predtim :no:
Martin Kubečka (44)|20.3.2006 16:53
[QUOTE="Surgical"]Zjevna nezjevna, souvisi s mechanickym poskozenim. Cela problematika dukazniho rizeni, ze se jedna o konstrukcni zavadu nebo vyrobni vadu (pouziti jine sarze plasticke hmoty pri vyrobe uvedene soucastky napriklad nebo nedodrzeni stanoveneho technologickeho postupu a parametru pri vyrobe apod.) muze byt dost problematicka....Mnoha lidem totiz stylus nevypadava....[/QUOTE]

Ale mechanické poškození je v místě, kam se normálně vůbec nedostaneš a že bys to dokázal úmyslně poškodit je hodně nepravděpodobné. Já se odhodlal k tomu, že přijdu o záruku na základě zprávy z diskuse, že Sunnysoft má prý jednu neuznanou reklamaci na vypadávající stylus. Pokud tento článek někomu pomůže v reklamaci této vady, tak splní svůj účel.

A jak píšeš, mnoha lidem stylus nevypadává. Mě však po cca dvou měsících nepříliš častého používání (odhaduju že stylus vytahuju tak 3-5x za den) zcela najednou a bez varování vypadávat začal a nikde jsem nenašel proč tomu tak je. A představa že nemám telefon po dobu opravy, která je navíc s nejistým výsledkem, byla docela špatná, takže jsem sáhnul po šroubováku. Navíc pokud výrobce nezmění technologii, tak se to u nového zařízení nejspíše opět projeví. :no:
Surgical (2364)|20.3.2006 17:05
Njn. já plně soucítím, ale popisuji realitu. Zlomená plastová západka je mechanická závada (jedno zevní či vnitřní), na které prodejci při reklamačním řízení reagují dost jednoznačně - odmítavě. Vypracování znaleckého posudku o zjevné poddimenzovanosti dané komponenty s přinucením výrobce k její bezplatné výměně/náhradě s sebou nutně vede k soudnímu důkaznímu řízení, které není ani rychlé ani levné pro žádnou ze zúčastněných stran, ale pro soukromou osobu je zcela neúnosné. Bohužel, je to tak.
bigboban_ce4you (47)|20.3.2006 17:28
[QUOTE="Surgical"]Zlomená plastová západka je mechanická závada (jedno zevní či vnitřní), na které prodejci při reklamačním řízení reagují dost jednoznačně - odmítavě.
[/QUOTE]

Nemohu říct nic jiného, než že takový prodejce je pěkná kur** a už bych si u něj nikdy nic nekoupil. :$: Solidní prodejce toto samozřejmě nikdy neudělá. A vůbec bych se nebál tady v diskusi jmenovat ty prodejce co neuznají reklamaci mechanické závady. Takže jména firem - šup sem! ;)
Surgical (2364)|20.3.2006 17:31
Tak to jsem zvědav, kdo uzná :) A kolika lidem :) Pokud tam tedy nemají jiné vazby...
JecminekMaselnik (464)|20.3.2006 17:45
ono taky ve finále bude záležet na stanovisku výrobce. Třeba (i když je to z jiného soudku) na SE p900 se vylamují okraje rámečku displeje od dosedajícího flipu. Jasná mechanická závada, hodně lidem se stalo, ještě více ne. SE to uznal za reklamovatelnou vadu a není co řešit, uznává každý prodejce. A to jde o poškození plastu vně telefonu, nikoli uvnitř, takže bych až takový pesimista nebyl. Počkejme na první precedens.
Krevety_tvf (143)|20.3.2006 18:10
spis bych to videl tak ze u sunnysoftu to reklamovatelne nebude ale u TMO ano...
Kiko_ce4you (8)|21.3.2006 16:42
Mne zatial nastastie stylus drzi a dufam ze aj bude i ked ho snad aj tmobil opravi ak nahodou.
Ale mal som podobny problem s HP 2210 na ktorom sa odlepovali gumenne listy. Pri prvej reklamacii mi to vratili ze to je mechanicke poskodenie (aj bolo ale sposobene original puzdrom), tak som im to poslal ze nech mi ich vymenia na moje naklady. A oni to vratili po 4 tyzdnoch ako vyreklamovane lebo sa im tam zacali hromadit a zistili ze to je ich chyba.
Najhorsie vsak bolo ze zavada sa aj tak opakovala az kym clovek nevymenil puzdro.
Peavy (39)|21.3.2006 21:39
Zacinam mat pocit ze v oddeleni stylusov v HTC pracuju pekni smejdi. HTC ako dvorny vyrobca nielen plejady Phone Edition a Smartphone zariadeni pre operatorov vyraba (alebo vyrabal) aj handheldy pre HP, konkkretne z tych co som vlastnil - Ipaq 3360, Ipaq 2210, Ipaq 4150. V Ipaqu 3360 sa mi zlomil zobacik, ktory drzal stylus, v Ipaqu 2210 sice stylus drzal, ale tam na plnej ciare sklamalo novovytvorene oddelenie gumennych bocnic (ktore asi po tomto preslape zrusili, dalsi model s gumennymi bocnicami neexistuje), v Ipaqu 4150 po roku stylus samovolne vypadava. A z MDA Vario/ Wizard/K-Jam stylus zacne vypadavat casom asi kazdemu. Kladiem si otazku, co tam asi ti chlapi robia, co model, to iny stylus, iny sposob uchytenia.

Ked si spomeniem na moj Sony Ericson P800 a sposob uchytenia tej parodie na stylus, tak som po vybaleni z krabice daval tomuto rieseniu mesiac, potom musel automaticky ten hacik co drzal stylus sa zodrat/zlomit alebo inak poskodit. Po dvojrocnom denno-dennom pouzivani je ten umelohmotny hacik trosku zodraty z farby, ale v povodnom tvare a s povodnymi vlastnostami a tak isto stylus ktory sa na ten hacik nasadzuje nejavi ziadne znamky opotrebovania.

Mohol by som pokracovat stylusmi v Palm VII, Philips Nino 200 - ziaden problem, ani len naznak problemu.

Len chlapi v laboratoriu pre vyskum stylusov v HTC musia v kazdom novom zariadeni stylus inovovat = uplne zmenit tvar, sposob uchytenia, vytahovania a uplne zabudnu na taku vec, ako v v ramci testov ho skusit 5000x vytiahnut a zasunut spat. Alebo pri tej kadencii novych produktov tam na to nie je cas.

Na zaver (pod ciarou) by som sa chcel opytat, kde sa stratil moj prispevok v tejto diskusii o slivovici. Lebo ja tomu nerozumiem :) V cechach su svestky ale destilat je slivovica, na Morave pridem do Vizovic a tam ocakavam na trnkobrani nejaky destilat z trniek (to su take male trpke bobule s kostkou) a z trnkovice je zrazu slivovica a z trniek svestky alias slivky :)
klak (148)|22.3.2006 14:53
U mého zařízení (viz podpis) se po 6 měsících začala projevovat stejná závada. Dal jsem to do servisu GSMobile jako záruční opravu. Do druhého dne mi to opravili s uznáním záruky.

Nyní po dalších cca 6 měsících je to tu zas. Doufám že mi to znovu uznají jako záruku, ale už jsem díky tomu přišel o dva stylusy á160,- Kč, o souvisejícím nepohodlí nemluvě :(
strojvudce (390)|26.3.2006 22:03
Podle mne je to v každém případě na záruční opravu. Ale mne článek inspiroval, poněvadž na mém LOOXikovi 600 mi taky stylus vypadával a tam již žádná záruka nehrozí. Rozborka, opravička, zborka a už nevypadává.:D
tazz1 (680)|26.3.2006 22:10
No ja bych si asi netrouf:oops:
JecminekMaselnik (464)|27.3.2006 09:38
snad se az tolik neodchylim od tematu, kdyz se zeptam, jestli uz nekdo, kdo resil problem s vypadavajicim stylusem na variu, taky resil problem s koupi nahradniho. Ja to jaxi nemuzu nikde najit. Diky moc.
jindrapro (81)|31.3.2006 17:43
Zkus to u T-mobilu. Maji ho v nabidce...
JecminekMaselnik (464)|31.3.2006 21:30
a nenakopl by jsi mne, kde to tam je? Hledal jsem to, nasel vario ale stylus eee.
Diky moc.
meilik (93)|3.4.2006 10:43
Ahoj, tak jsem vlastníkem varia 9100 od začátku prosince a dnes už mi stylus taky začal vypadávat. Jeden jsem již ztratil a ten náhradní mam obalen izolepou ať jde těžko vyndat ale i zandat :(( . Kupoval jsem ho na shop.palmpc.cz a zatím se mi ho tam posílat nechce. Počkám :)
hrtak_ce4you (314)|21.4.2006 22:21
Mno ja mam zatim problem, ze stylus sice nevypadava, ale jen se pri vytazeni "neroztahne"... predpokladam ze vypadavani je jen dalsi stadium.

Takze jsem se vcera stavil pokusne na T-Mobile (Praha, Narodni trida) a ukazal jsem tamni slecne sve Vario, chvilku na to jukala, pak se sla poradit s kolegou, kterej mi sebejiste odvetil at zkusim druhy stylus :o). Takze sem do nich chvilku hustil a nakonec se mi to rozhodli prijmout na reklamaci. Z technickych duvodu (zalohy, neoriginalni ROM) sem se vymluvil. Problem je, ze to muze trvat az 30 dni... Takze to jeste zkusim nejdriv na GSMobilu na Letnanech, kde uz jsem se peceny vyreny (moje MDA2ky uz tam byly dohromady aspon 10x :o) a kde to byva zpravidla do dvou tri dnu. Jako smluvni partner T-Mobile to snad prijmou, kdyz ne tak to prubnu jeste primo pres T-Mobile.
Vyhoda je ta, ze se to nici zhruba po 4mesicich. A po 3 stejnych zarucnich reklamacich mame narok na vracni penez.... Bylo by to sympaticke mit nepodzim s5 penize a koupit si treba hermese :o)
Krevety_tvf (143)|21.4.2006 22:30
takze to das do reklamace jen protoze se ti nevytahuje stylus ? To je dost drsne jesi se to povede tak do toho pudu taky, ale mam to kupovane u SS :sarcastic:

edit:
tak nejvetsi gol je ze novy stylus mi dokonce vypadava :(( ten stary je uz osupany a zazrakem tam nejak drzi :D
Martin Kubečka (44)|24.4.2006 08:44
Takže po měsíci od provedené úpravy stylus stále drží jako přibitý.

Mac
tazz1 (680)|25.4.2006 00:15
hrtak : prosim Te, kde je v Letnanech ten GSMobil?
Miloš Strouhal (3997)|25.4.2006 01:10
GSMobile Service, s.r.o.
Green Park
Veselská 699
199 00 Praha 9
tel: +420 242 440 222
email: servis@gsmobile.com
hrtak_ce4you (314)|24.5.2006 22:33
[QUOTE="Tazz1"]hrtak : prosim Te, kde je v Letnanech ten GSMobil?[/QUOTE]
Dostanes se tam autobusem na zastavku Avia Letnany, pak se rozhlednes a velka sediva budova smerem do poli (myslim ze tam je I vyvesenej napis GSMobil)

Jinak koupili sme pritelkyni Vario z druhy ruky, ktere vsak take melo problem - stylus se nevytahoval. Zaseli sem tedy na GSMobil s tim, ze nez ho zacne aktivne uzivat, tak to zkusime reklamovat.
A svete div se Reklamace byla uznana.
To je myslim dobra zprava pro vsechny, doporucuji se misto na T-M obracet primo na tento servis. Jak jsem jiz psal - 3 takove reklamace u jednoho pristroje a penize dostanete z5. A to se vyplati ;-). Az konecne najdu chvilku casu, kdy bez PDA vydrzim, tak do GSM poputuje I moje Vario
man_ce4you (82)|24.10.2006 08:43
Tak jsem v tom byl také, ale vše vyřešeno díky tobě. Moc děkuji za pomoc, profesionální práce. Mám stále dva stylusy.
macula_ce4you (691)|24.10.2006 09:09
Chápu to dobře, že se stylus při vytažení z Varia má roztáhnout? To je divný, mě vypadává a ještě k tomu neroztažený :D. Pokud vám ta reklamace opravdu prošla, tak o tom také budu vážně uvažovat. Jeden stylus jsem již ztratil a ten druhý neustále hledám po zemi. :no:
tazz1 (680)|24.10.2006 09:34
tak to jsme dva :-( . Zatim jsem to vyresil prouzkem izolepy kousek pod spickou. Jak dlouho ta reklamace (plus oprava) trvala ? Snad ne cely mesic??
A jeste jedna otazka, kdyz opravuji "vnejsek" Varia, divaji se dovnitr? Ja jen, jestli bych tam musel nacpat zase originalni ROMku.
man_ce4you (82)|25.10.2006 08:31
Problém je, že po výměně těla přístroje vás čeká po určité době totéž. Jedná se totiž o technologickou chybu. Tento způsob to řeší natrvalo. (do úplného opotřebení zarážky, nebo stylusu). Jediný problém je při rozebírání s povrchem přístroje, který je velmi citlivý. Při větším napružení, dochází ke změně na povrchu (popraskání vrstvy). Tedy velmi opatrně. Musím ale po pravdě říci, že jsem poprvé něco takového dělal, ale s klidem a opatrností to podle tohoto návodu šlo bez problému. Při samotném rozebírání jsem použil jiné nástroje. Jmenované jsem neměl u sebe (opravu jsem dělal v práci – při práci hned po zjištění, že stylus vypadává). Použil jsem nejmenší plochý šroubovák s hodinářské sady v plastové krabičce (jemně šroubovat – nepoškodit šrouby – jde to). Poté platební kartu pro samotné oddělení jednotlivých dílu.(je měkčí než tělo přístroje a tudíž bezpečnější). Dále jsem nepoužil pryž, zdála se mi příliš tvrdá. Použil jsem proužek z vymezovacího pěnového kroužku ze spingl obalu na CD/DVD. Tento materiál je dostatečně pružný a tvárný. I samotná plomba šla sundat a nalepit bez problému. (vím, porušení záruky). Ale jak jinak ?:sarcastic:
tazz1 (680)|25.10.2006 08:56
kolik Ti to zabralo casu?

Hmm, asi jsem moc pos.... na neco takovyho :( . Toho nebezpeci (poskozeni neceho, ztrata zaruky...) je tam fakt moc, aby to byla banalita.

Jak moc je to velkej zasah do tela cihlicky? Muzu pripadne i porusit nejaky dratky ci obvody???
man_ce4you (82)|25.10.2006 09:44
Jak psal Martin, nejedná se o zásah do elektroniky, jsou tam jen čtyři opěrné kontakty (pro anténu a vibreční motorek). Při zachování klidu a výše napsaného postupu, se jedná o 10-15minutovou záležitost. (stopky jsem neměl). Největší pozor je nutné dát při oddělování plastů. Musí se použít síla, ale s mírou. Poškození hrouzí jen od nevhodně použitého nářadí. (páčení kovovým plochým šroubovákem). Kreditka je na to super.:D Nikdy jsi nic plastového nerozebíral_:?: Myslím to v dobrém. Třeba video, cd, pc atd.
tazz1 (680)|25.10.2006 09:55
Mozna kdysi hracky :D . Nepovazuju se za nijak extra manualne zrucnyho a ani nejsem tak movitej, abych mohl davat 12 litru kazdou chvilku za novy zarizeni :sarcastic:
man_ce4you (82)|25.10.2006 10:09
Tak nebezpečný to není, hrozí jen vizuální poškození.
tazz1 (680)|25.10.2006 10:20
No asi zkusim prvne atakovat servis a uvidim. Svuj operativni zakrok bych asi radeji nechal jako posledni moznost ;)
man_ce4you (82)|25.10.2006 12:25
I to je zajímavá zkušenost.
Martin Kubečka (44)|25.10.2006 19:26
Takže telefonek po nějaké době začal mít problém s vypadáváním signálu a poslal jsem jej do reklamace (aniž bych vyoperoval onu "gumičku") a kupodivu se z reklamace bez problémů vrátil a funguje. Faktem je, že stylus opět vypadává :((

Ale zdá se mi, že ani nelezli dovnitř, tak nevím. Asi ho budu muset zase rozebrat nebo poslat na reklamaci vypadávajícího stylusu.
man_ce4you (82)|26.10.2006 07:23
Bylo by možné tě požádat o kontrolu? Zda je tam ta "gumička", nebo jestli se zarážka opotřebovala, nebo zda došlo k jinému problému?
Martin Kubečka (44)|26.10.2006 13:34
Teď dost nestíhám, nějak se nám noží na Antivirovém Centru moc objednávek a řádi Stration virus ;-) Navíc ten můj původní telefon má naše obchodnice Andrea (já mezitím koupil druhý - ten samý). Takže tím se to krapet komplikuje. Ale pokusím se, samotného mne to zajímá. Spíše si myslím, že to souvisí s tím servisem, protože držel než tam šel a jak se vrátil tak vypadává takže to spíše pošlu do servisu znova ;-)
deSkal (30)|2.11.2006 08:08
Díky za hezký návod - u mě vydržel stylus asi 9 měsíců.
Jak jsem pročítal forum, asi je to Vario zrovna nějaký dodo (dodělej doma:)) ) a reklamace s výměnou těla opravdu problem dlouhodoběji nevyřeší, pokud nechci postupovat systemem 3x a vyměnit.
Rád bych se do opravy taky pustil, ale mám obavy o baterku a vymazání dat - nějak jsem v diskuzi nepostřehl, zda je schopno Vario vydržet během opravy bez baterie, aby se nevymazaly data či zda bylo napájeno průběžně či zda bylo zálohováno a opět nahráváno...
Můžete mi napsat, jak jste to vyřešili?
Díky za odpovědi a hezký dušičkový den.:D
wisp_ce4you (200)|2.11.2006 09:50
Diky tomu ze ve Variu jsou WM5, nemuze dojit ke strate dat - data a programi instalovane do "interni" pameti jsou ulozena ve flash memory.
macula_ce4you (691)|2.11.2006 10:10
Ale tu zálohu bych přece jen provedl. Jen tak pro jistotu.
deSkal (30)|5.11.2006 13:39
Tak jo - tak už ho tam mam - stylus drží dobře, jako přibitý, vytáhnout lze lehce, trvalo to opravdu asi 20 min čistého času, celkem i s 2x telefonát asi 40min.
Paměť vydržela, po zapnutí zamrzl PW, po SR běží vše jak má (zatím).:yes:
Asi jen 2 poznámky:
1) zarážku jsme podložil rovněž měkkou gumou, nechal jsem ještě trochu vůli, aby se hned ten výstupek neobrousil, ale ono na to asi stejně časem dojde
2) myslím si, že ten plíšek u vchodu do šachty pro stylus - připevněný šroubkem - má funkci stylu roztáhnout, nejen, drhnout, aby uvolněný stylus nevyklouzl
Ale to jen tak na okraj.
Díky chlapi za skvělý návod vč. fotografií, bez toho bych si asi na opravu netroufl, doufám, že bude na nějakou (snad dost dlouhou) dobu pokoj.
Jsem rád, že jsem nemusel strojek nikam posílat, už jsme si na sebe zvykli a začal mi dělat třetí hemisferu:D
Přeji hezký den všem.
macula_ce4you (691)|29.11.2006 21:26
Tak jsem si dnes na TM v Brně vyzvedl po devíti dnech opravené Vario. Úplně jsem zapoměl jak ten stylus šel těžko vytahovat :D. Vyměnili jen ten díl, který uchovává stylus.
XTomas (8)|14.12.2007 18:18
Vzhledem k velmi blízkému vypršení záruční doby jsem se také rozhodl opravit ,dle návodu, vypadávání stylusu. Jeden už jsem ztratil a nerad bych přišel o druhý. Rozebrání šlo poměrně snadno. Problém nastal až při zasunování gumy, která má vracez zpět ulomený kus plastu. Asi únava materiálu či co, ale jak jsem se toho dotknul tak se to rozpadlo na kusy jako by to bylo z cukru...
Nicméně stačilo trochu vteřinového lepidla a nakonec to drží a funguje :)
Při skládání zpět, při zaklapávání umělohmotných paciček jedna povolila, asi taky únava materiálu, ale za 2 roky denního používání toho ty plasty asi mají dost. Krom toho mi mobil párkrát spadnul...
Výsledek je však dobrý. Mobil funguje, data se neztratila, na pohled se nic nezměnilo, ale stylus drží :yes:
Takže závěrem. Komu už záruční doba vypršela a nebojí se, tak hurá do toho. Když jsem to zvládnul já, dokáže to každý ;)
Igracek2 (12)|29.6.2008 12:14
Děkuji za návod, i mně dosti pomohl. Jenom bych chtěl zmínit postřeh, že podle mého pozorování doléhá guma po složení přístroje na infraport. Proto jsem ji více zařízl, aby do něj nezasahovala a nezakrývala jej. Aby se guma neuvolnila, zamázl jsem ji decentně kancelářským lepidlem (taková ta šroubovací tuba) a docela dost jsem si vyhrál s jejím přesným opracováním. Zatím to vypadá v pohodě.
Vy, co jste dělali gumu delší, aby se opřela na druhé straně, funguje vám ten infraport?